Lifestyle

Są porzucone, ale nie muszą być zapomniane. Wielkie serce może mieć każdy z nas!

Redakcja
Redakcja
13 kwietnia 2021
schronisko dla psów
fot. materiały prasowe
 

Wielkie serca mogą kryć się w każdym z nas – przekonują się o tym potrzebujące schroniska i przytuliska dla czworonogów. Na wsparcie mogą liczyć nie tylko ze strony wolontariuszy czy okolicznych mieszkańców, ale także marek, takich jak Dolina Noteci. 

Polska marka, polski produkt

Jest to polska firma, której główna siedziba znajduje się w malowniczym obszarze na północy Wielkopolski. Sama jej nazwa świadczy nie tylko o położeniu, ale odnosi się także do filozofii działania, jaką jest zdrowy i spokojny tryb życia w połączeniu z wysokiej jakości jedzeniem.

Flagową linią na polskim rynku jest linia Dolina Noteci Premium, ale firma nieustannie rozwija swój asortyment, oferując także karmy dla psów i kotów z alergiami i nietolerancjami, a także produkty Superfood. Dzięki darom natury i surowcom pozyskiwanym od okolicznych gospodarstw, Dolina Noteci ma pewność, że składniki, które trafiają do produkcji są najwyższej jakości.

Takie podejście gwarantuje, że jedzenie, które już od kilku lat trafia do misek psów i kotów w niejednym polskim domu, jest zdrowe i pełnowartościowe. Wszystko to przebiega pod czujnym okiem specjalistów do spraw żywienia zwierząt i Psa Prezesa – Jack Russel Terriera, który osobiście potwierdza smakowitość przygotowywanych w Dolinie Noteci pokarmów. 

Wspierają wielkim sercem

Dolina Noteci nie jest obojętna na potrzeby najmniejszych i regularnie wspiera placówki, które zwłaszcza w tym czasie, najbardziej potrzebują pomocy. Tylko w marcu tego roku firma przekazała prawie 3000 pysznych posiłków, pokazując tym samym jak wielkie mają serca. Takich miesięcy ze wsparciem jest więcej.

przekazanie puszek z karmą

fot. materiały prasowe

Jak mówią pracownicy: „Chcemy dbać jak możemy o te porzucone zwierzęta, udowadniać, że nie są zapomniane. Wspierać schroniska na tyle, na ile możemy. Staramy się uświadamiać jak największej liczbie osób, że również mogą pomagać przynosząc karmę, a jeśli jest taka możliwość adoptować te zwierzaki, które przecież najbardziej oczekują tylko kochającego domu”.

W tych przedsięwzięciach firmę wspierają ich ambasadorzy: Krzysztof ‘Jankes’ Jankowski, Gabriela Drzewiecka, Anna Dereszowska, Daria Ładocha, Antek Smykiewicz i Igor Tracz, którzy chętnie wraz z Doliną Noteci odwiedzają schroniska i za pomocą swoich profili społecznościowych zachęcają fanów do czynnej pomocy, by żaden psiak nie chodził zaniedbany i głodny.

Co ciekawe, w ostatni piątek marca ekipa Doliny Noteci, wraz z ambasadorem – Krzysztofem 'Jankesem’ Jankowskim, zawitała do schroniska w Starogardzie Gdańskim, gdzie dostarczyła podopiecznym schroniska mokrą karmę Dolina Noteci Premium Bogata w jagnięcinę, wylicytowaną podczas akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dolina  Noteci wspiera adopcje

Comiesięczne przekazania karmy to jednak nie wszystko. Dolina Noteci wspiera różne akcje, na przykład „nie kupuj – adoptuj”. To właśnie ze względu na tę kampanię do schroniska Na Paluchu w Warszawie trafiają sponsorowane przez firmę wyprawki dla zaadoptowanych zwierzaków i ich nowych właścicieli. Dzięki nim psy mogą cieszyć się pysznym posiłkiem w nowym domu, a właściciele dowiedzieć się jak prawidłowo żywić pupila.

