Go to content

Rusza loteria szczepionkowa – do wygrania nawet milion złotych

fot. StefaNikolic/iStock
Hulajnoga, pieniądze, samochód, a nawet milion złotych – to wszystko może trafić do osób zaszczepionych przeciwko Covid-19, którym poszczęści się w losowaniu – informuje Prawo.pl. Najpierw jednak trzeba zgłosić chęć wzięcia udziału w loterii – można to zrobić od 1 lipca 2021. Konieczne będzie zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta lub telefon na infolinię.

„Jeżeli nie osiągniemy wystarczającego poziomu zaszczepienia, będziemy musieli liczyć się z czwartą falą COVID-19, a w konsekwencji nie można wykluczyć żadnych sytuacji, z lockdownem włącznie” – mówił cytowany przez portal Michał Dworczyk, członek Rady Ministrów.

Jak podaje Prawo.pl, rząd zauważa spadek liczby chętnych do zaszczepienia się, ale nie zdecydował się na razie na zmianę przepisów i wprowadzenie obowiązkowych szczepień. Stawia na zachęty – jedną z nich jest Loteria Narodowego Programu Szczepień.

Do loterii zgłosić się może w pełni zaszczepiona osoba – obecnie jest ich 13 mln 034 tys. 402.

Jak dowiaduje się w resorcie zdrowia serwis Prawo.pl, nie ma jeszcze szczegółowych wytycznych, bo te pojawią się prawdopodobnie 1 lipca (za organizację loterii odpowiada Kancelaria Prezesa Rady Ministrów). Według serwisu prawdopodobnie do uczestniczenia w losowaniu będzie wystarczało samo przyjęcie jednej dawki preparatu J&J lub drugiej dawki pozostałych szczepionek. W loterii mogą brać udział jedynie osoby pełnoletnie.

Chcąc wziąć udział w losowaniu należy skorzystać z tych samych kanałów, co przy rejestracji na szczepienie. Z rządowego komunikatu wynika, że można będzie to zrobić poprzez Internetowe Konto Pacjenta, stronę www.pacjent.gov.pl oraz dzwoniąc na infolinię 989.

Jak poinformowano Prawo.pl na infolinii 989, rejestracja do loterii różni się o tyle od rejestracji na szczepienie, że nie można zgłosić innej osoby. Każdy musi zadzwonić sam i zaakceptować regulamin. Ma powstać dodatkowa opcja, która pozwoli na wysłuchanie zasad i ich akceptację.

Jeżeli chodzi o IKP i stronę www.pacjent.gov.pl, maja się na nich pojawić formularze, które pozwolą na dokonanie zgłoszenia. Co istotne, należy zadbać o wpisanie aktualnego numeru telefonu, bo informacja o wygranej i kod, który będzie można wykorzystać w bankomacie, zwycięzca otrzyma SMS-em.

Każda osoba w pełni zaszczepiona ma cztery szanse na nagrody: 1 nagroda natychmiastowa, 1 nagroda tygodniowa, 1 nagroda miesięczna oraz 1 nagroda finałowa.

Do wygrania są m.in. nagrody pieniężne 200 zł, 500 zł oraz tygodniowe – 12 losowań w każdą środę – 60 nagród pieniężnych w wysokości 50 tys. złotych, czy 720 hulajnóg elektrycznych marki Segway-Ninebot.

Miesięczne odbędą się 3 losowania w okresie trwania loterii – 6 nagród po 100 tys. złotych, 6 samochodów osobowych Toyota Corolla.

I wreszcie – nagrody finałowe: 2 nagrody pieniężne w wysokości 1 mln zł, 2 samochody osobowe Toyota C-HR.

Losowanie będzie przeprowadzone przez Totalizator Sportowy w Warszawie.

Więcej: https://www.prawo.pl/prawo/loteria-narodowego-programu-szczepien-jak-sie-zarejestrowac,509173.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom