Lifestyle

Objawy ciąży – jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że kobieta jest we wczesnej ciąży?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
7 lipca 2020
Objawy ciąży prawidłowej i pozamacicznej
Fot. iStock
 

Objawy ciąży to temat bliski kobietom starającym się o dziecko. Próbując wyłapać „ten” moment, panie bacznie obserwują swoje ciała, wsłuchując się w każdy sygnał. Wiadomo, że nie tylko przysłowiowa ochota na śledzika z dżemem pozwala zauważyć, że dzieje się coś innego niż zawsze. Jakie są wczesne objawy ciąży, co może dawać nadzieję na błogosławiony stan?

Wczesne objawy ciąży mogą być tak różne, jak różne są organizmy kobiet. Nie wszystkie objawy ciąży muszą pojawiają się u każdej kobiety. W dodatku wiele z nich można pomylić z różnymi dolegliwościami, mogącymi mieć związek zupełnie z czym innym. Niemniej jednak można wskazać te objawy ciąży, które pojawiają się w większości przypadków, dając jasno do zrozumienia, że nadszedł właśnie ten czas. Wiele z pań tak dobrze zna swoje ciała, że mają tę pewność jeszcze przed wykonaniem testu ciążowego.

Fot. iStock

Wczesne objawy ciąży

Objawy ciąży mogą być subiektywne, oparte na odczuciach kobiety, np. osławione zachcianki, lub obiektywne, czyli np. powiększenie piersi czy macicy. Sygnałów świadczących o rozwijającej się ciąży jest kilka i najczęściej to one dają do zrozumienia kobiecie, że coś ważnego dzieje się w organizmie.

Ból i obrzęk piersi

Wiele kobiet zauważa u siebie opuchnięte i cięższe niż zazwyczaj piersi. Część z nich twierdza także powiększenie i zaciemnienie obszaru sutków, co spowodowane jest rosnącym poziomem progesteronu. Zauważalne stają się powiększone żyłki na piersiach, które świadczą o zwiększonym przepływie krwi w naczyniach krwionośnych.

Bóle brzucha

Bóle brzucha podobne do tych miesiączkowych powoduje rosnąca macica. Mogą być dokuczliwe, ale o ile nie towarzyszy im krwawienie lub inne niepokojące objawy, na początku ciąży są one zupełnie normalne. Na bóle brzucha uskarża się nawet 80% kobiet w ciąży.

Objawy ciąży prawidłowej, pozamacicznej

Fot. iStock

Plamienie implantacyjne i brak miesiączki

To wczesne objawy ciąży, które dają kobietom do myślenia. Plamienie (krwawienie) implantacyjne, w przeciwieństwie do zatrzymania miesiączki, nie występuje jednak u wszystkich kobiet. Plamienie implantacyjne wynika z zagnieżdżenia się zarodka w macicy, jest zauważalne mniej więcej ok. tygodnia po zapłodnieniu. Wiele kobiet myli je z miesiączką, choć jest od niej o wiele krótsze i bardziej skąpe. Jeśli dojdzie do zagnieżdżenia się zarodka, w każdym przypadku miesiączka zanika. Jakiekolwiek późniejsze krwawienia i plamienia po potwierdzeniu ciąży powinny wzbudzać niepokój i skłonić do wizyty u lekarza ginekologa.

Zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy

Rozwijająca się ciąża powoduje zmiany także w wyglądzie śluzu z pochwy. Większa ilość śluzu to wynik zwiększonego wydzielania estrogenów oraz bardziej intensywnego przepływu krwi w okolicy narządów rodnych. Prawidłowa wydzielina w ciąży powinna być gęsta, o mlecznej barwie. Jeśli barwa się zmienia, dochodzi do tego przykry zapach i swędzenie czy pieczenie miejsc intymnych, to nie są już tylko zwykłe objawy ciąży, natomiast mogą świadczyć o infekcji intymnej, która wymaga kontroli lekarza.

Potrzeba częstego oddawania moczu

Nerki kobiet ciężarnych produkują więcej moczu, a rosnąca macica naciska na pęcherz. Stąd częsta konieczność oddawania moczu.

Zawroty głowy, senność i problemy z koncentracją

To częste objawy ciąży pojawiające się u większości kobiet. Wiele z nich skarży się na zmęczenie łapiące je o różnych porach dnia. Przyszłe mamy przez zmiany hormonalne są w stanie dosłownie zasnąć na stojąco. Wiele kobiet skarży się także na kłopoty z koncentracją i pamięcią, brak energii, co można tłumaczyć gorszym zaopatrzeniem mózgu w składniki odżywcze, które w pierwszej kolejności trafiają do rozwijającego się płodu. Bardzo często pojawiają się także zawroty głowy, które najczęściej pojawiają się przy nagłej zmianie pozycji. W tym przypadku wysoki poziom progesteronu wpływa na rozluźnienie ścian naczyń krwionośnych, więc pojawiają się spadki ciśnienia krwi, a co za tym idzie – zawroty głowy.

