Lifestyle

Wspaniały sukces Martyny Wojciechowskiej. Prestiżowy tytuł jest jej – gratulujemy!

Redakcja
Redakcja
4 lutego 2022
fot. https://www.facebook.com/martyna.world
 
Martyna Wojciechowska zajęła 1. miejsce w rankingu „World’s Most Admired 2021” jako NAJBARDZIEJ PODZIWIANA POLKA. Na drugim miejscu znalazła się Iga Świątek, a trzecie Janina Ochojska.

Agencja badawcza Inquiry opublikowała zestawienie osób, które cieszą się największym uznaniem wśród Polaków. W 2021 r. serca Polaków podbiły gwiazdy zaangażowane w działalność społeczną i charytatywną. Na pierwszych miejscach znaleźli się Jerzy Owsiak i Martyna Wojciechowska.

W takich chwilach czuję, że to, co robię przez ostatnie 25 lat ma sens nie tylko dla mnie, ale też dla innych – napisała na Facebooku Martyna Wojciechowska. – Znaleźć się w tak wspaniałym gronie to zaszczyt. 🙏🏻

Agencja badawcza Inquiry, polski partner międzynarodowej firmy YouGov, zaprezentowała zestawienie osób cieszących się największym uznaniem nad Wisłą. W 2021 r. serca Polaków podbiły gwiazdy zaangażowane w działalność społeczną i charytatywną. Na pierwszych miejscach znaleźli się Jerzy Owsiak i Martyna Wojciechowska.

– Polska lista Most Admired bardzo się różni od międzynarodowej. Są na niej osoby o niekwestionowanym autorytecie, które pojawiają się po raz kolejny (jak Jerzy Owsiak i Martyna Wojciechowska), ale są też nowe nazwiska, jak Iga Świątek. W tym roku na liście top 10 niestety nie znalazła się już Olga Tokarczuk, która w 2020 r. zajęła drugie miejsce wśród kobiet – komentuje Agnieszka Górnicka, prezes polskiej agencji Inquiry.

W międzynarodowym zestawieniu „World’s Most Admired” po raz kolejny na pierwszym miejscu uplasowali się Michelle i Barack Obama.


Lifestyle

9 błędów, które popełnia facet w czasie kłótni, jeśli w dzieciństwie nie szanowano jego uczyć

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
4 lutego 2022
Fot. iStock/South_agency
 

Jak twój partner radzi sobie z konfliktem? Czy czujesz, że brakuje mu niezbędnych umiejętności emocjonalnych? No właśnie, jeśli odpowiedź brzmi „tak”, koniecznie przeczytaj ten tekst. „Największym testem dla związku nie jest to, jak bardzo jesteście kompatybilni ani jak bardzo się kochacie. Prawdziwym testem jest to, jak wspólnie rozwiązujecie problemy. Jeśli rodzice zaniedbywali wasze emocje, to teraz twoja zdolność do komunikowania się będzie osłabiona. Szczególnie w sytuacjach, w których występują negatywne emocje”, napisała Jonice Webb, psycholog i autorka poradników „Running on empty. Pokonaj emocjonalne zaniedbanie z dzieciństwa”.

Wyobraź sobie, że popełniłaś błąd i poskarżyłaś się na swojego męża mało dyskretnej przyjaciółce, która rozgadała temat dookoła. Cóż, potrzebowałaś wsparcia i miałaś do tego prawo. Ale przyjaciółka wygadała wszystko najpierw mężowi. Powiedziała, że płakałaś do słuchawki, bo twój facet nie potrafi się przeciwstawić swojej mamie. A on już dalej puścił opowieść w eter. Teraz już całe wasze towarzystwo wie, że on przytakuje mamusi i że musicie jeździć z nią na wakacje i to ona wybiera dokąd. Twój facet (załóżmy, że nazywa się Michał) uważa, że to są wasze prywatne sprawy i że nie miałaś prawa o tym opowiadać. Jeśli on faktycznie w dzieciństwie wychowywał się w rodzinie, która zaniedbywała emocje, może teraz zachowywać się w mało racjonalny sposób, który będzie dla ciebie (nazwijmy cię Katarzyną) trudny do zrozumienia i przewidzenia. Mamy dla was dziesięć przykładów. Ale uwierzcie, że osoby zaniedbywane emocjonalnie w dzieciństwie – mogą kłócić się na dziesiątki, jak nie setki, toksycznych (mniej lub bardziej) sposobów.

