Lifestyle

Jak rozpoznać ukąszenie komara, a jak meszki?

Bzzz
Bzzz
30 maja 2018
Fot. iStock / nubumbim
 

Okres wiosenny i letni sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. To idealny czas, aby opuścić cztery ściany, złapać więcej słońca i doładować naturalne akumulatory. Dokąd najlepiej się udać, to przede wszystkim kwestia indywidualnych upodobań. Bez wątpienia każdy plener ma swój urok.

Niestety nie ma ideałów, więc znajdzie się kilka minusów. Największym nieszczęściem letnich miesięcy są bez wątpienia… owady.

Nie lubimy owadów, ponieważ…

Te małe stworki potrafią być bardzo dokuczliwe — nie tylko brzęczą przy uchu, ale potrafią popsuć wypoczynek na świeżym powietrzu ukąszeniami. I nie zawsze zabezpieczenia typu: moskitiera, świece czy też spreje lub kremy, są w stanie uchronić nas przed każdym ukąszeniem. Najczęściej przytrafiają się nam ukąszenia komarów i meszek, ale często mylimy ze sobą sprawców zamieszania. Tymczasem ukąszenia komara i meszki różnią się od siebie nie tylko natężeniem niemiłych odczuć, ale możliwymi konsekwencjami. Nie powinniśmy tego bagatelizować.

Skąd się biorą kłopoty?

Ukąszenia mogą być nie tylko sprawiać dyskomfort, ale także pieczenie, ból i obrzęk. Szczególnie osoby wrażliwe na jad, muszą liczyć się z możliwością silnej reakcji alergicznej. Po ukąszeniu organizm uwalnia histaminę, która wywołuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co jest powodem powstawania obrzęków. W zależności od gatunku owada, objawy mogą być zbliżone lub znacznie od siebie się różnić. Gdy utrzymują się one powyżej 3 dni, należy należy udać się do lekarza, bo nie każdy wie, że alergia na komary również się zdarza. Niektóre osoby są dość mocno narażone na uogólnioną reakcję alergiczną, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Ukąszenie komara i meszki.  Jak rozpoznać winowajcę?

Komary i meszki różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również efektami ukąszeń. Niestety często je ze sobą mylimy, ponieważ rzadko zauważamy chwilę ataku i pozostaje się nam jedynie domyślać, co za tym stoi.

Meszki, czyli maleńkie owady, mogą stwarzać większe zagrożenie w porównaniu do komarów, podobnie jak komary, spotykamy na terenie całego kraju. Najczęściej bytują one w pobliżu płytkich wód płynących, są aktywne całą dobę, podczas gdy komary najbardziej aktywne są wieczorami. Meszki swoją ofiarę atakują grupami, z tego powodu masowe ukąszenia tych owadów mogą być bolesne i dotyczyć większego obszaru skóry. Efekty ukąszeń mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ naukowcy podejrzewają, że toksyna zawarta w ślinie owadów rozpuszcza czerwone krwinki. W przypadku ataku dużej ilości meszek u osób wrażliwych, mogą powstać duże obrzęki, zmiany skórne, gorączka, obrzęk płuc utrudniający oddychanie oraz wstrząs anafilaktyczny.

Komary w porównaniu do meszek nie są tak uciążliwe. Najczęściej pojawia się w reakcji na ukąszenie tzw. bąbel i świąd, silniejsze reakcje u osób wrażliwych pojawiają się znacznie rzadziej i nie są tak natężone, w porównaniu do reakcji na ukąszenie meszek.

Jak skutecznie łagodzić efekty ukąszeń?

