Lifestyle

Właśnie, że kupię sobie taką choinkę jak chcę. Bo były mąż mówił, że mała wystarczy

Rycząca Trzydziestka
Rycząca Trzydziestka
20 grudnia 2017
Fot. iStock/SrdjanPav
 

Kilka dni temu koleżanka wysłała zdjęcie. Na tym zdjęciu choinka – piękna, wielka, ślicznie ustrojona. Drzewko – marzenie. I jeszcze podpis: „Bo były mąż zawsze mówił „po co duża choinka, w doniczce wystarczy”. „Jezus Maria” – pomyślałam – „przecież to o mnie”. Ta choinka to symbol mojego życia. To znaczy tego, które właśnie zaczynam. Tego „potem”. Od dziś koniec z rezygnowaniem z marzeń. Nawet z tych o dużej choince w małym mieszkaniu. A przede wszystkim, o spokoju w domu.

Siadam sobie wieczorem z kanapką na mojej ukochanej sofie. Dzieci śpią. Właśnie, że będą teraz oglądać telewizję, mimo, że pewnie rozsądniej byłoby się położyć do łóżka. Albo przynajmniej spróbuję obejrzeć jakieś wiadomości, zanim zasnę. Pierwsza, odruchowa myśl? „Matko Boska, gdzie jest tacka, przecież zaraz tę kanapę uświnię?! Upaćkam jak nic”. I za chwilę rozum wraca.

Uspokój się, nie masz trzech lat, nie wetrzesz w nią łapami majonezu, a jak nawet nakruszysz to posprzątasz. Nikt na ciebie nie patrzy z wyrzutem, nie wydrze się znacząco: „Wiesz, ile to kosztowało?! (nie bułka z szynką, rzecz jasna, tylko kanapa w gustowny rzucik), wiesz, ile ja to będę czyścił?! „. Co ja wtedy robiłam? Na paluszkach przechodziłam do stołu albo jeszcze lepiej do kuchni, bo tam płytki, to już naprawdę łatwo zmyć i nikt nic nie zaważy nawet jak dżemem nakapiesz. I ta jego mina, tez wzrok mordercy na widok czerwonej plamki na białej posadzce…

I chociaż to już było, chociaż to już skończone, taką mam ochotę kiedyś specjalnie tym dżemem nakapać…

Swoją drogą, co ci się działo ze mną takiego, że ja po pierwszym tekście o płaceniu za praniu kanapy i o tym, że, „wszyscy jesteście leniwi w tym domu”, nie pokręciłam mu po prostu kółka na głowie i nie postukałam znacząco w czoło? Do dziś nie potrafię zrozumieć.

Wyciągam odkurzacz i nie czuję oddechu na plecach. Nie słyszę, że źle odkurzam, nie tą końcówką, nie takimi ruchami i nie w takim tempie. Że on wie lepiej, a mi nie ufa. A w ogóle to tak mi nie ufa, że zabierze ten odkurzacz ze sobą do pracy, żebym więcej źle nie odkurzała.

Rano myję zęby i nie zastanawiam się, czy równo pluję i czy po każdym pluciu spłukuję ładnie brzeżki umywalki, bo wiem, że nikt obok nie stoi i nie pilnuje, komentując, że to „obrzydliwe”. Pluję sobie spokojnie w głowie błądząc myślami gdzieś daleko i myjąc te zęby trochę dłużej niż trzy minuty, ale mam to w nosie, bo perfekcyjnie odmierzającej czas (na górę i dół) wibrującej szczoteczki elektrycznej brak. Jak skończę, to sobie opłuczę co trzeba, zgarnę nieposkładane wcale do kupy dzieciaki i pobiegnę do metra, nie bojąc się, że ON już przecież na mnie czeka w samochodzie. Zdenerwowany, a więc zły. A dzieci spięte, przestraszone, milczące. Na wszelki wypadek, żeby bardziej nie zdenerwować.

