Lifestyle

Weź odpowiedzialność za to, co oswoiłeś. Nie łam psiego serca

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 czerwca 2016
Fot. Screen / FACEBOOK
 

Psie serca są wierne i wdzięczne, te ludzkie – nie zawsze. W sezonie wakacyjnym przekonujemy się o tym aż nazbyt często: w schroniskach rośnie liczba zwierzaków porzuconych przez właścicieli, w lasach znajdywane są przywiązane do drzew szczeniaki, które się znudziły i dorosłe psy, których już nikt nie kocha.

Ten film nie wymaga zbyt wielu słów. Może tylko przypomnienia, że trzeba brać odpowiedzialność za to, co się oswoiło.  Obejrzyjcie ten filmik i pomyślcie o naszych „braciach mniejszych”. Nie tylko przez chwilę. One by was nie opuściły.


Lifestyle

Czy umiesz być asertywnym? Przekonaj się odpowiadając na 20 prostych pytań

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 czerwca 2016
Fot. iStock/Johnny Greig
 

Asertywność to dla wielu z nas niedościgniony cel. „Jestem za mało asertywna” – często powtarzamy plując sobie w brodę, że znowu pozwoliliśmy wejść sobie na głowę. O asertywności napisano już naprawdę wiele. Ale nikt jej samej nas wprost nie uczy, nikt nie określa, czy jesteśmy wystarczająco asertywni, czy powinniśmy jednak nad sobą popracować.

Spróbuj odpowiedzieć szczerze sama przed sobą na poniższe pytania

 

 1. Czy zwracasz uwagę osobie, która wepchnęła się przed ciebie w kolejkę do kasy – czy to sklepowej, kinowej, czy jakiekolwiek innej?

 2. Czy zawsze wymieniasz towar, który po zakupie okazał się wadliwy?

 3. Czy potrafisz przeprosić, kiedy dostrzeżesz swoją rzeczywistą winę?

 4. Kiedy jesteś zła na swoich rodziców, umiesz im o tym powiedzieć?

 5. Gdy znajomy pożycza od ciebie pieniądze i wygląda, że zapomniał ci oddać, potrafi mu o tym przypomnieć?

 6. Czy czujesz się komfortowo prosząc przyjaciela o pomoc?

 7. Jeśli nie smakuje ci zamówione w restauracji jedzenie, czy mówisz o tym obsłudze lokalu?

 8. Czy potrafisz powiedzieć znajomemu, który wpada do ciebie z niezapowiedzianą wizytą gdy ty jesteś bardzo zajęta, żeby przyszedł kiedy indziej?

 9. Czy bez problemu dzielisz się swoimi opiniami z innymi?

 10. Kiedy ktoś wyraża swój pogląd, z którym całkowicie się nie zgadzasz, czy masz odwagę wyrazić swoje własny punkt widzenia?

 11. Jeśli bliska osoba zirytowała cię, czy nie masz problemu z zakomunikowaniem jej tego?

 12. Jeśli przyjaciel składa ci propozycję, którą uważasz za nierozsądną – potrafisz mu odmówić?

 13. Jeśli ktoś jest dla ciebie wyraźnie niesprawiedliwy, mówisz mu o tym?

 14. Czy potrafisz wyrazić swoje rozczarowanie, gdy przyjaciel zdradza twoje zaufanie?

 15. Gdyby zaistniała taka konieczność, poprosisz przyjaciela o pożyczenie niewielkiej sumy pieniędzy?

 16. Gdy czyjeś uwagi w stosunku do ciebie przestają być zabawne, a zaczynają cię ranić, czy potrafisz tej osobie zwrócić uwagę>

 17. Kiedy ktoś przerywa ci twoją wypowiedź w połowie, czy potrafisz zwrócić uwagę, by tak nie robił i że jeszcze nie skończyłaś?

 18. Kiedy ktoś bezpodstawnie cię krytykuje, czy umiesz wyrazić swoje zdanie na temat te krytyki?

 19. Czy czujesz się komfortowo upominając się o swoje prawa?

 20. Kiedy spóźniasz się na ważne spotkanie, czy jesteś w stanie usiąść w widocznym miejscu, by podkreślić swoją obecność?

Jeśli na większość tych pytań udało ci się odpowiedzieć „tak”, to brawo. Oznacza to, że potrafisz być asertywnym, że tę cechę potrafisz wykorzystać w różnych sytuacjach.

Dlaczego asertywność jest taka ważna? Ponieważ pozwala nam zadbać o nasze uczucia, uczy komunikowania własnych potrzeby. Asertywność sprawia, że nie postępujemy wbrew sobie, nie konfliktujemy się sami ze sobą, co jest niezwykle istotne w naszym życiu.

Warto pamiętać, że brak asertywności bywa wynikiem braku pomysłu na rozwiązanie jakiegoś konfliktu. Warto też przyjrzeć się, czy w naszym otoczeniu są osoby, wobec których nie potrafimy być asertywni i z czego to wynika? Odpowiadając sobie też na te pytania dostrzeżemy, przy kim czujemy się komfortowo, do kogo mamy zaufanie i pewność, że nasze uczucia i poglądy zostaną zaakceptowane i zrozumiane.


Lifestyle

„Bardzo proszę, drogi Google”, czyli jak babcia w Internecie odpowiedzi szukała

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 czerwca 2016
Fot. iStock/ukrainec

To historia w sam raz na ciepłe, letnie popołudnie. Pewnie w ogóle nie wyszłaby na jaw gdyby nie zamieszczony na Twitterze wpis Bena, wnuczka pewnej 86-letniej Brytyjki. Post stał się w rekordowym tempie bardzo popularny, a babcią Bena zainteresowały się media na całym świecie. Dlaczego?  

Któregoś popołudnia, kiedy Ben odwiedził swoją babcię May Ashworth, zobaczył na ekranie jej komputera otwartą wyszukiwarkę Google. Seniorka wpisała w niej zapytanie o następującej treści: „proszę przetłumacz te rzymskie cyfry mcmxcviii, dziękuję”. Z czego wynikała ta niecodzienna uprzejmość? Okazuje się, że May, która z Internetu korzysta raczej sporadycznie (tym razem chciała sprawdzić w którym roku wyprodukowano pewien film) sądziła, że na jej pytanie odpowiadają jej prawdziwe osoby, siedzące gdzieś przy komputerze, w centrali firmy Google.

Wzruszony i rozbawiony Ben zrobił zdjęcie ekranu laptopa May i umieścił je w Internecie. W ten sposób jego babcia stała się sławna na całym świecie, a do wnuczka odezwały się media z wielu krajów. Brytyjski Google zaś stanął na wysokości zadania i na tweeta Bena zareagował również na Twitterze wpisem: „Kochana Babciu! Mamy nadzieję, że masz się dobrze. W świecie miliardów wyszukiwanych fraz sprawiłaś, że się uśmiechnęliśmy. Och, i to, czego szukałaś, znaczy 1998. Dziękujemy”.

Uprzejmość popłaca, a dobre maniery są zawsze w cenie, pamiętajcie o tym ;).

Źródło: theguardian.com.uk


Zobacz także

pielęgnacja paznokci po zimie

ABC pielęgnacji paznokci po zimie

Joga dla zielonych. Wybierz dla siebie trzy pozycje i poćwicz. Akcja #ŁapENDORFINY, wyzwanie #12

Pandemia wpływa na nasze dzieci, po części odbiera im dzieciństwo. Bądźmy dla nich wsparciem, nie zostawiajmy ich samych z niepewnością i lękiem