Go to content

Jak rozpoznać ukąszenie komara, a jak meszki?

Fot. iStock / nubumbim

Okres wiosenny i letni sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. To idealny czas, aby opuścić cztery ściany, złapać więcej słońca i doładować naturalne akumulatory. Dokąd najlepiej się udać, to przede wszystkim kwestia indywidualnych upodobań. Bez wątpienia każdy plener ma swój urok.

Niestety nie ma ideałów, więc znajdzie się kilka minusów. Największym nieszczęściem letnich miesięcy są bez wątpienia… owady.

Nie lubimy owadów, ponieważ…

Te małe stworki potrafią być bardzo dokuczliwe — nie tylko brzęczą przy uchu, ale potrafią popsuć wypoczynek na świeżym powietrzu ukąszeniami. I nie zawsze zabezpieczenia typu: moskitiera, świece czy też spreje lub kremy, są w stanie uchronić nas przed każdym ukąszeniem. Najczęściej przytrafiają się nam ukąszenia komarów i meszek, ale często mylimy ze sobą sprawców zamieszania. Tymczasem ukąszenia komara i meszki różnią się od siebie nie tylko natężeniem niemiłych odczuć, ale możliwymi konsekwencjami. Nie powinniśmy tego bagatelizować.

Skąd się biorą kłopoty?

Ukąszenia mogą być nie tylko sprawiać dyskomfort, ale także pieczenie, ból i obrzęk. Szczególnie osoby wrażliwe na jad, muszą liczyć się z możliwością silnej reakcji alergicznej. Po ukąszeniu organizm uwalnia histaminę, która wywołuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co jest powodem powstawania obrzęków. W zależności od gatunku owada, objawy mogą być zbliżone lub znacznie od siebie się różnić. Gdy utrzymują się one powyżej 3 dni, należy należy udać się do lekarza, bo nie każdy wie, że alergia na komary również się zdarza. Niektóre osoby są dość mocno narażone na uogólnioną reakcję alergiczną, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Ukąszenie komara i meszki.  Jak rozpoznać winowajcę?

Komary i meszki różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również efektami ukąszeń. Niestety często je ze sobą mylimy, ponieważ rzadko zauważamy chwilę ataku i pozostaje się nam jedynie domyślać, co za tym stoi.

Meszki, czyli maleńkie owady, mogą stwarzać większe zagrożenie w porównaniu do komarów, podobnie jak komary, spotykamy na terenie całego kraju. Najczęściej bytują one w pobliżu płytkich wód płynących, są aktywne całą dobę, podczas gdy komary najbardziej aktywne są wieczorami. Meszki swoją ofiarę atakują grupami, z tego powodu masowe ukąszenia tych owadów mogą być bolesne i dotyczyć większego obszaru skóry. Efekty ukąszeń mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ naukowcy podejrzewają, że toksyna zawarta w ślinie owadów rozpuszcza czerwone krwinki. W przypadku ataku dużej ilości meszek u osób wrażliwych, mogą powstać duże obrzęki, zmiany skórne, gorączka, obrzęk płuc utrudniający oddychanie oraz wstrząs anafilaktyczny.

Komary w porównaniu do meszek nie są tak uciążliwe. Najczęściej pojawia się w reakcji na ukąszenie tzw. bąbel i świąd, silniejsze reakcje u osób wrażliwych pojawiają się znacznie rzadziej i nie są tak natężone, w porównaniu do reakcji na ukąszenie meszek.

Jak skutecznie łagodzić efekty ukąszeń?

No cóż, ukąszenie do najprzyjemniejszych nie należy, niezależnie od tego, czy gryzie komar czy meszka. W obu przypadkach nie ma sensu się męczyć z przykrymi efektami i warto sięgnąć po skuteczny sposób na załagodzenie dolegliwości. Domowe sposoby, np. przykładanie cebuli czy okłady z octu bywają kłopotliwe i nie zawsze skuteczne. O wiele lepszym i skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie krótkiego, skoncentrowanego bodźca cieplnego na ograniczoną powierzchnię skóry.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Brzmi skomplikowanie, ale działanie jest proste. Bite Away, czyli wyrób medyczny, generuje temperaturę ok. 51 C, przez okres 3 -6 sekund w zależności od wybranego trybu pacy. Wystarczy ceramiczną końcówkę przyłożyć do miejsca ukąszenia, nacisnąć jeden z dwóch przycisków (3 sek. dla dzieci/6 sek. dla dorosłych), by urządzenie zaczęło działać. Generowane ciepło szybko zmniejsza świąd i pieczenie po ukąszeniu, tym samym zapobiega drapaniu i zaognianiu istniejących zmian. Im szybciej po ukąszeniu użyjemy Bite Away, tym efekt będzie lepszy. Bite Away nie zawiera środków chemicznych, może być używany w każdym wieku, również przez alergików, kobiety w ciąży i dzieci (dzieci powyżej 12 r.ż. lat mogą używać urządzenia samodzielnie). Krótki czas ekspozycji na podwyższoną temperaturę nie uszkadza skóry.

Jak wiadomo, nie ma siły, która powstrzymałaby każde ukąszenie różnych owadów. Ale jest sposób, by załagodzić przykre konsekwencje wakacyjnego towarzystwa komarów i meszek.


Partnerem artykułu jest Sun-Farm.