Lifestyle

Na Booking.com trafiło mieszkanie Moniki i Rachel. Cena? Nie zwala z nóg!

Redakcja
Redakcja
14 maja 2021
 

Nocleg w mieszkaniu Moniki i Rachel – taka oferta pojawiła się w serwisie Booking.com. W zrekonstruowanych wnętrzach, w najdrobniejszych szczegółach znanych fanom serialu można na chwilę stać się jednym z „Przyjaciół”. Jak skorzystać z tej nie lada gratki? Przede wszystkim ważny jest refleks. Oferta obowiązuje przez zaledwie dwie noce 23 i 24 maja. A  możliwość rezerwacji będzie jedynie ruszy 21 maja.

„Zabierz swojego najlepszego przyjaciela na niezwykłą wyprawę, która daje jedyną w swoim rodzaju możliwość noclegu we wnętrzach Friends Experience”

– zapowiada Booking.com. „Friends Experience” to miejsce w Nowym Jorku, które jest rajem dla fanów „Przyjaciół”. Na dwupoziomowej przestrzeni zebrano różnorodne rekwizyty z serialu, stroje i kostiumy bohaterów – np. bożonarodzeniowego pancernika, a także, co zapewne stanowi największą gratkę dla fanów, zrekonstruowano charakterystyczne wnętrza, w których rozgrywała się akcja serialu.

Odwiedzający mogą zatem rozsiąść się wygodnie w fotelach Joeya i Chandlera, zagrać w piłkarzyki albo spędzić trochę czasu w mieszkaniu Moniki i Rachel. Nie zabraknie również okazji do odwiedzenia Central Perk, gdzie można napić się kawy albo zjeść ulubione muffinki bohaterów – to miejsce jest dostępne nie tylko dla odwiedzających „sanktuarium” „Przyjaciół”. Zatem jeśli ktoś jest fanem serialu i planuje podróż do Nowego Jorku to bez wątpienia adres 130 Wschodnia 23 (róg Wschodniej 23 i Lexington Ave) jest tym, który powinien zapisać. To opcja dla tych, którzy nie wierzą w swoje szczęście lub go nie mają.

Szczęśliwcy, którym uda się zarezerwować pobyt w „The Friends Experience Ultimate Sleepover”,  nie tylko zanocuje u Moniki i Rachel. Oferta obejmuje również wycieczkę z profesjonalnym fotografem, który uwieczni każdą chwilę. Dla gości przygotowano również gry, zabawy, kolację z napojami, a rano, zupełnie jak zrobiliby to przyjaciele kawa i śniadanie w Central Perk!

„Można zarezerwować jedną noc za jedyne 19,94 dolarów. Rezerwacje zostaną otwarte w piątek, 21 maja 2021 roku i są dostępne na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy” –

czytamy w ogłoszeniu. Tym bardziej że pula jest bardzo ograniczona i nocleg w mieszkaniu Moniki i Rachel jest możliwy jedynie 23 maja lub 24 maja.


Lifestyle

Jak przerwać błędne koło bezsenności? 12 sprawdzonych technik

Redakcja
Redakcja
14 maja 2021
Photo by Julien Pouplard on Unsplash
 
Problemy ze snem bardzo często zwiastują kryzys psychiczny, mogą się pojawić w przebiegu szeregu chorób lub stanowić odrębne zaburzenie. Nie można ich lekceważyć, bo dobra jakość snu to jeden z filarów zdrowia – tak psychicznego, jak i fizycznego. Nie zawsze trzeba ratować się lekami, w każdym zaś przypadku konieczne jest zadbanie o właściwą higienę snu.

Sen przynosi odpoczynek i regeneruje. Pozwala zapamiętywać poznane w ciągu dnia informacje, a także odgrywa ważną rolę w różnych procesach wewnątrz naszego ciała, np. w wydzielaniu hormonów czy pracy układu odpornościowego. Jest niezbędny do normalnego funkcjonowania. Zaburzenia snu skutkują konsekwencjami w pracy całego organizmu na niemal każdym poziomie.

