Lifestyle

Co lepiej pobudzi twój mózg niż kawa? Kawa z dodatkiem czekolady

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
4 maja 2017
Fot. iStock/pixelfit
 

Czujesz, że potrzebujesz silnego kopa energetycznego? Sięgnij po filiżankę kawy z dodatkiem kakao. Naukowcy dowiedli, że takie połączenie jest najlepszym dopalaczem dla mózgu. Dlatego już nie musisz sobie odmawiać dodatku do kawy i śmiało sięgaj po kakao lub gorzką czekoladę.

Kofeina i ziarno kakaowca to doskonale dobrany duet. Dowodzi tego badanie przeprowadzone na Clarkson University i University of Georgia. Zaproszonych uczestników podzielono na cztery grupy, na których testowano oddziaływanie kakao i kofeiny.

Jednej grupie podawano wyłącznie kakao, druga dostawała do picia kakao wzbogacone o dodatkową ilość kofeiny (kakao zawiera niewielkie „zasoby własne” tego związku). Osoby z kolejnych grup spożywały placebo w postaci napoju z dodatkami smakowymi i kolorystycznymi oraz analogiczny napój z dodatkiem kofeiny.

Uczestnicy zostali poddani serii 26-minutowych testów oceniających ich nastrój, motywację oraz uwagę: raz przed podaniem napojów i trzykrotnie po ich spożyciu. Po 48 godzinach powtórzono procedurę. Co się okazało? Że osoby, które otrzymywały kakao, popełniały mniej błędów fałszywego alarmu (polegają one na wykonaniu określonej reakcji mimo braku sygnału prowokującego taką reakcję). Taki stan utrzymywał się do dwóch godzin od spożycia napoju.

Dodatkowo wśród osób spożywających kakao z kofeiną stwierdzono niższy poziom niepokoju i nerwowości w porównaniu z ochotnikami, którzy pili wyłącznie napój z kofeiną, a także większą dokładność i niższy wskaźnik błędów związanych z niedopatrzeniem podczas wykonywania zadań niż w przypadku osób z grupy kontrolnej.

Dowodzi to, że połączenie kofeiny i kakao to… dobre połączenie. Kofeina redukuje zmęczenie, pobudza i podnosi poziom energii. Jednak po jej wypiciu pojawia się często uczucie niepokoju, a kakao obniża ten stan. Dodatkowo poprawia krążenie i dopływ krwi do mózgu, polepsza koncentrację. Taki duet sprawia, że mamy więcej siły i jesteśmy bardziej skoncentrowane oraz spokojniejsze.

Fot. iStock/a_crotty

Fot. iStock/a_crotty

Jednak naukowcy apelują, aby nie mylić takiego połączenia z mokką, która jest jednym z wariantów kawy latte. Składa się ona z espresso, gorącego mleka i ciemnej lub mlecznej czekolady. Często zawiera dodatek w postaci bitej śmietany i jest osłodzona syropami oraz pokaźną dawką cukru.


Źródło: hellozdrowie.pl


Lifestyle

10 dowodów na to, że „roztrzepani” ludzie są bardzo inteligentni

Redakcja
Redakcja
4 maja 2017
Fot. iStock / MarioGuti
 

Każdy z nas ma w swoim otoczeniu kogoś, kogo można żartobliwie nazwać „trzepakiem”. Ludzie z tendencją do roztrzepania radzą sobie wręcz nadzwyczaj dobrze, mimo iż czasem żyją w chaosie. Brak uporządkowania dotyczy nie tylko przestrzeni, ale i zachowania czy nawyków. 

Wystarczy rzut oka na szafę czy biurko delikwenta i już wiadomo, że do czynienia mamy z osobą, której chaos nie przeszkadza. A nawet wręcz przeciwnie. Rzucone gdzieś klucze, dzwoniący z łazienki telefon i chleb odłożony do lodówki — nie z takimi rzeczami radzą sobie ludzie średnio zorganizowani. To, co innym sprawi trudność, dla nich problemem nie będzie. I są na to konkretne dowody.

