Go to content

Popękane pięty to nie problem. Wykorzystaj 5 naturalnych i skutecznych metod na miękką skórę pięt

Fot. iStock/Halfpoint

Popękane pięty, to nie tylko problem estetyczny. Zaczyna się niewinnie, gdy pojawia się nadmierne przesuszenie, świąd i wrażliwość skóry, która może przybierać kolor żółty lub brązowy. Skóra staje się w tym obszarze znacznie twardsza, a gdy problem narasta,  gdy zaczyna być przesuszona, może przybierać odcienie bieli, żółtego czy czerwieni i zaczyna się łuszczyć.

To nie koniec problemów, gdy nie reagujemy na pierwsze sygnały. Pęknięcia na piętach mogą się pogłębić tak bardzo, że chodzenie bez bólu staje się niemożliwe.

Najczęściej problemy powoduje odwodnienie skóry, wynikające z różnych czynników — brak nawilżenia, zbyt intensywne szorowanie skóry, otyłość, cukrzyca i niedoczynność tarczycy, brak witamin i minerałów, takich jak np. żelazo, korzystanie z wysuszających mydeł czy nieodpowiednich kosmetyków. Problemów z pękającymi piętami można sobie oszczędzić, gdy zareagujemy od razu po zauważeniu kłopotu.

5 naturalnych i skutecznych sposobów na popękane pięty

1. Olejek rycynowy

Olejek rycynowy jest nieoceniony w domowej pielęgnacji całego ciała, ponieważ zawiera duże stężenie nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E, białek oraz minerałów. Do pękających pięt nadaje się znakomicie, świetnie złuszczając i natłuszczając skórę. Można posmarować nim stopy i owinąć w folię spożywczą oraz założyć skarpetki na noc. Można również namoczyć nim kawałek tkaniny i przez kilka minut masować zrogowaciałą skórę, po czym spłukać.

2. Olej kokosowy

Kwas laurynowy zawarty w oleju kokosowym ma działanie antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne, doskonale wpływa na kondycję skóry. Po wieczornej kąpieli nasmaruj stopy olejem kokosowym, po czym załóż ciepłe skarpetki. Olej kokosowy złuszcza zrogowaciały naskórek i regeneruje oraz odżywia skórę.

Fot. iStock/Magone

Fot. iStock/Magone

3. Masło kakaowe

Masło kakaowe posiada doskonałe właściwości nawilżające, pozwalające zapobiegać nadmiernemu przesuszeniu. Chroni także skórę przed przenikaniem toksyn, powodujących podrażnienia i miejscowe stany zapalne. Po prostu pamiętaj, by wieczorami wmasować je w problematyczny obszar skóry.

4. Miód

Ten słodki pokarm i zarazem kosmetyk, nie bez przyczyny określany jest mianem płynnego złota. Miód ma właściwości antybakteryjne, zawiera duże ilości mikroelementów: potasu, chloru, fosforu, magnezu, wapnia, żelaza, molibdenu, manganu i kobaltu oraz witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, kwasu foliowego, pantotenowego i biotyny. Do miski ciepłej wody wlej filiżankę miodu, wymieszaj i mocz stopy przez 20 minut. Po osuszeniu, zetrzyj nadmiar naskórka pumeksem.

5. Naturalne peelingi

Powinnaś sięgać regularnie po kostkę pumeksu lub tarkę albo zrobić w domu własne, naturalne peelingi. Przepisy są banalnie proste — wymieszaj np. 4 łyżki gruboziarnistej soli z 2 łyżkami oleju. Wmasuj w pięty, dzięki czemu złuszczysz zrogowaciały naskórek i odsłonisz piękną skórę. Możesz wykorzystać do złuszczania także zaparzone fusy kawy lub cukier i różnego rodzaju spożywcze oleje.


 

źródło: krokdozdrowia.comwww.olej.edu.pl