Ach, samochód. Ten, w którym nawet podczas długiej podróży nad morze nie wolno było nakruszyć, że o wymiotowaniu nie wspomnę. Ten, w którym śpiewać też nie wolno, bo słuch absolutny pana i władcy każdy najmniejszy fałsz wykryje, skrytykuje i zabierze całą radość z bycia razem, z wyjazdu na wakacje.  A ja śpiewać kocham. I moje dzieci podobnie. I dziś śpiewamy głośno, kiedy mamy na to ochotę.

Kiedy zaprosimy znajomych na obiad, nie będziemy szorować przez pół tygodnia podłóg, ani robić ciasta, którego nie wolno będzie dotknąć ani nawet spróbować, zanim przyjdą. Nie będziemy układać na półkach książek pod linijkę i pilnować, żeby nikt nie wyjął, gdyby naszła go, nie daj Boże, ochota na czytanie, bo jak raz ułożone, to już wyjąć nie można.

I nawet zaczęłam myśleć o psie. Tak, takim co ma sierść, a z pyska czasem mu coś poleci. Takim, co kiedy szczeka, nie myśli o tym, czy fałszuje.

Idę po choinkę. Wielką. Taką, żeby mi pół salonu zasłoniła gałęziami. A potem powieszę na niej niepraktyczne bombki, niesymetrycznie. I we wszystkich kolorach tęczy. A anielskie włosy będą mi się walać po dywanie. Odkurzę po świętach. Zrobię sobie sama dobre życie. Takie, jak chcę.


Lifestyle

Dlaczego ukrywamy przed innymi nasze związki? Czasem zmusza nas do tego życie, czasem po prostu staramy się ochronić naszą miłość

Rycząca Trzydziestka
Rycząca Trzydziestka
2 stycznia 2018
Fot. istock/olegbreslavtsev
 

„Jaki jest status tej relacji” – zapytała moja przyjaciółka naszą wspólną znajomą, która od kilku miesięcy spotyka się z „kimś”. Nikt go nie zna, nikt nie widział, nikt nie ma pojęcia jak wygląda i jak właściwie przedstawiają się sprawy między nimi. A znajoma pilnuje tej anonimowości jak oka w głowie. Tak jest lepiej – twierdzi. Dlaczego? Każdy ma swoje powody, by ukrywać związek.Znają się od roku. Jak każda inna para spędzają ze sobą wolny czas – chodzą do kina, na spacery, na kolacje. A czasem wyjeżdżają razem na urlop. Oboje dobrze sytuowani, oboje niezależni, oboje szczęśliwi, że się odnaleźli. Jasne, że myślą o wspólnej przyszłości. Łączy ich jeszcze jedno. Nie chcą, by ktoś o nich wiedział. Przynajmniej „na razie”. Czego się boją? Chyba najbardziej presji ze strony rodziców. Ale są też inne sprawy.

Asia

„Jeśli masz normalną rodzinę, pewnie nie masz się czego obawiać” – mówi mi moja znajoma, Asia, zagadnięta podczas przyjacielskiej pogawędki o to, dlaczego nie chce ujawniać się ze swoim związkiem. – „Ja się po prostu boję tych wszystkich komentarzy. Mam 36 lat, moja mama od dziesięciu widzi mnie w białej sukience i z wózkiem niemowlęcym. Każdego z moich chłopaków witała słowami „synu”, każdego pytała o to, kiedy zamierza się oświadczyć. Było mi wstyd, każda z tych relacji rozpadała się właściwie w dość naturalny sposób, a mama nie kryła niezadowolenia. Pochodzę z małego miasteczka, gdzie rodzina i dzieci są na pierwszym miejscu. Rodzice są dumni z tego, że „robię karierę” w ogromnym mieście, ale potrzeba pochwalenia się wnukami i zorganizowania wystawnego wesela jest chyba o wiele silniejsza.  Nie chcę na to wszystko narażać mojego obecnego partnera. Na wszystko przyjdzie czas”.

