Uroda

Ocena stanu biologicznego organizmu w medycynie estetycznej – nowoczesna medycyna anti-aging sukcesem do osiągnięcia długotrwałych efektów przeciwstarzeniowych

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
5 lutego 2018
Fot. iStock / vgajic
 

RYNEK MEDYCYNY ESTETYCZNEJ

Zabiegi medycyny estetycznej zagościły w naszej rzeczywistości. Dzięki lekarzom zajmującym się tą dziedziną  medycyny i mediom, społeczeństwo dowiaduje się,  że medycyna estetyczna to nie tylko nieproporcjonalnie powiększone usta lub wystające policzki, ale szansa na usunięcie nieprawidłowości i poprawę stanu skóry. W efekcie uzyskujemy lepszy wygląd i wzrost samopoczucia. To wszystko przekłada się na nasze życie osobiste i zawodowe.

Zwiększone zapotrzebowanie na poprawę stanu skóry ma swoje odzwierciedlenie w liczbie gabinetów medycyny estetycznej. Z jednej strony jest to zrozumiałe, z drugiej zaś trudniej o zachowanie wysokiej jakości i możliwość zagrożeń zdrowotnych.

BEZPIECZEŃSTWO W MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ

Poprawą stanu skóry zajmuje się wielu specjalistów. Wszystko zależy od zakresu i zaawansowania technik jakie stosujemy. Ze względu na niedoskonałości zapisów prawnych zabiegami medycyny estetycznej zaczęli zajmować się kosmetolodzy i inne osoby niemedyczne, uważając to za kolejny etap tego co robili wcześniej (dobieranie kosmetyków do stanu skóry, ocena typu skóry, stosowanie nowoczesnych technik bezinwazyjnej poprawy stanu skóry). O ile ustawodawca nie określił zakresu kompetencji kosmetologa, życie bardzo dobrze weryfikuje te kwestie. Korzystając z zabiegów medycyny estetycznej u innej osoby niż lekarz musimy liczyć się z możliwością powikłań i brakiem pomocy w przypadku ich powstania. Wielokrotnie  przypominam o tym jako lekarz i Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME”. W dobie dostępności informacji o tym gdzie wykonywać zabiegi medycyny estetycznej, nie możemy już mówić o niewiedzy pacjentów w tym temacie. Reasumując, zabiegi medycyny estetycznej powinny być wykonywane przez lekarzy w odpowiednio do tego przygotowanych gabinetach.

DUŻA RÓŻNORODNOŚĆ ZABIEGÓW  W MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ

Medycyna estetyczna proponuje szeroki wachlarz zabiegów poprawiających stan skóry. Jeszcze kilka lat temu medycyna estetyczna ograniczała się do peelingów, toksyny botulinowej i wypełniaczy. W chwili obecnej poziom polskiej medycyny estetycznej jest bardzo wysoki i pacjenci zaczynają gubić się w liczbie dostępnych procedur. Gabinety medycyny estetycznej oferują szeroką ofertę zabiegową, od toksyny botulinowej począwszy, poprzez peelingi, różnego rodzaje wypełniacze tkankowe, terapie osoczem bogatopłytkowym, po zaawansowane techniki laserowe i ultradźwiękowe. Możemy teraz pracować na skórze różnymi metodami, które w efekcie prowadzą do lepszego wyglądu. Dodatkowo na rynku pojawiły się możliwości udziału pacjentów w szkoleniach, na których lekarze zdobywają umiejętności praktyczne. Jest to dobra propozycja dla osób, których nie stać na zabiegi; ma jednak swoją stronę ujemną – brak lekarza prowadzącego i logicznego planu rewitalizacji.

OCENA BIOLOGICZNEGO STANU ORGANIZMU

Każdy organizm starzeje się, a wykonywanie ciągle tych samych zabiegów daje z  roku na rok nieco słabsze wyniki. Spowodowane jest to gorszą regeneracją oraz ujawnianiem się chorób przewlekłych i wiążącej się z tym terapii farmakologicznej. Pacjent chory reaguje gorzej na zabiegi medycyny estetycznej, nierzadko występują powikłania. Oczekiwania lekarzy i pacjentów, że ten sam organizm będzie reagował tak samo dobrze na zabiegi w miarę starzenia jest myśleniem życzeniowym i błędnym.

