Go to content

Rozwody będą kosztować więcej? Zmiana prawa uderza w tych, którzy chcą się rozwieść

Fot. iStock

Kiedy myślimy o rozwodach, rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, ile trzeba zapłacić w sądzie za sprawę rozwodową. Dopiero ci faktycznie zainteresowani dowiadują się, jakiej wysokości koszty będą musieli ponieść.

Dla wielu osób, zwłaszcza kobiet, które chcą się wyrwać z przemocowego związku, dotychczasowa kwota 600 złotych, bywała już barierą trudną do przeskoczenia. Sama znam kobiety, które na założenie pozwu o rozwód zbierały przez kilka miesięcy, bo mąż kontrolował każdy ich wydatek. Tymczasem rząd chce znowelizować kodeks postępowania cywilnego oraz ustawę o opłatach sądowych. Zmiany zakładałyby między innymi wzrost opłaty za rozwód o 1400 złotych, za który po nowelizacji trzeba by było zapłacić 2000 złotych. Taka zmiana uderza oczywiście w najbiedniejszych, w kobiety, dla których często rozwód jest heroiczną decyzją i jedyną szansą od uwolnienia się męża tyrana.

Ponadto propozycja rządu zakłada objęcie opłatą tych usług sądowych, które dzisiaj są bezpłatne. Czy ta nowelizacja znajdzie swój finał? Musimy poczekać.


źródło: WPROST