Go to content

Rozstępy – jak się ich pozbyć? Sprawdzone sposoby!

rozstępy, ciało, bielizna
fot. Delmaine Donson/iStock

Rozstępy są rodzajem blizn przybierających postać nieestetycznych, pręgowatych pasm na powierzchni skóry. Pojawiają się na udach, pośladkach, brzuchu i piersiach. Dla wielu są źródłem wstydu i kompleksów. Co zrobić by się ich pozbyć?

Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy powstają w wyniku szybkiego przybierania na wadze, rozciągania skóry, budowania masy mięśniowej lub w wyniku zmian hormonalnych zachodzących przykładowo w czasie ciąży. Wzrost poziomu kortykosteroidów, a dokładniej kortyzolu (zwanego również hormonem stresu), ma negatywny wpływ na wytrzymałość i jakość włókien kolagenowych i elastynowych.

Rozstępy – jak się ich pozbyć?

Największym problemem w walce z rozstępami jest to, że zauważamy je zbyt późno. Jednak nie ma się czemu dziwić, bo w początkowej fazie naprawdę trudno je dostrzec. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się nieestetycznych rozstępów, jednak każdy z nich wymaga czasu, wytrwałości i systematyczności. Niestety ani zabiegi w gabinecie kosmetycznym, ani te wykonywane w domu nie usuną rozstępów całkowicie, ale w znacznym stopniu zmniejszą ich widoczność.

Im później zaczniemy walkę z rozstępami, tym prawdopodobieństwo, że ją wygramy jest mniejsze. Działania warto zacząć już w początkowej fazie, kiedy zmiany są najbardziej widoczne.

Domowe zabiegi kosmetyczne

To jeden ze sposobów walki z pręgowatymi pasmami na powierzchni skóry. Choć domowe zabiegi kosmetyczne całkowicie nie usuną rozstępów, to sprawią, że staną się płytsze i mniej widoczne.

  • Peeling – przyspiesza regenerację skóry i poprawia jej ukrwienie. Doskonale sprawdzi się gotowy peeling dostępny w drogerii, jednak równie dobrze można pokusić się o jego samodzielne przygotowanie. Wystarczy wymieszać dwie łyżki fusów z kawy z oliwą. Dodatkowo do peelingu można dodać sok z cytryny i kilka kropli witaminy E. Po dobrze wykonanym peelingu, nałożone na skórę kosmetyki lepiej się wchłaniają.
  • Sok z cytryny – regularnie wcierany w skórę sok z cytryny rozjaśnia i zmniejsza widoczność rozstępów. Cytryna zawiera dużą ilość witaminy C i kwasów alfa-hydroksylowych, które nie tylko rozjaśniają skórę, ale i pobudzają produkcję kolageny.
  • Szczotkowanie na sucho – to jeden z czołowych zabiegów upiększających, który regularnie wykonywany pomaga w walce z niechcianymi rozstępami. Energiczne szczotkowanie sprawia, że skóra otrzymuje więcej tlenu i cennych składników odżywczych wzmacniających jej strukturę i zapobiegających powstawaniu rozstępów. Szczotkowanie poprawia jędrność i napięcie skóry, spłyca rozstępy i wygładza cellulit.
  • Nawilżenie – to podstawa w walce z rozstępami. Pod dokładnie wykonanym peelingu, czas na odżywienie i nawilżenie skóry. Doskonale sprawdzi się żel z aloesu, którego samodzielne przygotowanie nie jest trudne. Obrany liść aloesu dokładnie blendujemy i nakładamy na skórę.

Zobacz również: Czego nie wiesz o rozstępach?

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym

  • Mikrodermabrazja – w wyniku ścierania zachodzącego podczas zabiegu, pobudzone zostają naturalne procesy regeneracyjne skóry. Organizm zaczyna produkować większą ilość kolagenu i elastyny. Naczynia krwionośne rozszerzają się, co odżywia i poprawia dotlenienie skóry. Mikrodermabrazja zwiększa elastyczność skóry, spłyca rozstępy i blizny.
  • Peeling chemiczny – polega na kontrolowanym uszkodzeniu naskórka, złuszczeniu i odbudowaniu za pomocą mieszaniny związków chemicznych o odpowiednio dobranym stężeniu. W walce z rozstępami najczęściej stosuje się kwas TCA.
  • Mezoterapia – polega na śródskórnym podawaniu związków zapewniających skórze kompleksowe odżywienie.

By zapobiec powstawaniu rozstępów należy kontrolować masę ciała – zbyt szybki przyrost nie wpływa korzystnie na kondycję skóry. Istotną rolę odgrywa nawodnienie od zewnątrz, zdrowa i zbilansowana dieta, a także regularna aktywność fizyczna. Zamiast zwalczać lepiej zapobiegać! Jednak gdy już się pojawią, zamiast walczyć – lepiej zaakceptować!