Go to content

Chcesz zapomnieć o bliznach, rozstępach i cellulicie? Sprawdzamy skuteczne sposoby medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna kontra cellulit
Fot. iStock / puhhha

Każda kobieta lubi patrzeć na swoje odbicie w lustrze z zadowoleniem i akceptacją. Robimy wiele, by nasze wysiłki w utrzymaniu pięknego, zdrowego ciała przynosiły odpowiednie rezultaty. Chętnie sięgamy po maseczki, uprawiamy sporty i przyglądamy się posiłkom, szukając złotego środka by pozytywne emocje szły w parze z dobrym samopoczuciem i satysfakcją z wyglądu.

Niestety kobiety to istoty, które niekiedy borykają się z wyjątkowymi kłopotami. A wtedy ani dieta, ani maseczki ani odpowiednia dawka ruchu nie są wstanie w widoczny sposób pomóc. Blizny, rozstępy i cellulit – oto urodowe defekty, które spędzają sen z powiek tysiącom kobiet.

Dlaczego nie lubimy cellulitu?

Cellulit to prawdziwa zmora wielu kobiet. Bez znaczenia czy szczupłych, pulchnych, młodszych i tych które nie przyznają się do wieku z metryki. Pojawia się najczęściej na pośladkach i udach, co zniechęca kobiety do zakładania krótkich szortów czy stroju kąpielowego. Te nieestetyczne zmiany to nieprawidłowość rozrostowa tkanki łącznej, w której występują zaburzenia w przepływie krwi i limfy, a także  odkładanie się produktów odpadowych przemiany materii. Przyczyną ich powstawania są najczęściej zmiany hormonalne, specyficzna budowa tkanki tłuszczowej a także brak wysiłku fizycznego i złe nawyki żywieniowe W efekcie w skórze tworzą się szpecące grudki, przypominające wzorem skórkę pomarańczy. Powstają jego dwa rodzaje – cellulit wodny i lipidowy, choć efekt jest ten sam – szpecące nierówności i pofałdowania widoczne gołym okiem, które w zaawansowanym stadium przynoszą kobiecie ból w okolicy dotkniętej tą przypadłością. 

Fot. Pixabay / stux / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / stux / CC0 Public Domain

Z cellulitem trzeba walczyć

I są na to sposoby, które przynoszą rezultaty, począwszy od tego co można zrobić we własnym zakresie w domu, po zabiegi jakie oferuje pacjentkom medycyna estetyczna.  Aby podjąć walkę o poprawę stanu skóry, należy zrezygnować ze słodyczy, tłuszczy zwierzęcych, mięsa. Należy ograniczyć opalanie oraz napoje z kofeiną. Wskazana jest regularna aktywność fizyczna taka jak pływanie, jazda na rowerze, częste spacery. Warto wykonywać masaże szorstką rękawicą w celu usunięcia martwych komórek naskórka, aby lepiej wchłaniały się składniki aktywne zawarte w preparatach kosmetycznych. To może pomóc gdy cellulit jest w początkowej fazie. Gdy sprawa wygląda poważniej, należy udać się do specjalisty medycyny estetycznej, który zaproponuje dobór najskuteczniejszych zabiegów.

W profesjonalnym leczeniu różnych faz cellulitu stosuje się opcjonalnie:

karobksyterapię – zabieg polegający na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla, który rozszerza naczynka, dotlenia tkanki przywraca komórkom prawidłowy metabolizm.

radiofrekwencję –  podgrzewanie skóry falami radiowymi co powoduje przywrócenie skórze jędrności

kawitację– czyli rozbijanie komórek falą ultradźwiękową, wyniku czego wzrasta metabolizm komórek, przyspieszone jest krążenie krwi, usuwanie są zbędne produkty przemiany materii, aktywowane są enzymy w komórkach

mezoterapię– zabieg dostarczający bezpośrednio do skóry właściwej odpowiednich substancji.

endermologię– masaż pod ciśnieniem, który poprawia krążenie krwi

Co jeszcze szpeci ciała kobiet? Zdecydowanie rozstępy!

