Lifestyle

Ruszyła rejestracja na 2. Bieg Czas Na Wzrok

Redakcja
Redakcja
26 września 2019
 

Ruszyła rejestracja na drugą edycję, organizowaną w tygodniu obchodów Światowego Dnia Wzroku. W tym roku wydarzeniu przyświeca jeden cel: pomoc Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce i rodzinom zastępczym. Organizator przekaże tyle par okularów korekcyjnych dzieciom, ilu zawodników weźmie udział w Biegu Głównym.

Okazji do wspólnego, rodzinnego świętowania jest więcej. 2. Rodzinny Bieg Czas Na Wzrok to również podsumowanie ogromnego sukcesu ogólnopolskiej kampanii Czas na Wzrok 40+. Głównym jej celem jest budowanie świadomości potrzeby regularnych badań wzroku i prawidłowej korekcji okularowej oraz edukacja w zakresie prezbiopii. 2. Bieg Czas Na Wzrok odbędzie się 12 października o godz. 13:00 w Miasteczku Wilanów. Zawody zostaną rozegrane na dystansie 5 km.

Fot. Materiały prasowe

1 uczestnik = 1 para okularów dla dziecka

Charytatywny charakter imprezy podkreśla wspólny cel – pomoc dzieciom. Organizatorzy przekażą podopiecznym Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce, które zajmuje się dziećmi opuszczonymi, osieroconymi i zagrożonymi utratą opieki rodziców, oraz rodzinom zastępczym tyle par okularów korekcyjnych, ilu zawodników weźmie udział w Biegu Głównym. Pomysł jest kontynuacją zainicjowanego przez Grupę Essilor programu Zobacz Lepszą Przyszłość. W ramach akcji pracownicy firmy przeprowadzają przesiewowe badania wzroku w domach dziecka. 2. Rodzinny Bieg Czas Na Wzrok to doskonała okazja do tego, by poprawić jakość widzenia kolejnym potrzebującym dzieciom – tym razem podopiecznym SOS Wiosek Dziecięcych i rodzin zastępczych.

Fot. Materiały prasowe

Każda para okularów jest dla naszych podopiecznych kolejną szansą na lepszą przyszłość. Dzięki poprawie wzroku dzieci lepiej się komunikują, osiągają lepsze wyniki w nauce czy po prostu są pewniejsze siebie. Chętniej podejmują wyzwania i nawiązują nowe relacje. – mówi Barbara Rajkowska, Dyrektor Krajowy SOS Wiosek Dziecięcych.

Fot. Materiały prasowe

Atrakcje w Miasteczku Biegowym

Wydarzeniu towarzyszyć będzie szereg atrakcji rodzinnych – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Każdy będzie mógł poddać się bezpłatnemu badaniu przesiewowemu wzroku. Z myślą o rodzinach, Organizatorzy zadbają także o przygotowanie strefy rekreacji z animacjami dla najmłodszych, strefy gastro oraz strefy chill out. Dzieci będą mogły również wziąć udział w towarzyszącym imprezie Biegu Dla Dzieci w czterech kategoriach wiekowych (5-7 lat, 7-9 lat, 9-13 lat oraz 13-15 lat), na czterech dystansach: 50 m, 150 m, 200 m oraz 300 m. Po wręczeniu nagród najlepszym biegaczom odbędzie się również występ Magdy Beredy – jednej z najpopularniejszych śpiewających YouTuberek – oraz koncert Staszka Karpiela-Bułecki z zespołem Future Folk.

Fot. Materiały prasowe

Rejestracja na 2. Bieg Czas Na Wzrok potrwa do 30 września 2019 r. Program wydarzenia dostępny jest na www.bieg.czasnawzrok.pl. Warto również śledzić kanały Social Media biegu:

Pomysłodawcą i organizatorem 2. Rodzinnego Biegu Czas Na Wzrok jest Grupa Essilor – lider w produkcji rozwiązań korygujących wzrok, reprezentowana przez Essilor Polonia, JZO, JAI KUDO, Essilor Optical Laboratory Poland. Sponsorem Głównym jest firma Bausch+Lomb ULTRA(r), producent szkieł kontaktowych, a Partnerem wydarzenia Dzielnica Wilanów.

Fot. Materiały prasowe

 


Lifestyle

A co jeśli to nie jest „tylko koleżanka”? 5 sygnałów, że twój partner się zakochał w kimś innym

Redakcja
Redakcja
26 września 2019
Fot. iStock/Vladimir Vladimirov
 

Kiedy jesteśmy w związku, wydaje nam się, że „niewinny flirt” z kimś innym niż partner jest czymś bezpiecznym. Że nie przekroczymy przecież pewnej granicy. Że sam fakt bycia w relacji chroni nas jakiś magiczny sposób przed zdradą. Przesuwamy więc tę granicę nieco dalej, bo koleżanka czy kolega z pracy okazują się bardzo interesujący. Bo czujemy nieokreślony bliżej, pociąg ku czemuś zakazanemu, a jednocześnie świeżemu, nowemu. Zaczynamy kłamać, oszukiwać bliską osobę, stawiamy na szali wszystko, co udało nam się w związku zbudować. Nie myślimy o tym, co czuje nasz partner. A może on się już domyśla?…

Czy są sygnały, które uprawniają nas do myślenia, że nasza druga połówka związała się emocjonalnie z kimś innym? Skąd wiedzieć, że on zakochał się w kimś innym?

