Go to content

Sztuczki makijażowe, które czynią cię bardziej atrakcyjną. To potwierdza nauka

Fot. iStock / sapozhnik

Pojęcie piękna jest rzeczą względną, zależącą wyłącznie od gustu osoby oceniającej. Ile ludzi, tyle kanonów piękna. Ktoś zachwyca się błękitnym kolorem oczu, kogoś innego cieszy pełniejsza kobieca sylwetka. Na urodę składa się wiele różnych czynników, z których każdy może zadecydować o tym, jak możemy być postrzegani przez nas samych i inne osoby.

Mimo że nie istnieje jedyny słuszny kanon kobiecej urody, znamy sztuczki, które pozwalają na lepsze samopoczucie oraz podkreślenie walorów każdej kobiety. A to, które starania mają sens, określiła nawet nauka. A więc, dzięki pracy badaczy wiemy, na co watro położyć szczególny nacisk i co w oczach innych, uczyni nas pięknymi.

Czerwona szminka rządzi niepodzielnie 

Czerwona szminka to klasyka makijażu. Nie można obyć się bez intensywnej barwy szminki, która doskonale zwieńcza cały makijaż i nadaje twarzy niezwykłej zmysłowości. Kochamy czerwoną szminkę, choć nie każda z nas ma odwagę używać jej na co dzień. Zazwyczaj rezerwujemy ten kolor i intensywne podkreślenie ust na wielkie wyjścia czy romantyczne wieczory z ukochanym. I nic dziwnego, że sięgamy akurat po soczyste odcienie czerwieni. Pozytywny wpływ na podbicie atrakcyjności z czerwienią na ustach, był tematem innym badaniu out of Manchester University. Dr Geoff Beattie w 2010 roku stwierdził, że czerwone usta przyciągały uwagę średnio 7,3 sekundy. Wynika to z faktu, że blisko owulacji stężenie estrogenu wzrasta w stosunku do progesteronu. Te zmiany hormonalne powodują większy przepływ krwi w naczyniach pod powierzchnią skóry i prowadzi do uwidocznienia pewnych sygnałów — zaróżowionych policzków i bardziej czerwonych ust.

Dobrze dobrany podkład 

Podkład i kosmetyki niwelujące niedoskonałości skóry, są niezwykle istotne w kreowaniu idealnego jej wyglądu. Dr Bernhard Fink, profesor na Uniwersytecie w Getyndze, badacz psychologii ewolucyjnej, stwierdził, że gładka skóra ma ogromne znaczenie, z powodu podkreślenia naturalnych oznak młodości, płodności i dostępności seksualnej. Promienna, napięta skóra sprawia, że wydajemy się zwyczajnie młodsze i bardziej atrakcyjne.

Makijaż czy raczej jego brak?

To, czy nosimy makijaż, czy nie, to indywidualna decyzja każdej z nas. Ale badanie opublikowane w Quarterly Journal of Experimental Psychology udowadnia, jak postrzegany jest makijaż. W badaniu pokazywano zdjęcia twarzy kobiet noszących różne poziomy makijażu i proszono, aby wybrać te, które wyglądają najbardziej atrakcyjne. Zarówno pytani mężczyźni, jak i kobiety zgodziły się na taką samą ilość makijażu na twarzy, jako bardziej atrakcyjną. Jednak to kobiety uważały, że mężczyźni preferują więcej makijażu niż ma to miejsce w rzeczywistości. Wg innego badania, w pubie, w przypadku kobiety umalowanej, czas pierwszego kontaktu mężczyzny wynosił zaledwie 17 minut a kobieta zagadywana była średnio 2 razy na godzinę. W przypadku kobiety bez makijażu, na pierwszych zainteresowanych musiała ona czekać dwa razy dłużej i otrzymywała o 25% propozycji mniej.

źródło: www.mindbodygreen.com, www.emocje.net.pl