Lifestyle

„Siedzieliśmy jak wryci”. Syn Edwarda Gierka po raz pierwszy o roli Michała Koterskiego

Redakcja
Redakcja
3 sierpnia 2021
fot. Karolina Grabowska
 

Kilka dni temu, w 20. rocznicę śmierci Edwarda Gierka w Dąbrowie Górniczej, odbyło się spotkanie historyczne z aktorami i twórcami filmu pt. „Gierek”. Na spotkaniu obecni byli m.in. producenci Global Studio, Janusz Iwanowski i Jolanta Owczarczyk, Michał Koterski i Rafał Zawierucha.


Po raz pierwszy recenzją na temat filmu podzielił się syn Edwarda Gierka. Adam Gierek nie uczestniczył w przygotowaniach do ekranizacji filmowej historii swojego ojca, nie konsultował scenariusza, odwiedził pan filmowy na specjalne zaproszenie producentów tylko raz. Podczas spotkania powiedział:

„Film oglądaliśmy z synem w Warszawie, nie znaliśmy tego wszystkiego, co pan Janusz zrobił, byliśmy bardzo ciekawi. Zresztą dziennikarze pytali się od razu, czy w ogóle coś na ten temat wiem, czy miałem wpływ na scenariusz. Nie, nie konsultowałem scenariusza, nic nie wiedziałem. Film trwa 2,5 godziny i przez ten czas siedzieliśmy wryci oglądając ten film.

Jeśli chodzi o samą grę aktorską, to Pan Koterski w sposób idealny, w stuprocentowy oddaje emocje mojego ojca. Ojciec był człowiekiem emocjonalnym, i myślę, że te emocje zostały w 100 procentach idealnie oddane. Ten film może wywołać pewien wstrząs, ludzie nie znają tej historii”.

Edward Gierek to w zbiorowej pamięci Polaków jedna z najważniejszych postaci XX wieku. Choć stoi w jednym szeregu z Janem Pawłem II, Józefem Piłsudskim czy Lechem Wałęsą, to jak dotąd branża filmowa zdawała się tego nie dostrzegać. Lukę tę postanowili wypełnić Janusz Iwanowski i Jolanta Owczarczyk, producenci GLOBAL STUDIO.

Producent ponad 20 lat gromadził informacje, które pomogły scenarzystom nadać ostateczny kształt filmowej historii. Sekretarza Gierka znał osobiście, to z nim podczas spotkań od lat porządkował wiedzę, zwłaszcza dotyczącą jego życia prywatnego.
Akcja filmu toczy się w latach 1970 – 1982, kiedy Edward Gierek zostaje I sekretarzem KC PZPR, do końca jego internowania.

Film będzie miał swoją premierę już w październiku.

fot. Robert Palka


Lifestyle

„We were on a break!” Obsada „Przyjaciół” w wyjątkowej akcji charytatywnej

Redakcja
Redakcja
4 sierpnia 2021
 

Kolejne spotkanie obsady „Przyjaciół” w tym roku, po słynnym odcinku specjalnym, emitowanym w HBO.  Jennifer Aniston, David Schwimmer, Courteney Cox, Matt LeBlanc, Lisa Kudrow i Matthew Perry ponownie połączyli siły, ym razem, aby zebrać pieniądze na cel charytatywny. 🥰

Gwiazdy „Przyjaciół” opracowują nową, limitowaną serię gadżetów dla każdego z ich indywidualnych celów.

Każdy przedmiot zawiera ukochany cytat (napisany czcionką z serialu) lub moment z serialu, w tym kultową już kwestię Rossa Gellera „Mieliśmy przerwę” i szkic kreskówkowy każdej z postaci.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Matthew Perry (@mattyperry4)

Każdy z aktorów na własnych kanałach w mediach społecznościowych pokazuje się w wybranych przez siebie modelach. Jennifer Aniston wybrała bluzę przedstawiającą kreskówkową Monikę i hasło, które powtarzała niezwykle często „I know!”. Do tego ma baseballówkę z napisem „We were so not on a break!” – odpowiedzią na słowa Rossa. 🙂

Courtney Cox nosi koszulkę z tekstem piosenki z czołówki serialu „I’ll be there for you” i ilustracją całej szóstki przyjaciół przy czołówkowej fontannie.

David Shwimmer ma na sobie t-shirt z jedną z ulubionych scen fanów serialu – romantycznego pocałunku Rossa i Rachel – i napisem „Lobsters”. Pamiętacie, Phoebe mówiła, że są swoimi homarami. 🙂

Odtwórca roli Chandlera ma na sobie oczywiście koszulkę z Chandlerem i jedną z jego sarkastycznych uwag.

Phoebe, czyli Lisa Kudrow, dumnie prezentuje czarną koszulkę z hasłem „We were on a break!”.

Matt Le Blanc natomiast ma kubek z postacią Joeya ze słynnej sceny, w której założył na siebie wszystkie ubrania Chandlera i słowami, które wtedy wypowiedział: Could I be wearing any more clothes?

