Go to content

A gdyby tak cofnąć czas… To możliwe!

Fot. iStock

Jeśli zastanawialiście, czy istnieje sposób, by cofnąć nieco czas, mamy dobre wiadomości. Istnieje. W dodatku pomogą w tym twoje własne komórki! Terapie z wykorzystaniem autologicznych fibroblastów, to zupełnie nowe możliwości medycyny regeneracyjnej i przeciwstarzeniowej.

Skóra stanowi podstawową barierę ochronną, a utrata jej ciągłości może prowadzić do zaburzenia homeostazy organizmu. Nasza skóra to pierwsza linia obron przed światem zewnętrznym, musi naprawdę sporo znieść. Dlatego nadrzędnym celem medycyny regeneracyjnej jest naprawa tkanek, które uległy uszkodzeniu w skutek urazu lub w wyniku starzenia się organizmu. To właśnie nowy sposób wykorzystania fibroblastów ma pozytywny wpływ na gojenie się ran, owrzodzeń, leczenie blizn oraz redukcje oznak starzenia.

Fibroblasty – komórki o dużym potencjale regeneracyjnym

Metoda opracowana i opatentowana przez Natural Cell Therapy SA, a wykorzystywana przez dr Tomasza Kasela z Europejskiego Centrum Estetyki opiera się na wykorzystaniu autologicznych fibroblastów, pobranych od pacjenta.

Fibroblasty to komórki, które posiadają duże zdolności proliferacyjne, produkujące kwas hialuronowy oraz białka macierzy zewnątrzkomórkowe – między innymi kolagen i elastynę.

Białka te są elementami budulcowymi tkanek, zapewniającymi sprężystość, odporność na rozciąganie i chroniących je przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych. Zaburzenia w procesie syntezy tych białek prowadzą do upośledzenia funkcji skóry. Fibroblasty uwalniają również różnego rodzaju czynniki wzrostu, które pobudzają komórki do procesów regeneracyjnych. Nasuwa się prosty wniosek: gdy zadbamy o zdrowe i sprawne fibroblasty, skóra zyska nie tylko nie ładniejszy wygląd, ale i sprawność.

Jak wygląda terapia z ich wykorzystaniem i jakie ma zalety?

Na czym polega terapia?

Terapia jest częścią medycyny spersonalizowanej, zaprojektowanej indywidualnie dla każdego pacjenta. Efekty terapii opartej o autologiczne komórki utrzymują się przez długi czas i nie ma dla niej skutecznych alternatyw. To rozwiązanie na miarę naszych czasów, zabieg całkowicie spersonalizowany!

Europejskie  Centrum Estetyki wykorzystuje preparat przygotowany z komórek pozyskanych od konkretnego  pacjenta.

Podczas terapii pacjentowi zostaje pobrany mały fragment skóry, z którego następnie zostają wyizolowane i namnażane fibroblasty w zmodyfikowanym medium hodowlanym, chronionym patentem. Proces namnażania komórek odbywa się w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych.

Następnie fibroblasty zostają umieszczone w specjalnym roztworze i mogą zostać wstrzykiwane w miejscach określonych przez lekarza.

Fot. Materiały prasowe

Koncentracja komórek w przygotowanym preparacie jest bardzo wysoka, co przekłada się na niewielką ilość preparatu konieczną do pobudzenia procesów regeneracyjnych w skórze. Tak pozyskany preparat, może być wykorzystany u pacjenta w celu przyspieszenia procesów gojenia lub w przypadku chęci poprawy wyglądu- redukcji blizn i zmarszczek.

Zalety stosowania autologicznych fibroblastów

Niewątpliwą zaletą otrzymanego preparatu jest brak ryzyka wystąpienia alergii bądź odrzucenia przez układ immunologiczny pacjenta, ponieważ pacjent jest jednocześnie dawcą, jak i biorcą.

Zabieg jest bezpieczny. Terapia autologicznymi fibroblastami nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji po zabiegu i nie wywołuje podrażnień i działań niepożądanych.

Jednak najważniejszą zaletą jest również długotrwały efekt utrzymywania się efektów terapii.

W czym pomoże preparat oparty na autologicznych fibroblastach?

Jak już wiecie, ten rodzaj terapii ma bardzo szeroki zakres zastosowań: od działań natury czysto estetycznej po pomoc w leczeniu blizn i zmian skórnych.

Sprawdzi się w medycynie estetycznej, jako produkt, który regeneruje skórę i wpływa na jej przebudowę. Może być pomocny wśród pacjentów, u których występują blizny potrądzikowe. Po podaniu blizny zaczną ulegać stopniowemu spłyceniu, pod wpływem procesów naprawczych zachodzących w skórze. Może znaleźć zastosowanie także w przypadku redukcji rozstępów, wiotkiej skóry, zmarszczek czy bruzd. Po podaniu preparatu grubość skóry i jej elastyczność oraz nawilżenie ulegnie znacznej poprawie a zmarszczki i bruzdy redukcji, a wszystko to w naturalny sposób.

W praktyce dermatologicznej może zostać wykorzystany do leczenia różnego rodzaju schorzeń skóry, jak trudno gojące się rany, poparzenia czy owrzodzenia. W przyszłości może sprawdzić się w praktyce stomatologicznej, ortopedycznej, a także trychologii.

Jeśli jeszcze zastanawiacie się, „czy to działa?” – podpowiadamy: zdecydowanie to jedna z najlepszych opcji! Zawsze, gdy macie do wyboru usuwanie skutków, a regenerację i naprawę u podstaw, stawiajcie na pracę ze skórą. Terapia z wykorzystaniem fibrolastów potrafi zrobić małe cuda. Serdecznie polecamy!


Artykuł powstał we współpracy z Europejskim Centrum Estetyki