Pomimo pandemii firma nie ustaje w niesieniu pomocy, dzięki temu zeszły rok obfitował w blisko 10 ton przekazanej karmy. W końcu liczy się to, by choć w ten sposób uszczęśliwić porzucone psy i koty. Jak widać w tym roku Dolina Noteci i jej niezastąpiony team również nie zwalniają tempa, a ich misja trwa. Może Ty też się do niej przyłączysz?


Lifestyle

Nadmierne przepraszanie – jak zerwać z tym nałogiem i przestać ciągle przepraszać?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
13 kwietnia 2021
Nadmierne przepraszanie
Fot. iStock
 

O ile umiejętność przepraszania i refleksji jest w życiu istotna, o tyle nadmierne przepraszanie sprowadza na nas kłopoty. Przepraszanie za wszystko może wynikać z różnych powodów, ale za każdym odbiera nam coś ważnego. Jak przezwyciężyć ten nawyk i zacząć przepraszać wyłącznie w sytuacjach, w których należy się tak zachować?

Nadmierne przepraszanie to przekleństwo wielu osób. Ten nawyk tak silnie wchodzi w krew, że słowo „przepraszam” zaczyna pojawiać się nawet wtedy, gdy nie powinno.

Przepraszanie a nadmierne przepraszanie — gdzie leży granica?

Przepraszanie a nadmierne przepraszanie znacznie różnią się od siebie. Pierwsze wynika z uzasadnionej sytuacji, szczerej chęci przeprosin kierowanej do kogoś, kogo w jakiś sposób mogliśmy skrzywdzić, urazić. Jest potrzebne, by oczyścić atmosferę, zadośćuczynić, zawsze wtedy, gdy zagalopujemy się z niesprawiedliwym osądem lub działaniem wobec drugiej osoby. Nadmierne przepraszanie w większości przypadków przeistacza się w odruchową odpowiedź, za którą się w pewien sposób chowamy, chcemy pozostać niezauważeni. Nadmierne przepraszanie może dotyczyć nie tylko własnych — domniemanych — błędów, ale także cudzych win. Przepraszanie nawet za zabranie głosu, wyrażenie opinii, wyjście przed szereg, czy wiele innych, zupełnie nieistotnych rzeczy, może nam zaszkodzić. Dzieje się tak, ponieważ pokazujemy tym samym, że nasze oczekiwania i potrzeby są nieistotne.

Nadmierne przepraszanie — z czego może wynikać? 

Nadmierne przepraszanie często wynika z niskiej samooceny, niepewności i potrzeby zadowolenia innych, uniknięcia krytyki. Taki nawyk może być zakorzeniony w dzieciństwie, w braku akceptacji rodziców, chęci przypodobania się im za wszelką cenę, sprawienia, by nas zauważyli. Może być także efektem zastraszania, stosowania przemocy, która powoduje traumę i chęć pozostania niewidzialnym. Zdarza się także, że to efekt wychowania, oczekiwania, by dziecko — w szczególności dziewczynka — było ciche, grzeczne, miłe. Trudno oczekiwać, by ktoś z takimi doświadczeniami wyrósł na pewnego siebie człowieka. To swego rodzaju bagaż, który w końcu zaczyna ciążyć.

Nadmierne przepraszanie — jak przestać ciągle przepraszać?

Przyjrzyj się problemowi

Spójrz uczciwie w przeszłość i zastanów się, co mogło wpłynąć na to, że jesteś człowiekiem tak bardzo skłonnym do nadmiernego przepraszania. Z czego może wynikać takie nastawienie, co ukształtowało twoje spojrzenie na siebie samą? Zwracaj uwagę na sytuacje, w których zaczynasz z automatu przepraszać, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Co się dzieje takiego, że bierzesz na siebie odpowiedzialność? A może czujesz się zobowiązana do przepraszania wyłącznie w towarzystwie pewnych osób? Uświadomienie sobie problemu jest ważnym krokiem do zrozumienia własnego zachowania.

Daj sobie czas na namysł

Naprawdę nie musisz od razu wyrzucać z siebie przeprosin. Masz prawo do przeanalizowania tego, co się stało, przemyślenia, czy naprawdę masz powód, by przepraszać. Czy rzeczywiście jest ci przykro? Nie spiesz się tylko dlatego, że to będzie dobre dla kogoś innego. Twoim przeprosinom nie ubędzie na wartości, jeśli zostaną wyrażone nieco później, ale faktycznie będą uzasadnione.

