Go to content

Jak przezwyciężyć nieśmiałość. Zamiast być doskonały, staraj się być szczęśliwy

Fot. iStock / Martin Dimitrov

Nieśmiałość może stanowić prawdziwy problem, wpływając na wiele aspektów naszego życia. Jeśli przeszkadza nam funkcjonować na polu zawodowym i osobistym tak, jak byśmy tego chcieli – można i warto ją przezwyciężać.

Dlaczego niektórzy ludzie są nieśmiali?

Nieśmiałość to bardzo indywidualna kwestia, najczęściej związana z trzema czynnikami, których źródła należy szukać w naszych relacjach z innymi, które kształtowały się już w dzieciństwie. Pomijając skłonności charakterologiczne, najczęściej jesteśmy nieśmiali, gdy:

1. Mamy zaniżoną samoocenę

Nie wierząc, że jesteśmy warci zainteresowania, lekceważąc swoją wartość, wstydzimy się „zajmować” innych swoją osobą, propozycjami, opiniami, problemami – jest to dla nas zbyt niekomfortowe.

2. Jesteśmy zbyt mocno skoncentrowani na sobie

W złym znaczeniu: obsesyjnie doszukujemy się w sobie błędów, słabości, śmieszności. I boimy się, że to, co my widzimy, zostanie zauważone i wyśmiane przez innych.

3. Uprzedziliśmy się do swojej nieśmiałości

Gdy tylko uwierzyliśmy, że jesteśmy nieśmiali, zaczęliśmy „dopasowywać” swoje zachowanie, nawet na siłę, do tej właśnie cechy. Inni widzą nas już teraz jako „tę cichą myszkę” i nie wymagają od nas tyle, ile można by wymagać, by działało to na naszą korzyść.

Jak przezwyciężyć nieśmiałość

Jeśli czujesz się bardzo niezręcznie w nowym, nieznanym środowisku, do tego stopnia, że twoja nieśmiałość paraliżuje cię i uniemożliwia swobodne nawiązywanie relacji, pokazanie całego twojego potencjału, wypróbuj kilka ciekawych wskazówek i technik, które mogą ci pomóc.

1. Wiedza to potęga

Jeśli jesteś w stanie zrozumieć, dlaczego jesteś nieśmiały, znajdujesz się w połowie drogi do pokonywania jej. Co jest przyczyną twojej nieśmiałości? Jakie są Twoje „wyzwalacze”? Przeanalizuj sytuacje, w których twoja nieśmiałość bierze górę i przejmuje kontrolę nad twoim zachowaniem.

2. Bądź świadomy

Samoświadomość jest jednym z podstawowych kroków, który pozwoli ci przezwyciężyć nieśmiałość. Warto zdać sobie sprawę z tego, że świat nie kręci się wokół nas.

3. Bądź silny

Możesz mieć niską samoocenę, ale spróbuj znaleźć kilka swoich pozytywnych cech. Każdy je ma! Znajdź sposób, by je wykorzystać i bądź z nich dumny. Powoli, sposób w jaki na siebie patrzysz ulegnie pozytywnej zmianie.

4. Polub to, kim jesteś

Zbyt często nieśmiali ludzie zaniedbują siebie i swoje potrzeby, bo boją się prawdy o sobie. Ważne jest, aby nauczyć się kochać i doceniać siebie.

5. Bądź sobą

Czasami nieśmiali ludzie czują obowiązek „dostosowania się” do środowiska, by zyskać jego akceptację. Jeśli ludzie nie lubią cię za to, kim jesteś, nie męcz się i nie trać na nich czasu – nie są tego warci.

6. Weź głęboki oddech

Czasem to wystarczy, aby wrócić na właściwe tory. Naucz się wykonywać kilka relaksujących i uspokajających ćwiczeń oddechowych i wykorzystuj je w praktyce, w stresującej sytuacji społecznej.

7. Zaczynaj od małych kroków

Ustalaj sobie małe cele, każdego dnia i krok po kroku pracuj nad swoją nieśmiałością. Ćwicz, oswajaj się z ludźmi, najpierw podczas mniej licznych spotkań towarzyskich. Pewność siebie buduje się powoli.

8. Wizualizuj

Innymi słowy: „Udawaj, póki się nie uda”. Powtarzaj sobie, że jesteś pewny siebie, że jesteś odważny i szczęśliwy. Wyobrażaj sobie siebie wśród ludzi, to jak się z nimi śmiejesz, rozmawiasz, swobodnie żartujesz.

9. Postaw sobie wyzwanie: pokonam nieśmiałość w konkretnej sytuacji

Być może nie chcesz tego zrobić, ale jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przezwyciężyć nieśmiałość, jest to konieczne.  Zaciśnij zęby i postaw się w niewygodnej sytuacji. Będzie cię korciło, by uciec – wytrzymaj. Za chwilę będzie o niebo lepiej. Poczujesz dumę.

10. Bądź gotowy na odrzucenie

Nieśmiałość często wynika ze strachu przed odrzuceniem. Jeśli zaakceptujesz fakt, że ono zdarza się każdemu z nas i że nie każdy musi nas darzyć sympatią, łatwiej będzie ci uwierzyć w siebie.

11, Bądź niedoskonały

Nikt nie jest doskonały, i ważne jest, aby zawsze o tym pamiętać. Ludzie, którzy są nieśmiali często myślą, że nie są wystarczająco dobrzy. Dlaczego? Ponieważ często porównują się do tych, których sukcesy są dla nich nieosiągalne. Doskonałe ciała, idealne miejsce pracy, idealny związek – to nie jest realne. Zamiast być doskonały, staraj się być szczęśliwy.

12. Przestań się „etykietować”

Etykiety są dla słoików, a nie dla ludzi. Możesz być kim chcesz.

13. Ćwicz pokonywanie nieśmiałości w kontaktach z ludźmi

Przestań się chować, zacznij „wychodzić” do innych. Świętuj każdy mały postęp. Kiedy poczujesz się swobodniej, natychmiast odbije się to na twoich relacjach z tymi, na których ci zależy.