Asia przyznała się więc jedynie rodzicom i siostrze, która również mieszka w Warszawie, że od czasu do czasu spotyka się z „kimś”, ale że to nic poważnego. Milczy skutecznie i kłamie systematycznie opowiadając jak i z kim spędziła Sylwestra, urlop, długi weekend. I póki co, absolutnie nie zamierza przestawiać swojego ukochanego rodzicom. Żeby go nie wystraszyć. Co on na to? Kocha ją i stara się zrozumieć jej powody. Sam jest dość zamknięty w sobie, więc nie cierpi specjalnie z powodu tej dziwacznej sytuacji.

Maciek

Maciek ma innym problem. Nie mówi bliskim o swojej dziewczynie z innego powodu. Jego matka jest bardzo zaborcza. Zrujnowała pierwszy poważny związek Maćka – dosłownie. Dzwoniła do jego ukochanej, zapraszała ją do siebie na ciasto i herbatę, a potem opowiadała jej o dziewczynach, z którymi kiedyś się spotykał, powodując coraz większe napięcie między obojgiem. Do tego starała się kontrolować każdy ich krok ciągłymi telefonami do obojga. Koniec nastąpił niedługo potem, jak postanowili ze sobą zamieszkać, a mama – umeblować im mieszkanie i dostarczać bez zapowiedzi bezpłatny catering, bo przecież „ta twoja Ania to ani gustu nie ma, ani nie umie ugotować jak trzeba”.  Tym razem Maciek woli nie ryzykować. Ma 30 lat i po prostu „nie spowiada się” matce ze swojego życia. Jest mu o tyle łatwiej, że ma swoje mieszkanie, dobrą pracę i od pewnego czasu odcina się systematycznie od domu rodzinnego i emocjonalnej zależności od swojej matki.

Karolina

Sytuacja Karoliny jest jeszcze bardziej skomplikowana. Karolina jest w trakcie rozwodu, jej związek z mężem rozpadł się właściwie kilka lat temu, ale dopiero teraz zdecydowali się oboje na podjęcie prawnych kroków, żeby uregulować swoją relację. Karolina poznała kogoś, jest szczęśliwa, ale ukrywa swoją nową miłość z obawy przed tym, co się może wydarzyć, jeśli jej mąż „się dowie”. Jak to wpłynie na decyzję sądu w sprawie dzieci? Komu można zaufać? Na wszelki wypadek nie ufa nikomu. Spotykają się, kiedy dzieci są u dziadków, bo nawet wtedy, kiedy dzieci są u niego, Karolina boi się, że wydarzy się coś takiego, że były mąż stanie w jej drzwiach z dziećmi. I co wtedy mu powie? „Przestawiam ci mojego nowego chłopaka?” Taka sytuacja jest dla niej niewyobrażalna. Karolina marzy o dniu, kiedy przestanie ukrywać swoją miłość. Kiedy bez obaw wyjdzie na ulicę trzymając za rękę Piotra. Kiedy przestawi go w końcu znajomym i rodzicom. Ale wie, że jeszcze chwilę będzie musiała na to poczekać.

Dlaczego boimy się mówić o naszych związkach? Bo nasze relacje z bliskimi bywają tak skomplikowane, że przestajemy się ze sobą komunikować w sprawach najważniejszych. Najpierw sami na to pozwalamy, a potem już nie chcemy się nikomu tłumaczyć z naszego życia, z naszych wyborów, nie chcemy być dłużej oceniani, pouczani, pozbawiani prawa do popełniania swoich błędów. Przestajemy ufać i nie chcemy, by ktoś ingerował w tę najważniejszą dla nas, najbardziej delikatną sferę.  Albo po prostu, zmuszają nas do tego okoliczności.


Lifestyle

„Jak to dajesz im mrożonki?!” – czyli kochająca matka ma dla dzieci zawsze dwudaniowy obiad. A ja nie

Rycząca Trzydziestka
Rycząca Trzydziestka
18 grudnia 2017
Fot. iStock/maximkabb

Co jest złego w mrożonkach? Nic, dopóki nie masz dzieci. Jeśli nadal nie rozumiesz, wyjaśniam: dzieci, zadbane i kochane, mrożonek nie jedzą (nawet po odgrzaniu). Dzieci zadbane i kochane jedzą tylko „domowe”. Skoro nie rozumiesz, jesteś złą matką.

Pochodzę z domu, w którym po przyjściu ze szkoły zawsze czekał na mnie dwudaniowy obiad, przyznaję. Zupa (moja ulubiona pomidorowa) i drugie były obowiązkowe. A do drugiego – surówka. Jasne, że zakładałam, że w moim „dorosłym” domu będzie tak samo. I jakiś czas tak było. Ten magiczny czas spędzony razem przy stole to nie żadne bujdy na resorach, to jest rzeczywiście fajne i pozytywnie działa na rodzinne relacje – jest czas na rozmowę, na bycie ze sobą, na przyjrzenie się sobie uważniej, nawet jeśli słychać jedynie „proszę cię, jedz!”.

Odkąd jestem samotną mamą, bywa różnie. To proste. Brak mi czasu na codzienne gotowanie, bo biegnę bez tchu z domu do przedszkola i szkoły, potem do pracy, po zakupy i z powrotem do szkoły i przedszkola.

Pewnie nie jestem najlepiej zorganizowana, bo prościej byłoby przygotować gar zupy na kilka dni i zapakować do lodówki michę mielonych z koperkiem. Ale jakimś dziwnym trafem, to się udaje naprawdę rzadko. Bo jak już przyjdzie chwila wolnego, brak sił. Albo po prostu fajniej jest usiąść z dziećmi na dywanie i pograć w chińczyka, wyjść na spacer, pójść na wspólny rower. Więc najczęściej jemy to, co zdążę przygotować już w domu, nierzadko korzystamy z wałówki od dziadków albo… No właśnie. Albo zjadamy pierogi, kupione w pobliskiej, osiedlowej garmażerii. (Szczytem obciachu są nasze mrożonki, które wiele pań przyprawiłoby pewnie o zawał. „Jak to z mrożonek?! Ty wiesz, co tam jest w środku, ile to ma czasu, kto to przygotował?!”. Jedna z moich koleżanek powiedziała mi raz wprost: „Nie ufam mrożonkom”. )

Albo raz na ruski rok, jemy pizzę, zamówioną w ulubionej restauracji. I jasne, zdarza się, że dwudaniowy obiad zmienia się w jednodaniowy. Zawsze mam wtedy z tyłu głowy poczucie „Jezus Maria, dobrze, że moja mama tego nie widzi”. Miałabym za uszami. Bo przecież „to nie jest jedzenie”, „tak się dzieci nie karmi” i „jak oni mają być zdrowi?”. Ano, jakoś odpukać są. Dzień z pizzą to nawet przysłowiowe „święto lasu”, moment, kiedy zostaje najlepszą matką na świecie. I dobrze mi z tym nawet, choć nie przyznam się rodzicom. Patrzę na szczęśliwe miny moich dzieciaków i wiem, że nie popełniłam zbrodni.

Wiecie co? My się po prostu już „nie spinamy”. „Już”, bo kiedy było nas w domu o jedno więcej, napięcie towarzyszyło nam cały czas. Dopiero teraz zdarza nam się postawić talerz z kanapkami na dywanie, nakruszyć nieco na kanapie, a wieczorem nie być w łóżku o 20 tej, bo ważniejsze są pogaduchy. A z córką mogę nawet zabalować przed domowym kinem do 22- giej (pod warunkiem, że lekcje odrobione, oczywiście!), jeśli tylko na Polsacie leci „Merida Waleczna”. I to są najdroższe, najfajniejsze momenty razem. Nie zawsze mamy dwudaniowy obiad. Ale jesteśmy szczęśliwi, spokojni, zdrowi i dbamy o siebie nawzajem.

Na koniec przyznam nie bez wstydu, że zdarzyło mi się zebrać z dywanu śpiącego syna i na śpiocha przebrać go w piżamę. Tak, bez mycia zębów. Umyliśmy dopiero rano…