Lifestyle

Rak (22 czerwca – 22 lipca)

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
22 czerwca 2021
Fot. iStock
 

Dla Raków, po bardzo trudnych latach, szykuje się spokojny i stagnacyjny czas. Osoby spod znaku Raka cenią sobie spokój, dom i rodzinę. Nie będzie to rok przełomów i zmian, ale szansa na odzyskanie równowagi i bezpieczeństwa.

To dobry czas dla wszystkich, którzy chcieliby się ustatkować i ustabilizować. To dobry czas na śluby i wesela, które ze względu na pandemię musiały zostać odłożone. Korzystny czas zwłaszcza dla osób urodzonych pomiędzy 10 a 17 lipca. Trygon Neptuna pokazuje romantyczny czas, piękne wyjazdy i podróże. Czas miłośnych uniesień. Przyjazne chwile na polu partnersko-towarzyskim.

Korzystny czas dla osób twórczych i artystów, a także tych, którzy zajmują się pomaganiem innym – terapeutów, lekarzy, nauczycieli. Najtrudniejsze momenty czekają osoby urodzone pomiędzy 17 a 21 lipca, a wszystko za sprawą opozycji Plutona, czyli aspektu trudnego, nieprzyjemnego, kryzysowego. Mogą pojawić się bolesne konsekwencje zmian – zwłaszcza na polu partnersko-miłosnym. Nieuchronne rozstania, rozpady związków i układów z ludźmi.

Kalendarium zdarzeń

Dla osób spod znaku Raka fantastycznie zapowiada się maj. Będzie to miesiąc wyjątkowo korzystny i pomyślny. Koniunkcja Marsa da Rakom potężnego kopa do działania. Po okresie stagnacji i psychicznego wymęczenia Raki niesamowicie ruszą do przodu, dostaną niesamowitego przyspieszenia. Nałoży się na to fantastyczny trygon Jowisza, który będzie trwał od maja do lipca. Nie ma wątpliwości, że będzie to najlepszy okres tego roku. Znakomity czas na ambitne plany biznesowe, zawodowe, towarzyskie.

W sierpniu nastąpi uspokojenie sytuacji. Będzie to czas wyciszenia i odpoczynku. Najtrudniejszym momentem 2021 roku okaże się wrzesień i październik. W okresie tym Raki będą pod wpływem kwadratury Marsa. Pojawi się dużo pracy i spore napięcie. Końcówka roku – listopad i grudzień to czas dyskontowania osiągnięć z całego roku. Trudnym momentem będzie luty 2022, wówczas Raki będą pod wpływem opozycji Marsa. Zdrowotnie, kondycyjnie i emocjonalnie czeka ich trudny czas. Na szczęście w kwietniu nastąpi duża poprawa – czas relaksu, spokoju i dobrego samopoczucia.

Horoskop na podstawie układu gwiazd specjalnie dla portalu OH!ME  przygotowała Klaudia Kierzkowska we współpracy z Piotrem Gibaszewskim, astrologiem, wykładowcą w Studium Psychologii Psychotronicznej

Lifestyle

Zapalenie pęcherza moczowego. Co powoduje stan zapalny i w jaki sposób można go zwalczyć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 czerwca 2021
Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby
Fot. iStock
 

Zapalenie pęcherza moczowego to częsta kobieca przypadłość, która wyjątkowo potrafi dokuczać, i co gorsze – potrafi nawracać. Towarzyszą jej przykre dolegliwości, które zmuszają do szukania pomocy. Co powoduje zapalenie pęcherza moczowego i w jaki sposób można wyleczyć tę przypadłość?

Zapalenie pęcherza moczowego — przyczyny

Zapalenie pęcherza moczowego to stan zapalny dróg moczowych spowodowany obecnością drobnoustrojów w pęcherzu. Zazwyczaj drogi moczowe są jałowe, jednak gdy dojdzie do wniknięcia drobnoustrojów, namnażają się one i rozwija się zapalenie. Do najczęstszych typów zakażeń dróg moczowych należy zapalenie pęcherza moczowego, a rzadziej odmiedniczkowe zapalenie nerek, które rozwija się, gdy bakterie przez moczowód docierają do nerek.

