Lifestyle

Trzy wskazówki, dzięki którym można stworzyć trwały związek

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
12 stycznia 2018
Fot iStock/olegbreslavtsev
 

Wzrastająca liczba rozwodów sprawia, że coraz częściej zadajemy sobie pytanie, w jaki sposób stworzyć długotrwały związek, gdzie popełniamy błąd, że nam nie wychodzi? Odpowiedź może być jedna – praca, praca i praca, reszta to wskazówki, które w tej pracy zechcemy wykorzystać.

Trzy wskazówki, dzięki którym można stworzyć trwały związek

Miłość towarzysząca

Wyróżnia się dwa rodzaje miłości – romantyczna i towarzysząca. Ta pierwsza charakterystyczna jest dla pierwszej fazy związku, kiedy jesteśmy w euforii, druga osoba jest dla nas niezwykle atrakcyjna, obsesyjnie o niej myślimy. Możemy czuć się jak na emocjonalnym rollercoasterze. Jednak ta pełna namiętności miłość wygasa często po pierwszych dwóch latach związku, dlatego warto przez ten czas wstrzymać się z decyzją o zawarciu małżeństwa, ponieważ dopiero wtedy jesteśmy w stanie docenić, czy nasza miłość przeszła na inny etap. Miłość towarzysząca jest bardziej stabilna i przewidywalna niż namiętna, ale jest też mniej ekscytująca.

Badania pokazują, że najszczęśliwsze i najtrwalsze pary są najlepszymi przyjaciółmi: cieszą się swoim towarzystwem, polegają na sobie wzajemnie, dają sobie emocjonalne wsparcie, lubią spędzać razem i mają wiele wspólnych cech.

Istnieje jednak pewne ryzyko – partnerzy mogą zacząć czuć się bardziej przyjaciółmi niż partnerami w związku. Co więc zrobić, by utrzymać iskrę namiętności i intymności?

Potrzeba spełnienia

Relacje, które dają nam satysfakcję są mieszaniną wyważonej przewidywalności i nowości. W związku nie może być zbyt wiele chaosu i spontaniczności, ale jej deficyt prowadzi do nudy. A kiedy ludzie się nudzą, to częściej ulegają pokusie zdrady, w efekcie której najczęściej się rozwodzą. Tej nudy możemy uniknąć dbając, by w naszym wspólnym życiu nie zabrakło ekscytujących rzeczy. Dla jednych będzie to nauka tańca, dla innych kurs wspinaczkowy albo skok ze spadochronu. Ważne, by coś takiego znaleźć.

Drugim sposobem, który może pomóc utrzymać związek jest upewnienie się, że spełniamy potrzeby drugiej osoby. Każdy z nas pragnie czegoś innego, więc musimy o tym rozmawiać, uczyć się nawzajem o sobie, żeby wiedzieć co jest ważne dla każdego z nas. Ktoś może cenić pyszne domowe posiłki, a dla innego ważną rzeczą będzie seks. Należy określić, czy ty te potrzeby chcesz spełniać, czy będziesz  czuć się z tym dobrze, podobnie jak partner spełniający twoje potrzeby.

Wzajemne poświęcenie

Bardzo ważne jest, aby partnerzy wierzyli, że ich związek przetrwa bez względu na wszystko. I chociaż w dniu ślubu wydaje się nam, że naprawdę nic nas nie rozłączy, to cóż… dzieje się jednak inaczej. Pewnego dnia okazuje się, że różnimy się w poglądach, opiniach, postrzeganiu świata, dlatego niezwykle istotna jest rozmawianie  jeszcze przed ważnymi decyzjami. O tym, czy chcecie mieć dzieci, ile tych dzieci, gdzie mieszkać, jak zapatrujecie się na zawodowe kariery. Nawet wchodząc w kolejny i kolejny związek warto to sobie wyjaśnić, żeby wiedzieć, czy warto się zaangażować w dopiero co rodzący się związek.


 

źródło: Psychology Today


Lifestyle

Jakimi słowami wyraża miłość prawdziwy facet? Nie chodzi wcale o „kocham cię”

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
12 stycznia 2018
Fot. iStock/Jasmina007
 

Dużo mówi się o tym, że faceci nie potrafią okazywać uczuć. Że bardzo rzadko mówią: „Kocham cię” i generalnie nie dają kobietom tego, czego potrzebują. A ja się zastanawiam, czy to przypadkiem nie jest tak, że to my – kobiety, nie potrafimy odpowiednio odczytywać męskich zachowań? To, co do nas mówią, jednym uchem wpuszczamy, a drugim wypuszczamy, nie przywiązując wagi do ich słów. Tymczasem faceci bardzo często okazują nam miłość, my tego po prostu nie widzimy. Tak jakby magiczne „kocham cię” miało największą moc. 

