Go to content

Najbardziej toksyczne myśli, które uniemożliwiają ci osiągnięcie wewnętrznego spokoju i poczucia szczęścia

Czy to coś złego, że zakochałam się kilka miesięcy po śmierci męża? Że jestem kochana?
Fot. iStock/castenoid

Negatywne myślenie często „włącza się” nam automatycznie, bez naszej świadomości. Nasz mózg ma tendencje do działania na „autopilocie”, odtwarzając te same schematy myślowe. Wielu z nas uważa, że nie ma wpływu na te myśli i poddaje się ich negatywnemu działaniu. Mówiąc najprościej, toksyczne myślenie potrafi sparaliżować nas do tego stopnia, że uniemożliwia nam szczęśliwe, zdrowe życie. W dzisiejszym świecie, myśleć pozytywnie 24/7 jest oczywiście czymś nierealnym, ale możemy pracować nad tym, aby zmienić niektóre z negatywnych myśl i bardziej optymistyczne spojrzeć na swoje życie.

15 najbardziej toksycznych myśli, które uniemożliwiają ci osiągnięcie wewnętrznego spokoju i poczucia szczęścia

1. Nie jestem wystarczająca dobry

Niestety, wielu z nas żyje z takim przeświadczeniem, a nawet pozwala mu stanąć na drodze do sukcesu, miłości i szczęścia. Uwierzyć we własną wartość – to już połowa życiowego sukcesu.

 2. Nie mam celu w życiu

Jeśli czujesz, że twoje życie jest bezcelowe, pomyśl o tym, co cię interesuje, co lubisz. Może ta droga doprowadzi cię do celu? Spędzaj więcej czasu na robieniu tego, co kochasz. Nie szukaj jakiejś wielkiej misji, nie zastanawiaj się nad tym, że nie dokonałeś „niczego wielkiego”. Spokojne, szczęśliwe życie to już cel, sam w sobie.

3. Jestem bezwartościowy

Presja jest olbrzymia. Boimy się zawieść – ukochaną osobę, rodzinę, przyjaciół, szefa. Pamiętaj – nikt nie jest doskonały, wszyscy popełniamy błędy. Przestań się tak mocno nimi przejmować, potraktuj je jako cenne doświadczenia.

4. Życie jest zbyt trudne/skomplikowane

Nie jesteś jedyną osobą, która czuje w ten sposób. Jednak prawda jest rzeczywiście  taka, że życie to w dużej mierze przygoda, podczas której głównie rozwiązujesz problemy…  Wyznacz sobie cele, realizuj je krok po kroku, bez pośpiechu.

5. Nie będę szczęśliwy, dopóki…

Zatrzymaj się tutaj, powiedz: „stop”. Szczęście osiągniesz wtedy, kiedy je do siebie sam dopuścisz…Warunkiem jest to, żebyś nie szukał go w jakiś „spektakularnych” wydarzeniach życiowych. Posłuchaj ulubionej muzyki, zadzwoń do przyjaciela, przytul się do osoby, którą kochasz.

6. Jest zbyt późno, aby zmienić swoje życie

Jeśli w to uwierzysz, nigdy tego nie dokonasz. To tylko kiepska wymówka, dla tych, którzy boją się odważyć sięgnąć po marzenia, wyjść z trudnej sytuacji, zakończyć toksyczny związek.

 7. Nie jestem gotowy

Cóż, chyba nikt nie jest nigdy „do końca” gotowy. Musisz się odważyć i zobaczyć, dokąd zaprowadzi cię ta twoja odwaga, dokąd zabiorą cię twoje decyzje.

8. Nie mam czasu

Żaden z nas nie ma nadmiaru czasu, ale niektórzy potrafią nim po prostu lepiej gospodarować, bo znają swoje priorytety, wiedzą, co jest dla nich w danej chwili najważniejsze.

 9Nie pasuję tutaj

Jeśli czujesz się jak „obcy” , nie martw się – każdy z nas jest w jakiś sposób „inny”. Nie dopasowuj się na siłę, jeśli czujesz, że to „nie twoja bajka”. Bądź sobą, tylko w ten sposób znajdziesz prawdziwych przyjaciół

 10Nie jestem w niczym dobry

To bardzo toksyczne i krzywdzące stwierdzenie. Jeśli nie czujesz się dobrze w czymkolwiek i bardzo cię to „dołuje”, zrób listę rzeczy, które lubisz robić i które przychodzą ci z łatwością.

11. Nikt mnie nie lubi

To naturalne, że chcesz czuć się zaakceptowany jako część grupy, ale pamiętaj, że najważniejsze to akceptować samego siebie. Odpowiedni ludzie zjawią się, jeśli będziesz podążał za głosem serca.

12. Czuję się gorszy

Porównywanie się do innych jeszcze nigdy nie wyszło nikomu na dobre. Zawsze okaże się, że ktoś jest od ciebie w czymś lepszy, że komuś powodzi się lepiej. Nie oglądaj się na innych, skoncentruj się na sobie.

13. Ja/moje życie to niepowodzenie

To, że odniosłeś w swoim życiu porażki, nie oznacza, że jesteś nieudacznikiem. Każdy ma prawo się pomylić, każdy również ma prawo nad sobą pracować, próbować zmienić swoje życie, jeśli toczy się ono złym torem. Wszystko, co najlepsze przed tobą.

14. Przyszłość jest przerażająca

Rzeczy, które nie możemy przewidzieć często wydają nam się straszne. Nie lubimy poczucia niepewności, więc… zaakceptujmy je. Musimy żyć „tu i teraz”, bo wszystko, co mamy, to ta jedna chwila na Ziemi.

 15Moje marzenia/cele są niemożliwe do zrealizowania

Tylko wtedy, kiedy z góry założysz, że tak właśnie będzie…


Na podstawie: powerofpositivity.com