Włosy

Włos ma głos! Odpowiedz na jego potrzeby z fitokosmetykami Herbapol Polana!

Redakcja
Redakcja
22 listopada 2022
 

Włosy to bez wątpienia nasza wizytówka. A wizytówka powinna stawiać nas w jak najlepszym świetle, prawda? Dlatego o ile na pewne kwestie, jak naturalny kolor czy skręt, wpływu nie mamy, o tyle istnieje wiele możliwości zadbania o włosy w taki sposób, by wydobyć ich ukryte piękno. Fitokosmetyki Herbapol Polana nie tylko dbają o włosy, ale dzięki cudownym aromatom czynią z codziennej pielęgnacji prawdziwy urodowy rytuał.

Kluczem do prawidłowej, a więc przynoszącej efekty pielęgnacji, jest dobieranie kosmetyków do aktualnych potrzeb włosów. A te mogą się zmieniać się z powodu wielu czynników, na czele z porą roku, wiekiem, a nawet modyfikacjami diety. Do tego dochodzą oczywiście szkodliwe czynniki zewnętrze, jak promieniowane UV czy smog, a także pielęgnacyjne błędy, do których zaliczyć można choćby stylizację na (za) gorąco.

W rezultacie włosy zamiast być mocne, gęste, odporne na uszkodzenia i pełne naturalnego blasku, mogą stać się suche, łamliwe, trudne do rozczesania i ułożenia. Dlatego do codziennej pielęgnacji warto stosować produkty, które swoją skuteczność czerpią z natury, a zatem w
naturalny sposób odpowiadają na potrzeby włosów. Kosmetyki Herbapol Polana zawierają fitoskładniki, czyli ekstrakty roślinne o
szerokim zastosowaniu w pielęgnacji, które skutecznie działają na strukturę i kondycję włosów oraz skórę głowy.

Moc natury dla włosów normalnych i przetłuszczających się Herbapol Polana Szampon + Odżywka do włosów normalnych i skłonnych do przetłuszczania się to idealne rozwiązanie dla osób, których włosy szybko tracą świeżość a także tych, które lubią produkty typu 2 w 1, zapewniające równie szybką, co kompleksową pielęgnację. Szampon + Odżywka to kosmetyk w 100% wegański, zawierający 94% składników pochodzących z natury. Wśród nich znajdziemy: pokrzywę, która uspokaja gruczoły łojowe oraz redukuje nadprodukcję sebum,
wzmacnia cebulki włosowe, pobudza ukrwienie, a także sprzyja lepszemu odżywieniu skóry oraz włosów, jeżynę – o właściwościach wzmacniających i regenerujących, która ponadto chroni kolor i zapobiega nadmiernym ubytkom wody z naskórka oraz chłodzący, przynoszący ulgę i łagodzący podrażnienia mentol. Szampon z odżywką to kosmetyk idealny do codziennego użytku, ułatwia rozczesywanie włosów i ma przyjemny owocowo-ziołowy zapach.

Naturalna pomoc dla włosów normalnych i przesuszonych

Herbapol Polana Szampon Odżywczy do włosów normalnych i skłonnych do przesuszania się daje efekt głębokiego odżywienia od nasady aż po same końce. Zawarty w nim rumianek poprawia nawilżenie włosów oraz przywraca równowagę skórze głowy (i naturalnie rozjaśnia włosy złotymi refleksami!), peonia zapewnia naturalny blask zdrowych włosów, a dzięki biotynie kosmyki są wyjątkowo łatwe do rozczesania i ułożenia. Szampon jest wegański, zawiera 95% składników z natury i zachwyca aromatem świeżo zerwanych kwiatów peonii. Swoją codzienną rutynę pielęgnacyjną uzupełnij o odżywkę regenerującą do włosów normalnych i przesuszonych. Jej bogata receptura zapewnia odbudowę włosów i ich zdrowy wygląd. Natomiast lekka i aksamitna formuła nieobciążająca kosmyków, wnika do ich wnętrza oraz je nawilża. W odżywce znajdziemy aż 97% składników pochodzących z natury.

  • Szampon + Odżywka do włosów normalnych i skłonnych do przetłuszczania się – 400 ml/13,99 zł
  • Szampon Odżywczy do włosów normalnych i skłonnych do przesuszania – 400 ml/13,99 zł
  • Odżywka regenerująca do włosów normalnych i skłonnych do przesuszania się: 13,99 zł/ 200 ml

Fitokosmetyki Herbapol Polana to sposób na kompleksową pielęgnację skóry twarzy, ciała i włosów w oparciu o składniki pochodzące z natury. Więcej informacji na temat produktów można znaleźć na: www.e-polana.com.


Włosy

Superfarmer – polska gra, która podbiła świat!

Redakcja
Redakcja
22 listopada 2022
Zofia i Karol Borsukowie
 

Grę wymyślił wybitny polski matematyk, profesor Karol Borsuk. W latach 1927-1939 profesor pracował na Uniwersytecie Warszawskim. Kiedy wybuchła II wojna światowa i Niemcy zamknęli Uniwersytet, profesor został bez pracy. Pomysłem na ratowanie rodzinnego budżetu było wymyślenie gry. Gra nosiła wtedy tytuł Hodowla Zwierzątek. Prawdopodobnie jest to pierwsza gra na świecie, w której po raz pierwszy użyto dwunastościennych kostek. 

