Go to content

10 witamin łagodzących niepokój i stres. Ta wiedza może ci się przydać

fot. IStock

Zmagasz się z lękiem? Stale towarzyszy ci stres i nie potrafisz z optymizmem patrzeć na to, co przynosi dzień? Jedno jest pewne, nie możesz tego tak zastawić. Istnieje wiele witamin, które korzystnie wpływają na nasze samopoczucie i łagodzą stany lękowe. Choć sama suplementacja nie wyleczy lęku, to może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia i nastroju.

10 witamin łagodzących niepokój i stres

Witamina A (beta-karoten)

Lęk bywa wynikiem niedoboru witaminy A w organizmie. Witamina A jest niezbędna do promowania ogólnego stanu zdrowia. Wspiera układ nerwowy, a tym samym pomaga zmniejszyć stres i rozluźnić mięśni. Przeprowadzone badania wykazały, że wystarczająca ilość kwasów tłuszczowych, jakie znajdują się w witaminie A, może być korzystna dla osób, które doświadczają ataków paniki. Silny i zrównoważony układ nerwowy, pomaga lepiej poradzić sobie z fizycznymi objawami lęku.

Witamina B1 (tiamina)

Tiamina, podobnie jak inne witaminy z grupy B, wspomaga zdrowe funkcjonowanie narządów. Badania wykazały, że witamina ta jest skuteczna w leczeniu różnych zaburzeń lękowych, co ma kluczowe znaczenie w radzeniu sobie z wysokim poziomem stresu związanym z lękiem.

Witamina B3 (niacyna)

Organizm nie magazynuje niacyny, ważnej witaminy z grupy B, która odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia układu nerwowego, układu pokarmowego i skóry. Tym samym istnieje duże ryzyko, że wielu osobom brakuje tego niezbędnego składnika odżywczego. Jedne z badań sugerują, że witamina B3 korzystnie wpływa na leczenie zaburzeń lękowych.  

Witamina B6 (pirydoksyna)

Przeprowadzone badania sugerują, że pirodyksyna zmniejsza stres i niepokój. Witamina B6 ma znaczący wpływ na serotoninę i GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy, neuroprzekaźniki odgrywające istotną rolę w regulacji lęku i depresji.

Witamina B9 (kwas foliowy)

Badania wykazały, że niski poziom kwasu foliowego może doprowadzić do zwiększonego lęku i depresji. Witamina B9 w połączeniu z witaminą B12, wspomaga metabolizm serotoniny, neuroprzekaźnika, który odgrywa kluczową rolę w regulacji nastroju.

Witamina B12 (kobalamina)

Witamina B12 wspiera pracę mózgu i funkcjonowanie układu nerwowego. Stosowana jest w celu złagodzenia lęku. Osoby z niedoborem witaminy B12 mogą odczuwać zwiększony niepokój.

Zobacz także: Suplementacja witamin i minerałów dla wzrostu odporności organizmu

Witamina C (Kwas askorbinowy)

Witamina C uważana jest za jedną z najlepszych witamin stosowanych w łagodzeniu stanów lękowych. Posiada działanie antyoksydacyjne i pomaga w utrzymaniu równowagi układu nerwowego. Co więcej, niski poziom witaminy C może prowadzić do zmęczenia i depresji.

Witamina D

Badanie przeprowadzone w 2015 roku wykazało, że osoby zmagające się z lękiem lub depresją mogą mieć obniżony poziom kalcydiolu, który jest pochodną rozkładu witaminy D w organizmie. Z racji tego, że pokarmy roślinne nie zawierają witaminy D to zwiększenie ekspozycji na słońce, spożywanie tłustych ryb, takich jak łosoś i makrela lub przyjmowanie suplementów witaminy D, zwiększają jej poziom w organizmie i łagodzą objawy lękowe.  

Witamina E

Witamina E ma korzystny wpływ na stan zdrowia skóry, włosów i paznokci. Niewystarczający poziom witaminy E może prowadzić do nasilenia objawów lękowych. Badanie z 2012 roku sugeruje, że witamina E, która jest cennym źródłem przeciwutleniaczy, może pomóc w przywróceniu równowagi emocji i zmniejszeniu objawów uogólnionego zespołu lękowego.

Witamina K

Jedne z badań dowodzą, że witamina K pomaga obniżyć wysoki poziom glukozy we krwi i poprawiać pamięć. Ponadto ma zdolność zmniejszania depresji i lęku. Stwierdzono również, że witamina K zapobiega występowaniu depresji i lęku, a tym samym ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie.

Źródło: providr.com