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

Fot. iStock/Zapalenie pęcherza

Do najczęstszych przyczyn zapalenia pęcherza moczowego zalicza się bakterie Escherichia coli (pałeczki kałowe), obecne w jelicie grubym. Często się jednak zdarza, że przedostają się one z odbytu do ujścia cewki moczowej, i przenoszą się do pęcherza, a często i wyżej, powodując zakażenie. Niekiedy zakażenie bywa powikłaniem innej choroby układu moczowego, np. kamicy moczowej, choroby gruczołu krokowego, czy torbieli.

Zakażenie może powodować także aktywność seksualna, która niesie możliwość wniknięcia bakterii do cewki moczowej w trakcie stosunku. Jedynie 10% zakażeń układu moczowego powodują inne drobnoustroje.

U kobiet takie sytuacje pojawiają się częściej, niż u mężczyzn. Wg statystyk w ciągu życia u jednej na pięć kobiet choć raz rozwinie się zakażenie układu moczowego. To aż 50 razy częściej niż u mężczyzn! U pań powodem problemów jest bliskie sąsiedztwo cewki moczowej oraz odbytu, i np. przenoszenie bakterii na skutek nieprawidłowej higieny.

Zapalenie pęcherza moczowego — objawy 

Objawy, jakie daje zapalenie pęcherza są charakterystyczne i bardzo dokuczliwe, nie sposób ich ignorować. Zazwyczaj pojawia się ostry ból w dole brzucha, tuż za kością łonową. Towarzyszyć mu może pieczenie i dyskomfort podczas oddawania moczu, często również uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza oraz częsty przymus korzystania z toalety. Gdy pierwsze objawy zostały zignorowane, a zapalenie pęcherza zaostrza się, mocz może przybrać czerwonawe bądź brunatne zabarwienie, co wynika z obecności krwi.

Jeśli rozwinie się zakażenie nerki, prawie zawsze towarzyszy temu gorączka (>38°C), ból w okolicy nerki, po jednej lub obu stronach, często także nudności i wymioty. Do przeniesienia nieleczonej infekcji z pęcherza na nerki może nastąpić już po kilku dniach objawów zapalenia pęcherza.

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

Fot. iStock/Zapalenie pęcherza moczowego

W większości przypadków zapalenie pęcherza moczowego daje wyraźne objawy. Może się jednak zdarzyć tak, że bakterie rozwijające się w układzie moczowym nie dają żadnych sygnałów stanu zapalnego, mimo iż badanie potwierdziło ich obecność. W takiej sytuacji mówimy o bakteriomoczu bezobjawowym, którego najczęściej nie trzeba leczyć.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego

Gdy pojawią się objawy świadczące o zakażeniu układu moczowego, należy zgłosić się na wizytę do lekarza w celu ustalenia przyczyny i dobrania najlepszego leczenia. Lekarz do postawienia właściwej diagnozy może zlecić wykonanie badania moczu, a rzadziej krwi, a także badanie USG. Kobiety cierpiące na nawracające zapalenia pęcherza mogą samodzielnie rozpocząć leczenie.

Ponieważ w przeważającej ilości przypadków zakażeń powodują je bakterie E. coli, standardowo (o ile nie ma przeciwwskazań, np. ciąża) zleca się  przez kilka dni (zwykle do 7) przyjmowanie odpowiedniego antybiotyku.

W przypadku, gdy dojdzie do rozszerzenia zapalenia na nerki, konieczne jest leczenie szpitalne.

Zapalenie pęcherza — domowe sposoby

Jeszcze przed wizytą u lekarza można zastosować domowe sposoby na zapalenie pęcherza, które często przynoszą ulgę i przyspieszają zdrowienie. Do dyspozycji są preparaty dostępne bez recepty, zawierające furazydynę, które poleca się do stosowania w leczeniu niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych. Ponadto można skorzystać z innych domowych metod na łagodzenie przykrych objawów.

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

Fot. iStock

Picie soku z żurawiny

Sok z żurawiny przy zapaleniu pęcherza jest bardzo pomocny. Badania potwierdziły, że ekstrakt z owoców żurawiny zakwasza mocz i działa  silnie bakteriobójczo na szkodliwe drobnoustroje w pęcherzu moczowym. Regularne wypijanie soku żurawinowego, oraz jedzenie owoców, utrudnia także przyleganie bakteriom do błony śluzowej dróg moczowych. Ponadto sok z owoców żurawiny jest środkiem moczopędnym, dzięki któremu szybciej wypłukiwane są z pęcherza moczowego bakterie.