Popracuj nad poczuciem własnej wartości

Jeśli nadmierne przepraszanie spowodowane jest niskim poczuciem własnej wartości, warto nad tym popracować. Sposoby są różne — głośno mów o sobie dobre rzeczy, stosuj medytację lub techniki oddechowe, znajdź pasję, która doda ci pewności siebie. Rób to, co sprawi ci przyjemność i zadowolenie. W przypadku, gdy żadne techniki nie będą wystarczająco pomocne, zwróć się po pomoc do terapeuty. Specjalista będzie wiedział, czego potrzebujesz, by wzmocnić poczucie własnej wartości.

Zapomnij o słowie przepraszam

Oczywiście nie dosłownie, ponieważ chęć bycia w porządku w stosunku samego do siebie i innych powoduje, że warto jest umieć przeprosić kiedy trzeba. Ale gdy chcesz kogoś o coś poprosić, przerwać komuś, zrobić coś po swojemu, upomnieć się o swoje, przestań używać słowa przepraszam, a zacznij stosować słowo dziękuję. W wielu przypadkach  wdzięczność o wiele lepiej odda to, co myślisz w sytuacji, w której się znalazłaś. „Dziękuję, że zaczekałaś na mnie chwilę” ma bardziej pozytywny wydźwięk, niż „przepraszam, że się spóźniłam minutę”. Krok po kroku sprawisz, że słowo przepraszam będzie zarezerwowane wyłącznie na uzasadnione „okazje”.


źródło: wilczycabyc.com,www.mindtools.com 

Lifestyle

Twoje dziecko gra w Minecraft? Masz powody do radości! Obalamy 6 mitów o najważniejszej grze XXI wieku

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
13 kwietnia 2021
Mity o grze Minecraft
fot.materiały prasowe

Najlepiej sprzedająca się gra w historii. Choć powstała 12 lat temu, już okrzyknięto ją najważniejszą grą XXI wieku. Miliony dzieci na całym świecie oszalały na punkcie Minecrafta, a ich rodzice zastanawiają się, czy to dobrze…
Rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami na temat Minecrafta!

 

Mit 1: granie w gry jest ogłupiające

Wręcz przeciwnie! Trudno wyobrazić sobie grę, która bardziej rozwijałaby wyobraźnię niż Minecraft. Kiedy piszę ten tekst, mój syn gra w swoim pokoju i wiem, że niedługo przyjdzie pokazać kolejną niesamowitą konstrukcję, którą stworzył w świecie z bloków. Ostatnio była to budowla wyglądająca, jak blok, w którym mieszkamy. Wcześniej pomnik najlepszego przyjaciela. Mój syn, dopiero kilka miesięcy temu dołączył do grona minecraftowych budowniczych. Takich, jak 8,5-letni Emil, który gra od 2 lat i mówi, że najfajniejsze w graniu w Minecrafta jest to, że jest tak dużo różnych bloków, z których da się wszystko budować.

Wiele zalet Minecrafta widzi też jego mama, Małgorzata. Minecraft daje dużo możliwości grania – zauważa – to otwarty świat, w którym różne tryby gry pozwalają się realizować na wiele sposobów zależnie od temperamentu i potrzeb. W trybie kreatywnym jest wiele możliwości budowania dowolnych konstrukcji. Znam dziecko grające wyłącznie w tym trybie, budujące farmy, niesamowite pałace, hodujące zwierzęta. Można też grać bardziej przygodowo, wtedy, żeby coś wytworzyć trzeba najpierw wydobyć niezbędne składniki i stworzyć narzędzia, poznać reguły rządzące światem gry i walczyć z przeciwnikami.
Myślę, że to bardzo dobry wstęp do grania w przyszłości w „poważniejsze” gry, bo łączy elementy budowania, przygodówki i walki, ale jednocześnie nie zmusza do korzystania z wszystkich tych opcji.

