Lifestyle

Rozwiązanie konkursu „Zatrzymaj w sobie radość dziecka na zawsze!”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
3 lipca 2018
Fot. iStock / itsskin
 

Pojedź do wesołego miasteczka, zagraj w ulubioną grę, tańcz przed lustrem i śpiewaj do łyżki, którą mieszasz zupę – bo dlaczego u licha miałbyś tego nie robić? Spraw, aby w tym roku obudziło się w tobie, wewnętrzne dziecko. By cała twoja rodzina bawiła się i cieszyła sobą – od czubka głowy, po mały palec u nogi 😉 . Każdy z nas potrzebuje zabawy, każdy z nas chowa głęboko w sercu choć mały okruszek beztroski. Przed nami wakacje – czas, kiedy łatwiej nam odnaleźć wewnętrzne dziecko skryte w głębi serca. Urlopy, wyjazdy, leniwe weekendy spędzone na plaży czy tarasie. Czas kiedy raport dla szefa i skrzynka mailowa nie są ważniejsze od biegania na bosaka i świeżych czereśni… Uwolnijcie się w te wakacje od nadmiaru dorosłości. 

Razem z marką 5.10.15. oraz Parkiem Rozrywki Energylandia serdecznie dziękujemy wam za tak liczny udział w naszej zabawie! ❤

Więcej o dobrej zabawie, radości i potrzebie doświadczania nowych, pozytywnych emocji, przeczytacie na blogu Akademii 5.10.15. To miejsce, w którym można dowiedzieć się wiele na temat potrzeb dziecka. Znajdziecie tam teksty i porady dla rodziców, pomysły na spędzanie czasu z dziećmi, a także mnóstwo informacji i inspiracji. Nie zabraknie również głosu specjalistów takich, jak Małgorzata Ohme – psychologa dziecięcego i rodzinnego, ekspertki Akademii 5.10.15..

Laureatom serdecznie gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres e-mail, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected] z dopiskiem: „Radość dziecka”. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsora swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

 

Laureaci:

  1. Patrycja Piasecka
  2. Magdalena Marek
  3. Maria Cyrylo
  4. Arkadiusz Wantuch
  5. Izabela Jurkiewicz
  6. Liliana Choromańska
  7. Bożena Osowiecka
  8. Darek Jurek
  9. Marek Frycz
  10. Agata Kozłowska

Bon na zakupy w sklepach stacjonarnych 5.10.15. o wartości 100 zł każdy

karta podarunkowa


Basia Ania Wawrzyczek

Rodzinny, jednodniowy bilet wstępu do Energylandii (dla 4 osób)

zaproszenie_

Regulamin konkursu znajdziecie tutaj.

 


Lifestyle

Żyjesz z narcyzem? Jeśli nie chcesz wywołać wojny, nie mów mu tych pięciu rzeczy

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
3 lipca 2018
Fot. iStock/gpointstudio
 

Rozmowa z narcyzem – kimś, kto ma zawyżone (i niewzruszone) poczucie własnej wartości – jest jak chodzenie po polu minowym. Każde słowo, które wypowiesz, może wywołać furię. Czasami zastanawiasz się trzy razy, zanim coś powiesz, byleby nie doprowadzić do wielkie awantury tak naprawdę zrodzonej z niczego – jedynie ze źle dobranych słów. 

W relacji z narcyzem bardzo często to my czujemy się winni, jego zmianom nastrojów, tego, że mu przykro czy źle. Jest w stanie nam wmówić, że jego zdenerwowanie to tylko wynik naszego zachowania. Ale to nieprawda. Ludzie o osobowości narcystycznej nie radzą sobie kompletnie z regulowaniem własnych emocji i frustracją. Są często jak 3-latki, które nie tolerują silnych bodźców uczuciowych. I żeby nie pokazać swoich słabości, najczęściej nas atakują – wiadomo – agresja, to najlepsza obrona. Narcyzi kontrolują innych poprzez napady złości, ich gniew wywołuje w najbliższych niepokój i przerażenie, dlatego im ulegamy, odpuszczamy, co więcej – zaczynamy się zastanawiać, czy to my powinniśmy się zmienić.