Większa ilość płynów

Przy zapaleniu pęcherza warto pić więcej płynów, niż zazwyczaj. Większa ilość płynów wymusza częstsze wizyty w toalecie, co przyspiesza wypłukiwanie z pęcherza szkodliwych drobnoustrojów.

Rozgrzewanie 

Rozgrzewające okłady rozluźniają mięśnie i łagodzą przykre dolegliwości. Można także zastosować nasiadówkę z rumianku, który ma działanie bakteriobójcze. Łyżkę rumianku zaparz w szklance wody i gdy naciągnie, napar wlej do miski z ciepłą wodą. Usiądź w niej na 10 minut. W podobny sposób można przygotować nasiadówkę z kory dębu, którą można kupić w aptece. Wykazuje ona działanie ściągające i bakteriobójcze. Po takim rozluźnieniu łatwiej również oddać mocz, co przy zapaleniu pęcherza jest kłopotliwe.


źródło: www.mp.pl

Lifestyle

Bakterie, szok termiczny, tonięcie – jakie zagrożenia wiążą się z plażowaniem

Redakcja
Redakcja
22 czerwca 2021
Photo by Thought Catalog on Unsplash
Wraz z nadejściem upalnej pogody na dobre rozkręcił się sezon kąpielowy. Niestety, w ślad za tym szybko zaczęła rosnąć liczba utonięć. Warto jednak pamiętać, że tonięcie to niejedyne zagrożenie dla zdrowia i życia, jakie wiąże się z plażowaniem oraz sportami wodnymi. Sprawdź, na co jeszcze trzeba uważać.

Planując letni wypoczynek nad wodą warto zacząć od ustalenia, czy woda w danym akwenie w ogóle nadaje się do kąpieli. Można to sprawdzić w specjalnym „Serwisie kąpieliskowym” online, prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny. Zawiera on szczegółowe informacje nie tylko na temat jakości wody w danym kąpielisku, lecz także wiele praktycznych informacji na temat dostępnej na miejscu infrastruktury i usług, w tym m.in. obecności ratownika.

Jeśli chodzi o czystość wody, to wspomniany serwis podaje bardzo precyzyjne informacje m.in. na temat występowania w niej tzw. bakterii kałowych (enterokoków oraz Escherichia coli – E.coli). Są to istotne informacje ze zdrowotnego punktu widzenia, gdyż wspomniane bakterie mogą wywoływać u kąpiących się w zanieczyszczonej nimi wodzie osób różnego rodzaju infekcje – w tym zwłaszcza infekcje układu moczowo-płciowego, lecz również infekcje skórne czy też biegunki.

Kąpiel w mocno zanieczyszczonej tymi bakteriami wodzie może być szczególnie niebezpieczna dla osób z osłabionym układem immunologicznym, kobiet w ciąży, a także osób z niezagojonymi ranami na skórze.

Dodajmy od razu, ile wynosi najwyższe dopuszczalne stężenie tych bakterii w wodzie z kąpieliska:

 • Escherichia coli: 1000 jtk(NPL)/100 ml (jtk – skrót od: jednostek tworzących kolonię, NPL – to nazwa laboratoryjnej metody oznaczania najbardziej prawdopodobnej liczby drobnoustrojów w próbce wody).
 • Enterokoki: 400 jtk(NPL)/100 ml.

We wspomnianym serwisie, który zawiera dane na temat wszystkich oficjalnych kąpielisk w Polsce – wyznaczonych uchwałami rad gmin, można ponadto znaleźć informacje na temat innych potencjalnych zanieczyszczeń wody, a także ich możliwych przyczyn.

„Woda w kąpieliskach jest monitorowana pod kątem występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych (Escherichia coli, enterokoki) oraz obecności w wodzie zakwitu sinic (smugi, kożuch, piana), rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego lub obecności innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma oraz inne odpady (w ilości nie dającej się natychmiast usunąć z wody)” – czytamy na stronie portalu.

