Lifestyle

Wspólne konto bankowe to oferta nie tylko dla małżeństwa

Redakcja
Redakcja
28 lutego 2020
Fot. Materiały prasowe

Rachunek współdzielony to świetne narzędzie do świadomej i wspólnej kontroli wydatków w rodzinie. Nie oznacza to jednak, że produkt ten może być wykorzystywany tylko przez małżeństwo. Kto może założyć konto wspólne?

Czym jest konto wspólne? Jak działa taki rachunek?

Badania sondażowe wskazują na to, że wspólny rachunek bankowy używany jest przez prawie co piąte małżeństwo lub osoby pozostające w nieuregulowanym prawnie związku partnerskim. Mniej więcej podobny odsetek par deklaruje posiadanie kont indywidualnych, do których druga strona nie ma dostępu. Trudno obecnie przewidzieć, który model prowadzenia finansów domowych będzie bardziej popularny w przyszłości. Wiadomo jednak, że wspólne konta bankowe mają bardzo wiele zalet! Na czym polegają?

Rachunek współdzielony to propozycja dla osób, które pragną mieć identyczną i pełną możliwość dostępu do wszystkich opcji. Każda ze stron ma takie same prawa w zakresie korzystania z konta. Niepisaną regułą jest to, że banki dodają do takiego rachunku automatycznie dwie karty płatnicze. Z każdych kart można korzystać tak samo i w nieograniczony sposób. Podobnie, jak w rachunku osobistym, wspólne konto umożliwia wnioskowanie o przyznanie kart kredytowych, limitu kredytowego, pożyczek, kredytów, a także pozostałych produktów bankowych i instrumentów finansowych.

Kto może założyć konto wspólne? Nie tylko małżeństwo!

Wspólne konto bankowe to bardzo wygodne rozwiązanie przeznaczone właściwie dla każdego. Produkt ten nie jest dedykowany wyłącznie małżeństwom. Ten, kto tak sądzi, po prostu nie ma racji!

Współdzielony rachunek może być założony przez dwie dowolne osoby. Jedynym warunkiem jest to, że obydwie muszą mieć ukończony 18 r.ż. Co więcej, użytkownikami tego typu konta mogą być osoby, będące obywatelami różnych państw. Trudność może wystąpić w przypadku, gdy któraś z osób jest obcokrajowcem pochodzącym z państwa, które nie wchodzi w skład Unii Europejskiej. W innym przypadku założenie wspólnego konta jest nie tylko możliwe, ale też w żaden sposób nie jest trudniejsze.

Z naturalnych przyczyn wspólne konto bankowe najczęściej wybierane jest przez małżeństwa lub pary. Dzięki wysokiej funkcjonalności tego produktu, warto rozważyć jego założenie także w innych sytuacjach. Doskonałym przykładem może być opieka nad osobą starszą, np. rodzicami lub dziadkami. Wspólny rachunek może być też założony przez dziadka i wnuczka (jeśli ten drugi jest już osobą pełnoletnią). Prowadzenie rachunku wspólnego przeznaczone jest zarówno dla osób pozostających w związku, jak i innych. Wbrew licznym przekonaniom nie jest wymagane pokrewieństwo.

Jak założyć wspólne konto bankowe?

Procedura zakładania rachunku dla dwóch osób niewiele różni się od otwarcia indywidualnego konta bankowego. Jedyna różnica polega na tym, że dokumenty, w tym umowa, muszą być podpisane przez obydwie osoby. Współcześnie najpopularniejszą metodą zakładania kont jest bankowość elektroniczna. W tym wariancie konto można założyć przez stronę internetową. Czasem dostępne jest też zrealizowanie tej czynności przez telefon lub czat online. W każdym z wyżej wymienionych przypadków umowa i wszystkie formalności zostaną przesłane firmą kurierską pod wskazany adres. W obecności kuriera dwóch posiadaczy rachunku będzie musiało złożyć podpisy na kopii, która z powrotem trafi do banku. Oczywiście istnieje też możliwość udania się do placówki stacjonarnej i załatwienia wszystkiego na miejscu.