W chwili obecnej samo wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej bez oceny stanu biologicznego organizmu wydaje się być błędem w sztuce odmładzania. Wielu pacjentów nie wie o takiej możliwości i latami wykonuje tylko zabiegi, nie zdając sobie sprawy, że istnieje możliwość uzyskania lepszych i długotrwałych efektów przy zachowaniu wysokiego profilu bezpieczeństwa.

Obowiązkiem każdego lekarza medycyny estetycznej powinna być rzetelna informacja o możliwościach terapii przeciwstarzeniowych. Niestety dla niektórych medycyna estetyczna stała się życiowym biznesem a nie nauką. Na szczęście to pacjenci w tej dziedzinie medycyny wyznaczają potrzeby i jestem przekonany, że to co dziś robimy w Centrum Zdrowej Skóry będzie standardem w każdym gabinecie lekarskim.

OCENA STANU BIOLOGICZNEGO ORGANIZMU

Współczesne metody diagnostyczne dają możliwość głębszej analizy stanu naszego organizmu. Głębszej, bo już na poziomie zaburzeń komórkowych, które rzutują na funkcjonowanie całych organów i systemów, w tym również skóry. Możemy ocenić:

  • stan odżywienia komórek
  • parametry wpływające na budowę błon komórkowych
  • stan ochrony przeciwrodnikowej
  • stan układu immunologicznego
  • aktywność hormonów i neuroprzekaźników
  • stan flory układu pokarmowego
  • stężenie mikroelementów i witamin
  • ryzyko chorób cywilizacyjnych i wiele innych.

Zaletą jest uzyskanie konkretnych informacji na temat parametrów, które regulują wewnętrzną równowagę zdrowotną, czyli homeostazę. Dzięki takiej ocenie tworzony indywidualnie plan rewitalizacji organizmu nabiera logicznego uzasadnienia i pozwala na maksymalizację efektów terapii przeciwstarzeniowej skierowanej na konkretnego pacjenta.

Ocena stanu biologicznego wykonywana jest, podobnie jak badania standardowe, z krwi, moczu, kału czy śliny. Jest to propozycja dla każdego  dla każdego i na każdym etapie życia, w szczególności dla pacjentów, którym zależy nie tylko na urodzie, ale również na zdrowiu. Wykonując bilans możemy bardzo wcześnie ocenić zaburzenia na poziomie komórkowym, a tym samym, wdrażając np. stosowną dietę czy suplementację, zapobiec rozwojowi patologii skutkującej chorobą.

Na podstawie uzyskanych wyników lekarz z łatwością dobierze nie tylko odpowiedni zabieg do aktualnego stanu organizmu, ale również zastosuje indywidualną terapię przeciwstarzeniową, która wyrówna wewnętrzną homeostazę, poprawi funkcjonowanie całości organizmu i wydłuży efekt zabiegów medycyny estetycznej. Wszystko razem wpłynie na zadowolenie pacjenta i wysoki stopień bezpieczeństwa wykonywanych procedur.

CZY KORZYSTASZ Z NOWOCZESNIEJ MEDYCYNY ESTETYCZNEJ?

Nowoczesna medycyna estetyczna nie istnieje bez zindywidualizowanej terapii przeciwstarzeniowej. Samo wykonywanie zabiegów to tylko niewielka część procesu odmładzania. Pamiętajmy o tym wybierając specjalistę w tym zakresie.


 

awatar dr n med Piotr NiedzialkowskiDr n. med. Piotr Niedziałkowski

Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii
Dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME”


Uroda

Jak poznać, że się starzejemy?

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
22 lutego 2018
Fot. iStock / LuckyBusiness
 

Dzięki postępowi medycyny człowiek żyje coraz dłużej ciesząc się dobrym zdrowiem. Lekarze już nie tylko leczą, ale dużą część ich pracy stanowi profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom. Od kilkunastu lat na świecie, również i w naszym kraju rozwija się medycyna estetyczna, dziedzina zajmująca się zdrową, starzejącą się skórą. Coraz więcej pacjentów korzysta z naszych porad i zabiegów. Lepszy wygląd, to nie tylko poprawa samopoczucia, ale wymierne korzyści w pracy i stosunkach międzyludzkich. Zdrowsza skóra to ekwiwalent zdrowia. Czy jednak to cała prawda? Czy tylko starzeje się skóra?