1. Ucieka tam, gdzie nie da się porozmawiać

Ucieczka może być spowodowana tym, że Michał czuje, że otwarta rozmowa przewyższa jego umiejętności emocjonalne. Ale nie tylko. Wielu mężczyzn boi się swojego gniewu i agresji. Wiedzą, co mogłoby się wydarzyć, gdyby podążali za tym popędem. Jeśli nikt w dzieciństwie nie uczył ich radzić sobie z trudnymi emocjami, wolą usnąć się w cień. Ale w tym czasie ich partnerki wściekają się, że partnerzy są niedostępni, że puszczają to, co one mówią mimo uszu, że o niczym nie chcą podyskutować.

2. Krzyczy, płacze, tupie

Jeśli zachowanie Michała jest dziwnie nieadekwatne, być może on reaguje tak naprawdę na coś, co działo się w przeszłości. Jeśli kiedyś rodzice nie szanowali jego tajemnic i dzielili się nimi przy stole z resztą rodziny, nie rzadko wyśmiewając się z chłopca, on w podobnej sytuacji dziś zachowuje się identycznie – jak mały Michałek: obraża się, płacze, tupie. A Katarzyna patrzy na to w osłupieniu, bo widzi zachowanie 5-latka, a nie 40-letniego faceta.

3. Natychmiast rzuca przedmiotami

Michał może też reagować bardzo impulsywnie, np. agresją. Zamiast powiedzieć zwyczajnie: „Zdenerwowałaś mnie”, on wścieka się, klnie i obraża, a nawet rzuca przedmiotami. A za chwilę przychodzi do Katarzyny skruszony i przeprasza. Zachowuje się tak, jakby nic się nie stało. Czy ten właśnie sposób zachowania i radzenia sobie z silnymi emocjami widział w domu? Pewnie dlatego dziś inaczej nie potrafi.

4. Przestaje się odzywać

Jeśli rodzice Michała nie potrafili się komunikować wprost, nie pozwalali dzieciom płakać i czasem pozłościć się, on może dziś (jak jego matka) za karę nie odzywać się do partnerki albo (jak ojciec) rzucać sarkastycznymi dowcipami, nazywając Katarzynę: „Babą mielącą długim ozorem”. To wszystko są przejawy biernej agresji i skutek niepozałatwianych wcześniej problemów.

5. Wkurza się na dzieci

Michał mógł też w swoim domu nauczyć się przemieszczać swój gniew. Dlatego jeśli dziś czuje, że nie może w bezpieczny sposób wyrazić go wobec partnerki, szuka kogoś słabszego. Niestety najprawdopodobniej będą to dzieci lub zwierzęta, które oberwą w najmniej spodziewanej sytuacji i z byle powodu.

6. Zachowuje się, jakby nic się nie stało

Jeśli w czasie dorastania rodzice Michała ignorowali jego uczucia, nauczyli go, że jego emocje są bezużyteczne lub bez znaczenia. Dlatego Michał dziś może bardzo szybko odrzucić własne uczucia, bo sobie nie ufa. Mówi: „Tak naprawdę nic wielkiego się nie stało. Po prostu przesadzam i wyolbrzymiam”. Wymyśla więc uzasadnienia, które wydają się bardziej logiczne lub łatwiej akceptowane społecznie niż własne impulsy.

7. Sięga po papierosy lub wędruje do lodówki

Jeśli Michał nauczył się ignorować swoją złość, może odreagowywać napięcie: pijąc alkohol, paląc papierosy, a nawet objadając się po nocy. Destrukcyjne zachowania łagodzą jego stres, ale szkodzą jego zdrowiu.

8. Przeinacza twoje uczucia

Kiedy Katarzyna mówi, że nie rozgadała prywatnych spraw Michała celowo i że nie ma siły się już z nim o to kłócić, że przeprasza i że chce mu wynagrodzić, on mówi: „To wszystko nieprawda” Obwinia Katarzynę, twierdząc, że wcale nie jest jej przykro, że czuje złość i dumę, bo w końcu udało jej się na nim zemścić. Mechanizm, polegający na przypisywaniu innym ludziom własnych najczęściej negatywnych myśli i uczuć, ma swoją nazwę w psychologii – to projekcja.

9. Trzaska drzwiami i idzie pobiegać

Jedną z najzdrowszych reakcji obronnych jest sublimacja. Oznacza skierowanie energii związanej z mocnym impulsem na taki, który jest bardziej akceptowany społecznie. Jeśli Michał czuje, że zaraz wybuchnie, zakłada buty do biegania i wychodzi z domu, by znaleźć ujście dla swoich emocji.