Jak zamknąć rachunek wspólny? Możliwe problemy

Na pierwszy rzut oka zamknięcie rachunku, podobnie jak jego otwarcie, jest całkowicie bezproblemowe. Obowiązuje ta sama zasada – proces musi być zrealizowany przez obydwu użytkowników konta wspólnego, którzy muszą złożyć swoje podpisy.

Potencjalne kłopoty mogą mieć miejsce w przypadku śmierci współmałżonka. Co dzieje się wówczas z kontem wspólnym? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od warunków i polityki danego banku. Szczegóły oferty można sprawdzić w Tabeli Opłat i Prowizji (TOIP), a także w dostarczonym i zaakceptowanym regulaminie.

W większości przypadków na skutek tak tragicznego wydarzenia bank może zamknąć rachunek wspólny. Oczywiście wiele zależy od indywidualnej sytuacji. Powstałe zobowiązania na rachunku mogą utrudnić taki proces. Z pewnością należy jednak pamiętać, że środki finansowe zgromadzone na koncie wspólnym nie zostaną zabrane, lecz wypłacone użytkownikowi razem z likwidacją rachunku.


Artykuł partnera


Lifestyle

Zapalenie oskrzeli. Jak rozpoznać i leczyć infekcję dolnych dróg oddechowych?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
28 lutego 2020
zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie
Fot. iStock
 

Zapalenie oskrzeli to infekcja, którą każdy choć raz przechodził. Chorują na nią zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Najczęściej do zakażenia dochodzi jesienią i zimą, gdy jesteśmy bardziej narażeni na atak wirusów. Czym jest dokładnie zapalenie oskrzeli, jakie objawy powoduje i na czym polega leczenie?

Jest to jedna z powszechnych wirusowych infekcji dotykających dolne drogi oddechowe. Statystyki podają, że jest to najczęstsze rozpoznanie u pacjentów skarżących się na ostry kaszel.

W zależności od czasu trwania infekcji, zapalenie oskrzeli dzielimy na trzy typy:

 • ostre (<3 tyg.) –  najczęściej wywołują je wirusy;
 • podostre (3–8 tyg.) – bywa efektem nadreaktyności oskrzeli po przebytym zakażeniu albo zakażeniem krztuścem;
 • przewlekłe (>8 tyg.) – wynika z wpływu szkodliwych czynników środowiskowych (palenie tytoniu, wdychanie chemikaliów i szkodliwych oparów), oraz z nawracających infekcji górnych dróg oddechowych.

Zapalenie oskrzeli – przyczyny 

Stan zapalny w oskrzelach zazwyczaj wywołują wirusy (wirus grypy A, grypy B, paragrypy, RSV, koronawirusy, adenowirusy i rynowirus) odpowiedzialne za rozwój przeziębienia i grypy. Znacznie rzadziej przyczyną jest zakażenie bakteriami atypowymi (Mycoplasma pneumoniae i Chlamydophila pneumoniae), co wynosi mniej niż 10 % przypadków zachorowań.

Zapalenie oskrzeli może nastąpić jako powikłanie po przebytym przeziębieniu. Wirusy odpowiedzialne za przeziębienie mogą zająć dolne drogi oddechowe i wywołać stan zapalny w oskrzelach. Osłabiony organizm jest bardziej podatny na rozwój choroby, dlatego ważne jest, by nie bagatelizować objawów infekcji.

Zapalenie oskrzeli – objawy

Choroba wywołuje objawy podobne do silnego przeziębienia lub grypy. Istnieją jednak pewne różnice, które wskazują, że wizyta u lekarza może stać się konieczna:

 • uporczywy kaszel –  towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny, o śluzowym lub ropnym charakterze,
 • gorączka,
 • ogólne złe samopoczucie i osłabienie,
 • rzadziej objawy grypopodobne, takie jak ból mięśni,
 • niekiedy pojawia się świszczący oddech,

Podczas badania stetoskopem lekarz może usłyszeć świsty, furczenia lub rzężenia. Zapalenie oskrzeli i objawy ustępują stopniowo, zazwyczaj do 6-7 dni. W pewnych przypadkach kaszel może trwać nawet 2-3 tygodnie.

