Lifestyle Psychologia

Siedem powodów, by nie bać się mówić o tym, że nie czujesz się komfortowo

Redakcja
Redakcja
24 lutego 2021
Fot. iStock
 

Ile razy zdarzyło się wam w dzieciństwie usłyszeć: Bądz grzeczny, daj cioci buziaka. Albo: Zrób babci przyjemność, spróbuj tej zupy. Nie rób mi przykrości, przestań płakać… Od małego wpędza się nas w poczucie winy: naszym zadaniem jest sprawianie, by inni czuli się lepiej, ale nikt nie mówi nam o tym, że zadowalanie innych nie może odbywać się kosztem naszego poczucia komfortu psychicznego.

Tymczasem jest to sytuacja, która nie pozostaje bez wpływu na całe nasze życie. Dlaczego? Bo mechanizm przedkładania cudzego samopoczucia nad swoim potrafi wyrządzić nam wiele szkód. W skrajnych przypadkach rezygnujemy z ważnych dla siebie relacji, z ważnych decyzji, a nawet z samych siebie, byle tylko innym było dobrze. Albo – byle tylko nie wchodzić z innymi w głębszy konflikt. Rodzi się frustracja, bunt, ale towarzyszy im niemoc. Tak mocno wdrukowano nam poczucie odpowiedzialności za dobre samopoczucie innych, że boimy się zawalczyć o własne szczęście.

Nie powinniśmy bać się mówić, że czujemy się niekomfortowo, a jeśli mamy z tym problem, najwyższa pora na naukę… Oto dlaczego.

Siedem powodów, by nie bać się mówić o tym, że nie czujesz się komfortowo

1.Nie możesz uzależniać swojego szczęścia od samopoczucia innych

Jasne, miło jest zrobić coś dla bliskich, pomóc obcej osobie, wesprzeć znajomych. Ale osobiste szczęście to coś więcej niż dawanie siebie innym. Musisz zadbać o swoje potrzeby i swoją przestrzeń, która pozwoli ci się rozwijać.

2. Zadowalanie innych własnym kosztem wiąże się z frustracją

Nie możesz rezygnować z rzeczy, które są dla ciebie krytycznie ważne. Nie wolno położyć na szali swoich wartości, osobistych przekonań, swojego zdrowia fizycznego ani psychicznego.

3. Ludzie łatwo wykorzystują tych, którzy starają się wszystkich zadowolić

Tacy już są. Jeśli zauważą, że nie potrafisz odmawiać, że brak ci asertywności, będą z tej twojej słabości korzystać. Szybko okaże się, że zgadasz się na rzeczy, które wcale nie sprawiają ci osobistej satysfakcji, tylko po to, by mieć święty spokój, lub by nie stracić w oczach innych.

4. Tracisz poczucie własnej wartości

Prędzej czy póżniej błędne koło się zamknie, przytłaczając cię swoim ciężarem. Czy łatwo wciąż myśleć o sobie dobrze, gdy postępujesz wbrew własnym przekonaniom, gdy nie dbasz o poczucie wewnętrznej harmonii, ale stale chcesz zadowolić innych?

5. Zadowalanie innych bez zastanowienia się nad sobą i swoimi potrzebami bardzo komplikuje nam życie 

Nagle okazuje się, że twoje relacje z innymi stają się trudne, oparte na zależnościach, których wolałbyś uniknąć. Nie umiesz już odmówić, bo jesteś z kimś zbyt blisko, bo nie chcesz zawieść, bo nie umiesz się wycofać. Czujesz się jak w pułapce. I tak, to jest pułapka.

6. Dawanie innym z siebie nie podnosi naszego poczucia wartości, wręcz przeciwnie – osłabia je 

Koncentrując się jedynie na tym, by zadowolić innych, zaniedbujesz własne potrzeby, a w konsekwencji popadasz we frustrację i poczucie niespełnienia. Z ilu rzeczy zrezygnowałeś z żalem, bu nie sprawić komuś zawodu lub by nie narażać się na nieprzychylne komentarze i zarzuty ze strony bliskich?