Lifestyle

On też czuje tę presję – co piąty facet uważa, że NIE jest atrakcyjny! Daj mu wsparcie – REGULAMIN KONKURSU

Redakcja
Redakcja
4 lutego 2022

WEŹ UDZIAŁ W ZABAWIE: „On też czuje tę presję – co piąty facet uważa, że NIE jest atrakcyjny! Daj mu wsparcie”

§1. Postanowienia ogólne

 1. Organizatorem Akcji pod nazwą „On też czuje tę presję – co piąty facet uważa, że NIE jest atrakcyjny! Daj mu wsparcie” zwanego dalej „Konkursem”, jest portal Blum Media sp. z o.o z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Twarda 18, 00-105 Warszawa, zarejestrowany w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000573762, o kapitale zakładowym w wysokości 10 000 złotych.
 2. Konkurs zostanie przeprowadzony na stronie internetowej www.ohme.pl oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych Organizatora, w okresie Akcja trwa 04.02.2022 od 16.02.2022 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 28.02.2022 roku.
 3. Sponsorem nagród w Konkursie jest marka   Bulldog – zwana dalej Sponsorem.
 4. Regulamin stanowi podstawę organizacji Konkursu i określa prawa i obowiązki jego uczestników.
 5. Regulamin Konkursu jest dostępny na stronie internetowej www.ohme.pl. 

§2. Uczestnictwo w Konkursie

 1. Uczestnikami Konkursu mogą być pełnoletnie osoby fizyczne, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych oraz zamieszkałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, spełniające warunki określone w Regulaminie.
 2. Uczestnikami Konkursu nie mogą być pracownicy Organizatora i pracownicy Sponsorów nagród, jak również ich małżonkowie, dzieci, rodzice oraz rodzeństwo.
 3. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w Regulaminie zasad, jak również potwierdza, iż spełnia wszystkie warunki, które uprawniają go do udziału w Konkursie.
 4. Uczestnik oświadcza, że nadesłane zgłoszenie Konkursowe jest jego autorstwa i nie narusza praw autorskich osób trzecich.
 5. Jednocześnie Uczestnik oświadcza, że ma prawo do dysponowania swoim utworem oraz że nie narusza przy tym praw autorskich i majątkowych osób trzecich. 

§3. Przebieg i warunki udziału w Konkursie

 1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy wykonać zadanie konkursowe.
  ZADANIE KONKURSOWE

  Co Ty robisz lub co możesz zrobić, żeby Twój partner czuł się dobrze we własnej skórze?

  Pomyśl, jak Ty się czujesz, oglądając kobiece magazyny i Instagram, pełne wyretuszowanych zdjęć modelek i setek porad „jak być sexy”, „jak w każdej sytuacji wyglądać dobrze”, „jak osiągnąć IDEALNĄ sylwetkę”. I teraz uświadom sobie, że On ma tak samo! Na nim też ciąży presja współczesnego świata. Jak jej nie ulegać? Jak pomóc sobie nawzajem, jak się wspierać i dawać sobie siłę? Opisz nam swój sposób, a może macie w związku jakiś wspólny – każda rada dobra!

  Wybrane listy opublikujemy, a kilka z nich nagrodzimy. Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „On też czuje tę presję – co piąty facet uważa, że NIE jest atrakcyjny! Daj mu wsparcie” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

  Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
  Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
  Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

 2. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na serwerze pocztowym Organizatora.
 3. Jedna osoba może przesłać tylko jedną odpowiedź. W przypadku udzielenia większej liczby odpowiedzi, Organizator weźmie pod uwagę podczas rozstrzygania konkursu, pierwszy nadesłany e-mail.
 1. Zwycięzcy Konkursu zostaną wyłonieni tylko spośród uczestników, którzy spełniają warunki wymienione w Regulaminie.
 2. Laureaci zostaną wyłonionych na podstawie najciekawszej odpowiedzi przez jury, w skład którego wchodzą pracownicy i redaktorzy portalu www.ohme.pl
 3. Wyniki zostaną opublikowane do 28.02.2022 roku.

 §5. Nagrody w Konkursie i sposób ich przekazania

  1. Sponsorem nagród w Konkursie jest:  Bulldog 
  2. Laureatami Konkursu zostaną osoby, które jury wybierze na podstawie najciekawszej odpowiedzi.

Zobacz także

4 ważne rzeczy, o które powinniśmy przestać się martwić. Najlepiej od teraz!

Rodzice nie dali ci w dzieciństwie wsparcia? Wyrzuć to ze swojej głowy. Jak pozbyć się fałszywych przekonań o sobie?

Wszyscy jesteśmy kuzynami… Obejrzyj ten niezwykły filmik i przekonaj się, że jesteś obywatelem całego świata