Objawy ciąży prawidłowej, pozamacicznej

Fot. iStock

Objawy ciąży a zmiany nastroju

O śmiechu do płaczu w jedną chwilę – wiele ciężarnych zauważa u siebie tendencję do płaczu lub drażliwość, co spowodowane jest zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu. Wahania nastrojów zazwyczaj wyciszają się po 16 tygodniu ciąży.

Zaparcia

Zaparcia i towarzyszące im wzdęcia to kolejne, subiektywne objawy ciąży. Wynikają one ze zwiększonego poziomu progesteronu, który zmniejsza perystaltykę jelit oraz rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego.

Wrażliwość na zapachy; mdłości i wymioty

Te objawy ciąży najczęściej pojawiają się między 4 a 6 tygodniem, z powodu zmian hormonalnych. Ich pojawienie się i nasilenie jest sprawą indywidualną każdej ciężarnej. W jednym przypadku kobieta może nie odczuwać zmian w apetycie, a w innym pojawia się niechęć do pewnych produktów spożywczych, a czasem już sam zapach może spowodować mdłości i wymioty.

Objawy ciąży prawidłowej, pozamacicznej

Fot. iStock

Objawy ciąży pozamacicznej 

Do ciąży pozamacicznej (ektopowej) dochodzi w momencie, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, ale najczęściej w jajowodzie. Najczęstszą przyczyną nieprawidłowego umiejscowienia zarodka są problemy z budowie anatomicznej dróg rodnych, zrosty, infekcje czy też w pewnych przypadkach założona wkładka wewnątrzmaciczna (spirala antykoncepcyjna). Kobieta będąca w ciąży pozamacicznej również obserwuje u siebie objawy, choć są one inne, niż przy prawidłowo zagnieżdżonym zarodku.

Objawy ciąży pozamacicznej pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 6 a 10 tygodniem jej trwania. W tym przypadku pojawia się pojawia się silny ból, który najczęściej z jednego miejsca rozszerza się na jamę brzuszną. Takie dolegliwości nasilają się w trakcie kaszlu lub przy poruszaniu się. Kobiety obserwują u siebie omdlenia, bóle i zawroty głowy, wyczuwalny bywa bolesny guz na przydatkach. Może pojawić się ból okolicy barku wynikający z podrażnienia przepony przez krew z pękniętego jajowodu, krwawienia z pochwy. Pęknięty jajowód może przyczynić się do krwotoku i być przyczyną wstrząsu. Ciąża pozamaciczna wymaga usunięcia, najlepiej zanim nastąpi pęknięcie jajowodu.

Objawy ciąży a badanie beta HCG i testy ciążowe

Objawy ciąży, szczególnie wczesne, mogą być różne i mylące. Najdokładniejszą metodą stwierdzenia, czy ciąża rozwija się, czy nie, jest oznaczenie poziomu hormonu beta hCG. Beta hCG to hormon ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej wydzielanej przez trofoblast i łożysko, który jest obecny we krwi i w moczu wyłącznie w okresie ciąży. Może się pojawić również w innym czasie, ale wtedy sygnalizuje od sytuacji patologicznej w organizmie, np. o rozwoju nowotworu.

Fot. iStock

Nie każda kobieta jednak  ma możliwość lub ochotę stawiać się za każdym razem w laboratorium, by sprawdzać, czy doszło do zapłodnienia. Domowe testy ciążowe mają wysoką czułość, choć nie gwarantują takiej dokładności i pewności, jak badanie wykonane z krwi. Znacznie częściej zdarza się, że kobieta najpierw zauważa u siebie pewne objawy ciąży, a dopiero wykonuje test lub badanie krwi, które zazwyczaj rozwiewają wątpliwości. Następnie badanie USG u ginekologa, bez żadnych wątpliwości pozwala naocznie stwierdzić, co się dzieje w macicy.


źródło: www.gyncentrum.pl ,zdrowie.wprost.pl

Lifestyle

27 rzeczy, na które prawdopodobnie marnujesz pieniądze

Redakcja
Redakcja
7 lipca 2020
Fot. iStock/Eva-Katalin

Być może oszczędzanie nie jest twoją mocną stroną, a może po prostu wydawanie pieniędzy sprawia ci przyjemność. Pod koniec każdego miesiąca zastanawiasz się jak to się stało, że z wypłaty prawie nic już nie zostało, a ty nie kupiłeś właściwie nic (poza jedzeniem), bez czego nie mógłbyś się obejść? Może pora poważnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób marnujesz pieniądze i gdzie możesz poszukać oszczędności?

Podejmij wyzwanie. Usiądź na chwilę, zanotuj wszystkie wydatki z poprzedniego miesiąca. Następnie porównaj je z poniższą listą.

27 rzeczy, na które prawdopodobnie marnujesz pieniądze

1. Opłaty za pobranie pieniędzy z bankomatu

Następnym razem upewnij się, że korzystasz z bankomatu, który obsłuży wypłatę z twojego konta bezpłatnie.