10 dowodów na to, że roztrzepani ludzie są bardzo inteligentni

1. Osiągają wysoki wynik w skali słownej testów IQ

Test mierzący poziom IQ dzieli się na skalę słowną (werbalną) i bezsłowną (wykonaniową). Część słowna odnosi się do obszarów mózgu, które promują idee „globalnego” myślenia, ciekawości i zadawania pytań „co jeśli?”. Część bezsłowna polega na wykonaniu testu i ocenie zdolności do podjęcia rzeczowych informacji i manipulowania nimi poprawnie, zastosowania ich do sytuacji, aby wykazać przyczynę i skutek korelacji, zrozumienie procesów krok po kroku. Chaotyczne osoby o wiele lepiej sprawdzają się w zakresie słownym, ponieważ dochodzą do unikalnych rozwiązań, które nie są związane z tradycyjnymi metodami robienia określonych rzeczy.

2. Są wyjątkowo kreatywni

Do głowy osób roztrzepanych przychodzą różne, niestandardowe rozwiązania. W poszukiwaniu najlepszego efektu łamią zwyczajne granice myślenia, wychodzą poza utarte schematy, nie boją się eksperymentować, korzystać z poczucia humoru. Korzystają z bogactwa obrazów, które podsuwa im umysł.

3. Robią wiele rzeczy naraz

Roztrzepani łapią się za kilka rzeczy, z którymi radzą sobie doskonale. Poza głównym zajęciem, pracą, mają hobby, którym oddają się z powodzeniem. To bardzo rozwija, a różnorodność nowych doświadczeń i wyzwań powoduje, że działają oni z wielką radością, tworząc coś niepowtarzalnego.

4. Emanują energią

Roztrzepani nie szukają ciszy i spokoju, a raczej towarzystwa osób energetycznych, którzy zaspokajają ich zapotrzebowanie na nowe doświadczenia i ciekawość. Sami są równie energetyczni, stale próbując i ucząc się czegoś nowego, szukając nowych pomysłów. A że przy okazji robi się bałagan, to jedynie efekt spożytkowanej gdzie indziej, niż podczas sprzątania, energii.

Fot. iStock / digitalhallway

Fot. iStock / digitalhallway

5. Nie liczą czasu

Zegarek rzadko bywa ich sprzymierzeńcem. Ludzie chaotyczni mają tendencję do spóźniania się nie z lenistwa, tylko ponieważ nie zauważają, jak szybko ucieka im czas. A oni szykując się na wieczorne wyjście, potrafią w międzyczasie zająć się kilkoma innymi, ciekawymi rzeczami, aż do momentu, gdy orientują się, która jest faktycznie godzina. Oni nie marnują czasu, oni przeznaczają go na arcyciekawe i niecierpiące zwłoki sprawy.

6. Nie angażują się, gdy coś ich nie interesuje

Chaotyczni ludzie często mają trudności w szkole, choć przyczyną nie są braki w inteligencji, a wręcz przeciwnie. Ale jeśli nie są zainteresowani zagadnieniem, czy przedmiotem, nie spędzają czasu potrzebnego do opanowania tych treści lub umiejętności. Wolą robić coś ciekawego, co przynosi im satysfakcję, a nie jest przykrą koniecznością.

7. Niemożliwe dla nich nie istnieje

Osoby niezorganizowane wykazują tendencję do poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Choćby mieli zacząć od drugiej strony, tak będą kombinować puszczając wodze fantazji, że w końcu uda się znaleźć potrzebne rozwiązanie. Uwielbiają wyzwania, są pomysłowi i często chcą spróbować nowych metod.

8. Dążą do większej wiedzy

Osoby z chaotycznym umysłem nie trzymają się tylko jednej dziedziny zainteresowań. Często sięgają po kilka ciekawych dla nich rzeczy i zagłębiają się w literaturę i internet. Mają potrzebę badania i zdobywania wiedzy, o ile jej przedmiot jest dla nich interesujący.