Gra była wykonywana ręcznie przez profesora i jego żonę. Ilustracje przygotowała znajoma Państwa Borsuków – Janina Śliwicka. Gra opiera się na rachunku prawdopodobieństwa, jednakże jest też spore pole na manipulowanie rozgrywką poprzez indywidualne decyzje graczy. W rodzinie Borsuków, mimo tragedii wojny, nigdy nie brakowało dobrego humoru.

Często dzwonił telefon z pytaniem o grę planszową.

— Halo! Czy to hodowla zwierzątek?
— Tak – odpowiadał profesor, Borsuk przy telefonie.

Gra była sprzedawana najpierw wśród znajomych, a później w niewielkim sklepiku. Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie, wydawało się, że wszystkie egzemplarze gry spłonęły wraz z Warszawą. Na szczęście okazało się, że jeden z egzemplarzy zachował się gdzieś na prowincji i wrócił po latach do rodziny Borsuków. W 1997 roku wdowa po profesorze Pani Zofia Borsukowa zwróciła się do Granny z propozycją wydania gry. Od tego czasu gra jest wydawana pod zmienionym tytułem Superfarmer.

Gra okazała się strzałem w dziesiątkę! Z roku na rok zdobywa nowe rzesze fanów. W 2002 powstała podróżna wersja gry. W 2007 roku gra zyskała duże pudełko ze znakomitymi ilustracjami Piotra Sochy. Do stada zwierząt dołączyły zabawne figurki psów. Z czasem do rodziny Superfarmera dołącza Rancho. Seria rozrasta się o nowe wersje graficzne z różnymi dodatkami. Z Borsukiem, Kozą, Bocianem.

Superfarmer to polski hit eksportowy w dziedzinie gier planszowych! Dziś Granna sprzedaje Superfamera do ponad 25 krajów na całym świecie w oryginalnych wersjach językowych. Czechy, Węgry, Niemcy, Belgia, Francja, Litwa, Łotwa, kraje skandynawskie, Hiszpania, Włochy, Japonia, Korea Południowa, Australia, USA, Brazylia, Ukraina i wiele innych.

W tym roku, z okazji 25 lecia wydawania gry, Granna wprowadza edycję jubileuszową Superfarmer Big Box, ze wszystkimi dodatkami w jednym pudełku. Do superfarmerowej rodziny dołączają też dwie gry podróżne: Memo Wszystkie Zwierzęta Superfarmera z obrazkami, które pochodzą z wcześniejszych wydań gry oraz Trzy po trzy Zwierzęta Superfarmera w nowej szacie graficznej. Wielbiciele układania puzzli też coś znajdą dla siebie: puzzle 200 i 500 elementowe z ilustracjami Piotra Sochy. Na Rancho przybywa kocur. Postrach wszystkich psów! Nowe wydanie gry RANCHO zyskało dodatkową regułę – unikalny dodatek „KOT”.

Superfarmer jeszcze nie powiedział ostatniego słowa…


Włosy

Czasami miłość po prostu nie wystarcza. Ta warunkowa jest po to, by ranić

Redakcja
Redakcja
21 listopada 2022
miłość warunkowa
fot. Pexels

Chcemy wierzyć, że w naszych relacjach nasi bliscy, czy to nasi przyjaciele, rodzina czy partner, kochają nas bez względu na wszystko, na dobre i na złe, w najlepszym i najgorszym wydaniu. Czasami przekonujemy się na własnej skórze, że ich miłość przychodzi z oczekiwaniami. Bycie w związku, w którym czujemy, że musimy zabiegać o miłość, jest szkodliwe. Nie oznacza to, że nie jesteśmy kochani, ale że miłość jest warunkowa. Trudno jest dostrzec oznaki tego rodzaju miłości, pomimo jej bolesnego wpływu na naszą zdolność do kochania i bycia kochanym. 

W każdym związku zawsze patrz na to, jak się czujesz i zadaj sobie pytanie: czy ta osoba sprawia, że kochasz siebie samą bardziej?

Czym jest miłość warunkowa?

Jak sama nazwa wskazuje, miłość warunkowa jest rodzajem miłości, która opiera się na jakichś warunkach. I nie chodzi o standardy, czy zasady. Oznacza to raczej, że dana osoba czuje, że aby być przez kogoś kochaną, musi spełnić jakieś warunki.

Ryzyko polega na tym, że jeśli dana osoba znajduje się w takiej sytuacji zbyt długo, niszczy to jej poczucie własnej wartości. Zaczynają rozwijać się nawyki i pojawia się lęk przed wyznaczaniem granic, spowodowany obawą przed utratą tej miłości. Jeśli jesteś osobą, która zawsze stawia potrzeby wszystkich innych ponad własne, to możesz być właśnie ty.

