Lifestyle

Ruszyła rejestracja na 2. Bieg Czas Na Wzrok

Redakcja
Redakcja
26 września 2019
 

Ruszyła rejestracja na drugą edycję, organizowaną w tygodniu obchodów Światowego Dnia Wzroku. W tym roku wydarzeniu przyświeca jeden cel: pomoc Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce i rodzinom zastępczym. Organizator przekaże tyle par okularów korekcyjnych dzieciom, ilu zawodników weźmie udział w Biegu Głównym.

Okazji do wspólnego, rodzinnego świętowania jest więcej. 2. Rodzinny Bieg Czas Na Wzrok to również podsumowanie ogromnego sukcesu ogólnopolskiej kampanii Czas na Wzrok 40+. Głównym jej celem jest budowanie świadomości potrzeby regularnych badań wzroku i prawidłowej korekcji okularowej oraz edukacja w zakresie prezbiopii. 2. Bieg Czas Na Wzrok odbędzie się 12 października o godz. 13:00 w Miasteczku Wilanów. Zawody zostaną rozegrane na dystansie 5 km.

Fot. Materiały prasowe

1 uczestnik = 1 para okularów dla dziecka

Charytatywny charakter imprezy podkreśla wspólny cel – pomoc dzieciom. Organizatorzy przekażą podopiecznym Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce, które zajmuje się dziećmi opuszczonymi, osieroconymi i zagrożonymi utratą opieki rodziców, oraz rodzinom zastępczym tyle par okularów korekcyjnych, ilu zawodników weźmie udział w Biegu Głównym. Pomysł jest kontynuacją zainicjowanego przez Grupę Essilor programu Zobacz Lepszą Przyszłość. W ramach akcji pracownicy firmy przeprowadzają przesiewowe badania wzroku w domach dziecka. 2. Rodzinny Bieg Czas Na Wzrok to doskonała okazja do tego, by poprawić jakość widzenia kolejnym potrzebującym dzieciom – tym razem podopiecznym SOS Wiosek Dziecięcych i rodzin zastępczych.

Fot. Materiały prasowe

Każda para okularów jest dla naszych podopiecznych kolejną szansą na lepszą przyszłość. Dzięki poprawie wzroku dzieci lepiej się komunikują, osiągają lepsze wyniki w nauce czy po prostu są pewniejsze siebie. Chętniej podejmują wyzwania i nawiązują nowe relacje. – mówi Barbara Rajkowska, Dyrektor Krajowy SOS Wiosek Dziecięcych.

Fot. Materiały prasowe

Atrakcje w Miasteczku Biegowym

Wydarzeniu towarzyszyć będzie szereg atrakcji rodzinnych – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Każdy będzie mógł poddać się bezpłatnemu badaniu przesiewowemu wzroku. Z myślą o rodzinach, Organizatorzy zadbają także o przygotowanie strefy rekreacji z animacjami dla najmłodszych, strefy gastro oraz strefy chill out. Dzieci będą mogły również wziąć udział w towarzyszącym imprezie Biegu Dla Dzieci w czterech kategoriach wiekowych (5-7 lat, 7-9 lat, 9-13 lat oraz 13-15 lat), na czterech dystansach: 50 m, 150 m, 200 m oraz 300 m. Po wręczeniu nagród najlepszym biegaczom odbędzie się również występ Magdy Beredy – jednej z najpopularniejszych śpiewających YouTuberek – oraz koncert Staszka Karpiela-Bułecki z zespołem Future Folk.

Fot. Materiały prasowe

Rejestracja na 2. Bieg Czas Na Wzrok potrwa do 30 września 2019 r. Program wydarzenia dostępny jest na www.bieg.czasnawzrok.pl. Warto również śledzić kanały Social Media biegu:

Pomysłodawcą i organizatorem 2. Rodzinnego Biegu Czas Na Wzrok jest Grupa Essilor – lider w produkcji rozwiązań korygujących wzrok, reprezentowana przez Essilor Polonia, JZO, JAI KUDO, Essilor Optical Laboratory Poland. Sponsorem Głównym jest firma Bausch+Lomb ULTRA(r), producent szkieł kontaktowych, a Partnerem wydarzenia Dzielnica Wilanów.