7. To jest twoje życie, jesteś odpowiedzialny za to, by przeżyć je jak najpełniej

To znaczy tak, jak tego pragniesz, a nie tak, jak wyobrażają sobie to inni. Przecież, gdy nadchodzi koniec, zostajemy ze wszystkim sami.


Lifestyle Psychologia

Ostra białaczka limfoblastyczna – jakie daje objawy, co trzeba wiedzieć o tej chorobie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
24 lutego 2021
Ostra białaczka limfoblastyczna - objawy, badania, leczenie
Fot. iStock
 

Ostra białaczka limfoblastyczna jest chorobą nowotworową krwi, która charakteryzuje się szybkim rozwojem i gwałtownym przebiegiem. Ponieważ choroba postępuje bardzo szybko, nieleczona prowadzi do śmierci. Warto wiedzieć, czym jest ostra białaczka limfoblastyczna, jakie ma objawy, i co wpływa na ryzyko jej rozwoju?

Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) — co to jest?

Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) jest chorobą nowotworową krwi wywodzącą się z prekursorów limfocytów linii B i T. U chorej osoby dochodzi do produkcji dużej liczby zmienionych limfocytów, określanych limfoblastami. Limfocyty te są nieprawidłowe, ponieważ tracą zdolność różnicowania się i dojrzewania, więc nie są w stanie bronić  już organizmu przed infekcjami. W dodatku ich duża liczba w szpiku kostnym negatywnie wpływa na produkcję krwinek czerwonych, innych rodzajów białych krwinek i płytek krwi.

Limfoblasty (niedojrzałe limfocyty) znajdują się głównie w szpiku kostnym i krwi obwodowej, ale mogą trafiać do lokalizacji takich jak: mózg, rdzeń kręgowy, czy węzły chłonne. Jeśli nieprawidłowe limfoblasty zajmują węzły chłonne i tkanki pozawęzłowe, ale nie naciekają szpiku kostnego, chorobę określa się mianem chłoniaka limfoblastycznego.

Ostra białaczka limfoblastyczna - objawy, badania, leczenie

Fot. iStock/Ostra białaczka limfoblastyczna

Ostra białaczka limfoblastyczna jest chorobą o szybkim i gwałtownym przebiegu. Najczęściej diagnozuje się ją u dzieci (prawie 75% przypadków zachorowań u dzieci poniżej 6. roku życia),  ludzi młodych do 30. roku życia, ale może rozwinąć się u osób powyżej 65. roku życia.

Przyczyny rozwoju białaczki

Dotychczas nie określono jednoznacznie przyczyn ostrej białaczki limfoblastycznej. Wiadomo natomiast, że ta choroba rozwija się w wyniku działania pewnych czynników genetycznych i środowiskowych. Czynniki genetyczne to pewne zmiany w materiale genetycznym limfocytów, powodujących ich zaburzenia rozwojowe. Do czynników środowiskowych zaliczamy działanie dużych lub powtarzających się dawek promieniowania jonizującego, kontakt z różnymi związkami chemicznymi, toczące się infekcje, np. wirus HTLV-1. Większą skłonność do rozwoju ostrej białaczki limfoblastycznej stwierdzono także m.in.u osób z zespołem Downa, zespołem Blooma, cierpiącym na nerwiakowłókniakowatość i inne.

Ostra białaczka limfoblastyczna — objawy

Objawy, jakie powoduje ostra białaczka limfoblastyczna przez długi czas mogą być utajone, lub być trudne do przypisania ich do nowotworu. Zazwyczaj pierwsze objawy przypominają zwyczajne niedyspozycje, infekcje, które nie wzbudzają podejrzeń, lub są ignorowane przez osobę chorą. Jednak z biegiem czasu objawy nasilają się i stają się bardziej dokuczliwe i niepokojące, niepoddające się łatwo zwykłemu leczeniu standardowych infekcji bakteryjnych czy wirusowych. Objawów może być znacznie więcej, co zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta.

