Go to content

5 ciekawostek na temat trądziku

5 ciekawostek na temat trądziku
Fot. iStock / solar22

Czy wiesz, że skóry trądzikowej nie należy opalać, a stosowanie kosmetyków nie wystarczy do poprawy cery? Wokół powstawania trądziku krąży wiele mitów, a sposoby jego leczenia są owiane mgiełką tajemnicy. Oto kilka faktów, o których nie mieliście pojęcia!

Uciążliwie powracający trądzik może skutecznie popsuć nastrój. Coraz częściej atakuje nie tylko nastolatki, ale również osoby dojrzałe. To właśnie z jego powodu 40 proc. dorosłych Europejczyków odwiedza dermatologa. Zachodzące u nich zmiany trądzikowe, w przeciwieństwie do młodzieży, najczęściej pojawiają się na brodzie, szyi oraz w okolicy ust.

Stres jako jeden z winowajców

Naukowcy ze Stanford University udowodnili, że trądzik u studentów nasila się podczas sesji egzaminacyjnej, niezależnie od tego, co jedli i jak długo spali. Na pracę gruczołów podobnie wpływa podwyższony poziom kortyzolu, który pojawia się u osób żyjących w stresie.

Słońce w walce z niedoskonałościami

Słyszałaś, że skórę z trądzikiem warto wystawić na działanie słońca, by promienie wysuszyły niedoskonałości? To zwykły mit. Opalanie pogrubi naskórek, co po pewnym czasie doprowadzi do zmian zaskórnikowych. Niektóre terapie leczące trądzik uwrażliwiają cerę na promieniowanie UV, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do poparzeń.

Częste mycie skóry

Zbyt częste mycie nie do końca jest wskazane w przypadku skóry trądzikowej. Substancje zawarte w mydle mogą wysuszyć i podrażnić cerę. Im staranniej chcemy wyczyścić powierzchnię skóry, tym gruczoły łojowe wzmocnią swoje działanie i zwiększą wydzielanie sebum. Osobną kwestią jest używanie preparatów myjących. Większość z nich nadaje się do przemywania skóry dwa razy dziennie. Częstsze stosowanie może przyzwyczaić cerę do substancji aktywnych, które po pewnym czasie tracą swoje działanie.

Dobór diety cud

Przyjmowanie wybranych produktów spożywczych nie rozwiąże problemów skóry, ale wspomoże leczenie trądziku. Podstawą jest unikanie artykułów wysoko przetworzonych, czyli słodkich i gazowanych napojów, słodyczy czy słonych przekąsek. Lepszym wyborem będą lekkostrawne i zdrowe produkty. Z tego powodu chipsy lepiej zastąpić owocami, a olej oliwą. O powodowanie trądziku są również oskarżane ostre przyprawy, jak papryka i pieprz, a także sól.

Laseroterapia sposobem na blizny

Jedną z konsekwencji trądziku jest powstawanie blizn, które wyglądają nieestetycznie, ciężko jest je ukryć pod makijażem, a niekiedy utrudniają kontakty społeczne. Głębokich blizn niestety nie da się usunąć we własnym zakresie, dlatego po pomoc warto udać się do specjalisty. Jedną z najbardziej skutecznych metod pozbycia się śladów po trądziku jest głęboki peeling ablacyjny. – Polega on na usunięciu wierzchniej warstwy naskórka przy pomocy wiązki laserowej. Chcąc pozbyć się blizn po trądziku, w niektórych sytuacjach stosuje się dodatkowo peeling frakcyjny przy użyciu lasera FOTONA SPECTRO SP. Impulsy laserowe są emitowane na powierzchni skóry jeden obok drugiego, co wpływa na wytworzenie siatki mikrouszkodzeń na wybranym fragmencie twarzy. W wyniku tego działania zdrowe komórki otaczające uszkodzoną skórę zaczynają się intensywnie namnażać. Uzyskujemy wówczas nową tkankę, a skóra odzyskuje wygładzony i zdrowy wygląd – wyjaśnia dr Agnieszka Drożniak, lekarz z krakowskiej Kliniki Medycyny Estetycznej VESUNA.


 

Źródło: infowire.pl