Go to content

EKO, BIO, VEGE – jakie kosmetyki są najlepsze dla zdrowia?

Fot. iStock

Czy w Twoich kosmetykach na pewno nie ma takich składników jak: oleje mineralne i pochodne ropy naftowej, glikol propylenowy, parabeny, karbomery? Czy wiesz, o czym świadczą na opakowaniach kremów skróty: eko, bio, vege? Wyjaśnia ekspert allecco.pl.

Trend „slow life” zyskuje coraz większą popularność. Cenimy sobie spokojniejsze życie, bez pośpiechu, zgodnie z naturą. Większą uwagę przywiązujemy do zdrowego odżywiania oraz do naturalnych kosmetyków, pozbawionych chemii i wytwarzanych bez krzywdzenia zwierząt. Jakie zatem kosmetyki naturalne znajdziemy w aptece? Co wybrać: kosmetyki wegańskie czy ekologiczne? Ekspert allecco.pl. wyjaśnia różnice.

KOSMETYKI NATURALNE

Kosmetyki naturalne to takie, które zostały stworzone z substancji naturalnie występujących w naturze. Możemy w nich znaleźć również surowce pochodzenia zwierzęcego, ale tylko jeśli zostały one zdobyte bez szkody dla zwierząt, np. miód czy wosk pszczeli.

W związku z tym, że nie mamy prawnych regulacji co do definicji naturalnego kosmetyku, producenci czasem nadużywają tego określenia i oznaczają nim produkty, które niewiele mają wspólnego z naturalnymi substancjami. Dlatego, jeśli chcemy zaopatrzyć się np. w naturalne kosmetyki do twarzy, powinniśmy uważnie czytać skład. Nie powinno być w nim takich substancji jak: oleje mineralne (np. parafina) i pochodne ropy naftowej, glikol propylenowy, parabeny, karbomery, SLS, SLES, syntetyczne barwniki i aromaty, silikony, chemiczne filtry przeciwsłoneczne, DEA, MEA.

Kosmetyki naturalne bez konserwantów to m.in. produkty marek VIANEK,   VEOLI, SYLVECO, MAKE ME BIO, MOKOSH. Znajdziemy też coś dla dzieci – BABY ECOLOGICA, posiadający certyfikat, potwierdzający naturalne pochodzenie. Produkty naturalne do włosów to np. BIOKAP, ORIENTANA.

KOSMETYKI EKOLOGICZNE

Kosmetyki eko należą do jednego z rodzajów kosmetyków naturalnych.  Ich składniki muszą pochodzić z plantacji, które uzyskały odpowiedni certyfikat, potwierdzający, że jest to plantacja ekologiczna. Kosmetyki ekologiczne powstają w zgodzie z naturą, bez używania sztucznych środków ochrony roślin. Dodatkowo zamykanie ich w biodegradowalnych opakowaniach również przyczynia się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.

Szukając takich produktów, należy zwrócić uwagę na obecność odpowiednich certyfikatów, np. ECOCERT, COSMOS, COSMEBIO. Przykładem jest Olej z wiesiołka, pochodzący z upraw ekologicznych, co potwierdza certyfikat SOIL ASSOCIATION. Ekologiczne produkty dla dzieci i kobiet to m.in. oferta AZETA BIO,  (organiczne pasty do zębów, organiczne kosmetyki do codziennej higieny i pielęgnacji niemowląt, a także produkty dla kobiet w ciąży i świeżo upieczonych mam).

BIO KOSMETYKI

Aby dany kosmetyk mógł być ekologiczny, 95 proc. jego składników musi pochodzić z upraw biologicznych, czyli niestosujących pestycydów, antybiotyków i innych chemicznych substancji. Jeśli natomiast chodzi o bio kosmetyki, muszą one posiadać co najmniej 50 proc. surowców z biologicznych upraw. Reszta cech jest taka sama dla obu kategorii: nie mogą zawierać produktów pochodzenia zwierzęcego (jeśli w trakcie ich pozyskiwania wyrządzano zwierzętom krzywdę), PEG-u, syntetycznych barwników i aromatów, surowców modyfikowanych genetycznie i wielu innych substancji.

Przykładem bio kosmetyku jest ECO BIOLOGICO Aloe Vera, który posiada certyfikat bio i eco. Polskie bio kosmetyki to np. Onlybio. W ofercie znajdziemy również bio kosmetyki do włosów. W związku z tym, że w naszym kraju nie stworzono dokładnej definicji kosmetyków bio, która byłaby regulowana prawnie, wielu producentów wykorzystuje te nazwy w swoich produktach, mimo, że nie posiadają żadnego potwierdzenia ich biologicznego pochodzenia.

KOSMETYKI WEGAŃSKIE

Z kosmetykami wegańskimi sprawa jest prostsza: nie posiadają one żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, nawet tych, których pozyskanie nie wiąże się ze szkodą dla zwierząt (czyli wykluczony jest np. miód, mleko lub wosk pszczeli). Nie mogą też być testowane na zwierzętach. Ich skład oparty jest tylko i wyłącznie na surowcach naturalnego pochodzenia. Każdy prawdziwy kosmetyk wegański ma odpowiedni certyfikat przedstawiony na opakowaniu.

Kosmetykami wegańskimi są wspomniane już wcześniej produkty ONLYBIO. Seria zawiera zarówno kosmetyki dla dzieci, jak i dla dorosłych. Warto wiedzieć, że produkowane w naszym kraju kosmetyki Onlybio oraz  CLOCHEE mają certyfikaty potwierdzające ich właściwości naturalne i wegańskie.

Naturalne kosmetyki, bez konserwantów, zawierają składniki pochodzące z natury, bez chemicznych substancji, które nie działają dobroczynnie na naszą skórę. Dzięki nim, możemy wprowadzić naturę do swojego życia nie tylko w diecie, ale również w codziennej pielęgnacji własnego ciała.

Autor: ekspert allecco.pl

– więcej informacji: www.allecco.pl
– nowinki kosmetyczne: https://www.facebook.com/Allecco/
– ciekawostki: https://www.instagram.com/allecco_pl/
– masz pytania: farmaceuta@allecco.pl