Ostra białaczka limfoblastyczna - objawy, badania, leczenie

Fot. iStock/Ostra białaczka limfoblastyczna

Ostra białaczka limfoblastyczna — objawy:

 • skaza krwotoczna — czyli zaburzenia krzepnięcia krwi, objawiające się tendencją do łatwego tworzenia się siniaków, oraz wybroczyn na skórze. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wystarczy lekkie uderzenie lub otarcie, by szybko wykwitały na skórze. Inną cechą skazy krwotocznej towarzyszącej ostrej białaczce limfoblastycznej są: obfite krwawienia z nosa, krwawienia z dziąseł, z przewodu pokarmowego, z dróg rodnych u kobiet, czy obecność krwi w moczu;
 • bóle mięśni i stawów — pacjenci szczególnie odczuwają przykre objawy w kończynach, połączone z ich częstym drętwieniem;
 • stany gorączkowe — nieuzasadniona żadną infekcją gorączka powyżej 38º;
 • poty, a szczególnie poty nocne;
 • anemia (niedokrwistość) —  niedobór  czerwonych krwinek, które transportują tlen w organizmie jest przyczyną anemii, która daje uciążliwe objawy. Zaliczamy do nich: uczucie ciągłego zmęczenia, senność, apatia, bóle i zawroty głowy, mroczki przed oczami, obniżona wydajność organizmu, bladość skóry oraz błon śluzowych;
 • nawracające infekcje (wirusowe, bakteryjne i grzybicze) — utrzymujące się i nawracające mimo zastosowanego leczenia. Pojawiają się one jako efekt upośledzenia czynności limfocytów, które nie są w stanie bronić  już organizmu przed infekcjami. Im więcej niedojrzałych, nieprawidłowych limfocytów, tym gorzej z wszelkimi infekcjami radzi sobie układ odpornościowy;
 • powiększenie wątroby i śledziony — związane z nagromadzeniem niedojrzałych krwinek białych. Większe narządy mogą wpływać na odczuwanie przez chorego bólów brzucha;
 • powiększenie węzłów chłonnych — szyjnych, nadobojczykowych, podobojczykowych;
 • zmniejszenie apetytu i spadek masy ciała.

Pojawienie się objawów powinno skłonić do wykonania standardowej morfologii z rozmazem, która wykaże ewentualne odstępstwa od normy. Takie działanie jest niezbędne, ponieważ ostra białaczka limfoblastyczna rozwija się w szybkim tempie. Choroba bez odpowiedniego leczenia doprowadza do śmierci nawet w ciągu kilku dni lub tygodni od postawienia diagnozy.

Ostra białaczka limfoblastyczna - objawy, badania, leczenie

Fot. iStock

Ostra białaczka limfoblastyczna — diagnostyka i leczenie

W przypadku gdy morfologia z rozmazem potwierdzi podejrzenia, lekarz zleci zbadanie szpiku kostnego, który pobiera się drogą biopsji aspiracyjnej. Jednocześnie szpik poddaje się badaniom immunologicznym i genetycznym. To działanie konieczne jest do potwierdzenia diagnozy i stwierdzenia, z jakiej linii komórkowej wywodzą się limfoblasty (białaczka B-komórkowa lub T-komórkowa). Poza tym specjaliści dysponują także innymi metodami diagnostycznymi, jak rentgen płuc, USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, czy zabieg punkcji lędźwiowej, które pozwalają na wyłapanie ewentualnych ognisk zapalnych w organizmie.

Po potwierdzeniu diagnozy pacjent poddawany jest radykalnemu leczeniu w specjalistycznym ośrodku hematologicznym. Standardem jest chemioterapia wielolekowa podawana w kilku etapach. W określonych przypadkach stosuje się przeszczepianie komórek krwiotwórczych od dawcy rodzinnego lub od dawcy niespokrewnionego. Ostra białaczka limfoblastyczna jest możliwa do wyleczenia, co zależy od wielu czynników. Według statystyk odsetek 5-letnich przeżyć u wszystkich chorych z ALL wynosi 45–50%.


