Go to content

Wszystko, co chciałaś wiedzieć o szczotkowaniu włosów, ale bałaś się zapytać

Wydawałoby się, że każda z nas wie, jak prawidłowo szczotkować włosy. Okazuje się jednak, że popełniamy naprawdę dużo błędów! Dlaczego to aż istotny element codziennej pielęgnacji? Co trzeba o nim wiedzieć? Jaka szczotka do włosów będzie najlepsza? Przeczytaj, jak dbać o włosy oraz jak je szczotkować, aby były zdrowe i lśniące.

Szczotka do włosów – jaką wybrać?

Założymy się, że dokładnie czytasz składy kosmetyków do włosów, porównujesz odżywki i masz w łazience przynajmniej dwa rodzaje szamponów. Jednak czy równie dużo uwagi poświęciłaś swojej szczotce do włosów? To kwestia znacznie bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać!

Kupując szczotkę, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Liczy się przede wszystkim rodzaj włosów, ich grubość, struktura, długość, stan itd. Poza tym akcesoria różnią się od siebie materiałem, przeznaczeniem itd. Zatem jaka szczotka do włosów będzie najlepsza?

Do jakich włosów?

Ciężkie i grube czy może cienkie i delikatne? Aby szczotkowanie faktycznie przysłużyło się Twoim włosom, sprecyzuj, jaki jest ich rodzaj.

Do czego jej potrzebujesz?

Szczotka do codziennego rozczesywania jest prosta, z kolei do układania włosów sprawdzi się przede wszystkim okrągły model.

Z czego jest wykonana szczotka?

Jeśli szczotka jest zrobiona z tworzywa, należy uważać, aby nie elektryzowała włosów. Dużą popularnością cieszą się ekologiczne, drewniane akcesoria, jednak pamiętaj, że trzeba odpowiednio o nie dbać – przede wszystkim nie doprowadzać do tego, aby były mokre.

Jeśli zaś chodzi o włosie, masz do wyboru naturalne oraz sztuczne. Jeśli masz wrażliwą skórę głowy, wybieraj szczotki o delikatnych igłach, które Cię nie podrażnią.

Dlaczego warto regularnie szczotkować włosy?

Spotkałaś się ze stwierdzeniem, że od szczotkowania wypadają włosy? Zatem sprecyzujmy: włosy mogą nadmiernie wypadać podczas szczotkowania, jeśli robisz to nieprawidłowo. Jeśli je szarpiesz, prawdopodobnie osłabiasz cebulki. Jeżeli jednak jesteś delikatna i uważna, w ten sposób uzupełniasz codzienną pielęgnację włosów, usuwasz z nich zanieczyszczenia i rozprowadzasz po ich długości sebum pełniące funkcję ochronną. Czesanie zapobiega wtedy plątaniu się i uszkodzeniom włosów, a do tego może pobudzać skórę głowy oraz stymulować cebulki i włosy do wzrostu. Jak widać, plusów szczotkowania jest naprawdę sporo!

Jak prawidłowo szczotkować włosy?

Wspomnieliśmy o tym, że nieuważne lub nieumiejętne czesanie włosów może doprowadzić do ich uszkodzenia. Jak zatem prawidłowo szczotkować włosy?

  1. Po pierwsze, pamiętaj, aby robić to regularnie – przynajmniej rano i wieczorem. Jeśli tego potrzebujesz, nic nie szkodzi na przeszkodzie, abyś po szczotkę sięgnęła również w ciągu dnia.
  2. Nigdy nie czesz w kierunku od nasady po końcówki. Zacznij właśnie od końców – przytrzymuj pasma i delikatnie przesuwaj szczotkę ku dołowi. Dzięki temu nie będziesz szarpać poplątanych fragmentów włosów. Kiedy rozczeszesz końcówki oraz wyższe partie, możesz przejść do szczotkowania włosów na całej ich długości.
  3. Podczas czesania u nasady możesz delikatnie pomasować skalp. Nawet kilkuminutowy masaż pobudzi cebulki oraz poprawi ukrwienie skóry głowy – włosy będą mocniejsze, a wkrótce zauważysz nowe „baby hair”.
  4. Na koniec możesz rozczesać włosy głową w dół. Nada to im objętości. Pamiętaj jednak, aby na ostatnim etapie uczesać włosy w tym kierunku, w którym chcesz je ułożyć.
  5. Koniecznie rozczesuj włosy przed myciem, inaczej podczas mycia jeszcze bardziej się poplączą. Co ważne, wyszczotkuj włosy w tym kierunku, w jakim będziesz je myć.
  6. Jeśli musisz czesać mokre włosy, bądź bardzo delikatna i zastosuj się do wcześniejszych rad. Obawiasz się, że uszkodzisz włosy? W takim razie najpierw zastosuj odżywkę bez spłukiwania.
  7. Masz kręcone włosy? W takim wypadku zignoruj większość naszych wskazówek. Loków nigdy nie należy czesać na sucho – doprowadzi to do puszenia.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię do codziennego, dokładnego, ale subtelnego szczotkowania włosów. To prosty zabieg, dzięki któremu Twoje włosy będą w coraz lepszej formie.