2. Opłaty za prowadzenie konta

Banki proponują dziś naprawdę wiele możliwości otwarcia rachunków, za które nie płacimy.

3. Karty kredytowe i odsetki za nieterminową spłatę

Na ile możesz, nie korzystaj z kart kredytowych. One są jedynie dla tych, którzy są zdyscyplinowani

4. Losy na loterii, zdrapki

Ile znasz osób, które wygrały w lotto?…

5. Alkohol

Dobre wino jest drogie. A na tanie szkoda twojego zdrowia.

6. Papierosy

To bardzo szkodliwy i kosztowny nałóg. Oblicz, ile miesięcznie wydajesz na papierowy…

7. Niepotrzebne gadżety

Staraj się omijać popularne chińskie „sieciówki”.

8. Gazety i magazyny, których i tak nie przeczytasz

Dziś większość informacji masz na wyciągnięcie ręki, w Internecie.

9. Zakupy związane z grą, którą zainstalowałeś

Nowe życie, nowy ekwipunek, klucze, które otwierają nowy świat… A pieniądze znikają z konta.

10. Dodatkowe opłaty za bagaż

Jeśli wylatujesz gdzieś na dosłownie kilka dni, staraj się ograniczyć do bagażu podręcznego.

11. Przekroczenie opłat eksploatacyjnych w mieszkaniu

Oszczędzaj wodę i pilnuj, żeby światło nie paliło się w pokoju, w którym cię nie ma.

12. Jedzenie, które zamawiasz 

Wiem, że to pozwala ci oszczędzić czas i energię. Ale jest dość kosztowne.

13. Bilety jednorazowe

Bilet imienny to naprawdę świetne rozwiązanie.

14. Niewykorzystane karty członkowskie

Zapisałeś się na siłownię, ale nie byłeś tam jeszcze ani razu?

15. Wizyty u kosmetyczki

Zastanów się, które z zabiegów pielęgnacyjnych są naprawdę niezbędne.

16. Zabawki dla dzieci

Czy nie mają ich już i tak zbyt wiele?

17. Słodycze

Za ulubioną markę czekolady musisz zapłacić, ale może ograniczenie tego słodkiego nawyku wyjdzie ci na zdrowie?

18. Przesyłki online

Zamawianie online jest wygodne i nie zabiera zbyt wiele czasu, ale za dostawę będziesz musiał zapłacić…

19. Zakupy w piekarni

Idąc do ulubionej piekarni po chleb z pewnością skupisz się jeszcze na drożdżówkę i ciasto domowej roboty. Z 4 zł rachunek urośnie do 20…

20. Duże artykuły spożywcze

Robiąc duże zakupy spożywcze na tydzień dla 4 osobowej rodziny, lekką ręką zostawisz w sklepie 300- 400zł. Może warto kupować mniej, ale częściej i kontrolować wydatki?

21. Artykuły spożywcze marki markowej

Za markę zawsze trzeba zapłacić. Może warto poszukać tańszych zamienników, nie tracąc wiele z jakości produktu?

22. Torby na zakupy

Bierzesz za każdym razem nową torbę? Taniej i na pewno bardziej ekologicznie jest chodzić do sklepu z własną torbą z materiału.

23. Spontaniczne zakupy

Zdarza ci się kupić coś pod wpływem emocji, żeby poprawić sobie nastrój albo się za coś „nagrodzić”? Zatrzymaj się i zastanów, czy naprawdę tego potrzebujesz. Może warto odłożyć trochę pieniędzy i zainwestować większą sumę w coś trwałego i użytecznego?

24. Zakupy przed wyjazdem

Co roku, szykując się na wakacje kupujesz w ostatnim momencie te same rzeczy. To zupełnie nie ma sensu.

25. Dekoracje

Przyjazne otoczenie jest ważne, ale… czy naprawdę tak wiele zależy od tego, czy w salonie zawisną nowe, satynowe zasłony?

26. Dostawa

Cokolwiek zamówisz, dużo taniej będzie jeśli sam się po to pofatygujesz do sklepu, prawda?

27. Jedzenie kupowane na zapas

Z ręką na sercu, ile razy zdarzyło ci się wyrzucić przeterminowane zapasy?…

Zrób rachunek sumienia i pozbądź się nawyków, które sprawiają, że nie możesz odłożyć co miesiąc choć niewielkiej kwoty. Pamiętaj, że nawet zaoszczędzone w ten sposób 100zł urośnie w skali roku i stanie się sumą, która pozwoli na „awaryjny” wydatek związany z naprawą czegoś w mieszkaniu, leczeniem u specjalisty, czy załataniem chwilowej dziury w budżecie.


Zobacz także

Sprawdź, jakim typem osobowości jesteś i jak to wpływa na twoje zdrowie

Pokaż mi swoją sypialnię, a powiem ci kim jesteś

Bezpieczna stylizacja twoich włosów – to musisz wiedzieć