Go to content

Jak przestać być grzeczną dziewczynką i stać się silną kobietą

Fot. iStock/Jacob Ammentorp Lund

Większość z nas wychowano w poczuciu, że powinnyśmy być… posłuszne. Grzeczne. I nie wychylać się za bardzo. Narzucono nam pewien styl zachowania, który najbardziej szkodzi nam samym. Pora to zmienić. Być może teraz nadchodzi moment, w którym powinnaś pokazać swojej córce jak być niezależną osobą i stać na straży swoich potrzeb i wartości. Jak nie pozwolić się stłamsić.

Czas przestać być dobrą dziewczynką i zacząć być silną kobietą. Oto kilka wskazówek.

Oczekuj tego, czego chcesz i na co zasługujesz

Badanie przeprowadzone przez Harvard Business Review wykazało, że tylko 7 procent absolwentek wyższych studiów próbowało negocjować wynagrodzenie z nowym pracodawcą. W przypadku mężczyzn, ta liczba wynosi aż  57 procent. To jest dowód na to, że nie dostaniesz tego, czego chcesz i na co zasługujesz, jeśli to nie poprosisz lub sobie tego nie wyszarpiesz. Chcesz wziąć nowy projekt w pracy? Powiedz o tym. Chcesz awansu lub podwyżki? Uzasadnij to swojemu szefowi. Chcesz lepszego traktowania od swojego nieuczciwego przyjaciela czy partnera? Powiedz mu to.

 Mów „nie”

Ludzie zawsze będą cię prosić o pomoc. Ty prawdopodobnie też będziesz czasem jej potrzebować. Nie ma w tym nic złego i nic złego nie ma również w pomaganiu. Chyba że jesteś wyczerpana. Bez energii, bez sił. I wypalona. Nie możesz powiedzieć „tak” wszystkim i nie możesz pomóc wszystkim. Musisz przede wszystkim postawić na siebie, na swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Nie siedź „cicho”

Jeśli ktoś cię nie szanuje, nie ignoruj ​​go. Jeśli ktoś jest wobec ciebie niegrzeczny, powiedz mu to. Jeśli ktoś próbuje cię zmienić, powiedz mu, że jesteś zadowolona z tego, kim jesteś. Jeśli się nie odezwiesz, nikt cię nie usłyszy. Jeśli nie wprowadzisz granic, ludzie będą nadal na ciebie naciskać. Bądź odważna.

Stań w obronie własnych wartości

Nie ma nic złego w życiu według własnych wartości. Nie ma nic złego w podejmowaniu właściwych wyborów życiowych. Nie ma w tobie nic złego. Uwierz w to.  Ludzie często próbują wpłynąć na trajektorię naszego życia lub bezpardonowo wyrażają opinie na temat tego, co według nich powinnaś zrobić. Nie pozwól im sobą manipulować. Podziękuj im za ich troskę i powiedz im, że podjęłaś decyzję na podstawie tego, co myślisz i czujesz, że to jest właściwe.


Na podstawie: psychologytoday.com