Sen składa się z dwóch faz: NREM (faza o wolnych ruchach gałek ocznych) i REM (faza z szybkimi ruchami gałek ocznych). Obie następują po sobie cyklicznie, a po każdym cyklu następuje krótkie wybudzenie. Aby się wyspać, w zależności od indywidualnych predyspozycji, człowiek potrzebuje 4 do 6 cykli, a jeden cykl trwa od 90 do 110 minut.

Jak długo należy spać?

Liczba godzin snu oraz jego jakość zmieniają się z wiekiem, ale są też zależne od indywidualnych potrzeb:

 • noworodki przesypiają 15-18 godzin w ciągu doby,
 • dzieci i nastolatki – ok.10 godzin,
 • osoby dorosłe – od 4 do 10 godzin,
 • seniorzy – ok. 6 godzin i częściej zdarzają się im wybudzenia.

Każdy człowiek ma indywidualną wrażliwość na czynniki zewnętrzne, np. światło lub hałas. Niezależnie od tych indywidualnych predyspozycji to w dużej mierze za sprawą tych zewnętrznych czynników zmienia się stężenie hormonów w naszym organizmie: wieczorem spada stężenie kortyzolu (popularnie nazywanym hormonem stresu), a zwiększa się wydzielanie melatoniny (hormonu regulującego dobowy cykl).

Przyczyn zaburzeń snu jest mnóstwo; być może dlatego szacuje się, że kłopoty ze snem ma nie mniej niż 40 proc. ludzi na świecie.

Zaburzenia snu mogą być objawem depresji, zaburzeń lękowych, uzależnienia albo choroby somatycznej. Mogą być też związane z nadciśnieniem tętniczym, chorobą serca, chorobami płuc, reumatycznymi czy cukrzycą. Mogą też występować jako oddzielna jednostka chorobowa.

Najczęstsze problemy ze snem:

 • nadmierna senność,
 • bezsenność,
 • zaburzenia rytmu dobowego,
 • lunatykowanie,
 •  zaburzenia zachowania podczas snu,
 • koszmary senne.

Jak sobie z radzić z bezsennością

Najprostszym sposobem wydaje się wspomaganie łatwo dostępnymi lekami ziołowymi lub lekami na receptę. Zwłaszcza te ostatnie najczęściej szybko rozwiązują problem bezsenności, ale można je przyjmować tylko przez krótki czas i ściśle według zaleceń lekarza ze względu na to, że mają stosunkowo duży potencjał uzależniający. Mogą też powodować skutki uboczne.

Niezależnie od tego, czy będzie stosowana farmakoterapia, czy nie, w razie bezsenności konieczna jest odpowiednia higiena snu.