Natomiast bezwarunkowa miłość jest bezwarunkowa. To nie jest miłość, która usprawiedliwia cię, ale raczej akceptuje cię zarówno w najlepszym jak i najgorszym wydaniu i wspiera cię, gdy nie zawsze jesteś w stanie się odwdzięczyć.

Miłość warunkowa – jakie są jej oznaki?

Nigdy nie dość dobra

Jeśli miłość była warunkowa, czułaś, że zawsze musisz dać więcej. Dałaś więcej niż wzięłaś i nie czułaś, że powinnaś prosić o cokolwiek w zamian. Nie chcesz prosić, bo boisz się, że wydasz się ciężarem, a jednak starasz się powiedzieć „nie”, gdy prosi się cię o  kolejne przysługi.  Twój partner mógł sprawić, że poczujesz, że musisz zrobić pewne rzeczy, aby on był w dobrym nastroju czy też uznał, że zasługujesz na jego uwagę i czułość. Prawdopodobnie uwarunkował cię, krytykując, rozpoczynając kłótnie i oddalając się, jeśli nie spełniłaś określonej listy oczekiwań.

Wyczerpywanie energii

Wszyscy mamy ograniczone baterie społeczne, a relacje oparte na wzajemnej bezwarunkowej miłości sprawiają, że czujesz się wspierana, zrównoważona i pełna nadziei. Natomiast relacje, w których miłość jest jednostronna i warunkowa, sprawiają, że czujesz się wyczerpana, przytłoczona i sfrustrowana. Jeśli zawsze starasz się być czyjąś dobrą stroną lub zawsze imponować, martwiąc się, że jeśli nie spełnisz oczekiwań, przestanie cię kochać. Twój hormon stresu gwałtownie rośnie w takiej sytuacji. Wraz ze wzrostem poziomu kortyzolu poczujesz się wypalona.

„Człowiek myśli: miłość je wyleczy, naprawi. Ale miłość, jak się potem okazało, to nie wszystko”

Stąpanie po niepewnym gruncie

Możesz czuć się tak, jakbyś stała nad przepaścią, zastanawiając się, w jakim jest nastroju, czy zrobiłaś wystarczająco dużo i dobrze, żeby nie uruchomić jego złej strony. Relacje są zwykle współzależne i sprawiają, że czujesz się odpowiedzialna za czyjeś szczęście. Ponieważ branie jej na siebie jest całkowicie poza twoją kontrolą, naraża cię na porażkę.

Uczucia na pokaz

Niektórzy bardziej dbają o to, jak wygląda ich miłość, niż o to, jak ją okazują. Możesz błagać o odrobinę dodatkowej uwagi lub uczucia tylko po to, aby nagle je uzyskać, gdy w końcu przekonasz swojego partnera, aby poszedł z tobą na kolację do restauracji. Zrobi wszystko, żeby dobrze wypaść w cudzych oczach. Reputacja jest ważniejsza niż twoje uczucia. Osoba, która kocha cię bezwarunkowo, jest bardziej skłonna podzielić się swoim uczuciem do ciebie w bliskich chwilach prywatnych, kiedy jesteście tylko we dwoje.

„Asy” z rękawa

Uważaj na kogoś, kto uwielbia przypominać ci o wszystkich przypadkach, w których zrobił dla ciebie coś miłego. Okazywanie miłości nie jest obowiązkiem, który można odhaczyć z listy, a potem rzucić ci ją w twarz, gdy nie spełniasz jakichś, zwykle wydumanych i niewypowiedzianych oczekiwań. To samo dotyczy kłótni. Kiedy się konfrontujecie, strategią obronną nie powinno być wypominanie przeszłości. To sposób na odwrócenie kota ogonem i próba uniknięcia odpowiedzialności. Taka strategia całkowicie pomija obecny problem i ignoruje to, jak się czujesz. W bezwarunkowej miłości twoje uczucia będą szanowane.

„Zawsze” i „Nigdy”

Kiedy słowa „zawsze” i „nigdy” padają zawsze w kontekście tego, jak radzisz sobie z sytuacją, często ich zadaniem jest cię zgasić. Jest to sposób na przekręcenie słów w nowe przekonania, które mają cię kontrolować lub sprawić, że zakwestionujesz swoje zdrowie psychiczne. Na przykład ciągłe powtarzanie: „zawsze jesteś taki wrażliwy” lub „nigdy nie jesteś zadowolony z tego, co robię” to przesada, która manipuluje rozmową na poziomie psychologicznym. Powtarzające się ujawnienie uwarunkowałoby cię do myślenia, że jesteś irracjonalny i że to, co mówią, musi być prawdą.

Czasami miłość po prostu nie wystarcza. Ktoś, kto kocha cię warunkowo, kocha cię, ale jego miłość musi ranić.


Zobacz także

3 nieoczywiste sposoby na piękne włosy

Czy jesteś wystarczająco stabilna emocjonalnie, żeby ściąć sobie grzywkę – kwestionariusz

Słabe włosy - jakie zioła stosować

Słabe włosy – jakie zioła stosować, by je wzmocnić?