Jeśli już jesteś w bliskiej relacji z narcyzmem, warto wiedzieć, jak z nim rozmawiać, by nie zamienić rozmowy w piekło.

5 rzeczy, których nie powinniśmy mówić w rozmowie z narcyzem

„Nie zrobiłabym tego w ten sposób”

Nawet jeśli użyjesz takiego sformułowania w dobrej wierze – jako wstępu do konstruktywnej krytyki, narcyz usłyszy tylko, że nie zrobił czegoś dobrze i że ty możesz zrobić to lepiej. To podwójny cios dla poczucia jego własnej wartości. Wszystko, co pokazuje ich w niezbyt pozytywnym świetle, jest dla osobowości narcystycznej nie do zniesienia.

Lepiej użyj: „Popracujmy nad tym, żeby to zrozumieć”.

„Jesteś w błędzie”

Osobowości narcystyczne zupełnie nie radzą sobie z bezpośrednią konfrontacją. Z natury są wojownikami, więc będą walczyć ze wszystkich sił, by tobie udowodnić, że się mylisz. Albo obrażą się, przestaną odzywać w ten sposób stosując przemoc w waszej relacji. Jasne, że nie możesz trzymać języka za zębami i się nie odzywać, ale chcąc doprowadzić do rozmowy i konfrontacji lepiej zacznij od: „Kurczę, widzę to trochę inaczej…”.

„Co jest z tobą nie tak?”

W swoich myślach zadawaj pytań, ile tylko chcesz, tylko nigdy nie ulegaj pokusie, by zadać je naprawdę. Narcyzm jest bardzo wrażliwy odnośnie swojej samooceny i nienawidzi być postrzegany jako „inny, gorszy”. Aby dowiedzieć się, co do diabła dzieje się w umyśle narcyzów, wybierz słowa, które odzwierciedlają empatię i chęć zrozumienia, jak im pomóc. Lepiej powiedz: „Wygląda na to, że dużo się dzieje w twoim życiu. Chcesz o tym porozmawiać?”

„Ale ty nigdy ____”

„Ale ty nigdy nie widziałeś tego filmu”, „Nigdy nie byłeś na tej imprezie, pamiętasz?”, „Nigdy nie przeczytałeś tej książki”. I choć wydaje ci się naturalne zwrócenie uwagi, że ktoś kłamie i mówi głupoty, lepiej odpuść sobie zwracanie publicznie uwagi narcyzowi – wpadnie on w szał i zmiesza cię z błotem. Zamiast tego, możesz dać innym do zrozumienia na osobności, że nie słyszą faktów, tylko wymyślone historie.

„To nieprawda”

Ponieważ narcyz jest skupiony na utrzymywaniu nadętego poczucia siebie, jest wyczulony na wszystko, co mogłoby je podważyć. Dlatego właśnie ludzie o narcystycznej osobowości nie przejmują się prawdą. Jedyne, co ma dla nich znaczenie, to poczucie wygranej.  Dlatego nawet jeśli dysponujesz mocnymi dowodami, które wspierają twoją pozycję w sposób delikatny i uzasadniony, narcyz zacznie je traktować jak osobisty atak w pełnym wymiarze. Każdy twój argument wywoła u niego agresję, zrobi wszystko, by cię poniżyć i zniwelować twoje racje.

