Uroda

Kampania społeczna „Zdrowiej” – czyli jak znani i lubiani dbają o swoje zdrowie

Redakcja
Redakcja
4 lutego 2020
Fot. iStock
 

Codzienne nawyki związane z odżywianiem, aktywnością sportową czy uzależnieniami mogą być kluczowe w profilaktyce chorób nowotworowych. O tym mówi najnowsza kampania społeczna stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny przygotowana z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Akcję „Zdrowiej” wspierają Daria Widawska, Katarzyna Bosacka, Joanna Koroniewska, Cyber Marian, Anna Jaworska, Katarzyna Zielińska oraz Joanna Górska.

 „Kawa na ławę. Powiedz mi, kiedy ostatnio przeszedłeś badania profilaktyczne?” – to pytanie, które stawia Joanna Koroniewska w filmie towarzyszącym tegorocznym obchodom Dnia Walki z Rakiem. W akcji „Zdrowiej” wzięli udział przedstawiciele telewizji, kultury, prasy czy blogosfery. W serii filmów opowiadają oni o swoich sposobach na zachowanie zdrowia i zachęcają do regularnych badań.

Daria Widawska, Katarzyna Bosacka, Joanna Koroniewska, Cyber Marian, Anna Jaworska, Katarzyna Zielińska oraz Joanna Górska dzielą się swoimi metodami na zdrowe życie. Jednocześnie zachęcają Polaków do zmiany nawyków na lepsze, a także zwracają uwagę na to, jak ważne są regularne badania profilaktyczne.

Cele kampanii

Autorzy kampanii „Zdrowiej” zachęcają do badań kontrolnych i podpowiadają, w jakim wieku oraz jak często należy je wykonywać. W jednym z filmów aktorka Katarzyna Zielińska podkreśla, że regularne badania są ważne nie tylko dla nas, ale także dla naszych bliskich. Polacy jednak często z nich rezygnują lub odkładają je na później. Dlatego dziennikarka Joanna Górska przypomina, że badania nie muszą wiązać się z informacją o chorobie. To też możliwość potwierdzenia, że jesteśmy zdrowi i nie mamy się czym martwić.

Bardzo ważnym obszarem profilaktyki są również codzienne wybory składające się na styl życia. Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny opracowało listę kluczowych czynników, które wpływają na organizm człowieka – tzw. paliwo mentalne. Do jego składników zaliczyć można m.in.: jakość i długość snu, odżywianie, ruch czy czas na odpoczynek. Jednak wpływ na nasze zdrowie mają również mniej oczywiste czynniki jak: sposób oddychania, umiejętność wyrażania emocji czy relacje z ludźmi. W przygotowanych filmach ambasadorzy dzielą się swoimi doświadczeniami i zachęcają do refleksji o prowadzonym trybie życia.

– Dbanie o jakość paliwa mentalnego to skuteczna metoda na profilaktykę zdrowotną. Ambasadorzy zdradzają swoje metody na dobre samopoczucie. Zaprosiliśmy do akcji osoby znane i lubiane, które dbają o zdrowe nawyki na co dzień. W ten sposób chcemy zachęcać, aby każdy nas wprowadzał takie małe zmiany w swoim życiu, dzięki którym można dłużej cieszyć się zdrowiem – mówi Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

W każdym z filmów występuje jeden ambasador, który opowiada o jednym ze składników paliwa mentalnego. Należą do nich:

  1. SEN

Sen to jeden z najważniejszych elementów paliwa życiowego – mówi aktorka Daria Widawska. Nie tylko regeneruje on organizm, ale także wpływa na ograniczenie stresu i zachowanie prawidłowej wagi.

  1. ODŻYWIANIE

Jesteś tym co jesz – przypomina Katarzyna Bosacka. Aktorka radzi by unikać fastfoodów, słonych przekąsek i słodyczy, a także jeść mniej. Liczy się przy tym jakość jedzenia. Kontrola posiłków pomaga zachować zdrowie na dłużej.

  1. RUCH

„Zawsze mówisz: zacznę od jutra, a to jutro nie chce nadejść? Nie odkładaj tego!” – radzi Cyber Marian, znany youtuber, wspierający kampanię Movember Polska. By utrzymać ciało i umysł w dobrej formie, wystarczy zacząć od zwykłego spaceru albo ćwiczeń w domu. Kluczowa jest regularność.

  1. RELAKS

Anna Jaworska, autorka bloga mumme.pl podpowiada, jak prawidłowo zadbać o odpoczynek, by być efektywniejszym, szybciej podejmować decyzje i łatwiej radzić sobie z obowiązkami. Czas dla siebie oraz dla bliskich znacząco wpływa na samopoczucie oraz stan zdrowia.

  1. ODDECH

Skupienie na oddechu jest dla mózgu jak ćwiczenia na siłowni dla ciała – porównuje aktorka Joanna Koroniewska. Ćwiczenia oddechowe, zajęcia z jogi czy medytacja pozwalają obniżyć stres i uspokoić umysł, dlatego warto poświęcić im kilka minut dziennie.

  1. WYRAŻANIE EMOCJI

Katarzyna Zielińska dzieli się sposobami na wyrażanie emocji. Aktorka mówi o nazywaniu swoich uczuć. Warto podkreślać, co jest dla nas ważne.  „Jeśli chcesz coś mocno kopnąć, to kopnij piłkę, nigdy własną drugą nogę lub inną osobę” – radzi.

  1. INNI LUDZIE

„Aktywność społeczna to ważny element gromadzenia paliwa mentalnego” – podkreśla Joanna Górska, dziennikarka Telewizji Polsat. Relacje międzyludzkie są niezwykle ważne dla zachowania zdrowia, dlatego warto dostrzegać ludzi dookoła i być otwartym na rozmowę.