No cóż, ukąszenie do najprzyjemniejszych nie należy, niezależnie od tego, czy gryzie komar czy meszka. W obu przypadkach nie ma sensu się męczyć z przykrymi efektami i warto sięgnąć po skuteczny sposób na załagodzenie dolegliwości. Domowe sposoby, np. przykładanie cebuli czy okłady z octu bywają kłopotliwe i nie zawsze skuteczne. O wiele lepszym i skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie krótkiego, skoncentrowanego bodźca cieplnego na ograniczoną powierzchnię skóry.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Brzmi skomplikowanie, ale działanie jest proste. Bite Away, czyli wyrób medyczny, generuje temperaturę ok. 51 C, przez okres 3 -6 sekund w zależności od wybranego trybu pacy. Wystarczy ceramiczną końcówkę przyłożyć do miejsca ukąszenia, nacisnąć jeden z dwóch przycisków (3 sek. dla dzieci/6 sek. dla dorosłych), by urządzenie zaczęło działać. Generowane ciepło szybko zmniejsza świąd i pieczenie po ukąszeniu, tym samym zapobiega drapaniu i zaognianiu istniejących zmian. Im szybciej po ukąszeniu użyjemy Bite Away, tym efekt będzie lepszy. Bite Away nie zawiera środków chemicznych, może być używany w każdym wieku, również przez alergików, kobiety w ciąży i dzieci (dzieci powyżej 12 r.ż. lat mogą używać urządzenia samodzielnie). Krótki czas ekspozycji na podwyższoną temperaturę nie uszkadza skóry.

Jak wiadomo, nie ma siły, która powstrzymałaby każde ukąszenie różnych owadów. Ale jest sposób, by załagodzić przykre konsekwencje wakacyjnego towarzystwa komarów i meszek.


Partnerem artykułu jest Sun-Farm.


Lifestyle

Chcesz wiedzieć, dlaczego przyciągasz komary?

Bzzz
Bzzz
14 czerwca 2018
Dlaczego przyciągasz komary?
Fot. iStock / martinedoucet
 

Komary bywają prawdziwym utrapieniem, szczególnie, gdy z bliżej nieznanego powodu, upatrzyły sobie akurat ciebie. Czym byś się nie wysmarował, nie natarł czy nie okadził – nic. Możesz wręcz zakładać się ze znajomymi, że to własnie TY będziesz dziś ucztą dla tych małych krwiopijców. Babcia zawsze powtarzała, że masz „słodką krew”. Czy rzeczywiście? Nie do końca jest to prawda, bo przyczyna tkwi gdzie indziej.

Dlaczego przyciągasz komary? Mity kontra nauka

Dr Clifford W. Bassett z Allergy and Astma Care w Nowym Jorku przed kilkoma laty odkrył, że komary potrafią zwietrzyć nasz zapach z odległości 30 metrów. Brzmi imponująco, dopóki nie uzmysłowimy sobie, co to dla nas oznacza… Jedno jest pewne – mit o słodkiej krwi możemy schować między bajki, nauka ma zupełnie inne zdanie na ten temat.

Wśród bardzo wielu przeprowadzonych badań wyłoniono szereg różnych czynników wpływających na naszą atrakcyjność dla komarów – jednak nawet w świetle naukowych dowodów jedna z teorii znacznie przewyższa pozostałe. Komary wybierają nas po zapachu.

Udowodniono, że komary preferują pewien zapach ciała, co może być czynnikiem genetycznym – i lgną do osób pachnących podobnie, nawet niespokrewnionych ze sobą.

Mit słodkości – jest w tej bajce szczypta prawdy, choć z krwią nie ma nic wspólnego. Okazuje się, że komary preferują słodki zapach (w sumie, jak większość owadów). Zapach ten zależy od stosunku dwutlenku węgla do kwasu mlekowego oraz pozostałych składników ludzkiego potu.

Jedno z badań, opublikowane na łamach serwisu BBC, stawiają sprawę jasno – oprócz zapachu na wybory kulinarne komarów wpływa nasza temperatura ciała. Otóż komary preferują ciepłe dania, czyli wybiorą sobie osobę o wyższej temperaturze ciała, niż jej towarzysze. A mają ku temu doskonałe zdolności – receptory umiejscowione na czułkach.