9. Myślą globalnie

Myślenie globalne cechuje osoby niezorganizowane, a to bardzo ułatwia życie. Np. zamiast krok po kroku, patrząc na instrukcję składać dany przedmiot, osoba myśląca globalnie złoży go, patrząc na zdjęcie.

10. Wydają się być wszechwiedzący 

Osoby roztrzepane mają wiedzę rozległą, nadążającą za ich zainteresowaniami. Ponieważ są oni zazwyczaj bardzo zaangażowani przy wyrażaniu swoich myśli i opinii czy wiedzy, mogą być postrzegani przez otoczenie, jako wszechwiedzący. Bywa, że jest to źle odbierane, jako przemądrzałość przy braku cierpliwości dla niewiedzy innych.


źródło: www.lifehack.org


Lifestyle

Nie narzekaj na samotność, bo to najlepszy sposób na… relaks

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
4 maja 2017
Fot. iStock/MundusImages

Nareszcie wolny wieczór! Już planujesz gorącą kąpiel z pianą, kieliszek wina i dobrą książkę. Nie odbierasz telefonów od znajomych, piszesz do nich tylko wiadomości „dzisiaj zostaję w domu, bawcie się dobrze, pa”. I nie przeszkadza ci w ogóle, że spędzisz go samotnie. Wręcz traktujesz to, jako największą zaletę. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że właśnie wybrałaś najlepszy sposób na odprężenie. Zdaniem naukowców najlepiej relaksujemy się właśnie w samotności.

W dzisiejszym świecie, kiedy mamy mnóstwo obowiązków na głowie, odpoczynek to podstawa. Jak najlepiej się odprężyć, aby naładować baterie i zyskać energię? Zdaniem zespołu badawczego powołanego przez BBC, najlepiej zrelaksujemy się w samotności. Grupa ekspertów z dziedziny antropologii i neurologii wysnuła taki wniosek na podstawie internetowej ankiety, w której udział wzięło 18 tysięcy osób ze 134 krajów z całego świata.

Formularz zawierał listę najbardziej relaksujących czynności. W czołówce znalazło się czytanie, obcowanie z naturą, słuchanie muzyki i „nie robienie niczego konkretnego”. Naukowcy uznali, że są to przyjemności, które możemy wykonywać w samotności, bez potrzeby posiadania towarzystwa. Czyli najlepiej jest nam po prostu samym ze sobą.

Ankietę wypełnili introwertycy oraz ekstrawertycy. Okazało się, że osoby o towarzyskim i otwartym podejściu do życia również bardziej cenią sobie samotne chwile od chwil spędzonych z innymi ludźmi. Jednak nie ma to jak odpoczynek we własnym towarzystwie…

Wyniki badań mają pomóc w opracowaniu systemu pracy, który pomoże ograniczyć stres i pozwoli na częstszy wypoczynek. Dzięki temu może zostać zminimalizowane ryzyko wystąpienia wypalenia zawodowego, depresji czy zespołu przewlekłego zmęczenia. A to one należą do najczęstszych czynników, które nas dołują oraz odbierają chęć i motywację do działania.

Fot. iStock/MundusImages

Fot. iStock/MundusImages

Dlatego nie miej już nigdy więcej wyrzutów sumienia odmawiając znajomym wyjścia na miasto. Nie czuj się także źle, zamykając się w łazience na klucz i oddając czynnościom, które sprawiają ci przyjemność. Masz prawo do odpoczynku w samotności. Dzięki temu zyskasz i ty, i osoby w twoim otoczeniu. Będziesz szczęśliwsza, odprężona i będziesz miała większy zapał do pracy i pokonywania codziennych trudności.

A singielki powinny docenić to, że mają czas, który mogą przeznaczyć dla siebie. Bo matkom i mężatkom jest dużo ciężej wygospodarować trochę wolnego wyłącznie na swoje przyjemności.


Źródło: bbc.co.uk


Zobacz także

Rozwiązanie akcji #30 dni bez mleka

Siedzi w domu i tylko dziećmi się zajmuje? Ile powinna zarabiać? Policzymy…

5 sposobów na pokonanie jesiennej chandry

5 sposobów na pokonanie jesiennej chandry