Gracze i graczki na całym świecie tworzą niesamowite rzeczy z bloków. Dzieci mogą więc znaleźć mnóstwo inspiracji. Potwierdza to Małgorzata: oglądaliśmy razem sporo budowli w internecie, ściągaliśmy mapy tworzone przez innych graczy, czytaliśmy Poradniki budowania, w których Emil podpatrywał rozwiązania architektoniczne, pomysły na pomniki, kolejki górskie, labirynty.

Jak wielka jest kreatywność graczy pokazuje książka „Minecraft. Niesamowite Bazy. Budowle pobudzające wyobraźnię”. Są w niej projekty baz legendarnej Dwunastki, członków gildii budowniczych. Podwodne budowle, latające laboratorium, lodowy pałac a nawet miasto zbudowane ze słodyczy.

 

Mit 2: granie przeszkadza w nauce

Niekoniecznie! W 2014 roku badacze z Instytutu Badań Edukacyjnych sprawdzili co łączy dzieci, dla których Minecraft stał się ulubioną grą. Okazuje się, że dzieci, które we wczesnych latach szkolnych lubią matematykę prawdopodobnie sięgną po flagową grę studia Mojang. Stwierdzono też korelację pomiędzy wyższą niż przeciętna inteligencją i zamiłowaniem do spędzania czasu w świecie zbudowanym z sześcianów. Dla wielu dzieci Minecraft jest wstępem do nauki programowania. Rozwija kreatywność, uczy współpracy i nieszablonowego myślenia.

Ale Minecraft może się przydać również na… biologii. Przekonała się o tym mama Emila.
Gdy Emil był chory, nauczycielka poprosiła go, żeby przygotował jakiś projekt o ludzkim ciele. – opowiada. – Przeczytał więc książki, które miał na ten temat i – z powodu choroby i trwającej pandemii – zainteresował się układem immunologicznym. Stworzył w programie do modelowania 3D modele białych krwinek, wirusów (w tym COVID), bakterii, toksyn i bakteriofagów i zaprogramował je tak, żeby się odpowiednio zwalczały. W Minecrafcie zbudował wielki model ludzkiego ciała, do którego można wejść, z przełykiem, żołądkiem z lawą zamiast kwasu, jelitami, płucami, sercem, wątrobą itp., tam wpuścił te stworzone przez siebie bakterie, wirusy i krwinki i nagrał dla nauczycielek film, w którym wszystko opisał. Byłam pod wrażeniem tego, ile się nauczył i jak utrwalił tę wiedzę, zwłaszcza, że robił to samodzielnie, bo my pracowaliśmy w tym czasie obok. Poświęcił na to na pewno więcej czasu niż gdyby przygotowywał rysunki czy wyklejanki i byliśmy pod wielkim wrażeniem efektów i tego, jak wykorzystał książkową wiedzę. Nauczycielkom też się podobało.

 

Mit 3: grające dzieci izolują się od rówieśników

Minecraft to gra, która nie tylko umożliwia granie wspólnie z kolegami i koleżankami. Jest też ważnym tematem dziecięcych rozmów. Często słyszę, jak mój syn wymienia się doświadczeniami i pomysłami z przyjaciółmi. Ta więziotwórcza rola gry jest dla mnie, jako mamy bardzo ważna.

Zauważyli to również rodzice Emila. Kupiliśmy Minecraft, gdy szedł do szkolnej zerówki 2,5 roku temu, bo wiedzieliśmy od rodziców starszych dzieci, że w szkole jest bardzo duża grupa graczy i zależało nam, żeby nie czuł się wykluczony – opowiada Małgorzata. – Później Emil zaczął grać przez sieć z kolegą z klasy i kuzynem, co doceniłam w pandemii i czasie zdalnej nauki. Co weekend chłopaki rozmawiają na komunikatorze i wspólnie grają – w czasie, gdy nie mogą się spotykać osobiście i wymyślać zabaw na podwórku, wspólne granie wypełnia im choć częściowo dziurę w relacjach społecznych. Razem tworzą świat, muszą omówić strategię, negocjować, dzielić się znalezionymi skarbami, pojawiają się czasem ostre spory, ale też wspólne sukcesy.

