Go to content

Masz wrażliwą skórę? Twoja cera nie musi być kłopotem, zadbaj o nią z czułością

Fot. iStock

Wrażliwa skóra nie musi być twoim wrogiem. Jeśli zadbasz o nią z miłością, zaczniesz pielęgnować ją świadomie i uważnie – większość „problemów” zniknie. Uwierz mi, możesz jeszcze pokochać swoją cerę. Wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Zaczerwieniona, swędząca, sucha – to najczęściej występujące objawy. Jeśli masz wrażliwą skórę, zmagasz się też z innymi, dość uciążliwymi dolegliwościami. Twoja skóra reaguje na twoją dietę, pogodę, kosmetyki. Czasem wybór kremu w sklepie jest jak losowanie na loterii. Nie wiesz, czy następnego dnia, twoja skóra nie da ci jasno do zrozumienia, że to  kosmetyk nie dla ciebie. Właśnie dlatego jej pielęgnacja jest tak trudna.

Na szczęście, gdy przyjrzymy się jej trochę inaczej, szybko odkryjemy, że wystarczy przestrzegać kilku zasad, by swoją skórę obłaskawić, a raczej ujarzmić jej problemy. Kluczem do sukcesu jest ograniczenie wpływu nieprzychylnych czynników na naszą skórę.

Pierwsza linia obrony? Zdrowy naskórek

Wbrew pozorom, pielęgnacja skóry wrażliwej opiera się na prostych zasadach (które przydadzą się w każdej pielęgnacji). Chcesz mieć piękną skórę? Postaw na zdrową skórę.

Czy wiesz, że…
W Europie określa się, iż około 50% osób ma skórę wrażliwą i stanowi to duży problem zarówno dla pacjentów jak i firm kosmetycznych. Pacjenci „obawiając się” jakiegokolwiek podrażnienia korzystają z już wypróbowanych ” kosmetyków, czyli takich , które są dobrze tolerowane przez skórę.*

Odpowiednia pielęgnowana skóra, potrafi stawić czoła bardzo wielu nieprzychylnym bodźcom. Warstwa rogowa skóry, czyli naskórek, można porównać do muru zbudowanego z cegieł. Czasem jakaś cegła się zużywa i trzeba ją wymienić na nową. Podobne procesy zachodzą w skórze – mamy w niej bowiem komórki obumarłe oraz warstwę lipidową, która je „spaja”. W naturalnym procesie ciągłej odnowy skóry, martwe komórki stopniowo się złuszczają. Ta warstwa chroni naszą skórę przed utratą wody i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Jeśli jednak równowaga zostanie zachwiana, nasz mur zaczyna się kruszyć. A jak doskonale wiecie, dziurawy mur nikogo nie ochroni.

W pielęgnacji skóry wrażliwej kluczowym elementem jest zadbanie o uzupełnienie wszystkich brakujących w murze cegieł, czyli uzupełnienie niedoborów.

To najlepsza wskazówka, dotycząca wyboru kosmetyków dla skóry wrażliwej, to postawienie na produkty bogate np. w fitoceramidy, czyli składniki uzupełniające cement międzykomórkowy.

W pielęgnacji skóry wrażliwej dobrze sprawdzają się tzw. emolienty. Przede wszystkim kojarzymy je z kosmetykami dla noworodków. To produkty, które tworzą na powierzchni skóry pewien film ochronny. Wzmacniają naturalną ochronę skóry dodatkową barierą.

Przynieś ukojenie

Oczywiście dbanie o utrzymanie zdrowej bariery chroniącej twoją skórę, to za mało – gdyby to było takie proste, problem wrażliwości pewnie by się nie pojawiał. Skóra wrażliwa reaguje czasem na czynniki, których trudno unikać, chociażby klimatyzację czy zjawiska atmosferyczne. Zdrowa skóra oczywiście poradzi sobie z nimi o wiele lepiej, ale w przypadku skóry wrażliwej nie można zapominać o łagodzeniu przykrych objawów.

Ten rodzaj skóry potrzebuje ukojenia. Każdy objaw, to sygnał alarmowy, który wysyła nam skóra. Zaczerwienienie, świąd, suchość. Gdy się pojawiają, nie można udawać, że ich nie ma. Ukrycie ich pod grubą warstwą pudru to zbrodnia na twojej skórze.

Niezastąpione będą kosmetyki zawierające substancje kojące jak np. d-pantenol, owies koloidalny czy witamina E.

Pielęgnacja  z czułością

Co to oznacza? To bardzo proste. Często same krzywdzimy swoją skórę. Zdarza się, że nabawiamy się nadwrażliwości przez zbyt agresywną pielęgnację.

Najczęstsze błędy, które regularnie popełniamy, to chociażby zbyt częste lub zbyt agresywnie wykonywane peelingi. Pozbawiamy w ten sposób naszą skórę jej naturalnej ochrony. Reguła pielęgnacji z czułością jest niezawodna dla każdego „wrażliwca”. Dbaj czule, delikatnie, świadomie. Nie próbuj ze swoją skórą walczyć, żeby była ci posłuszna. Bo prostu się nią zaopiekuj. A wtedy szybko poczujesz różnicę.

Jeśli twoja skóra jest wrażliwa, nie odkładaj pielęgnacji, codzienne rytuały są bardzo ważne.

Oczyszczaj z czułością

Kosmetyki do demakijażu i mycia twarzy wybieraj z myślą o swojej skórze. Zawsze stawiaj na produkty stworzone dla skóry wrażliwej. Unikaj agresywnego tarcia i szorowania.

Nawilżaj i chroń

Twoja skóra potrzebuje tonizacji i kremu. Po oczyszczeniu zadbaj o jej bezpieczeństwo, uzupełnij niedobory w jej ochronie. Pamiętaj o ochronie przed promieniowaniem słonecznym.

To jakich kosmetyków używasz ma znaczenie! Zawsze wybieraj te stworzone dla skóry wrażliwej.

Opiekuj się nią, jak bardzo ważną osobą – tylko i aż tyle. Jak widzisz twoja wrażliwa skóra wcale nie potrzebuje od ciebie poświęceń i wymyślnych zabiegów.

Taką pełną pielęgnację zapewnia linia kosmetyków Anti Irritate. Niezastąpiona dla cery wrażliwej. Preparaty serii anti irritate zawierają wysoce aktywne substancje czynne, jak: emolienty, fitoceramidy, witamina E, owies koloidalny, tlenek cynku, kompleks mikrobiomowy, trehaloza. Kosmetyki szczególnie polecane są dla cer wrażliwych i z objawami podrażnień takimi jak: zaczerwienienie, szorstkość oraz niekomfortowe swędzenie i napięcie naskórka wynikające z nadmiernego przesuszenia.

W tej serii znajdziecie:

Emoliencyjne masełko oczyszczające 2 w 1 – demakijaż i mycie twarzy!

Emoliencyjne masełko oczyszczające 2 w 1 – demakijaż i mycie twarzy!

Tonik-mgiełka S.O.S. mikrobiomowy

Tonik-mgiełka S.O.S. mikrobiomowy

Mineralny krem ochronny SPF 30 tonujący

Mineralny krem ochronny SPF 30 tonujący

Kuracja S.O.S. intensywnie kojąca

Kuracja S.O.S. intensywnie kojąca

 

 


Źródła: 
* https://www.bandi.pl/blog/pielegnacja-cery-wrazliwej/

Artykuł powstał we współpracy z marką Bandi