12 sposobów na uniknięcie bezsenności

 1. Wprowadź bezwzględną zasadę, że łóżko służy tylko dwóch celów: snu i seksu. Ma ono kojarzyć się wyłącznie ze snem i przyjemnością. Jeśli nie uda ci się zasnąć w ciągu 20 minut, wstań, wyjdź z łóżka i zajmij się czymś niezbyt absorbującym, np. czytaniem niezbyt interesującej książki lub słuchaniem spokojnej muzyki – do czasu aż poczujesz senność. Nie dopuść do tego, by twoje myśli krążyły wokół obaw związanych z tym, że nie możesz zasnąć.
 2. Nigdy nie próbuj zasnąć na siłę, wsłuchaj się w swój organizm i kładź się spać tylko wtedy, gdy jesteś senny.
 3. Staraj się kłaść o tej samej porze i wstawać o tej samej porze każdego dnia. Ważne! Niezależnie od tego, o której się położysz, wstawaj zawsze mniej więcej o tej samej godzinie. To sprzyja wyregulowaniu snu.
 4. Usuń zegarek z sypialni. Spoglądanie na niego w środku nocy może wywoływać poddenerwowanie.
 5. Unikaj długich drzemek w czasie dnia (za dopuszczalną uważa się drzemkę trwającą do 15 minut)
 6.  Zadbaj o fizyczny wysiłek późnym popołudniem, ale nie tuż przed snem.
 7.  Ostatni posiłek zjedz na ok. trzy godziny przed snem, pamiętając, że obfite i ciężkostrawne posiłki utrudniają zasypianie i pogarszają jakość snu.
 8. Unikaj alkoholu i nikotyny, szczególnie przed snem, bowiem substancje te mają działanie pobudzające. Wprawdzie alkohol może pomóc w szybkim zaśnięciu, ale sen jest wtedy zdecydowanie złej jakości – nie regeneruje, powoduje częste przebudzenia w nocy i w efekcie następnego dnia dominuje uczucie niewyspania. Ponadto często spożywany alkohol nasila zaburzenia snu.
 9. Unikaj ciemnych pomieszczeń w ciągu dnia i silnego światła wieczorem  – jego nadmiar może negatywnie wpłynąć na wydzielanie melatoniny i utrudnić zasypianie. Uwaga na ekrany smartfonów i komputerów – emitują niebieskie światło, które zaburza wydzielanie tego hormonu. Wieczorem lepiej odłożyć te urządzenia.
 10. Jeśli lekarz przepisze leki nasenne, stosuj się bezwzględnie do jego zaleceń.
 11. Zadbaj o swoją sypialnię. Powinna być cicha, ciemna i wygodna. Wyłącz wszelkie kontrolki takich sprzętów, jak telewizor. Przed snem warto wywietrzyć pomieszczenie i pilnować, aby temperatura nie była zbyt wysoka.

Techniki relaksacji, które mogą ułatwić zasypianie

Praca z oddechem i wyciszenie redukują lęk i napięcie towarzyszące zasypianiu. Skorzystaj z poradników, które opisują poszczególne techniki.

 • Nabieraj powietrza przez nos przez około 3 sekundy następnie przez około 6 sekund powoli wypuszczaj je przez usta, ale tak, żeby nie było słychać szmerów wydychanego powietrza.
 • Skoncentruj się na jakimś miłym dla ciebie miejscu: może to być plaża i fale morskie, widok ze szczytu górskiego, jazda pociągiem, płomienie w ognisku. Możesz też wyobrazić sobie jakiś przedmiot i opisywać go w myślach z jak największą liczbą detali.

Niektórym pomaga technika myślenia paradoksalnego, która polega na tym, aby po położeniu się do łóżka za wszelką cenę starać się nie zasnąć. Zwolennicy tej metody twierdzą, że zmniejsza to napięcie związane z próbą uśnięcia i przyspiesza jego moment.

Przerwać błędne koło

W razie wystąpienia zaburzeń snu jedną z najgorszych konsekwencji jest błędne koło, w które wpada wiele osób dotkniętych bezsennością: nie mogą się wyspać, bardzo tego chcą, ale obawiają się, że nie zasną i będą niewyspani, w związku z czym tym bardziej nie mogą zasnąć, bo martwią się, że się nie wyśpią, więc jeszcze bardziej się stresują, wskutek czego tym bardziej nie mogą się wyspać…

Dlatego specjaliści radzą, aby nie przywiązywać zbyt wielkiej wagi do skutków bezsenności: to powoduje niepotrzebny stres.

Warto też wiedzieć i zaakceptować, że z upływem lat jakość snu się pogarsza, normalną rzeczą są nocne przebudzenia.

Rano po obudzeniu się daj sobie około pół godziny, aby się rozkręcić. Choć po nieprzespanej nocy możemy mieć kłopot z rozpoczęciem normalnej aktywności, kiedy już zaczniemy, koncentracja zwykle powraca. Nie wyolbrzymiaj więc skutków bezsenności i nie zamartwiaj się tym. Skup się raczej na mądrym redukowaniu stresu, który jest najczęstszą przyczyną kłopotów ze snem.