źródło:  www.dkms.pl , www.mp.pl 

Lifestyle Psychologia

Objawy raka trzustki – tych sygnałów nie wolno ignorować

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
24 lutego 2021
Objawy raka trzustki - wczesne, w chorobie zaawansowanej
Fot. iStock

Objawy raka trzustki są trudne do wyłapania w początkowej fazie choroby. Z tego powodu chorzy dowiadują się o obecności nowotworu późno, gdy choroba jest już zaawansowana. Rak trzustki to bardzo agresywny nowotwór, który jest trudny w leczeniu, dlatego szybkie zauważenie nieprawidłowości może zwiększyć szansę na wyzdrowienie. Warto wiedzieć, jakie są objawy raka trzustki i co powinno stanowić sygnał do szybkiej konsultacji lekarskiej.

Rak trzustki

Trzustka to narząd gruczołowy, który pełni ważne funkcje w organizmie. Przede wszystkim wydziela enzymy umożliwiające trawienie białek, węglowodanów i tłuszczów oraz produkuje insulinę i glukagon, hormony regulujące poziom glukozy we krwi. Choroby trzustki wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu, dlatego wymagają konsultacji lekarskiej. Szczególnie niebezpieczny i budzący strach jest rak trzustki, który w przypadku wielu pacjentów ma złe rokowania. W Polsce co roku zapada na niego ok. 3000 osób, niestety większość z nich umiera. Rak trzustki stanowi ok. 3% wszystkich nowotworów złośliwych. Najczęściej chorują na niego mężczyźni, między 6. a 8. dekadą życia, ale jest wiele przypadków rozwinięcia się tego nowotworu u osób o wiele młodszych.

Objawy raka trzustki - wczesne, w chorobie zaawansowanej

Fot. iStock/Objawy raka trzustki

Do głównych czynników zwiększających ryzyko rozwoju raka trzustki należą m.in.:

 • palenie papierosów;
 • cukrzyca;
 • przewlekłe nawracające zapalenie trzustki;
 • otyłość;
 • obciążenia genetyczne;
 • wcześniejsze naświetlania na obszar trzustki z powodu innego nowotworu.

Ponieważ trzustka znajduje się w tylnej części jamy brzusznej (za żołądkiem, pomiędzy nerkami), jej lokalizacja utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy oraz wpływa na objawy, które kojarzą się z zupełnie innymi dolegliwościami.

Pierwsze objawy raka trzustki

Rak trzustki jest nowotworem, który najczęściej dłuższy czas rozwija się bezbólowo i nie powoduje wyraźnych objawów, które mogłyby się stać sygnałem alarmowym. Z początku dolegliwości są niewielkie, wręcz nieodczuwalne, więc bywają zrzucane na przewlekły stres lub niegroźną niestrawność. Dopiero gdy sytuacja się zaognia, a rak daje przerzuty, organizm w wyraźny sposób może manifestować, że dzieje się w nim coś niedobrego. Jak mogą wyglądać pierwsze objawy raka trzustki?

Objawy raka trzustki - wczesne, w chorobie zaawansowanej

Fot. iStock/Objawy raka trzustki

Problemy trawienne 

Wczesne objawy raka trzustki mogą do złudzenia zwykłe kłopoty z układem pokarmowym. Wielu pacjentów zauważało u siebie niestrawność, utratę apetytu czy mdłości. Te objawy mogą wynikać z ucisku nowotworu na żołądek.

Spadek masy ciała

Problemy z jedzeniem przekładają się na nieplanowaną utratę masy ciała. Każde takie zdarzenie, gdy z niewiadomych przyczyn wskazówka wagi leci w mocno w dół, należy skonsultować się z lekarzem.

Jasny stolec

Rak trzustki może wpływać na zmianę koloru stolca, który może w chorobie stać się szary, o wiele jaśniejszy niż zazwyczaj. W niektórych przypadkach pojawiają się stolce pokryte tłuszczem oraz męczące biegunki tłuszczowe.

Ciemny mocz

Zmiana koloru moczu także może wskazywać na poważne problemy z trzustką. Mocz może stać się ciemny i wyglądać tak, jak podczas odwodnienia organizmu. Zmiana koloru jest efektem wydalania mniejszej ilości żółci i zwiększeniem poziomu bilirubiny we krwi.

