Uroda

PEG-i, SLS-y, parabeny. Wszystko, co powinnaś wiedzieć, o szkodliwych składnikach kosmetycznych

Redakcja
Redakcja
16 stycznia 2019
Fot. iStock
 

Zapewne wiele razy słyszałaś o szkodliwości SLS-ów, parabenów lub PEG-ów. Co jednak stoi za powszechnie niepożądanymi komponentami kosmetycznymi i czy naprawdę jest się czego bać? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Czy często zdarza się, że przed zakupem czytasz etykiety kosmetyków, a skróty łacińskich lub angielskich nazw składników brzmią niczym enigma? Pomocne w takim wypadku okazują się aplikacje analizujące komponenty produktów do pielęgnacji czy makijażu. Co jednak jeśli rozładował Ci się smartfon, a Tobie zależy na uniknięciu składnika budzącego kontrowersje? Sprawdź listę pięciu popularnych komponentów z konkretnych kategorii kosmetyków, od których powinnaś stronić.

 1. SLS – szampony

Sodium Lauryl Sulfate – to właśnie dzięki niemu szampon tak obficie się pieni. Produkt myjący zawierający SLS mimo efektywnego oczyszczania i ułatwienia spłukiwania może wysuszać i podrażniać skórę głowy. Dlaczego? Zaburza naturalną warstwę lipidową naskórka, co sprzyja świądowi albo egzemie. A co najważniejsze, osłabia mieszki włosowe, prowadząc do wypadania włosów.

 1. PEG – kremy do twarzy

Nawilżający krem do twarzy – podstawowy kosmetyk pielęgnacyjny, którego receptura często bazuje na… PEG-ach, czyli glikolu polietylenowym. PEG-i zapewniają przyjemną konsystencję kosmetyku dzięki temu, że wiążą substancje oleiste z wodą, jednak osłabiają one również skórę, uszkadzając płaszcz lipidowy. Skutkiem ubocznym obecności tego emulgatora w produktach do pielęgnacji jest powstawanie stanów zapalnych.

 1. Parabeny – podkłady

Poszukując idealnego fluidu, wybieraj spośród tych, które pozbawione są parabenów. Ten popularny komponent produktów pielęgnacyjnych, jak i kolorowych to skuteczny konserwant, który zapobiega rozwojowi bakterii. Niestety podkład zawierający parabeny może powodować uczulenie (jest bardzo częstym alergenem) oraz, co ważne, zaburzać gospodarkę hormonalną.

 1. Nadtlenek wodoru – produkty wybielające zęby

Jeżeli planujesz rozjaśnić uśmiech domowym sposobem, unikaj produktów posiadających w składzie nadtlenek wodoru, który co prawda silnie utlenia przebarwienia, ale uszkadza szkliwo i powoduje nadwrażliwość zębów. Postaw na system wybielający wolny od tej kontrowersyjnej substancji, np. marki Rapid White. Zawarty w nim bezpieczny dwutlenek chloru rozpuszcza przebarwienia, rozjaśniając zęby.

Fot. Materiały prasowe

 1. Formaldehyd – lakiery do paznokci

Niezależnie od tego, czy malujesz paznokcie samodzielnie, czy korzystasz z usług kosmetyczki, zwracaj uwagę, aby stosowane produkty były pozbawione formaldehydu. Komponent ten (uznany jako rakotwórczy) wykazuje silne właściwości konserwujące oraz bakteriobójcze, jednak – niezależnie od stężenia – może powodować oddzielanie się płytki paznokcia, podrażnienia oraz stany zapalne.

System Wybielający Rapid White

Fot. Materiały prasowe

 • produkt inspirowany metodami rozjaśniania zębów stosowanymi w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych
 • prowadzi do rozjaśnienia zębów o maksymalnie 4 odcienie w ciągu 7‑dniowej kuracji
 • pozbawiony nadtlenku wodoru
 • wzbogacony o pastę do zębów z opatentowaną aktywną formułą
 • do zestawu dołączona skala bieli zębów

Rekomendowana cena: 64,99 zł


Artykuł powstał we współpracy z RapidWhite


Uroda

Ferie zimowe 2019. Terminy przerwy zimowej dla wszystkich województw

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
16 stycznia 2019
Ferie zimowe 2019. Terminy przerwy zimowej dla wszystkich województw
Fotomontaż / iStock / Imgorthand – Ferie zimowe 2019. Terminy przerwy zimowej dla wszystkich województw
 

Na ferie zimowe 2019 z utęsknieniem czekają wszyscy uczniowie. Nie wszyscy rodzice są tak samo zachwyceni, bo nie każdy jest w stanie wziąć urlop na czas przerwy zimowej, by zaopiekować się dzieckiem. Jednak istnieją różne możliwości na zorganizowanie sobie tego czasu. Zadanie jest o tyle łatwiejsze, ponieważ terminy zimowego wypoczynku ustalane są przez Ministerstwo Edukacji Narodowej znaczenie wcześniej.

Ferie zimowe 2019: Terminy

Zanim padną konkretne decyzje, jak spędzić ferie w roku szkolnym 2018/2019, trzeba sprawdzić, w jakich terminach będą wypoczywać uczniowie z poszczególnych województw.

Ferie zimowe 2019. Terminy przerwy zimowej dla wszystkich województw

Ferie zimowe 2019. Terminy przerwy zimowej dla wszystkich województw

W dniach:

 • 14-27 stycznia 2019  odpoczywać będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego;
 • 21 stycznia do 3 lutego 2019 ferie zimowe zaczną uczniowie z województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego;
 • 28 stycznia do 10 lutego wolne będą mieli uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego;
 • 11 do 24 lutego przerwa zimowa będzie trwała w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim, śląskim.