„Co o tym myślisz?”

Mężczyzna, który kocha i poważnie traktuje partnerkę, liczy się z jej zdaniem. Nie świadczy to wcale o tym, że nie potrafi samodzielnie podjąć decyzji, bo na ogół radzi sobie z tym doskonale. Po prostu chce znać jej opinię na każdy temat.

„Inspirujesz mnie”

To jedna z piękniejszych rzeczy, jakie można usłyszeć od drugiego człowieka. A szczególnie od faceta. Inspirujesz, a więc motywujesz go do tego, by był najlepszą wersją siebie. Jak się to ma do słów typu „jesteś piękna” czy „masz wspaniałe ciało”? Takie coś może usłyszeć od pierwszego, lepszego faceta. Bycie czyjąś inspiracją, to dopiero coś.

„Nie chcę być z nikim innym”

Dajesz mu wszystko to, czego potrzebuje. A to oznacza,  że już nie musi nikogo szukać, nie musi rozpaczliwie wypełniać jakiejś luki. Oczywiście, możecie nie być do końca zgodni, pewne rzeczy mogą was różnić, ale nigdy was nie podzielą, jeśli naprawdę się kochacie.

„Marzę, żebyś poszła ze mną na…”

Na koncert, na imieniny do kumpla, na kolację do ciotki. Obojętnie, co ma na myśli, jeśli facet chce, żebyś towarzyszyła mu w ważnych dla niego chwilach, darzy cię szczerym uczuciem. Gdy jesteśmy z kimś blisko, chcemy wspólnie doświadczać różnych przeżyć. My też przecież lubimy, gdy partner towarzyszy nam na imprezach i spotkaniach rodzinnych. Chcemy pokazywać mu miejsca, które lubimy i zapoznawać z ludźmi, których kochamy, lubimy i szanujemy.

„Przepraszam cię”

Nie każdy potrafi przyznać się do błędu, a co dopiero przeprosić. Jeżeli facet nie ma z tym problemu, naprawdę mu zależy. Czym innym jest popełnienie błędu i przyznanie się do winy, a czym innym przeprosiny, skrucha i prośba o wybaczenie. Po tak szczerych przeprosinach na ogół pojawiają się wnioski, a co za tym idzie – sytuacja już się nie powtarza.

„Możesz czuć się przy mnie bezpiecznie”

I nie chodzi tylko o to, że stanie w twojej obronie i pobije każdego faceta, który będzie ci się naprzykrzał. Nie chodzi też tylko o to, że będzie ciężko pracował, by kłopoty finansowe nie spędzały wam snu z powiek. Choć i to jest oczywiście bardzo ważne. Poczucie bezpieczeństwa to coś więcej. Oznacza świadomość, że ktoś będzie zawsze, gdy będziesz chciała porozmawiać. Stanie na wysokości zadania, gdy poprosisz o pomoc.

„Chętnie ci pomogę”

Mężczyzna, który kocha, nie tylko nie miga się od różnych obowiązków, ale także aktywnie oferuje swoją pomoc. Wie, że potrafisz poradzić sobie ze wszystkim sama, ale chce się odciążyć na tyle, na ile to możliwe. Kobietom często wydaje się, że wyręczanie nas podbudowuje męskie ego, a nas sprowadza do roli tej słabszej jednostki. Owszem, faceci czują się męsko, gdy mogą nam pomóc, ale nie to jest ich głównym celem, gdy w grę wchodzi miłość. Kiedy kogoś kochasz, chcesz mu pomagasz. I to kompletnie bezinteresownie.

„Uwielbiam, gdy się śmiejesz”

Szczery, promienny uśmiech drugiej osoby, jeszcze wywołany przez nas samych, jest najlepszym, co można zobaczyć. A usłyszeć taki tekst od faceta? W połączeniu z głębokim spojrzeniem prosto w oczy? Bezcenne.

’Zamieszkajmy razem”

Taka propozycja najczęściej pada ze strony kobiety. Dlaczego? Ponieważ my na ogół wiemy szybciej, co czujemy i czy chcemy związać się na stałe. Czasem jednak lepiej poczekać na taką deklarację ze strony mężczyzny. Jeśli proponuje wspólne mieszkanie, oznacza to, że chce w pełni dzielić z tobą życie.