Limitowana seria gadżetów jest dostępna tylko przez cztery tygodnie za pośrednictwem serwisu Represent.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez David Schwimmer (@_schwim_)


Lifestyle

Pocztówki z Portugalii, czyli piękne krajobrazy malowane słowem

Redakcja
Redakcja
3 sierpnia 2021

Pocztówki kojarzą się z beztroskim czasem wakacji i przygód. Jakie będą w tym przypadku? Jolanta Kosowska, autorka bestselleru „Trzy razy miłość” powraca z nową powieścią „Pocztówki z Portugalii”. Autorka zabiera nas w tajemniczą wyprawę pełną wrażeń i malowniczych widoków. To opowieść o podróży, nie tylko do Lizbony, ale także śladami zaginionego artysty.

Akcja dzieje się w malowniczej Portugalii. Gęste mgły i słoneczne klify wzbudzają zachwyt Olgi – głównej bohaterki, utalentowanej artystki i dziennikarki. Jej fotografie, które zwyciężyły w międzynarodowym konkursie, zostają zaprezentowane na wystawie w Lizbonie. Jednak Olga, poza zbieraniem laurów, ma jeszcze jeden ważny powód, żeby odwiedzić piękny kraj na zachodnim brzegu Europy. Kobieta zamierza rozwiązać zagadkę zniknięcia Andrzeja Komorowskiego – artysty, który z niewiadomych przyczyn zerwał kontakt ze swoją rodziną. Wszystko jest owiane tajemnicą powiązaną z przeszłością z romansem w tle.

„Myślałam, że ten głos był wytworem mojej wyobraźni. Teraz zobaczyłam wszystko zupełnie inaczej. Jeszcze raz przerzuciłam zdjęcia w poszukiwaniu tamtej postaci. Mgła, deszcz, półmrok, brak turystów i skradająca się obok mnie postać”.

Portugalia – drugoplanowy bohater

Autorka nazywa miejsce akcji drugoplanowym bohaterem książki. Miłość do Portugalii jest widoczna w niemal każdym fragmencie książki. Jolanta Kosowska w jednym z wywiadów tłumaczy dlaczego tak pokochała ten kraj:

„Portugalia zaskoczyła mnie i oczarowała. Zawładnęła moimi zmysłami. Zamykam oczy i słyszę huk oceanu, na twarzy czuję przyjemny podmuch wiatru, pod powiekami mam dziesiątki barw. Czuję smaki i zapachy Portugalii. Zauroczyła mnie i oczarowała. Wysokie klify, dzikie plaże, wyłaniające się z mgły palmy, niesamowite barwy w promieniach słońca, ciekawa historia, życzliwi ludzie, piękne zamki i pałace, tajemnicze parki i ogrody, czas, który zwolnił, myśli, które przestały galopować… Wyjątkowe miejsce na Ziemi”.

Opowieść jest połączeniem historii o miłości, ale także utracie i bólu. Wszystkie przeżycia bohaterów rozgrywają się w klimatycznym otoczeniu. Autorka jest wrażliwa na piękno i przedstawia nam je z własnej perspektywy – pierwszoosobowa narracja pozwala poczuć czytelnikowi, jakby to było zwierzenie lub pamiętnik. Jolanta Kosowska już w dedykacji przekazuje swoją myśl przewodnią i sprawia, że czytelnik może się utożsamić z jej przeżyciami:

„Autor powieści to ktoś, kto potrafi przetworzyć prawdę życia w fikcję poruszającej opowieści, nie przekraczając nienaruszalnych granic. Dlatego historia tu przedstawiona powstała w pisarskiej wyobraźni, choć jej źródło bije w prawdziwych emocjach, w przeżyciach, których doświadcza wielu z nas”.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

„Poruszająca opowieść o sile miłości, poświęceniu i tęsknocie za tym, co utracone. Utkana na kanwie portugalskich pejzaży, niezwykle mądra historia, która dowodzi, że w życiu ważna jest każda chwila.”
Sylwia Trojanowska, pisarka

To niezwykle piękna opowieść o determinacji. Stworzona z miłości do człowieka. Tak właśnie pisze Jolanta Kosowska. Jestem zachwycona!
Anna Kasiuk, pisarka

Jolanta Kosowska zabiera nas tym razem do malowniczej Portugalii. Jednocześnie funduje historię pełną bólu, sekretów i nadziei. Wzrusza i prowokuje do myślenia. Polecam, to doskonała lektura dla Czytelników ceniących opowieści pełne tajemnic.
Agnieszka Lingas-Łoniewska, pisarka

****

O autorce:

Jolanta Kosowska urodziła się na Opolszczyźnie i przez większość życia była związana z Wrocławiem, Opolem i Sobótką. Od kilkunastu lat mieszka w Dreźnie, gdzie jest w stałym kontakcie z drezdeńską Polonią. Z zawodu jest lekarką, jednak jej wielkimi pasjami są podróże i pisanie. Wykorzystuje swoje doświadczenia oraz inspiracje do tworzenia kolejnych powieści. Z czasem pisarstwo stało się jej drugim zawodem i od tego czasu sprawie godzi codzienne obowiązki. Jest autorką dwunastu powieści obyczajowych, a „Pocztówki z Portugalii” to jej najnowsza książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Zaczytani.

 


Zobacz także

8 związkowych pól minowych, na które trafić mogą nawet najlepsze pary

8 związkowych pól minowych, na które trafić mogą nawet najlepsze pary

Zasady samuraja – jak prowadzić zrównoważone życie

Czego uczy nas szkoła naszych dzieci? Rodzic potrafi… lepić, kreślić i budować. Akcja „Rodzic wraca do szkoły”