Go to content

Rozwód to nie koniec świata, zacznij budować nowe życie

Fot. iStock/gruizza

To koniec. Rozstanie, rozwód. Decyzja podjęta, klamka zapadła. Ale bez względu na to, które z was podjęło ostateczną decyzję o rozwodzie, pamiętaj, że to nie koniec. Pomyśl, że zamykasz właśnie jedne drzwi, by móc otworzyć kolejne. Dopiero kończąc to, co nam ciążyło, co ciągnęło się jednocześnie nie budując nas, tylko wręcz przeciwnie w pewien sposób niszcząc, możemy zacząć budować coś nowego. W tym przypadku nasze nowe życie. Od czego zacząć?

Pozwól sobie na żałobę

Nie da się przejść obojętnie obok tego, co tworzyliśmy przez kilka czasami nawet kilkanaście lat, a co rozpadło się w drobny mak. Żałoba jest tu naturalnym stanem, ogromne poczucie straty również. W końcu żegnamy się z miłością, z marzeniami, planami. Masz prawo płakać, rozpaczać, pożegnać się z tym wszystkim, co straciłaś.

DorotaWollenszleger z firmy Kobieta i Rozwód Gdańsk:
Po rozwodzie najczęściej czujemy się gorsze, mocno spada poczucie własnej wartości. Nie oznacza to, że tak jest. To są tylko nasze uczucia, do których mamy oczywiście prawo. Huśtawka emocjonalna, towarzyszy wspomnieniom, tym dobry i tym gorszym, to normalny stan. Trzeba dać temu upust. Najbezpieczniej w czterech ścianach, bez świadków, kiedy będzie też czas na uspokojenie tych emocji. Ważne, by nie zamykać się w rozpaczy. Ale nie róbmy też nic na siłę. Po prostu słuchajmy siebie i wsłuchujmy się w nasze potrzeby, a prędzej czy później równowagę osiągniemy. Jeśli natomiast zauważymy, że nasze życie wciąż krąży wokół przeszłości, warto pomyśleć, by udać się do psychologa. Kompetentna osoba pomoże pewne sprawy zrozumieć, a rozdziały, które trzeba zamknąć, pozamykać. Nie bójmy się poprosić o pomoc.

Rozejrzyj się wokół siebie

A kiedy już się wypłaczesz, kiedy już położysz kwiaty na symbolicznym grobie, odwróć się w stronę nowego życia, które na ciebie czeka. Rozejrzyj się wokół, weź kartkę, długopis i spisz wszystko, co masz, co posiadasz. Zastanów się, co będzie ci teraz i tu potrzebne, na czym powinnaś się skupić stawiając fundamenty pod swoje nowe życie. Czy jest to praca? Mieszkanie? Może weryfikacja przyjaciół i podziękowanie tym, którzy są z tobą nadal, na których wsparcie musiałaś liczyć?

DorotaWollenszleger z firmy Kobieta i Rozwód Gdańsk:
Budowanie naszego nowego życia musimy wesprzeć na pewnych fundamentach, takich punktach zaczepienia. Są nimi przyjaciele, dzieci, praca. Wszystko, co pozwala na nowo ułożyć grafik dnia, popołudnia, wieczoru. Jeśli mamy dzieci, skupmy się na nich. Nie ma znaczenia, w jakim są wieku. Na pewno są pogubione w nowej rzeczywistości. Postarajmy się, by nie odczuły, że straciły i nas. Spędzajmy z nimi jak najwięcej czasu. Na początku, to dla nich bądźmy uśmiechnięte, zadbane, zorganizowane. To szybko wejdzie  nam w krew i polubimy siebie na nowo.

Weź życie w swoje ręce

Zobacz, jak wiele pozytywów jest w twojej nowej sytuacji. Teraz to ty decydujesz, co chcesz robić, gdzie mieszkać, jak żyć. Odetnij tę toksyczną pępowinę związku. Przestań się zastanawiać, co by było gdyby, tylko weź życie w swoje ręce. Podejmij decyzje, dokona wyborów, teraz ty ponosisz odpowiedzialność za swoje szczęście. Chcesz być szczęśliwa? Więc zawalcz o to, nie poddawaj się tylko dlatego, że coś się nie udało. Wyciągnij wnioski i staraj się nie popełniać tych samych błędów.

