Go to content

Rzeczy, które możesz kontrolować w swoim życiu, nawet jeśli myślisz, że jest inaczej

Nie zawsze możemy kontrolować to, co dzieje się w naszym życiu. Czasami wszystko idzie dobrze i nagle coś się psuje, kompletnie nas tym zaskakując. Życie jest pełne zwrotów akcji, wzlotów i upadków. Często zdarza się, że jesteśmy wyczerpani ilością rzeczy, którym musimy sprostać, by przejść do następnego dnia. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że marnujemy naszą cenną energię, koncentrując się na sytuacjach, które są poza naszą kontrolą. Istnieje wiele aspektów życia, których nie możemy zmienić, ale to nie znaczy, że jesteśmy bezsilni.

Nie możesz kontrolować wszystkiego, ale zawsze możesz mieć pod kontrolą co najmniej te rzeczy w swoim życiu:

# 1 – Twój poziom uczciwości

Podczas, gdy znajdujesz się w sytuacji, w której możesz zachować się nieuczciwie, to ostatecznie ty decydujesz, jak zareagujesz. Nikt nie może zmusić cię do kłamstwa lub oszukiwania innych.

# 2 – To, czy prosisz o pomoc

Nasze życie pełne jest wyzwań i trudności. Jeśli walczysz, tylko ty możesz poprosić o pomoc tych, którym ufasz najbardziej.

# 3 – Twój poziom sprawności

Otrzymujesz tylko jedno ciało, które warto by było zdrowe i w optymalnej kondycji. Możesz wybrać, jaki sport chcesz uprawiać, by ciało ci służyło przez długie lata.

# 4 – Osądzanie innych

Wybór, czy osądzać ludzi wokół siebie, jest całkowicie w twoich rękach. To nic pozytywnego w twoim życiu, ale to ty decydujesz czy chcesz się angażować w ten zły nawyk.

# 5 – Twoje przekonania

Podczas, gdy inni mogą próbować wpływać na twoje przekonania lub otwierać oczy na nowe pomysły, pod koniec dnia tylko ty masz zdolność decydowania o tym, co widzisz jako prawdę w swoim życiu.

# 6 – Twój sen

Sen jest konieczny, aby pozwolić ciału odpocząć, zregenerować siły i przygotować się na kolejny dzień. Ilość i jakość snu jest zawsze pod twoją kontrolą.

# 7 – Podejmowanie ryzyka

Przez całe życie mamy możliwość podejmowania ryzyka i wychodzenia ze strefy komfortu na każdym kroku. To, czy skorzystamy z tych możliwości, czy nie, zależy od nas.

# 8 – Twoja postawa

Możesz nie być w stanie kontrolować tego, czego doświadczasz, ale masz pełną kontrolę nad tym, jak chcesz na to zareagować.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/Jasmina007

1/1 18 rzeczy, które możesz kontrolować w swoim życiu, nawet jeśli myślisz, że jest inaczej

# 9 – Potrzeba próbowania

Bywa, że nie spełniamy w życiu naszych własnych oczekiwań. Od nas zależy, czy się poddamy czy będziemy próbować ponownie.

# 10 – To, co jesz

Jedzenie, które dajesz swojemu ciału, jest paliwem, które utrzymuje cię w ruchu. Jeśli chcesz wyglądać i żyć zdrowie, zwracaj uwagę na to, co jesz.

# 11 – Życzliwość

Tylko ty decydujesz, w jaki sposób traktujesz ludzi, których spotykasz. To twój wybór, czy podchodzisz do nich z życzliwością czy z pogardą.

# 12 – Twój uśmiech

Uśmiech może poprawić nastrój, zachęcić innych do uśmiechania się i pomóc dostrzec pozytywny askpekt każdej sytuacji. Możesz wybrać, czy chcesz się uśmiechnąć czy zachować niczym niewzruszoną twarz.

# 13 – Twoi przyjaciele

Wiele jest prawdy w powiedzeniu, że przyjaciele są jak rodzina, którą sami wybieramy. Ważne, by wybierać mądrze.

# 14 – To, co mówisz

Co i do kogo mówisz jest zależne tylko od ciebie. Mądrze dobieraj słowa, bo gdy tylko zostaną wypowiedziane, nie wrócą do ciebie.

# 15 – To, co myślisz

Nikt oprócz ciebie nie może kontrolować myśli i marzeń, które trzymasz w swoim umyśle. Są to myśli o sobie, o innych, o życiu jako całości lub sytuacjach, w których się znajdujesz.

# 16 – To, za co jesteś wdzięczny

Wdzięczność to potężne narzędzie niezbędne dla dobrego zdrowia psychicznego. Wybierasz, czy uznajesz błogosławieństwa, które posiadasz w tym życiu i rzeczy, za które jesteś wdzięczny czy nie.

# 17 – To, na czym się koncentrujesz

Rozwijamy się, zmieniamy swoje priorytety, skupiamy na różnych rzeczach. Niezależnie czy będzie to praca czy rodzina – ty decydujesz o swoim wyborze.

# 18 – To, jak wyrażasz swoje uczucia

Chociaż nie możemy całkowicie kontrolować naszych emocji, możemy wybrać sposób ich wyrażania. Gdy doświadczasz smutku, radości lub gniewu decydujesz czy chcesz wyrazić uczucia w sposób pełen szacunku i chęci zrozumienia, czy też zupełnie odwrotnie.


źródło: Awarenessact