Starzenie się organizmu

Proces starzenia  to odwieczne prawo natury. O ile początkowo nikt z nas nie zwraca na to uwagi, z biegiem lat każdy zaczyna o tym myśleć. Człowiek z wiekiem gorzej broni się przed różnego rodzaju stresem, a  zdolności regeneracyjne ulegają znacznemu osłabieniu. Zwiększa się podatność na choroby. W Polsce tylko 10-20% osób starszych starzeje bez większych życiowych ograniczeń.

Proces starzenia się zapisany jest w genach. Długość życia i zmiany jakie zachodzą z wiekiem zależą w głównej mierze od wpływu czynników środowiskowych. Czasami czynniki środowiska zewnętrznego zabijają organizm zanim zaczyna się starzeć. Człowiek ma szansę unikać tych czynników wydłużając tym samym długość życia.

Zastanówmy się, jak poznać, na jakim etapie życia biologicznego jest nasz organizm.

Skóra

Największy i najbardziej widoczny narząd naszego ciała. Najszybciej ulega starzeniu skóra wystawiona na promieniowanie słoneczne (twarz, ręce, szyja, dekolt).  W zależności od predyspozycji rodzinnych, najczęściej ok. 25-30 roku życia, zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki w okolicy oczu tzw. kurze łapki lub w okolicy międzybrwiowej tzw. „lwie zmarszczki”. Około 40 roku życia dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej, co widać pod postacią zapadniętych policzków lub skroni, zmniejsza się elastyczność skóry. Policzki zaczynają opadać pogłębiając bruzdy nosowo-wargowe. Skóra pokrywa  się nierównomiernym zabarwieniem, pojawiają się ciemnie plamy związane z patologiczną produkcją barwika zwanego melaniną. Ogólnie narząd ulega zwiotczeniu, przesuszeniu i goi się coraz gorzej. Dodatkowo na ciele pojawiają się włókniaki, plamy starcze oraz coraz więcej znamion skórnych. Proces odnowy naskórna ulega spowolnieniu. Zanik gruczołów potowych po 60 roku życia zaburza termoregulację i predysponuje do udarów cieplnych latem. Zabiegi medycyny estetycznej są w stanie spowolnić ten proces i odmłodzić skórę nawet o kilka lat.

Jaka jest struktura Twojej skóry? Czy występują włókniaki, brodawki, poszerzone naczynka oraz przebarwienia? Kiedy Twoje znamiona oceniał dermatolog? Jak wyglądają policzki, czoło, okolica oczu, kontur ust, dół twarzy czy skóra szyi i rąk? Oceń nawilżenie skóry.

Włosy

W miarę lat stają się cienkie i słabsze, a powodem jest spadek wydajności mieszków włosowych.  Linia włosów coraz bardziej oddala się od linii czoła, w nosie, na uszach oraz na brodzie i wardze górnej  pojawiają się szorstkie i dłuższe włosy, czego nie spotykamy u młodszych. Początkowo na skroniach, później na czubku głowy zabarwienie włosów staje się jaśniejsze. Następuje siwienie jako skutek spadku produkcji melaniny. Tracimy włosy na rękach i kończynach dolnych. Włosy stają się matowe, suche i łamliwe.

Wizyta u lekarza może rozwiązać problem z osłabionymi lub wypadającymi włosami. Ważna jest również ocena skóry głowy.

Mięśnie

Z wiekiem lub w przypadku braku odpowiedniej aktywności fizycznej a tym samym brakiem impulsów i  ukrwienia następuje zmniejszenie ich masy oraz siły i szybkości działania. Miejsce komórek mięśniowych zajmuje tkanka łączna i tłuszczowa.

Stań przed lustrem i oceń stan swoich mięśni. Zaplanuj ćwiczenia. Za 3 miesiące zobaczysz efekty.

Stawy

Są „łożyskami” naszego szkieletu, o które należy szczególnie dbać ze względu na ich delikatną strukturę. W miarę starzenia się, sprawność fizyczna ulega pogorszeniu a ruchy w stawach ograniczeniu. Na skutek wcześniejszych urazów lub zbyt dużego obciążenia pojawiają się zwapnienia z towarzyszącym ubytkiem kolagenu i elastyny. Chrząstka staje się cieńsza a ilość mazi stawowej ulega zmniejszeniu, co czyni strukturę podatną na urazy.

Zastanów się które stawy sprawiają tobie najwięcej kłopotów. Poranne lub wieczorne bóle stawów to sygnał, że czas zasięgnąć porady lekarza.

