Go to content

Znaczenie relacji ojciec – córka. Kilka prostych zasad tej miłości

Fot. iStock/Peopleimages

Pozytywna relacja ojciec-córka może mieć ogromny wpływ na życie młodej dziewczyny, pomóc jej dojrzeć i stać się silną, pewną siebie kobietą. Wpływ ojca na życie jego córki kształtuje jej poczucie własnej wartości, własny wizerunek, pewność siebie i opinie o innych mężczyznach.  W tej relacji najbardziej pożądane jest to, by tata starał się żyć uczciwie, unikając hipokryzji i przyznając się do własnych niedociągnięć, tak aby córka miała realistyczny i pozytywny przykład radzenia sobie ze światem.

Zdaniem psychologów, ojciec musi spędzać czas ze swoją małą córeczką od jej urodzenia, dbając o jej fizyczne potrzeby i wspierając jej mamę. Kiedy dziecko wkracza w wiek nastoletni, ojcowie często wycofują się, nie wiedząc, jak postępować z córką, która nagle staje się kapryśna i uparta. Tymczasem właśnie wtedy powinni pielęgnować relacje oparte na zaufaniu, aby dziewczynka czuła się bezpiecznie i nie wahała się rozmawiać z rodzicem o tym, co dzieje się w jej życiu.

Kiedy to konieczne, ojcowie powinni przepraszać i prosić o przebaczenie, ponieważ w ten sposób pokazują szacunek i miłość swoim córkom i pozwalają goić się ranom, które są nieuniknione w codziennym życiu.

Wpływ ojca na to, jak jego córka widzi samą siebie

Zaangażowanie taty w życie jego córki jest kluczowym elementem w rozwoju poczucia własnej wartości młodej kobiety. Można wyróżnić kilka czynników, które pomagają wesprzeć pozytywny wizerunek i ograniczyć jakąkolwiek możliwość niskiej samooceny: zachęta werbalna, konsekwentna obecność w życiu dziecka, czujność i wrażliwość na jego uczucia, poświęcenie czasu na wysłuchanie jego myśli i aktywne zainteresowanie jego pasjami. Bezpośrednie zaangażowanie i zachęta ze strony jej ojca pomoże zmniejszyć niepewność dziewczynki i zwiększyć jej zaufanie do własnych umiejętności.

Jak tatusiowie wpływają na relacje córki z innymi

Rodzaj mężczyzn, z którymi kobiety się spotykają i mają długotrwałe relacje, jest również bezpośrednio związany z rodzajem związku, jaki dziewczyna ma ze swoim ojcem.  Tata musi przede wszystkim traktować swoją córkę z szacunkiem i miłością, niezależnie od tego, czy jest on mężem jej matki, czy nie. Okazywanie szacunku matce dziewczynki jest również niezbędne.

Tato, bez względu na wszystko bądź obecny w życiu swojej corki, wspieraj ją i kochaj bezwarunkowo.


Na podstawie: sheknows.com