Późniejsze objawy raka trzustki 

Rak trzustki do pewnego momentu może nie dawać wyraźnych objawów, ale nawet gdy nowotwór się rozwija, organizm zaczyna wyraźniej zdradzać obecność choroby.

Objawy raka trzustki - wczesne, w chorobie zaawansowanej

Fot. iStock

Swędząca i żółta skóra

Aż 90% chorych przyznaje, że w chwili rozpoznania choroby zauważyło u siebie te objawy raka trzustki. Dzieje się tak, ponieważ masa guza może stanowić barierę mechaniczną w odpływie żółci. Na skutek tego rośnie stężenie bilirubiny we krwi (żółty barwnik) we krwi, co wpływa na żółty kolor skóry i białkówek oczu, oraz dokuczliwie swędzenie skóry.

Rozwój cukrzycy

Ponieważ trzustka pełni ważną funkcję w gospodarce hormonalnej organizmu, zaburzenia jej pracy przekładają się na nadmierne wydzielanie hormonów. Pojawiające się wahania glukozy we krwi mogą wpłynąć na rozwój cukrzycy. Trzeba także pamiętać, że sytuacja może być także odwrotna — zachorowanie na cukrzycę może zwiększać ryzyko zachorowania na raka trzustki.

Bóle brzucha i pleców

Ponieważ trzustka umiejscowiona jest w tylnej części jamy brzusznej, bóle brzucha i pleców w wielu przypadkach stanowią objawy raka trzustki. Większość chorych w trakcie rozpoznania choroby zauważała u siebie ból w nadbrzuszu lub w lewym podżebrzu, nasilający się podczas leżenia na plecach. Ból może również obustronnie promieniować od obszaru pępka do kręgosłupa. Dolegliwości wynikają z rozrostu guza i jego ucisku na narządy jak i mięśnie grzbietowe.

Objawy raka trzustki w zaawansowanej chorobie

Zaawansowany nowotwór trzustki, szczególnie w przypadku przerzutów, wyraźnie zaznacza swoją obecność w życiu chorego. Niestety wielu pacjentów diagnozowanych jest dopiero w momencie, gdy objawy raka trzustki w widoczny sposób odciskają piętno na zdrowiu.

Objaw Courvoisier’a

Dotyczy sytuacji, w której dochodzi do zamknięcia dróg żółciowych przez naciekający lub uciskający guz. Występuje przy tym bezbolesna żółtaczka, a pęcherzyk żółciowy jest powiększony, choć niebolesny. Objaw Courvoisier’a występuje w zaawansowanym nowotworze trzustki u 10-30% chorych.

Wyniszczenie organizmu

Kacheksja, czyli wyniszczenie organizmu na skutek choroby nowotworowej wynika z nieprawidłowości metabolicznych powodowanych przez nowotwór. Z wyniszczeniem zmaga się ok. 90% chorych, u których zauważalne jest wychudzenie i niekorzystne zmiany w wyglądzie oraz samopoczuciu. Kacheksję zmaga niechęć do jedzenia, spowodowana odczuwaniem przez chorego bólu, zaburzeń smaku i połykania, odczuwalnych nudności, a także wymiotów.

Ponadto mogą pojawić się takie objawy raka trzustki jak: niedokrwistość, wędrujące zakrzepowe zapalenie żył, wodobrzusze, wyczuwalny guz w nadbrzuszu.

W przypadku, gdy pojawią się jakiekolwiek objawy sugerujące raka trzustki, należy zgłosić się do lekarza. Wcześnie wykryty nowotwór zwiększa szanse na leczenie zakończone sukcesem.


źródło:  www.onkonet.pl,onkologia.org.pl ,zwrotnikaraka.pl

 

 


Zobacz także

Konkurs „Prawdziwa przyjaźń”

Czy twoje dziecko oglądało „Squid Game”? Psycholog ostrzega: ten serial oswaja z bezsensowną agresją!

7 powodów, żeby spędzić wakacje nad włoskimi jeziorami. Zaskocz najbliższych