Zapalenie oskrzeli – objawy, które zmuszą do wizyty u lekarza 

Do lekarza należy się obowiązkowo zgłosić, kiedy zapalenie oskrzeli powoduje objawy nasilone, niepokojące, takie jak:

 • świszczący oddech i duszność,
 • silny ból w klatce piersiowej, nasilający się przy wdechu,
 • utrzymująca się dłużej niż kilka dni gorączka powyżej 38oC,
 • utrzymywanie się objawów ponad 7 dni.
zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie

Fot. iStock

Zapalenie oskrzeli – leczenie

Lekarz stawia diagnozę na podstawie badania fizykalnego. W pewnych przypadkach zlecane jest wykonanie RTG klatki piersiowej, by wykluczyć zapalenie płuc. Po postawieniu diagnozy, lekarz zaleca standardowe sposoby leczenia.

Zapalenie oskrzeli – leczenie:

 • chorym zaleca się odpoczynek w domu,
 • w przypadku gorączki wypijanie dużej ilości niegazowanych płynów, oraz przyjmowanie doraźnie paracetamolu,
 • w razie kaszlu z odkrztuszaniem wydzieliny, można zastosować leki ułatwiające odkrztuszanie. Zmniejszają one lepkość wydzieliny i ułatwiają jej usuwanie,
 • w przypadku suchego kaszlu bez wydzieliny z oskrzeli, zalecane są leki przeciwkaszlowe,
 • chorzy z dusznością i/lub nasilonym kaszlem mogą otrzymać zalecenie stosowania leków rozkurczających oskrzela. Dzieje się tak w przypadku obturacji oskrzeli, czyli ich zwężenia.

Leczenie nie wymaga stosowania antybiotyków, są wręcz niezalecane, jako efekt zakażenia wirusami. antybiotyki nie przynoszą poprawy w ostrym zapaleniu oskrzeli i nie powinny być stosowane. Nadmierne przyjmowanie antybiotyków może skutkować powstaniem szczepów bakterii opornych na leczenie antybiotykami.

Zapalenie oskrzeli u dziecka

Infekcja u dziecka również w większości przypadków wynika z ataku wirusów. U dziecka choroba objawia się zazwyczaj niewysoką gorączką i kaszlem – najpierw suchym, a następnie mokrym, odrywającym się. Często się zdarza, że maluchy nie potrafią odkrztusić i pozbyć  się wydzieliny, więc ją połykają. To może prowadzić do pojawienia się wymiotów. Dzieci uskarżają się często również na utratę apetytu, osłabienie, przyspieszony oddech.

Podobnie, jak w przypadku osób dorosłych, jeśli stwierdzono zapalenie oskrzeli, leczenie u dziecka przebiega objawowo. Zalecane są leki ułatwiające odkrztuszanie i przeciwgorączkowe. Warto pomyśleć o zastosowaniu nawilżacza powietrza, oraz częstym wietrzeniu pomieszczenia. Chłodne i wilgotne powietrze zmniejsza obrzęk błon śluzowych dróg oddechowych oraz ułatwia odkrztuszanie. Dziecko, podobnie jak osoby dorosłe, powinny odpoczywać w łóżku do momentu ustąpienia dolegliwości.

zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie u dziecka

Fot. iStock

Powikłania po zapaleniu oskrzeli

Najczęstszym i najbardziej niebezpiecznym powikłaniem zapalenia oskrzeli jest zapalenie płuc. Innymi powikłaniami, szczególnie przy przewlekłym zapaleniu oskrzeli mogą być: problemy kardiologiczne oraz PChOP ( Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc).


źródło: www.mp.pl 

Lifestyle

Laser w medycynie estetycznej – skuteczne zabiegi i przeciwwskazania do leczenia laserem

Redakcja
Redakcja
28 lutego 2020
Fot. Materiały prasowe

Laser to narzędzie, które wykorzystywane jest w wielu gałęziach medycyny i kosmetologii. Szczególnie upodobała go sobie okulistyka, dermatologia, chirurgia oraz medycyna estetyczna. Leczenie laserem jest bardzo dokładne i precyzyjne, stosunkowo bezpieczne, zmniejsza ryzyko komplikacji i blizn po zabiegu, skraca czas rekonwalescencji. Jakie skuteczne zabiegi laseroterapii oferuje medycyna estetyczna? Czy każdy może się im poddać?