 

Mit 4: granie odciąga dzieci od książek

Fani i fanki Minecraft mają do dyspozycji bogatą ofertę książek. Od podręczników dla graczy takich jak „Podręcznik Kreatywnego Budowania”, „Podręcznik Podboju Netheru” czy „Podręcznik użytkowania czerwonego kamienia”, przez bogato ilustrowane książki z mapami różnych biomów, po wciągające powieści, których akcja rozgrywa się w świecie z bloków.
Cieszą się wielkim powodzeniem. Na świecie sprzedało się już ponad 25 milionów egzemplarzy, z czego ponad milion w Polsce!
Pierwszą książką, którą mój sześciolatek próbował przeczytać samodzielnie była „Minecraft. Niesamowite Bazy. Budowle pobudzające wyobraźnię”. Był tak zafascynowany projektami, które w niej znalazł, że nie chciał czekać i zaczął sam składać słowa, żeby dowiedzieć się, co jest na ilustracjach!

fot.materiały prasowe

Mit 5: umiejętność grania do niczego się nie przydaje

Kompetencje, które dzieci rozwijają grając w Minecraft przydają się nie tylko w grze!
Po pierwsze Minecraft to świetny wstęp do nauki obsługi komputera i nauki programowania.
Potwierdza to Małgorzata. Myślę, że w miarę bezbolesne przejście w zeszłym roku na naukę zdalną to też spora zasługa grania – w pierwszej i drugiej klasie Emil już w miarę sprawnie obsługiwał komputer. Bardzo dobrze wyćwiczył sobie skoordynowanie jednoczesnej obsługi klawiatury i myszki. – mówi – Teraz oprócz zwykłego grania zaczął tworzyć własne modele bloków i modyfikacje gry, tu wchodzimy już w podstawy programowania.

Ale granie uczy również innych rzeczy. Małgorzata widzi więcej plusów pasji syna. Minecraft rozwija też wyobraźnię, pomaga uczyć radzenia sobie ze stresem i pokonywania przeszkód w bezpiecznym sztucznym środowisku, przy graniu z kolegami uczy współpracy – czyli uzupełnia to, czego dzieci uczą się w zabawie na żywo. Granie bardzo pomogło Emilowi w planowaniu czasu i rozwijaniu poczucia czasu, bo Minecraft niesamowicie wciąga i czas bardzo szybko ucieka, więc pilnowanie limitu czasu i radzenie sobie ze złością, gdy okazuje się, że czas się kończy i trzeba szybko dokończyć aktualny projekt, a resztę przełożyć na kolejny dzień, to trudna sztuka.

 

Mit 6: Minecraft to gra dla chłopców

W Minecraft równie chętnie grają dziewczynki i chłopcy! Minecraft jest zupełnie ponad płciowymi podziałami w świecie, gdzie większość rzeczy jest jasno podzielona na dziewczyńskie i chłopackie – podkreśla Małgorzata. Emil skarżył się, że kiedy na przerwie rozmawiał sam z koleżanką, to pojawiały się docinki, że to jego dziewczyna. Ale nie jeśli chodzi o gadanie o Minecrafcie! O tym wszyscy i wszystkie gadają razem! A ja sama pierwszy raz o grze usłyszałam od kolegi, którego córka namiętnie gra od dawna.

Widać to również w książkach poświęconych Minecraftowi, które ostatnio czytałam z moim synem pojawia się wiele kobiecych postaci. W „Minecraft. Niesamowite Bazy. Budowle” pobudzające wyobraźnię są uzdolnione budowniczki. W wyszukiwarce „Minecraft. Złap Creepera” nieustraszone badaczki, łowczynie i tropicielki. W powieściach z serii „Kroniki Woodsword” przygody w świecie z bloków przeżywają wspólnie uczniowie i uczennice szkoły.
Również w grze dzieci mogą wybrać, czy chcą być Stevem czy grać dziewczęcą postacią Alex.

 

Emka Kowalskadziennikarka, mama, obibooki.pl


Zobacz także

8 faktów z królewskiego ślubu, które sprawią, że poczujesz się, jakbyś tam była

„Chcę byś wiedział, że jesteś dla mnie wszystkim, cudem nad cudami”. Akcja „List do dziecka”

8 naturalnych energetyków, które zdrowo postawią cię na nogi