Jeśli jednak pomimo zmiany nawyków i zastosowanych technik nie przynoszą one oczekiwanego efektu rozważ wizytę u specjalisty i psychoterapię.

Oprac. Monika Wysocka

Źródło: „O życiu z rakiem i po raku. Praktyczny poradnik dla każdego” pod redakcją naukową prof. Krystyny de Walden- Gałuszko, rozdział: „Jak zapewnić sobie dobry sen” autorstwa Marii Gałuszko-Węgielnik.


Lifestyle

Dzieci je uwielbiają – jak wybrać odpowiednią?

Redakcja
Redakcja
13 maja 2021

Trampoliny uwielbiane są przez najmłodszych, jednak z chęcią skaczą na nich i dorośli. Jeszcze do niedawna można je było spotkać wyłącznie w parkach rozrywki, klubach fitness czy placach zabaw, jednak obecnie są atrakcją w niejednym przydomowym ogrodzie.

Hop do góry!

Ogród może być miejscem aktywnego spędzania wolnego czasu od wiosny do późnej jesieni. A trampoliny gwarantują najwyższy poziom zabawy. Gdy dzieci wykonują podniebne akrobacje, rodzice mają chwilę wytchnienia.

Jednak to nie tylko korzyści wynikające z zabawy, ale plusy związane przede wszystkim ze zdrowiem. Podczas skoków pracują wszystkie mięśnie ciała, a zwłaszcza nóg, brzucha i ramion. Wbrew temu co sadzą niektórzy, zabawy na trampolinie nie obciążają kręgosłupa, a co więcej, zapobiegają wadom postawy.

Skoki na świeżym powietrzu dotleniają organizm, poprawiają krążenie, dzięki czemu spalanych jest więcej kalorii. Skakanie to świetny sposób na odstresowanie się po szkolnych obowiązkach i całym dniu pracy. Trampolina w ogrodzie jest świetną alternatywą dla przesiadywania przed komputerem, czy telewizorem. Choć trampolina szczególnie cieszy najmłodszych, to i rodzice dadzą się ponieść zabawie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Każda trampolina ogrodowa musi być odpowiednio skonstruowana, tak by skaczącym zapewnić pełne bezpieczeństwo. Choć na rynku dostępne są konstrukcje z siatką wewnętrzną i zewnętrzną, to pierwsze rozwiązanie zapewnia większe bezpieczeństwo. Nie ma obawy, że dziecko podczas upadku czy nieudanych akrobacji uderzy się o twarde części stelażu.

Zastanawiasz się jaką trampolinę wybrać? Rozrzut cenowy jest bardzo duży, jednak by trampolina posłużyła latami, powinna być wykonana z mocnej i trwałej gumy, która świetnie znosi wilgoć. Jednak pomimo odporności na nieprzyjazne warunki atmosferyczne, zimą warto schować ją do piwnicy lub chociaż przykryć pokrowcem. Warto zwrócić uwagę na sprężyny, a te wzmocnione sprawdzą się, jeśli skakać zamarzą dorośli lub na trampolinie będzie bawić się kilkoro dzieci.

Podczas wyboru tej ogrodowej zabawki należy kierować się miejscem jakim dysponujemy, a także liczbą potencjalnych użytkowników. Miejmy jednak na uwadze, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic, dlatego należy pilnować, by wszyscy użytkownicy trampoliny przestrzegali zasad bezpieczeństwa. Zdarza się, że dzieci zaliczają zderzenia i z tego względu na trampolinie powinny skakać maksymalnie dwie osoby.

 


Zobacz także

Czasami warto zaufać

Ten gif „usłyszało” już tysiące internautów. A wy? Słyszycie obraz?

Miałam aborcję, nie jestem morderczynią, egoistką, potworem. Jestem osobą odpowiedzialną, rozsądną i dobrą, przeżyłam swoje własne, osobiste piekło