Kości

Do około 40 roku życia mają największą masę. U młodszych procesy tworzenia kości są bardzo nasilone i przeważają nad procesami niszczenia. Z biegiem lat dochodzi do odwrócenia procesu, demineralizacji i osłabienia. Kości stają się kruche i łamliwe. Klatka piersiowa ulega usztywnieniu.

Kiedy była wykonana densytometria lub badanie stężenia witaminy D i wapnia?

Płuca

Gdy nie ulegają chorobom i szkodliwym czynnikom zewnętrznym pracują prawidłowo aż do śmierci spełniając swoje funkcje. Z wiekiem, w swoim fizjologicznym tempie, obniża się pojemność płuc, więcej powietrza zalega w pęcherzykach płucnych, dochodzi do zmniejszenia natlenienia tkanek. Po 60 roku życia zmniejsza się sprężystość płuc, gorzej pracuje przepona, oddech staje się płytszy a oddychanie pełnią klatki jest utrudnione. Pogorszenie funkcji płuc prowadzi do częstych zakażeń dróg oddechowych. Najgorszym czynnikiem niszczącym płuca w dzisiejszym świecie jest dym nikotynowy i zanieczyszczenie środowiska.

Warto sprawdzić stan płuc wykonując zdjęcie radiologiczne oraz ich czynność na podstawie spirometrii?

Serce i naczynia krwionośne

W ciągu życia serce zachowuje swoją wielkość lub powiększa się. Ściany serca sztywnieją, co powoduje, że komory nie są w stanie napełnić się odpowiednią ilością krwi. Dochodzi do niedotlenienia organizmu i związanego z tym szybszego tętna. Im szybciej bije serce, tym większe prawdopodobieństwo kołatania serca. Zmniejsza się wydolność fizyczna. Zastawki serca oraz zastawki w naczyniach zaczynają się niedomykać. Pojawiają się żylaki. Aorta traci elastyczność, pozostałe tętnice również ulegają podobnemu procesowi. Rozwija się nadciśnienie tętnicze.

Przez kilka kolejnych dni zmierz sobie ciśnienie tętnicze krwi oraz tętno. Sprawdź, czy masz żylaki, wieczorne obrzęki podudzi. Gdy męczysz się przy wejściu po schodach lub podczas spaceru skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Hormony

Z biegiem lat dochodzi do zmniejszenia wydzielania hormonów, co przekłada się na samopoczucie i wygląd ogólny. U kobiet zaburzenia hormonalne są bardziej zauważalne, dla mężczyzn ten proces wydaje się być łagodniejszy w przebiegu, chociaż zawsze jest indywidualny.

Czujesz zmęczenie, zmiany nastroju?. Czy w twojej rodzinie występowały przypadki cukrzycy, choroby tarczycy lub inne zaburzenia hormonalne?

Przewód pokarmowy

Z roku na rok zmniejsza się wytwarzanie soków trawiennych, słabnie perystaltyka jelit. Pojawiają się tendencje do zaparć. Dochodzi do zmniejszenia wydzielania śluzu, co powoduje wysychanie śluzówki jamy ustnej i predysponuje do zakażeń. Ubytki w uzębieniu, źle dopasowane protezy zaburzają proces trawienia i są siedliskiem infekcji. Enzymy tracą swoją moc. Gorsze wchłanianie w jelitach skutkuje niedoborem witamin np. witaminy B12 i soli mineralnych. Rozwija się niedokrwistość. Słabną zwieracze przełyku i odbytu. Coraz częściej pojawiają się zgagi i nietrzymanie stolca. Wątroba tak  jak pozostałe narządy nie regeneruje się już tak szybko, dochodzi do zmniejszenia produkcji białek.

Czy Twoje wyniki badań są prawidłowe? Kiedy ostatnio był przegląd jamy ustnej? Zwróć uwagę na przewlekłe biegunki lub zaparcia. Zastanów się, czy to co spożywasz jest optymalne dla osoby w twoim wieku.

Nerki

Nerki i ich wydajność ulegają zmniejszeniu, co prowadzi do gorszego oczyszczania organizmu. Podobnie ulega zmniejszeniu pojemność pęcherza moczowego a zwiększa się ilość zalegającego moczu po mikcji. Cewka moczowa ulega skróceniu a zwieracz rozluźnia się. Wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz problemy podczas mikcji utrudniają funkcjonowanie. W nocy starszy człowiek wstaje kilka razy w celu oddania moczu. Nerki są bardziej wrażliwe na niedokrwienie a ich ogólna wydolność zmniejsza się.