Fot. Materiały prasowe

 


Lifestyle

A co jeśli to nie jest „tylko koleżanka”? 5 sygnałów, że twój partner się zakochał w kimś innym

Redakcja
Redakcja
26 września 2019
Fot. iStock/Vladimir Vladimirov
 

Kiedy jesteśmy w związku, wydaje nam się, że „niewinny flirt” z kimś innym niż partner jest czymś bezpiecznym. Że nie przekroczymy przecież pewnej granicy. Że sam fakt bycia w relacji chroni nas jakiś magiczny sposób przed zdradą. Przesuwamy więc tę granicę nieco dalej, bo koleżanka czy kolega z pracy okazują się bardzo interesujący. Bo czujemy nieokreślony bliżej, pociąg ku czemuś zakazanemu, a jednocześnie świeżemu, nowemu. Zaczynamy kłamać, oszukiwać bliską osobę, stawiamy na szali wszystko, co udało nam się w związku zbudować. Nie myślimy o tym, co czuje nasz partner. A może on się już domyśla?…

Czy są sygnały, które uprawniają nas do myślenia, że nasza druga połówka związała się emocjonalnie z kimś innym? Skąd wiedzieć, że on zakochał się w kimś innym?

Niektóre nieoczekiwane zmiany w wyglądzie

To dość charakterystyczne: jeśli twój partner nagle zaczyna zwracać szczególną uwagę na swój wygląd, ubrania i kondycję fizyczną, możesz sądzić, że stara się być dla kogoś innego niż ty atrakcyjny. Być może powodem jest nowa znajomość, ale nie należy wykluczyć, że u źródła zmiany leży po prostu chęć zadbania o siebie, bo to poprawia nasze samopoczucie…

Zmiana w zachowaniu i postawie wobec ciebie

Zwykle mężczyźni zaczynają ignorować swoje partnerki, gdy wiążą się w relację z inną kobietą. Dlaczego? Bo albo mają wyrzuty sumienia albo   Niektórzy jednak stają się jeszcze bardziej czuli niż zazwyczaj, chcąc uśpić czujność partnerki… Sama zdecyduj, czy zachowanie twojego ukochanego jest „podejrzane”.

Dystans

On oddala się od ciebie. Powodem jest to, że czas, uwaga, troska i uczucia są podzielone. Ale również to, że zaangażowanie w nową relację sprawia, że on nieświadomie zwiększa dystans między tobą a nim. Podświadomie stara się być lojalny wobec nowej miłości. Również w sferze seksualnej – unika bliskości fizycznej z tobą.

Niechęć, agresja

Podwójne życie prędzej czy pózniej wywołuje frustrację. Życie pod presją, poczucie winy, chęć uwolnienia się z niewygodnej sytuacji są zródłem trudnych emocji. Te, kumulowane w głębi wychodzą na powierzchnię w postaci niekontrolowanych wybuchów agresji. Jego złość skupiona jest na tobie, bo jeśli pokochał kogoś innego stanowisz… przeszkodę na jego drodze do szczęścia.

Unikanie rozmów o przyszłości

Nawet tej najbliższej. Ktoś, kto ma zajęte serce, kto pokochał kogoś innego nie będzie planował z Tobą życia. Nawet jeśli zamierza prowadzić podwójną grę i nie zrezygnuje z waszego związku, spowoduje, że cały ciężar organizowania przyszłości spocznie na tobie. Bo jemu jest właściwie wszystko jedno.

Oczywiście, każdy z tych sygnałów może oznaczać osobiste problemy, zmęczenie, chorobę, problemy emocjonalne… Dlatego każdą sytuację należy rozpatrywać bardzo indywidualnie. Jeśli jednak uważasz, że masz powody by podejrzewać, że twój partner zakochał się w kimś innym – i zaobserwowałaś powyższe sygnały – zagraj w otwarte karty i zapytaj wprost. Nie ma co walczyć o związek, w którym uczucie występuje tylko po jednej ze stron.

 

 


Lifestyle

A czy ty pozwolisz sobie na wieczór pełen szczerości wśród swoich przyjaciół?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
25 września 2019
(NIE)ZNAJOMI, © Fot Jaroslaw Sosinski

Wyobraź sobie, że masz grono przyjaciół. No dobra, może wcale nie musisz sobie tego wyobrażać. Znacie się od wielu lat, konie możecie razem kraść. Wydawałoby się, że między wami nie ma tajemnic, właściwie żadnych. Jednak przychodzi taki wieczór, który obnaża prawdę o was samych. Prawdę, która zaskakuje i trudno się z nią zmierzyć.