Nie komplikuj swojego związku i nie szukaj na siłę argumentów, które świadczą o braku zainteresowania z jego strony. „Kocham cię” naprawdę nie musi paść kilka razy w ciągu dnia. Ba! Wcale nie trzeba mówić tego codziennie, by okazać uczucie. Całą sztuka polega na tym, żeby dobrze odczytywać sygnały. Prawdziwy facet potrafi wyrazić miłość na wiele sposobów.

Na podstawie: Your Tango


Lifestyle

Kiedy brzuszek maluszka jest jeszcze niedojrzały…

Redakcja
Redakcja
12 stycznia 2018
Fot. iStock / danchooalex

Od pierwszych dni życia dziecka rodzice uczą się jego potrzeb, a prawidłowy rozwój maluszka jest dla nich priorytetem. W tym czasie narządy i organy młodego organizmu, w tym układ pokarmowy, wciąż dojrzewają. To sprawia, że w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia niemowlę wymaga szczególnej opieki. Czy wiesz, jak zadbać o dietę malucha, aby prawidłowo się rozwijał, a jego brzuszek odpowiednio pracował?

3, 2, 1, start!

Po przyjściu dziecka na świat układ pokarmowy nadal się rozwija, mimo że poszczególne organy w młodym organizmie rozpoczęły swoją pracę jeszcze w brzuchu mamy. W pierwszych miesiącach malutki brzuszek nie potrafi jeszcze radzić sobie z każdym typem pokarmu, dlatego najlepsze dla niego jest mleko mamy, które na tym etapie zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, aby przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka karmić malucha wyłącznie piersią. Po tym czasie należy stopniowo rozszerzać jego dietę, jednocześnie kontynuując karmienie pokarmem kobiecym do 2. roku życia lub dłużej.

Czy wiesz, że…

…przewód pokarmowy dziecka stanie się dojrzały dopiero między 5. a 7. rokiem jego życia? Właśnie dlatego jadłospis malucha po 1. roku życia wciąż powinien się różnić od menu osoby dorosłej. Podstawę diety Juniora nadal powinno stanowić mleko i produkty mleczne, w tym mleko modyfikowane.

Dla dobra brzuszka maluszka

Układ pokarmowy niemowlęcia ma szczególne potrzeby żywieniowe, które znacznie różnią się od potrzeb dorosłych. Istotnym elementem w diecie małego dziecka jest mleko mamy. Jeśli kobieta nie może karmić piersią, dobrze aby wraz z pediatrą wybrała odpowiednie mleko modyfikowane. Taki produkt powinien zaspokajać potrzeby małego brzuszka. Prawidłowo skomponowana dieta dziecka zapobiega powstawaniu niedoborów lub nadmiaru składników, które mogą negatywnie wpływać na rozwój młodego organizmu.

Radosne dziecko to szczęśliwi rodzice

Prawidłowe funkcjonowanie brzuszka ma duże znaczenie dla działania pozostałych organów i samopoczucia malucha. Jeśli dziecko nie odczuwa problemów związanych z układem pokarmowym, spokojnie śpi, chętnie się bawi i ma apetyt. Mały, delikatny brzuszek, mimo że w pierwszych latach wciąż uczy się prawidłowo funkcjonować, odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu się organizmu. To właśnie w układzie pokarmowym są trawione i wchłaniane składniki odżywcze, niezbędne do wzrostu oraz rozwoju. Rodzice mogą wspierać układ pokarmowy dziecka na wiele sposobów. Warto już od pierwszych miesięcy życia przyzwyczajać malucha do stałych pór karmienia, czasu na zabawę oraz godzin snu.

To ciekawe!

Około 70-80% komórek odpornościowych znajduje się właśnie w układzie pokarmowym, dlatego prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego oraz skład mikrobioty jelitowej wpływają na naszą odporność.

Dowiedz się więcej o rozwoju i potrzebach małego brzuszka w Akademii Zdrowego Brzuszka na www.bebiklub.pl. To platforma edukacyjna, na której rodzice w ciekawy, angażujący sposób mogą zdobyć wiedzę na temat żywienia, rozwoju i znaczenia układu pokarmowego. Zostań ekspertem od małych brzuszków.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.


Artykuł powstał we współpracy z Bebiklub


Zobacz także

Pomysł na Instaxa, czyli najlepsze inspiracje złowione w sieci

Pomysł na Instaxa, czyli najlepsze inspiracje złowione w sieci

Czy wiesz jaki kolor eyelinera najlepiej podkreśli barwę twoich oczu? Sprawdź

5 zaskakujących rzeczy, które mogą obniżyć twoją inteligencję

Aż dziwne, że sama jeszcze nie skorzystałam ze swoich rad, takie są wspaniałe. Jeden dzień z życia matki