Efektywne leczenie laserem

Wielu osobom laser kojarzy się z depilacją i zabiegami przeciwzmarszczkowymi. Owszem, są to bardzo popularne zastosowania laseroterapii. Warto jednak wiedzieć, że laser w medycynie estetycznej to nie tylko fotodepilacja i odmładzanie. Możemy za jego pomocą usunąć wiele poważnych przypadłości, takich jak trądzik, blizny, żylaki, rozstępy czy zmiany skórne.

Efektywne leczenie laserem w krakowskim Centrum DER-MED umożliwiają takie urządzenia, jak:

 • Cutera Excel V – najnowocześniejszy laser naczyniowy. Wykorzystywany jest do usuwania różnego rodzaju zmian naczyniowych widocznych na skórze – zarówno rozległych o zróżnicowanej strukturze (rumień, naczyniaki, duże zmiany naczyniowe na nogach, trądzik różowaty), jak i drobnych zmian typu “pajączki”. Działanie tego lasera do zamykania naczynek charakteryzuje się ogromną skutecznością i całkowicie bezpiecznym przebiegiem. Stosuje się go również na przebarwienia skóry: posłoneczne, potrądzikowe.
 • BBL Forever Young Clear – laserowe usuwanie trądziku. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest leczenie laserem zarówno trądziku młodzieńczego, jak i trądziku różowatego. Poprzez energię fototermiczną dochodzi do zamknięcia naczynek krwionośnych, a także redukcji przebarwień oraz stanów zapalnych w postaci wyprysków. Aby terapia przyniosła długotrwałe efekty, zaleca się powtórzenie zabiegu laserowego w kilku seriach – w zależności od wskazań lekarza.
 • Sciton – jest to laser frakcyjny, zabiegi z jego zastosowaniem pobudzają produkcję kolagenu, zwiększając grubość skóry i poprawiając jej elastyczność. W związku z tym laser Sciton wykorzystywany jest nie tylko do odmładzającej laseroterapii twarzy, ale również do laserowego usuwania blizn różnego pochodzenia (potrądzikowych, pooperacyjnych i poparzeniowych). Laser frakcyjny umożliwia również korekcję rozstępów.
 • Mona Lisa Touch – również jest laserem frakcyjnym i może mieć podobne zastosowanie jak laser Sciton. Oprócz tego leczenie laserem Mona Lisa Touch obejmuje bezpieczne zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej, m.in. labioplastykę (korektę zbyt dużych lub zniekształconych warg sromowych), nawilżanie i obkurczanie pochwy, a także leczenie nietrzymania moczu.
 • Light Sheer Duet – to jeden z najskuteczniejszych laserów służących do depilacji laserowej. Warto wiedzieć, że fotodepilacja ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale również zdrowotne. Dzięki depilacji laserowej możliwe jest objawowe leczenie hirsutyzmu, czyli nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet.

Przeciwwskazania do leczenia laserem

Jednak nie każdy może poddać się zabiegom laserowym. Do najczęstszych przeciwwskazań laseroterapii należą:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • intensywna opalenizna,
 • opalanie się w słońcu lub na solarium w okresie 2 tygodni przed zabiegiem,
 • przyjmowanie leków psychotropowych, retinoidów, sterydów, antybiotyków,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • aktywne infekcje wirusowe i bakteryjne,
 • bielactwo,
 • łuszczyca,
 • nowotwór skóry,
 • skłonności do bliznowców.

Przeciwwskazania mogą nieco różnić się w przypadku różnych laserów, dlatego przed tego typu zabiegami konieczna jest specjalistyczna konsultacja, podczas której zweryfikowane zostanie występowanie ewentualnych przeciwwskazań.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów laserowych? Wejdź na stronę krakowskiego Centrum DER-MED: https://krakow.dermed.pl/pl/


Artykuł sponsorowany


Zobacz także

17 niesamowitych miejsc, które wyglądają jak z bajki

Kinga Rusin opublikowała szokujące zdjęcie. Trudno nie odwrócić wzroku

6 chorób, których objawem jest zmęczenie