Ferie zimowe 2019 w czterech turnusach

Uczniowie mają do dyspozycji dwa tygodnie wolnego od obowiązków szkolnych. Terminy rozpoczęcia przerwy zimowej w różnych województwach różnią się od siebie. Założenie jednego terminu ferii mogłoby poskutkować dramatycznym przepełnieniem najbardziej popularnych miejsc wypoczynku w kraju. Trudno byłoby znaleźć miejsce na stokach, w hotelach oraz innych miejscach rekreacji. Rozbicie ferii na cztery turnusy ułatwia realizację odpoczynku.

Bezpieczne ferie 2019

Najpopularniejszymi kierunkami w kraju na ferie zimowe od lat niezmiennie pozostają góry, Mazury oraz miejscowości nadmorskie, które nawet zimą zachwycają miłośników wędrówek po plaży. Coraz chętniej wyruszamy także za granicę, by tam złapać oddech od codzienności. Kraje azjatyckie, Hiszpania, Włochy cieszą się największym powodzeniem u osób, które przede wszystkim poszukują słońca i ciepłych plaż. Ci, którzy nie mają możliwości wyjazdu, mogą skorzystać z wielu ofert półkolonii organizowanych w miejscu zamieszkania. Aby ferie były spokojne, Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało specjalny poradnik dotyczący bezpiecznego wypoczynku. Dostępny jest on na stronie internetowej ministerstwa. Istnieje również baza wypoczynku MEN, dzięki której rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku.


źródło:  www.gov.pl 


Uroda

Dzień Babci i Dzień Dziadka. Nie zgadniecie, skąd się wzięło to święto!

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
16 stycznia 2019
Dzień Babci i Dzień Dziadka. Nie zgadniecie, skąd się wzięło to święto!
Fot. iStock/akurtz

Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe święto, bo dziadkowie zajmują szczególne miejsce w naszym życiu. Od zawsze otaczają nas miłością, opieką, są dla nas opoką i wspierają w przeróżnych pomysłach. Są cierpliwi, cudowni, kochający. Mamy wiele powodów, by cieszyć się ich obecnością i doceniać każdego dnia.

Dzień Babci i Dzień Dziadka

Szczególną uwagę przywiązujemy do pamięci o nich właśnie przy okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Choć wydaje się, że Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy chyba od zawsze, jest to stosunkowo młoda okazja do świętowania. I powód jej powstania wcale nie jest tak oczywisty, jak większość z nas zakłada.

Kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka w Polsce?

Po raz pierwszy święto pojawiło się w Poznaniu, gdy na jednej z tamtejszych scen, w styczniu 1965 roku, występowała znana aktorka Mieczysława Ćwiklińska, która akurat obchodziła swoje 85 urodziny. A że to był piękny wiek, postanowiono w redakcji Expressu Poznańskiego uhonorować w sposób szczególny jubilatkę. Ponieważ tak się złożyło, że Mieczysława Ćwiklińska grała rolę babci, zamówiono w cukierni tort z napisem „Dla Babci”, a aktorce powiedziano, że w Poznaniu tradycyjnie, 21 stycznia, obchodzi się Dzień Babci. Opowiastkę tę stworzono na potrzeby chwili, ale fama poszła w miasto i inne czasopisma już rok później podjęły temat. Od tego czasu 21 stycznia świętujemy Dzień Babci, a w latach następnych do tego święta dołożono dzień później, 22 stycznia, Dzień Dziadka, bo przecież obojgu należy się równe traktowanie i pamięć.

Dzień Babci i Dzień Dziadka na świecie

Dzień Babci i Dzień Dziadka nie są świętami obchodzonymi jedynie w naszym kraju. Inne miejsca na świecie również honorują w specjalny sposób swoich seniorów. Także 21 stycznia świętują Brazylijczycy oraz Bułgarzy, Francuzi w marcu, Hiszpanie w lipcu. We wrześniu świętują Amerykanie i Kanadyjczycy, Brytyjczycy w październiku. Niezależnie od tego niezależnie od ustalonej daty i pewnych tradycji  zawsze chodzi o to, by szczególną uwagę poświęcić seniorom.

Prezent dla babci i dziadka

Warto docenić obecność dziadków w sposób szczególny tego dnia, dołączając również drobny upominek. Pomysłów na prezent dla Dzień Babci i Dzień Dziadka jest wiele, a ich powodzenie zależy przede wszystkim od preferencji osoby obdarowywanej. Jedna babcia najbardziej ucieszy się z kwiatów czy książki ulubionej pisarki, inna doceni nowe kijki do Nordic Walkingu. Być może dziadek wzruszy się widząc fotoksiażkę ze wspólnych wakacji, etui na okulary lub laurkę od ukochanych wnucząt. Sami najlepiej znamy naszych bliskich, więc przy wyborze prezentów dobrze jest kierować się sercem. Najpiękniejszym prezentem i tak będzie wspólnie spędzony czas. Życzymy tego wszystkim babciom i dziadkom, nie tylko z okazji ich święta.

A ty, co planujesz na Dzień Babci i Dzień Dziadka 2019?


źródło:  www.polskieradio.pl 


Zobacz także

TOP 10 zabiegów przed ślubem

Czas na zmiany. Te czynności powodują szybsze starzenie się skóry

Spierzchnięte usta - przyczyny, hormony, domowe sposoby

Spierzchnięte usta – przyczyny problemów i domowe sposoby na poprawę kondycji skóry ust