W kontekście planowania urlopów pod kątem czystości wody do kąpania warto jeszcze wspomnieć o podobnej stronie internetowej (o nazwie „State of bathing waters”), prowadzonej przez Europejską Agencję Środowiska (EEA). Można na niej sprawdzić jakość wody w tysiącach kąpielisk na terenie całej Europy. Ale uwaga! Informacje podawane na tej stronie bazują na danych z poprzedniego sezonu. Tymczasem na stronie naszego „Serwisu kąpieliskowego” dane są aktualizowane na bieżąco.

Jak uniknąć szoku termicznego w czasie letnich kąpieli

Czystość wody jest istotna, ale pamiętajmy, że na kąpieliskach czeka na nas dużo więcej zagrożeń – począwszy od potencjalnego oparzenia słonecznego, poprzez udar cieplny, aż po wspomniane na początku ryzyko utonięcia.

Dlatego, poza obowiązkowym zabraniem kremu z filtrem, nakrycia głowy i odpowiedniej ilości wody do picia, wybierając się nad wodę warto pamiętać także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, których stosowanie zmniejsza ryzyko utonięcia.

Oto kilka najważniejszych rekomendacji ratowników wodnych, medyków i przedstawicieli służb mundurowych, dotyczących tej właśnie kwestii:

 • Nie pływaj na niestrzeżonych, „dzikich” kąpieliskach, a jeśli wypływasz na otwarte wody, to zawsze rób to z asekuracją,
 • Nie pływaj po wypiciu alkoholu lub po zażyciu innych substancji psychoaktywnych,
 • Nie skacz do wody na główkę poza miejscami do tego wyznaczonymi, a jeśli chcesz to zrobić na nieznanym akwenie, to wcześniej dokładnie sprawdź dno,
 • Nie wbiegaj, ani wskakuj do wody, gdy twoje ciało jest mocno rozgrzane od słońca i upału, bo możesz doznać szoku termicznego.

Dlaczego szok termiczny wywołany nagłym schłodzeniem ciała jest groźny?

Lekarze tłumaczą, że najpierw, pod wpływem ciepła nasze naczynia krwionośne rozszerzają się i wypełniają dużą ilością krwi, a późniejszy, gwałtowny kontakt z zimną wodą skutkuje nagłym obkurczeniem się naczyń krwionośnych i wypchnięciem dużej ilości zgromadzonej w nich wcześniej krwi do serca. Nasz mięsień sercowy może po prostu nie poradzić sobie z nagłą koniecznością pompowania tak dużych ilości krwi, przez co może dojść do zatrzymania jego pracy! Ponadto, warto wiedzieć, że w wyniku szoku termicznego może dojść do zaburzeń oddychania (np. hiperwentylacji) oraz innych groźnych dysfunkcji organizmu, mogących skutkować utratą przytomności.

Korzystajmy więc z ochłody, jaką niesie woda, z rozwagą i pokorą, pamiętając, że jest to naprawdę groźny żywioł! W praktyce, aby uniknąć niepotrzebnej tragedii spowodowanej szokiem termicznym, przed pływaniem w czasie upału należy zawsze najpierw przez co najmniej kilka minut przygotowywać swoje ciało do kontaktu z zimną wodą, stopniowo je zwilżając i ochładzając – począwszy od kostek, a na twarzy kończąc.

Według policyjnych statystyk, tylko w ciągu trzech ostatnich tygodni (od 1. do 21. czerwca 2021 r.) śmierć z powodu utonięcia poniosło w Polsce ponad 40 osób, z czego najwięcej w miniony weekend!

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl  

Źródła:

 • „Serwis kąpieliskowy” prowadzony przez Główny Inspektorat Sanitarny.
 • Serwis „State of bathing waters” prowadzony przez EEA.
 • Bezpieczeństwo nad wodą – informacje ze stron służb mundurowych: Straży Pożarnej i Policji.
 • Zalecenia WOPR.
 • Informacje na temat szoku termicznego ze strony internetowej wielospecjalistycznej przychodni Centrum Medyczne.

Zobacz także

Magda Gessler i kuchenne rewolucje w więziennej stołówce. Musicie to zobaczyć!

Regularne nawilżanie ciała Czyli siła dobrych nawyków!

Ubóstwia lody i nienawidzi ludzi, którzy karmią się padliną. Wakacyjny express z bezkompromisową Magdą Gessler