Czy masz kłopoty z oddawaniem moczu (ilość, częstotliwość, kolor, nietrzymanie, zaleganie)?

Odporność

Im człowiek starszy, tym bardziej podatny na zakażenia. Wzrasta tendencja do zachorowań na choroby autoimmunologiczne i nowotwory.

Jak często w ciągu roku chorujesz z powodu zakażenia dróg oddechowych? Czy w rodzinie występują nowotwory? Czy szczepisz się przeciw grypie i pneumokokom? Jak często wykonujesz samobadanie piersi?

Metabolizm

Z wiekiem, ogólny metabolizm człowieka ulega znacznemu spowolnieniu. Zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne. Tkanka tłuszczowa zaczyna stanowić większy udział procentowy w masie ciała. Człowiek ma tendencje do otyłości a poziom cholesterolu i glukozy jest podwyższony.

Zbadaj swój profil lipidowy, glukozę, kwas moczowy, CRP.

Oceń BMI (wskaźnik masy ciała).

BMI = masa (kg)/wzrost2(m)

<16 wygłodzenie, 18,5-24,99 wartość prawidłowa, 25-29,99 nadwaga,

30-34,99 I stopień otyłości, 35-39,99 II stopień otyłości, ≥ 40 III stopień

otyłości (otyłość skrajna).

Wzrok

Wzrok ulega pogorszeniu, co wpływa na spowolnienie wykonywania czynności. Średnica źrenicy zmniejsza się. Może pojawić się zmętnienie soczewki i podwyższone ciśnienie śródgałkowe. Utrwala się dalekowzroczność. Dochodzi do zaburzeń pola widzenia. Z wiekiem wzrok potrzebuje więcej oświetlenia a czytanie z bliska Wymaga korekcji okularowej.

Czy sprawia tobie trudność czytanie z bliska? Warto raz na 2-3 lata skorzystać z porady okulisty.

Słuch

Z wiekiem, na skutek zmian degeneracyjnych następuje pogorszenie słuchu aż do głuchoty. Zwiększa się wydzielanie woskowiny a błona bębenkowa sztywnieje.

Lekarz rodzinny lub laryngolog skutecznie oceni stan narządu słuchu. Możesz wykonać audiometrię.

Układ nerwowy

W miarę starzenia się mózg zmniejsza swoją wielkość i ciężar o 5-10%. Zmiany degeneracyjne móżdżku są przyczyną zaburzeń równowagi. Spadek liczby neuronów powoduje trudności w przyswajaniu nowych informacji. Przestrzeń pomiędzy mózgiem a czaszką ulega powiększeniu. Dochodzi do mniejszego przepływu krwi i niedotlenienia. Pojawiają się kłopoty ze snem. Zmiany są niejednolite i indywidualne dla każdego. Istnieją sposoby, żeby do końca życia być sprawnym umysłowo.

Czy występują kłopoty ze snem, zapamiętywaniem, zaburzenia równowagi lub drżenie rąk?.

Psychika

Na podstawie obserwacji oraz badań naukowych stwierdzono, że z wiekiem dochodzi do pogarszania się możliwości poznawczych i adaptacyjnych oraz możliwości kontaktowania się z otoczeniem. Pogorszeniu ulegają procesy myślowe i intelektualne. Przeważa nastrój depresyjny.

W przypadku problemów skorzystaj z pomocy psychologa lub psychiatry. Szkoda czasu na depresję.

Choroby wieku podeszłego

Starzenie się organizmu wiąże się nierozerwalnie z częstszym występowaniem chorób wieku podeszłego, do których należą: miażdżyca i jej następstwa (choroba wieńcowa, zawał serca, udar mózgu, niedokrwienie narządów), choroby nowotworowe, zaburzenia psychiczne (lęki, ataki paniki, hipochondria, demencja, depresja), choroba Parkinsona, osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa, zaburzenia lipidowe i cukrzyca. Wcześnie wykryte zagrożenia i odpowiednio zastosowane leczenie zdecydowanie przedłużają życie i jego jakość.