Niektóre nieoczekiwane zmiany w wyglądzie

To dość charakterystyczne: jeśli twój partner nagle zaczyna zwracać szczególną uwagę na swój wygląd, ubrania i kondycję fizyczną, możesz sądzić, że stara się być dla kogoś innego niż ty atrakcyjny. Być może powodem jest nowa znajomość, ale nie należy wykluczyć, że u źródła zmiany leży po prostu chęć zadbania o siebie, bo to poprawia nasze samopoczucie…

Zmiana w zachowaniu i postawie wobec ciebie

Zwykle mężczyźni zaczynają ignorować swoje partnerki, gdy wiążą się w relację z inną kobietą. Dlaczego? Bo albo mają wyrzuty sumienia albo   Niektórzy jednak stają się jeszcze bardziej czuli niż zazwyczaj, chcąc uśpić czujność partnerki… Sama zdecyduj, czy zachowanie twojego ukochanego jest „podejrzane”.

Dystans

On oddala się od ciebie. Powodem jest to, że czas, uwaga, troska i uczucia są podzielone. Ale również to, że zaangażowanie w nową relację sprawia, że on nieświadomie zwiększa dystans między tobą a nim. Podświadomie stara się być lojalny wobec nowej miłości. Również w sferze seksualnej – unika bliskości fizycznej z tobą.

Niechęć, agresja

Podwójne życie prędzej czy pózniej wywołuje frustrację. Życie pod presją, poczucie winy, chęć uwolnienia się z niewygodnej sytuacji są zródłem trudnych emocji. Te, kumulowane w głębi wychodzą na powierzchnię w postaci niekontrolowanych wybuchów agresji. Jego złość skupiona jest na tobie, bo jeśli pokochał kogoś innego stanowisz… przeszkodę na jego drodze do szczęścia.

Unikanie rozmów o przyszłości

Nawet tej najbliższej. Ktoś, kto ma zajęte serce, kto pokochał kogoś innego nie będzie planował z Tobą życia. Nawet jeśli zamierza prowadzić podwójną grę i nie zrezygnuje z waszego związku, spowoduje, że cały ciężar organizowania przyszłości spocznie na tobie. Bo jemu jest właściwie wszystko jedno.

Oczywiście, każdy z tych sygnałów może oznaczać osobiste problemy, zmęczenie, chorobę, problemy emocjonalne… Dlatego każdą sytuację należy rozpatrywać bardzo indywidualnie. Jeśli jednak uważasz, że masz powody by podejrzewać, że twój partner zakochał się w kimś innym – i zaobserwowałaś powyższe sygnały – zagraj w otwarte karty i zapytaj wprost. Nie ma co walczyć o związek, w którym uczucie występuje tylko po jednej ze stron.

 

 


Lifestyle

Pierwsza pomoc psychologiczna. Jak zareagować, gdy widzisz kogoś w złym stanie psychicznym

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
26 września 2019
Fot. iStock/kieferpix

Jesteś świadkiem wypadku, albo innej dramatycznej sceny. Spotykasz na swojej drodze kogoś, kto wymaga pomocy. Widzisz przed sobą osobę złamaną psychicznie pod wpływem jakiegoś kryzysu. Chcesz jakoś zareagować, ale nie wiesz co konkretnie zrobić, co powiedzieć. Zobacz, jak powinna wyglądać „pierwsza pomoc psychologiczna”.

1. Zbliż się do osoby potrzebującej

Przedstaw się, bądź spokojny, zachowuj się profesjonalnie. Używaj słów „proszę” i przepraszam”. Znajdź ciche, spokojne miejsce na rozmowę (jeśli to oczywiście możliwe)

2. Postaraj się ustabilizować emocje osoby w kryzysie

Mów spokojnym, ciepłym tonem. Jeśli twój rozmówca znajduje się w stanie szoku, będziesz musiał kilka razy powtórzyć to, co chcesz powiedzieć. Pokaż mu proste ćwiczenia oddechowe. Zanim go dotkniesz, zapytaj, czy możesz to zrobić.

3. Zadbaj o jej potrzeby

Nie zgaduj, zapytaj rozmówcę czego potrzebuje. Jeśli nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie, zadbaj o jego podstawowe potrzeby – podaj wodę, coś ciepłego.

4. Trzymaj się faktów

Nie mów „wszystko będzie dobrze”. Nie wiesz tego. Upewnij się, że dobrze zrozumiałeś to, co się wydarzyło. Jeśli nie potrafisz odpowiedzieć na jakieś pytanie, szczerze to przyznaj. Bądź uczciwy.

5. Bądź wspierający, ale nie naciskaj

Szanuj prywatność osoby, której chcesz pomóc. Nie wyciągaj od niej informacji na siłę, nie zmuszaj do opowiadania o traumie, którą przeżyła. Pozwól jej na chwilę samotności, pozwól jej płakać.

6. Pomóż uzyskać dalszą pomoc

Wskaż i zapisz adres/numer do odpowiedniej placówki, jeśli trzeba pomóż się tam dostać. Jeśli to niezbędne, skontaktuj się z najbliższymi osobami rozmówcy lub profesjonalną pomocą medyczną.

Zbyt wielu z nas przechodzi obojętnie obok osób, które potrzebują psychologicznego wsparcia. Tymczasem nasza decyzja o tym, by się na chwilę zatrzymać i poświecić nieznajomemu kilka minut, może uratować czyjeś życie.


Zobacz także

STOP! To już koniec myślenia o sobie w kategorii kury domowej. Przekonaj się kim naprawdę jesteś!

12 rzeczy, które robi (naprawdę) zakochana kobieta

Robienie selfie to zaburzenie psychiczne? Czy można się zgodzić z ekspertami?