Go to content

Stop! Zatrzymuję się, wysiadam, biorę wolne od świata. Tylko jak to zrobić?

Fot. iStock

Masz wrażenie, że w ostatnich latach wszystko przyspieszyło do kosmicznych wręcz prędkości? Budzisz się w poniedziałkowy poranek, a dwa mrugnięcia później jest piątkowe popołudnie? Weekend przelatuje ci między palcami, miesiące zmieniają się nie wiedzieć kiedy? Najwyższy czas powiedzieć stop i wysiąść z tego pędzącego pociągu!

Powodów, przez które nieustannie biegniemy przed siebie jest kilka – coraz większe koszty życia, które wymuszają większe nakłady pracy, rosnąca presja zawodowa, konieczność ciągłego doskonalenia się i podnoszenia kompetencji, „idealne” wzorce z mediów i internetu, do których dążymy, brak czasu na odpoczynek i relaks. Do tego dodajmy przeładowanie informacjami, niepokoje polityczne, kryzys klimatyczny, globalne problemy – jest tego zbyt wiele, za dużo, w zbyt intensywnych dawkach. Jak zwolnić, wziąć wolne od świata i przestać gnać na oślep? Oto kilka sposobów.

Kilka wskazówek, jak wziąć wolne od świata.

Rób jedną rzecz na raz

Multitasking nie istnieje – tak naprawdę robiąc kilka rzeczy na raz mamy do czynienia z multi-switchingiem, czyli ciągłym przełączaniem się z jednej czynności na inną. I choć brzmi to, jak sposób na poniesienie produktywności, tak naprawdę jest to dla nas złe i niekorzystne, wymaga ogromnego wysiłku i bardzo nas męczy. Postaraj się robić jedną rzecz na raz, zadanie po zadaniu, krok po kroku. Dzięki temu będziesz wykonywać je uważniej i lepiej, bez zbędnego rozproszenia.

Nie udawaj superbohaterki

Nie bierz na siebie więcej, niż jesteś w stanie zrobić. Mamy tendencję do czarowania rzeczywistości i udawania przed innymi (i samą sobą), że ten dodatkowy obowiązek, kolejne nadgodziny, czy jeszcze jedna przysługa to nic wielkiego, mały pikuś. Same sobie gotujemy ten los przez brak asertywności i chęć zostania superbohaterką, Polką Wiecznie Zajętą i Radzącą Sobie Ze Wszystkim. A przecież doskonale wiemy, że to niemożliwe, prawda?

Zbuduj swój mały, przyjazny świat

Twoja paczka znajomych i przyjaciół, hobby i zainteresowania, stałe nawyki, które dają ci przyjemność (jak cotygodniowe kino, wyjście do kawiarni, czy kąpiel z pianą), miejsce, w którym czujesz się bezpiecznie, swojsko i możesz zakopać się pod kocem z książką – te z pozoru proste rzeczy są niezwykle istotne. Twój mały świat jest twoją ostoją, napełni cię energią i doda sił do codziennych zmagań. Nie zaniedbuj jego budowania zajęta gnaniem przed siebie – prędzej czy później przyjdzie czas na zatrzymanie, warto mieć wtedy coś swojego.

Mów otwarcie o swojej potrzebie wypoczynku

Weź urlop. Wyjedź na weekend. Wyloguj się z internetu. Mów otwarcie, że w danym czasie nie możesz, będziesz niedostępna, poza zasięgiem. To twoje prawo i twój obowiązek – odpoczywaj dla zdrowia fizycznego i psychicznego, dla dobra relacji z innymi. Jeśli pozwolisz innym odnieść wrażenie, że można dodawać ci zadań i obowiązków i nie robi to na tobie wrażenia, znajdzie się ktoś, kto będzie chciał to wykorzystać.

Skończ z wyścigiem z Kowalską

Przestań porównywać się z sąsiadką, koleżanką z pracy czy przyjaciółką i gonić za ideałami z internetu. Nie ma jednego sposobu na szczęście i sukces – zamiast ślepo patrzeć na innych, poszukaj swojej drogi. Pamiętaj też, że lepiej jest być, niż mieć – rzeczy materialne przychodzą i odchodzą, liczą się relacje, uczucia, to, jak czujesz się ze sobą i z innymi.

Każdego dnia znajdź chwilę dla siebie

Wiemy, że to trudne, ale nie niemożliwe. Niech to będzie chociażby 10 minut na spacer z psem, kwadrans na leżenie na kanapie, czy pół godziny na medytację przy łagodnej muzyce. Czas tylko dla ciebie, przyjemny, relaksujący, pozwalający na zebranie myśli lub odpłynięcie nimi w zupełnie inny wymiar. Wyłącz wówczas telefon, nie zaglądaj na Facebooka, skup się tylko i wyłącznie na swoich myślach, emocjach i odczuciach. Warto też spróbować aktywności fizycznej – po ćwiczeniach przypływ endorfin gwarantowany.

Przestań mieć wyrzuty sumienia z powodu nicnierobienia

Odrobina zdrowego egoizmu nikomu nie zaszkodziła. Dobrze jest czasem robić nic, więc przestań mieć wyrzuty sumienia i oddaj się słodkiemu lenistwu! Ciesz się tym czasem i momentem zatrzymania, bierz wolne od świata tak często, jak tylko możesz! Będziesz wracać do swojej codzienności pełna nowej energii i z ogromem motywacji do działania.


O AKCJI

Dajmy sobie zgodę na bycie sobą, na odpoczynek, na czas, który jest nam potrzebny do pobycia ze sobą.

Szukajmy się nawzajem. Czerpmy od siebie siłę. Inspirację. Wspierajmy się z całej mocy. Zapraszam Was! Piszcie do nas, pytajcie, dzielcie się z nami wszystkimi swoimi sukcesami i radościami. Dla nich – dla nas.

Miesiąc Kobiet pod hasłem „Jestem Kobietą” uważamy za otwarty! Stwórzmy niepowtarzalne portrety nas samych.

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl

5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.