Jak więc radzić sobie z narcyzem? Cóż, to nigdy nie jest łatwe. Często pytacie w wiadomościach do nas, czy narcyz może się zmienić. Niestety, prawda jest taka, że zmienia się bardzo rzadko, to trwająca przez całe życie cecha osobowości, która na ogół z wiekiem się pogarsza…

Dla własnego zdrowia psychicznego, spokoju i szczęścia – zdystansuj się na ile to możliwe w tej relacji. Przestań oczekiwać empatii, która nigdy nie nadejdzie, szacunku, którego nigdy nie zostanie zaoferowany i kompromisu, który nigdy nie nastąpi. Cierpimy w związkach z narcyzami, łamiemy dla nich nasze serca, bo wciąż mamy nadzieje, że w końcu nadejdą lepsze dni. Ale one nie nadejdą, może pojawiają się na ułamek sekundy, gdy on będzie cię potrzebował, żeby samemu lepiej się poczuć. Chroń siebie, jeśli nie możesz się rozstać i bądź przygotowana na to, że nadal wiele rzeczy, które będziesz robić w dobrej wierze, obrócą się przeciwko tobie.


źrodło: msn.com

 


Lifestyle

Trzy zapachy, które pomogą ci stracić zbędne kilogramy i powstrzymają przed jedzeniem słodyczy

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
3 lipca 2018
Fot. iStock/Neustockimages

Gdybyśmy mogli odkryć sekret szczupłej sylwetki, bylibyśmy milionerami, prawda? Ileż to już diet nie wymyślono, ileż sposobów nie podano, a jednak często te najprostsze i podstawowe, nie wymagające od nas wielkich nakładów finansowych i rewolucji w życiu, są najczęściej najskuteczniejsze.

Czy wiecie, że naturalne zapachy mogą powstrzymać nas przed jedzeniem, wytłumić nasz wilczy apetyt? Shona Wilkinson, dietetyk, wymienia trzy olejki eteryczne, które poprawiają nasze samopoczucie bez potrzeby jedzenia czekolady lub innych słodyczy, które dają nam na chwilę energię podnoszą poziom cukru w naszym organizmie.

1. Olejek miętowy

Okazuje się, że ten zapach pobudza nasze zmysły, wzmaga koncentrację i może zapewnić klarowność naszego myślenia. Wszystko to dlatego, że pachnąca mięta pieprzowa stymuluje nerw trójdzielny, który z kolei stymuluje obszar mózgu odpowiedzialny za nasze pobudzenie, dzięki czemu będziesz mieć więcej energii. Spróbuj powąchać miętę w momencie, kiedy masz najniższy spadek formy w ciągu dnia, to pomoże ci się ożywić i pobudzić do działania. Może warto pomyśleć o tym, by w domu trzymać miętę w doniczce, która naturalnie będzie wydzielać swój zapach?

2. Mandarynka/klementynka

Intensywny zapach tego owocu jest jednym z najbardziej pozytywnych, jakie można poczuć, według badań przeprowadzonych w czasopiśmie Chemical Senses. Wąchanie olejku o tym zapachu jest idealnym sposobem na poprawę nastroju. To tak jakbyśmy nakarmili się samym zapachem. Wypróbujcie, niech w waszym domu pachnie mandarynkami nie tylko podczas Bożego Narodzenia.

3. Grejpfrut

Grejpfrut znany jest jako jeden z najlepszych owoców polecanych przy odchudzaniu, to on pomaga nam spalać tłuszcz. Dzieje się tak, ponieważ niektóre z aktywnych składników grejpfruta korzystnie wpływają na nasz metabolizm i zmniejszą apetyt. Sam zapach grejpfruta ukryty w olejku obniża ochotę na słodkości, co z kolei w dalszej perspektywie może pomóc w utracie wagi. Kiedy poczujesz nadchodzący głód, zwalcz go bezpośrednim wdychaniem olejku grejpfrutowego.


źródło: home.bt.com


Zobacz także

Rozmiar rozmiarowi nierówny

Za małe? Niemożliwe, przecież zawsze noszę M! Rozmiar rozmiarowi nierówny

Epson: Nowy ambasador, nowe modele

http://www.lapjaja.pl/

Trzymaj się mocno i regularnie! #łapjaja