Załóżmy, że spotykacie się i ustalacie jedną zasadę: nie chowacie telefonów, czytacie wszystkie wiadomości, gdy ktoś do was dzwoni rozmawiacie tylko przez głośnik, żeby wszyscy słyszeli. I co, gdy okazuje się, że wskutek wielu przypadkowych zdarzeń, jedno z was jest gejem lub lesbijką?

Jesteście w szoku? Nie wiecie, co powiedzieć? Realnie mierzycie się z własnymi przekonaniami i ograniczeniami. A przyjaciel czy przyjaciółka patrzy i czeka na waszą reakcję. Łatwo nam wchodzić w czyjąś skórę, ale co, gdy sami zostajecie postawieni w sytuacji, w której tak łatwo oceniać innych.

(NIE)ZNAJOMI, © Fot Jaroslaw Sosinski

Film „(Nie)znajomi”, który powstał na kanwie włoskiego „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” odkrywa prawdę o nas samych. Zupełnie prosto, bez zbędnych manipulacji. Ot, nasze telefony i to co w nich mamy, co dostajemy, o czym rozmawiamy pokazują, jacy jesteśmy naprawdę.

To, co najbardziej skłania do refleksji to myśl, na ile tak naprawdę się znamy i na ile pozwalamy innym być sobą w naszym towarzystwie. Lubimy myśleć o sobie, że jesteśmy tolerancyjni, akceptujący każdą formę inności czy odmienności. Ale czy naprawdę tacy jesteśmy? Co, gdy przyjaciel przez lata nie przyznaje się do tego, co naprawdę czuję, z czym się mierzy? Nie przyznaje się, bo widzi i słyszy wszystko to, czego my zobaczyć w naszych gestach, słowach nie chcemy. Zauważa niechęć, koduje żarty, rozmowy o osobach trzecich, komentarze. I wie, że coming out nawet w towarzystwie najbliższych mu ludzi jest niemożliwy. Niemożliwy, bo nie spotka się ze zrozumieniem, a raczej wstrętem, strachem, tysiącem wątpliwości i na pewno też sporym szokiem. Słowa wsparcia? Nie jest o nie łatwo w pierwszym momencie, w tym przypadku raczek każdy skupia się na swoich emocjach: jak mogłeś/mogłaś nic nie powiedzieć?; dlaczego mnie okłamywałaś/okłamywałeś?; nie ufasz mi?

(NIE)ZNAJOMI, © Fot Jaroslaw Sosinski

Bycie innym niż reszta przyjacielskiej paczki nie jest łatwe. Każdy z nas żyje według pewnego schematu, przyjętego modelu. Mamy po 40 lat, wydawałoby się, że życie już niczym wielkim zaskoczyć by nas nie mogło. A jednak i przez jedną z najbliższych nam osób.

(NIE)ZNAJOMI, © Fot Jaroslaw Sosinski

Jak bardzo tworzymy iluzję własnego świata z pasującymi do niego przyjaciółmi, a na ile jesteśmy w stanie zaakceptować, że ktoś wychyla się z przyjętego przez nas porządku? Czy mamy wokół siebie osoby, którym ufamy, które nam mogą ufać? Jesteśmy oceniający? Porównujący?

Maja Ostaszewska, Katarzyna Smutniak ,Lukasz Simlat ,Aleksandra Domanska ,Tomasz Kot, Michal Zurawski ,Wojciech Zoladkowicz,

„(Nie)znajomi” choć zabawny w swojej formie, odkrywa wiele z naszej ciemnej strony natury. Czy mielibyście odwagę z waszymi przyjaciółmi zagrać w tę grę? Położyć telefony na stół i nie mieć przed sobą przez jeden wieczór tajemnic?


Zobacz także

Czy to nie ironia? Przyjaciółka przedstawia ci swojego chłopaka, a on okazuje się być mężczyzną twojego życia

Gry planszowe z serii „Było sobie życie” – nie znajdziesz lepszego prezentu, nie tylko na Święta

Prysznic, herbata, drzemka – tego nie rób po jedzeniu!