DorotaWollenszleger z firmy Kobieta i Rozwód Gdańsk:
Jeśli mamy taką możliwość postarajmy się zmienić otoczenie, tak by jak najmniej rzeczy nam przypominało o przeszłości. To nie musi być od razu drastyczna przeprowadzka. Wystarczy zmiana kilku elementów wystroju np. sypialni i już staje się ona tylko nasza. Gotowa na nowe wspomnienia.

Pobądź sama

Wbrew presji społeczeństwa, że każdy musi z kimś być, ty pobądź sama. Nie ma nic lepszego, jak skupienie się na sobie, na swoich potrzebach, na tym, co dla ciebie tu i teraz jest ważne. Dopiero, gdy z perspektywy czasu spojrzymy na to, co się wydarzyło, będziemy w stanie uniknąć niefortunnych związków, które przyniosą nam więcej krzywdy niż pożytku.

DorotaWollenszleger z firmy Kobieta i Rozwód Gdańsk:
Po przejściu przez rozwód bez względu na to czy był to rozwód burzliwy, czy para rozstała się zgodnie i z klasą, wejście w nowy związek budzi wiele oporów, wątpliwości i obaw. Wciąż w społeczeństwie pokutuje opinia, że rozwód to porażka życiowa, a to nie sprzyja budowaniu wiary w siebie. Po rozwodzie możemy czuć się gorsze, odrzucone, samotne. Brak w nas pewności siebie. Brak również przekonania, że może się udać, że warto komuś znowu zaufać. Zdarza się, że obawy przed rozczarowaniem czy bólem kolejnego rozstania są tak silne, że nie dopuszczamy nowego partnera zbyt blisko. Nie będziemy jednak gotowe na budowanie nowego życia, jeśli nie pozamykamy starego. Połowa wszystkich rozwodników, decydujących się na zalegalizowanie nowego związku, robi to do trzech lat po rozstaniu. Decydują się ponownie stworzyć z kimś rodzinę, pomimo przeszłości i doświadczeń z nią związanych.

Zrób coś dla siebie

A może skorzystałabyś z jakiś warsztatów dla kobiet? Może potrzebujesz popracować nad poczuciem własnej wartości? Na pewnością siebie? Takie spotkania z kobietami to moc i energia i nierzadko wielka inspiracja do działania dla nas samych. Zrób sobie prezent i skorzystaj z takiej oferty. Na pewno nie pożałujesz, a może to okazać się najlepszym z prezentów, jakie sama sobie dałaś.

DorotaWollenszleger z firmy Kobieta i Rozwód Gdańsk:
Po rozwodzie, im piękniejsza jesteś na zewnątrz tym lepiej czujesz się wewnątrz siebie. Wzrasta poczucie wartości i pewności siebie. Zrób dla siebie coś miłego, a może zrobisz coś na, co zawsze miałaś ochotę. Pozwól sobie na coś, czego wcześniej nie doświadczyłaś.

Zrób rzetelny bilans zysków i strat

Szczerze odpowiedz sobie na pytanie, co po rozwodzie straciłaś, a co zyskałaś. Takie realne nazwanie sytuacji, w jakiej się znalazłaś da ci odpowiedź, że wcale nie leżysz na dnie, tylko właśnie masz szansę z niego się odbić. Tej szansy nie warto marnować – uwierz.

Znamy wiele kobiet po rozwodzie, które myślały, że świat im się zawalił, że teraz to już na pewno same sobie rady w życiu nie dadzą. A dzisiaj? Na to wspomnienie śmieją się szczerze, bo to było ostatnie z kłamstw, które ciągnęły się za nimi, kiedy rozstawały się ze swoim mężem. Bo często to on chciał, żeby tak myślały. Dzisiaj są świetnymi, przebojowymi, pewnymi siebie kobietami, nierzadko w nowych szczęśliwych związkach. Ty też możesz być wśród nich, tylko pozwól sobie na to.

Pamiętaj, nie musisz być sama! Szukaj wsparcia, nie bój się pytać.

Partnerem artykułu jest

logo KiR Gdańsk (1)

 

Kobieta i Rozwód Gdańsk to firma stworzona przez kobiety dla kobiet. To wyjątkowe miejsce skupiające wszystkich specjalistów, którzy na zawiłej drodze rozwodowej mogą być potrzebni: prawników, mediatorów, psychologów, terapeutów, detektywów. Bywa, że do jednej sprawy trzeba zaangażować cały zespół. Tu nic nie jest przypadkowe. Możesz być pewna, że przydzieleni do sprawy specjaliści to sprawdzeni, kompetentni i skuteczni profesjonaliści.