Nie każdemu komarowi smakujesz równie dobrze… Kolejne badania autorstwa dr. Uliricha Berniera, chemika i entomologa Agricultural Research Service amerykańskiego departamentu rolnictwa, dowodzą, że różne gatunki komarów (a jest ich koło trzech tysięcy) mają odmienne gusta. Oznacza to, że twój zapach może być atrakcyjny tylko dla danego gatunku komara, podczas gdy inny jego kuzyn mógłby uznać cię za marnej jakości posiłek.

Co wpływa na twój zapach?

 • ilość wydychanego dwutlenku węgla
 • skład twojego potu – m.in. twoje indywidualne cechy osobnicze,
 • zapach twoich kosmetyków
 • aktywność fizyczna
 • spożywany alkohol
 • czosnek, cebula, pieprz
 • sztuczne tkaniny (sprzyjające poceniu w nienaturalny sposób)
 • perfumy i dezodoranty (nie chodzi o kreślony zapach, bo każdy zapach inaczej gra ze skórą konkretnego człowieka)

Jak uniknąć ukąszenia?

Nie wszystko działa tak, jak byśmy sobie tego życzyli – i czasem nie sposób uniknąć ukąszenia, ale jest całkiem sporo rzeczy, które mogą ryzyko komarowego ataku zminimalizować:

 • używaj preparatów odstraszających komary
 • nie zostawiaj naczyń z wodą, wiader, misek itp.
 • dbaj o higienę, szczególnie, gdy intensywnie się spocisz
 • unikaj agresywnych zapachów kosmetyków
 • zgaś światło, zanim otworzysz okno
 • unikaj bardzo intensywnych czy neonowych kolorów ubrań
 • załóż moskitierę

A gdy już komar cię dopadnie – nie cierp. Skorzystaj z innowacyjnych sposobów na łagodzenie objawów ukąszenia.

Jak skutecznie łagodzić efekty ukąszeń?

No cóż, ukąszenie do najprzyjemniejszych nie należy, niezależnie od tego, czy gryzie komar czy meszka. W obu przypadkach nie ma sensu się męczyć z przykrymi efektami i warto sięgnąć po skuteczny sposób na załagodzenie dolegliwości. Domowe sposoby, np. przykładanie cebuli czy okłady z octu bywają kłopotliwe i nie zawsze skuteczne. O wiele lepszym i skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie krótkiego, skoncentrowanego bodźca cieplnego na ograniczoną powierzchnię skóry.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Brzmi skomplikowanie, ale działanie jest proste. Bite Away, czyli wyrób medyczny, generuje temperaturę ok. 51 C, przez okres 3 -6 sekund w zależności od wybranego trybu pacy. Wystarczy ceramiczną końcówkę przyłożyć do miejsca ukąszenia, nacisnąć jeden z dwóch przycisków (3 sek. dla dzieci/6 sek. dla dorosłych), by urządzenie zaczęło działać. Generowane ciepło szybko zmniejsza świąd i pieczenie po ukąszeniu, tym samym zapobiega drapaniu i zaognianiu istniejących zmian. Im szybciej po ukąszeniu użyjemy Bite Away, tym efekt będzie lepszy. Bite Away nie zawiera środków chemicznych, może być używany przez osoby w każdym wieku, również przez alergików, kobiety w ciąży i dzieci (dzieci powyżej 12 r.ż. lat mogą używać urządzenia samodzielnie). Krótki czas ekspozycji na podwyższoną temperaturę nie uszkadza skóry.

Jak wiadomo, nie ma siły, która powstrzymałaby każde ukąszenie różnych owadów. Ale jest sposób, by załagodzić przykre konsekwencje wakacyjnego towarzystwa komarów i meszek.

Produkt można kupić na allegro TUTAJ – KLIK.


Partnerem artykułu jest Sun-Farm.

na podstawie: krokdozdrowia.combusinessinsider.com.plnaukawpolsce.pap.pl