Lifestyle

Taka miłość się… zdarza! Zrobił jej wzruszającą niespodziankę z okazji 25 rocznicy ślubu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 sierpnia 2017
Fot. Screen z Facebook / Ursynów - tu mieszkam
 

Pewien romantyczny mieszkaniec warszawskiego Ursynowa, pan Rafał, sprawił nie lada niespodziankę swojej żonie, Kasi. Z okazji 25 rocznicy ślubu rozmieścił w swojej dzielnicy billboardy i plakaty z wyznaniem miłości dla ukochanej. Gest nie uszedł oczywiście uwagi mieszkańców, którzy szybko odnaleźli parę. Ale to nie koniec historii…

Czerwone tablice z napisem: „Kasiu razem przez 25 lat, a przed nami cały świat. Dziękuję za każdy dzień. Kocham Cię. Rafał” zwróciły również uwagę właściciela jednej z warszawskich restauracji, który zaprosił małżonków na jubileuszową kolację przy świecach.

Wspaniałej parze serdecznie gratulujemy tak silnej, trwałej relacji, a pani Kasi to po cichu nawet trochę zazdrościmy 😉 kreatywnego męża :). I koniecznie prosimy o paczkę chusteczek.

 Zródło: portal Ursynów – tu mieszkam 


Lifestyle

„O, schudłaś!”, „Ty zawsze!”. Czego nigdy nie powiedzą ludzie inteligentni emocjonalnie?

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
17 sierpnia 2017
Fot. iStock/avid_creative
 

Ludzie inteligentni emocjonalnie wiedzą, że są takie wyrażenia, których nie należy wypowiadać głośno. Dlaczego? Bo mogą być odebrane przez rozmówcę w inny niż chcemy sposób. Dlatego, aby nie tworzyć kłopotliwych sytuacji, warto poznać teksty – z pozoru niewinne – które mogą wywołać u drugiego człowieka sprzeczne uczucia. Należy ich unikać za wszelką cenę, choć wypowiadając niektóre z nich mamy naprawdę dobre intencje.

Zdaniem naukowców wielu z nas brakuje świadomości społecznej. Wynika to z tego, że skupiamy się na tym, co będziemy dalej mówić i na tym, co inni będą do nas mówić. Dlatego całkowicie tracimy to, jak na nasze słowa zareaguje rozmówca.

Jakich więc tekstów powinnyśmy się szczególnie wystrzegać?

Fot. iStock/Portra

Fot. iStock/Portra

Wyglądasz na zmęczoną/ego

Zmęczenia nie da się ukryć. Podkrążone oczy, poszarzała cera, często tłuste włosy zdradzają, że mamy trochę gorszy okres w życiu lub problemy. Wielu z nas chcąc okazać swoją troskę, używa słów: „wyglądasz na zmęczonego”. Jest to duży błąd. Zamiast tego zapytaj się, „czy wszystko w porządku?”.

Stwierdzając, że ktoś wygląda na zmęczonego, możemy tę osobę zranić i obrazić. Dlatego lepiej zadać pytanie, gdyż wtedy dajemy rozmówcy szansę na zwierzenie się i opowiedzenie o problemach.

Ty zawsze / ty nigdy

Nie jesteśmy jednowymiarowi i stali w swoich zachowaniach oraz decyzjach, dlatego należy wystrzegać się stwierdzeń „ty zawsze” lub „ty nigdy”. Sprawiają one, że rozmówca staje się defensywny i zamyka się na to, co chcesz dalej przekazać.

Zamiast tego zwróć się słowami: „wydaje mi się, że często robisz to”, „robisz często coś takiego, że ciężko tego nie zauważyć”. Wystarczy, że konkretnie wskażesz tę rzecz w zachowaniu rozmówcy, o której chcesz porozmawiać lub mu ją zarzucić.

Jak już powiedziałam wcześniej

To zdanie brzmi tak, jakbyś była obrażona lub jakbyś zarzucała rozmówcy, że nie jest on w stanie zrozumieć twoich słów i musisz mu na nowo powtarzać, żeby wreszcie zapamiętał. Może także wywołać wrażenie, jakbyś czuła się lepsza od innych. Dlatego takiego stwierdzenia po prostu unikaj.

Powodzenia

Życząc powodzenia chcemy okazać komuś wsparcie. Jednak rozmówca może się poczuć tak, że potrzebuje szczęścia, aby odnieść sukces. Zamiast tego powiedz: „wiem, że masz wszystko, żeby ci się udało”. W ten sposób wyrazisz wiarę w jego umiejętności i dodasz mu pewności siebie.

To zależy od ciebie / cokolwiek chcesz

Tak odpowiadamy zazwyczaj wtedy, kiedyś ktoś prosi nas o radę i pomoc w podjęciu decyzji. Rozmówca oczekuje od nas wyrażenia swojego zdania i podpowiedzi, a używając takich stwierdzeń dajemy mu znak, że mamy gdzieś jego przyszłość.

Wiadomo, że nie zawsze potrafimy pomóc. Ale lepiej w takich sytuacjach powiedzieć, że: „ja nie mam jednoznacznej opinii na ten temat, ale widzę tu kilka kwestii do rozważenia”. Wystarczy, że okażesz swoje zainteresowanie i wykażesz się dobrymi chęciami.

O, schudłaś!