Film na temat badań profilaktycznych:

Daria Widawska, film o śnie:

Joanna Koroniewska, film o medytacji:

Katarzyna Zielińska, film o wyrażaniu emocji:

W ramach kampanii w najbliższych dniach stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny opublikuje łącznie 7 filmów.


LINK FB: https://www.facebook.com/events/191610258697906/

Więcej informacji: www.ruchspoleczny.org.pl

www.facebook.com/PolskieAmazonkiRuchSpoleczny


Uroda

Dekalog kobiety, która odchodzi. Nie „zapominaj”, ale zaakceptuj, pogódź się z tym, czego już nie zmienisz

Redakcja
Redakcja
4 lutego 2020
Fot. iStock/lechatnoir

To nie jest proste. To boli. To wraca, uparcie, chociaż tak bardzo chcesz przestać o nim myśleć. Wciąż zadajesz sobie te same pytania. „Dlaczego?Przecież tak bardzo ufałam, tak bardzo go kochałam?” Są momenty, w których wydaje ci się, że masz już to za sobą. Ale potem przychodzi kryzys. Tęsknisz, przypominasz sobie te dobre momenty. Wydaje ci się, że mogłabyś spróbować, dać mu tę jedną, ostatnią szansę. Który to już raz?…

Kiedy odchodzisz ze „złego” związku, niech to będzie „na zawsze”. Wbrew emocjom, wbrew sercu. Wbrew wszystkim iluzjom, które lubisz sobie tworzyć. Że on się zmieni, że się postara. Że kocha cię tak bardzo, że pokona wszelkie słabości. Że się „czegoś” nauczył, że doceni twoje starania i to twoje wybaczania.

Dekalog kobiety, która odchodzi

1. Nie oglądaj się za siebie

Co było, to było. Nieważne, że uwierzyłaś, że dałaś się wykorzystać. Odrób tę lekcję i idź dalej. Nie roztrząsaj tego, nie zastanawiaj się jak to możliwe, że w ogóle byłaś w tym związku. I nie żałuj. Nade wszystko, nie żałuj, nie oglądaj się za siebie. Ty jesteś już w innym momencie swojego życia.

2. Nie współczuj

Może wydaje ci się to okrutne, ale kierowanie się emocjami na nic tu się nie przyda. Współczujesz jego nowej partnerce? Chcesz ją ostrzec? Dobrze się zastanów. Czy jest szansa, że ona ci w ogóle uwierzy? Czy masz w sobie tyle siły, by nadal walczyć? I to w już nie swojej walce?

3. Nie analizuj

Wspólnego życia, reakcji otoczenia, tego, kto stanął po jego stronie i kto nigdy nie uwierzył w twoją wersję wydarzeń. To wszystko nie ma już teraz znaczenia.

4. Daj sobie czas

Nie oczekuj, że poradzisz sobie z tym wszystkim od razu. Niezależnie od tego, jaka była przyczyna waszego rozstania, twoje powody były ważne i masz prawo do tej decyzji. Masz też prawo do żałoby po tym związku, nie miej do siebie pretensji o to, że wciąż go kochasz i za nim tęsknisz.

5. Nie bierz sobie do serca opinii innych

To nie ich życie, nie ich osobisty dramat. Łatwo jest oceniać nasze wybory z boku. Trudniej spróbować zrozumieć, nie osądzać. Nie musisz się tłumaczyć, przepraszać. To twoja sprawa, twój związek. Twój partner.

6. Dbaj o siebie

I o dzieci, jeśli je masz. Dbaj o zdrowie psychiczne, ale i fizyczne. Potrzebujesz odpoczynku, snum relaksu i czasu dla siebie. Nawet „na siłę”.

7. Otaczaj się dobrymi ludźmi

Potrzebujesz teraz naprawdę dużo pozytywnej energii i wiary w dobro, które zmienia świat na lepsze. Wyszukuj dobrych wiadomości, zrób coś dobrego dla innych. To działa.

8. Postaw na rozwój osobisty

To naprawdę dobry moment, żeby przypomnieć sobie co cię interesuje, co relaksuje, co odwraca twoje myśli od „ciemnej strony”. Toksyczne związki w charakterystyczny sposób „okradają” nas z poczucia wartości, pewności siebie, przeświadczenia, że jesteśmy mądrzy, zdolni, coś warci.

9. Nie cofaj swojej decyzji

Bądź konsekwentna. Nie ulegaj chwilowym emocjom, momentom, w których myślisz: „może nie było tak zle…”. Stracisz tylko czas, kolejne dni, tygodnie miesiące. Musisz iść do przodu. To pewnie najtrudniejsze do wykonania – przekonać samą siebie.

10. Uwierz, że przed tobą jeszcze wiele wspaniałych chwil

Związek, miłość – to nie wszystko. Twoje życie to przede wszystkim ty sama, bliscy ci ludzie – rodzina, przyjaciele, twoja przyszłość, twoje plany, marzenia i cele. Rozstanie jest bolesne, ale życie toczy się dalej. I ty musisz zadbać o to, by nim pokierować tak, jak chcesz.

Dasz radę. Teraz będzie inaczej, ale na pewno lepiej.

 

 


Zobacz także

Idź na wrotki

Dzień #13. Zadbaj o siebie naprawdę. #SlimemGO

gommage

Gommage rządzi! Najnowszy rodzaj peelingu – delikatny i skuteczny

8 super produktów żywieniowych, dzięki którym wzmocnisz kondycję swoich włosów