Profilaktyka kluczem do długowieczności

Wykonując zabiegi medycyny estetycznej pamiętajmy, że procesowi starzenia podlega nie tylko i wyłącznie skóra. Oczywiście każdy ma prawo do wyboru tego, za co płaci. Niektórzy chcą tylko zabiegu, inni poza zabiegiem oczekują od lekarza całościowego podejścia oraz wskazówek i terapii przeciwstarzeniowej. Jedno jest pewne, ryzyko powikłań maleje w miarę jak wzrasta wiedza lekarza o zdrowiu pacjenta. Choroby przewlekłe lub ukryte zakażenia to główny powód niepowodzeń terapii estetycznych. Znajomość zmian zachodzących z wiekiem pozwala na indywidualne dobranie zabiegów estetycznych, które przyniosą najlepszy i długotrwały efekt. Nawet najbardziej zaawansowanymi zabiegami estetycznymi nie osiągniemy dobrych efektów bez odpowiedniej dla wieku profilaktyki. Pamiętajmy o tym i cieszmy się dobrym samopoczuciem w zdrowym ciele i promiennej skórze.


awatar dr n med Piotr NiedzialkowskiDr n. med. Piotr Niedziałkowski                                                                                              

Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej, specjalista chorób wewnętrznych, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej, alergolog.


Uroda

Czym kierować się poprawiając wygląd?

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
2 lutego 2018
Fot. iStock / leszekglasner

Szybciej, mocniej, ładniej! Pacjenci lubią widzieć szybkie efekty, a rynek medycyny estetycznej stara się spełniać ich marzenia. Czy jest to jednak właściwa droga?

Proces starzenia jest nieuchronny i dotyczy każdego z nas. Jego pierwsze objawy kształtują się indywidualnie, jednak pewne symptomy są charakterystyczne dla określonych grup wiekowych. Początkowo nie przeszkadzają w życiu codziennym, z biegiem czasu są widoczne również dla otoczenia. Skóra staje się sucha, wiotka, naczyniowa, pojawiają się zmarszczki, podwójny podbródek, zaczynają opadać policzki i powieki. To wszystko pokrywają przebarwienia o różnym nasileniu oraz coraz więcej brodawek starczych. Nie ma chyba człowieka, któremu by się to podobało. Niestety, nie pozostaje to bez wpływu na stan naszej psychiki. Wszak każdy chciałby wyglądać młodziej, niż wynikałoby to z wieku metrykalnego.

Szybkie efekty

Rozwój współczesnej wiedzy medycznej i zapotrzebowanie na tego rodzaju terapie przyczyniły się do ekspansji medycyny estetycznej na całym świecie. Dostępne stały się nowoczesne terapie przeciwstarzeniowe oraz metody poprawy kondycji skóry.

Szeroki wachlarz procedur, może zadowolić nawet bardzo wymagających pacjentów. W ciągu jednego zabiegu jesteśmy w stanie wygładzić zmarszczki i bruzdy lub podciągnąć opadające policzki. Bez większego trudu, w dość szybkim czasie, medycyna jest w stanie poprawić wygląd i zatrzeć ślady ,,zębu czasu” na starzejącej się skórze.

Pacjenci lubią widzieć szybkie efekty, więc rynek medyczny stara się spełniać te marzenia. Czy jednak jest to właściwa i jedyna droga?

Indywidualny plan rewitalizacji

W medycynie estetycznej możemy leczyć objawowo i przyczynowo- profilaktycznie. Pierwsze daje szybkie, zazwyczaj spektakularne efekty, drugie jest początkowo mniej efektowne, wymaga czasu i samodyscypliny.

Osobiście rekomenduję przygotowanie indywidualnego, logicznie ustalonego planu rewitalizacji, którego poszczególne elementy wzajemnie się uzupełniają, a nie eliminują. Priorytetem powinno być leczenie profilaktyczno- przyczynowe, z uzupełniającą terapią objawową. Wykonywanie tych samych zabiegów niwelujących objawy (np. podanie toksyny botulinowej, kwasu hialuronowego, implantacja nici) jest procesem bardziej biznesowym niż medycznym.

O ile początkowo pacjent korzystający wyłącznie z zabiegów usuwających objawy starzenia się wygląda lepiej, z biegiem lat może mieć problemy. Nie możemy w nieskończoność podawać dużych ilości kwasu hialuronowego, czy oczekiwać bezwarunkowej skuteczności toksyny botulinowej. Tworzą się zrosty, zwłóknienia, nadkorekcje, zniekształcenia, zanikają lub słabną mięśnie, maleje odnowa kolagenu. Efekty takiego działania widzimy dosyć często na ulicach, w mediach, czy w naszych gabinetach. Raz zdeformowana przez nieodpowiednio dobrany zabieg twarz, nigdy nie wróci do swojej naturalności.