Rozstępy to kolejna zmora wielu kobiet. Szczególnie zagrażają podczas ciąży oraz zbyt szybkiego tycia lub intensywnego wzrostu, gdy skóra za szybko się rozciąga i dochodzi do rozerwania ciągłości włókien w skórze. W efekcie na ciele kobiety – może to być brzuch, uda, pośladki, piersi – powstają charakterystyczne pasy. Z początku są one wypukłe, czerwone, a w późniejszym etapie rozwoju nieznacznie maleją, pozostawiając jednak trwały ślad na skórze. Kobiety często wstydzą się ciała dotkniętego rozstępami, to przyczynia się do powstawania kompleksów i niezadowolenia ze swojego wyglądu. Do tej pory trudno było skutecznie im przeciwdziałać. Żadne kremy nie dają gwarancji usunięcia rozstępów, a inne zabiegi wykonywane u kosmetyczki mogły co najwyżej lekko spłycić lub wybielić blizny, jednak nie usuwały ich. Problem pozostawał nie rozwiązany, a wiele z nas wydawało bez skutku pieniądze na pilingi, lasery i inne zabiegi.

Sytuacja zmienia się na lepsze dzięki osiągnięciu  dr Marka Wasiluka, autora nowatorskiej metody leczenia rozstępów No Strech Marks.

To frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa, czyli zabieg polegający na jednoczesnym nakłuwaniu i podgrzewaniu skóry głowicą wyposażoną w kilkadziesiąt mikroigieł. Dzięki temu skóra uruchamia procesy naprawcze – powstaje mnóstwo nowych komórek, które tworzą kolagen, włókna skręcają się i zagęszczają, powstają między nimi nowe wiązania. Stopniowo odbudowuje się struktura skóry. Zabieg silnie stymuluje skórę dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne, czyli w rozstępie, a nie wokół niego. Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa umożliwia usunięcie nawet całości rozstępów, co jest nieosiągalne za pomocą innych metod – tak swoją nowatorską i skuteczną metodę wyjaśniał dr Marek Wasiluk.

Od ponad dwóch lat dr Wasiluk usuwa tą metodą rozstępy, uzupełniając terapię o zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, jako zabieg regenerujący i wspomagający. Czy skutecznie? Świeże rozstępy małe i średniej wielkości można usunąć całkowicie. Przy starych rozstępach w większości przypadków następuje poprawa o 50-70 proc., choć przy rozległych, starych rozstępach potrzeba zwykle kilku zabiegów.

Blizny szpecą, warto więc podjąć próbę ich spłycenia 

Przyczyny powstawania blizn są różne, stąd też wynika ich zróżnicowany podział – blizny potrądzikowe, poparzeniowe, pooperacyjne i pourazowe. Blizny tworzą się w procesie gojenia ran i często stanowią pamiątki po przykrych doświadczeniach. Nie licząc możliwości chirurgicznego wycięcia blizn, warto zgłosić się do lekarza medycyny estetycznej, by do poszczególnego typu blizn, dopasować idealną strategię usunięcia. Nie istnieje jeden sposób na różne blizny. Podejmując leczenie blizn należy wziąć poprawkę na fakt, że nie da się tego skutecznie przeprowadzić w krótkim czasie. Należy uzbroić się w cierpliwość i zaufać specjaliście, który z dostępnych w gabinecie zabiegów dobierze ten najbardziej skuteczny: mikrodermaabrazję, dermabrazję, pilingi głębokie, laser frakcyjny ablacyjny i wiele, wiele innych… 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Jeszcze więcej fachowej wiedzy na temat radzenia sobie z niedoskonałościami urody i całego ciała, dowiecie się z książki dr. Marka Wasiluka Medycyna estetyczna bez tajemnic, wydanej nakładem Wydawnictwa Lekarskiego PZWL. Właśnie w tym przystępnym i fachowym kompendium wiedzy z zakresy medycyny estetycznej, dr Wasiluk wyjaśnia tajniki zabiegów, obala mity które pokutują u pacjentek w materii tajników poprawiania urody. Kobiety zainteresowane poprawą urody, powinny potraktować “Medycynę estetyczną bez tajemnic” jako niezbędną dawkę wiedzy jeszcze przed przystąpieniem do zabiegu, tak aby były świadome działań i ich konsekwencji i oraz czuły się bezpieczne w rękach specjalisty.


Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Lekarskim PZWL