Hmm, zastanawiasz się, dlaczego to stwierdzenie się tutaj znalazło? Ten przecież miły komentarz stwarza wrażenie, że jesteś krytyczna. Osoba, którą komplementujesz, może pomyśleć, że wcześniej wyglądała grubo i nieatrakcyjnie.

Zamiast tego powiedz: „wyglądasz fantastycznie”. Nie wspominaj głośno o jej przemianie, lecz pochwal tylko to, jak się teraz prezentuje.

Z całym szacunkiem…

Przeważnie takie stwierdzenie jest bardzo fałszywe, bo wcale nie zwracamy się z szacunkiem. Najczęściej jest używane w rozmowie jako przerywnik czyjejś wypowiedzi, który jest sygnałem, że to, co słyszymy, nas denerwuje lub mamy już dosyć słuchania.

Poddaję się

Osoby inteligentne emocjonalnie nie poddają się tak szybko, gdy im na czymś zależy. Szukają rozwiązania do końca i wierzą w to, że istnieją sposoby, aby zdobyć to, czego chcą. Dlatego nie rezygnuj tak szybko i nie wypowiadaj na głos, że w ogóle chodzi ci po głowie rezygnacja.

Niektóre z tych tekstów wypowiadamy nieświadomie lub z dobrymi intencjami. Dlatego warto nad sobą popracować i zacząć ich unikać.  Co byście jeszcze dodały do tej listy?


 

Źródło: entrepreneur


Lifestyle

6 oznak, że twoja inteligencja jest powyżej przeciętnej

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
17 sierpnia 2017
fot. iStock/ BraunS

Niejednemu zdarza się myśleć, że przebija inteligencją swoje otoczenie – właściwie w czasach mediów społecznościowych i internetu wcale nie trudno o takie wnioski, wystarczy chwila na Facebooku lub lektura komentarzy na forach, by się podbudować. Jak jednak przekonać się, że jesteśmy nieco wyżej niż średnia i w sprawie naszej inteligencji mamy rację? Oto sześć subtelnych oznak, na które warto zwrócić uwagę.

Sarkazm nie jest ci obcy

Najnowsze badania pokazują, że sarkazm wymaga twórczego myślenia i dobrej pracy umysłu – nie bez powodu nie każdy może zostać mistrzem ciętej riposty. Zarówno nadawcy jak i odbiorcy sarkastycznego komentarza muszą pokonać dysonans między dosłownym, a rzeczywistym jego znaczeniem – czyli po prostu rozszyfrować, o co chodzi. Bez zdolności do abstrakcyjnego i kreatywnego myślenia będzie to bardzo trudne.

Jesteś dwujęzyczna

Posługiwanie się nie tylko ojczystym językiem może spowolnić rozwój takich schorzeń jak demencja czy choroba Alzahaimera, a poza tym ma wpływ na rozwój mózgu i jego wydajność. Zatem warto uczyć się języków obcych, bo nie tylko ułatwiają nam „dogadanie się” na świecie, ale też podnosi to naszą inteligencję.

Jesteś najstarszym dzieckiem

Najstarsze dzieci mają tendencję do nieco wyższego wyniku testów IQ niż młodsze rodzeństwo – tak wynika z pewnych badań. Jednakże nie ma tutaj wpływu genetyka, a bardziej chodzi o otoczenie rodzinne – pierwsze dziecko ma rodziców tylko dla siebie, cała uwaga rodziny jest skupiona tylko na nim, co z pewnością ma wpływ na jego wszechstronny rozwój. Może właśnie w tym rzecz?

Twoja lewa ręka dominuje

Osoby leworęczne stanowią 10 procent populacji na świecie, ale badania pokazują, że nie tylko dominująca ręka je wyróżnia. Wygląda na to, że leworęczni mają nieco lepsze umiejętności poznawcze niż przeciętny człowiek, a co za tym idzie, ich inteligencja może być odrobinę wyższa.

Masz poczucie humoru

Jeśli jesteś zabawna, to nie tylko zyskujesz na tym towarzysko (tak, wolimy tych, z którymi można się dobrze bawić i pośmiać), ale też prawdopodobnie zyskuje na tym twoja mądrość. Dlaczego? Bo żartowanie wymaga abstrakcyjnego myślenia, inteligencji werbalnej i umiejętności wyczucia odpowiedniego momentu. Nie każdy potrafi rzucić dobrym, inteligentnym żartem, który pasuje do sytuacji – jeśli dla ciebie to nie problem, to gratulujemy!

Wątpisz w swoją inteligencję

Sokrates powiedział kiedyś „Wiem, że nic nie wiem”, a trzeba przyznać, że był umysłem wybitnym i z pewnością powyżej średniej. Świadomość braku wiedzy prowadzi do jej poszukiwania, a im ktoś mądrzejszy, tym wyraźniej widzi, jak wiele jeszcze musi się nauczyć i dowiedzieć. Mówi o tym także efekt Krugera – Dunninga, zgodnie z którym inteligentni ludzie są bardziej skłonni naprawiać własne błędy i nieustannie się nie doceniać. Cóż, nie od dziś wiadomo, że tylko głupcy uparcie wierzą w swoją rację i za nic nie przyznają się do błędów.


 

Na podstawie: www.indy100.com


Zobacz także

Ratunku, niespodziewani goście! Sprawdź, jakie produkty powinnaś mieć w domu

7 skutecznych sposobów, które pomogą ci pozbyć się natrętnego adoratora

Co trzeci z nas udaje, że podoba mu się otrzymany prezent