Powrót do naturalności

Na szczęście w ostatnich latach w medycynie estetycznej nastąpił powrót do naturalności i większość pacjentów dąży bardziej do rewitalizacji niż zmiany kształtów.

Poprawa wyglądu sprawia, że nabieramy ochoty na kolejne zabiegi. Jest to czas, w którym zarówno lekarz jak i pacjent powinni ustalić konkretny plan przeciwstarzeniowy na kolejne miesiące czy nawet lata. Brak planu grozi zagrożenie wykonywaniem tylko terapii objawowych lub uzależnionych od aktualnie zakupionego przez gabinet sprzętu.

Terapia przeciwstarzeniowa powinna obejmować leczenie objawowe i przyczynowe oraz ogólną terapię przeciwstarzeniową. Tylko takie połączenie daje spektakularne i długotrwałe efekty z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa.

Terapie winny być dostosowane do stanu skóry, ogólnego stanu zdrowia, trybu życia, pogody oraz możliwości finansowych pacjenta. W każdym przypadku pacjent powinien uzyskać informację, które leczenie jest nastawione na niwelowanie objawów, a które jest leczenie skoncentrowanym na przyczynach problemu. Należy przeznaczyć na to odpowiednio długi czas podczas pierwszej konsultacji.

Ze względu na tak szeroki wpływ różnych czynników na stan skóry, jedynie odpowiednio wyszkolony lekarz jest w stanie przygotować prawidłowy proces przeciwstarzeniowy. W tym miejscu przestrzegam przed wykonywaniem zabiegów z zastosowaniem igieł i laserów przez osoby niemedyczne. O ile część z nich jest w stanie sprawnie wykonać niektóre zabiegi, to w przypadku powikłań pacjent najczęściej zostaje pozostawiony sam sobie.

Problemy estetyczne pacjenta

Rozpoczynając przygodę z medycyną estetyczną należy odpowiednio się do tego przygotować. Zdecydowanie zalecam poświęcenie kilkunastu minut na ocenę swojej twarzy i spisanie tego, co przeszkadza najbardziej a co najmniej. Pomoże to lekarzowi poznać problemy estetyczne pacjenta. Podczas wizyty należy oczekiwać od lekarza zajęcia się zgłaszanymi problemami, naciskając jednak na przedstawienie możliwości terapii objawowych i przyczynowo- profilaktycznych. Zawsze finalnie powinno się jednak urealnić oczekiwania terapii do aktualnego stanu skóry.

Osobiście uważam, że nagannym jest proponowanie implantacji nici liftingujących pacjentom przed 35.rokiem życia lub nieco starszym, kiedy nie wykorzystano innych dostępnych metod rewitalizacji. Trzeba zdawać sobie sprawę, że przyczyną opadającej skóry policzków jest wiotka skóra, a nie brak nici w twarzy. Pracując na skórze peelingami, mikronakłuwaniem, terapią HIFU, osoczem bogatopłytkowym i kwasem hialuronowym jesteśmy w stanie zadziałać dosyć dobrze na przyczynę problemu, czyli wiotkość skóry. Dodatkowe wzmocnienie efektu daje indywidualnie dobrana suplementacja, czy leczenie chorób współistniejących. Nici nie są terapią pierwszego rzutu lecz kolejnego. Podobnie rzecz ma się z problemami okolicy oczu. Bez ogólnej diagnostyki stanu organizmu nie powinny być wykonywane żadne zabiegi w tej okolicy. Ten tok postępowania cechuje dobrych lekarzy. Należy pamiętać, że większość zmian skórnych wynika z ogólnego stanu zdrowia, a nie tylko z procesu starzenia się organizmu.

Kilkanaście lat doświadczenia w medycynie estetycznej przekonało mnie, że zdecydowanie lepsze, długoterminowe efekty można osiągnąć łącząc małoinwazyjne zabiegi estetyczne z odpowiednio dobraną terapią przeciwstarzeniową. Dzięki temu można spełnić się jako lekarz i esteta, a pacjenci wyglądają świeżo, naturalnie i cieszą się dobrym zdrowiem.