Związek

„I nagle, kiedy zaczynasz się cieszyć, że jednak są normalni faceci, dostajesz obuchem prosto w łeb”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
29 grudnia 2021
fot. fizkes/iStock
 
Mam 36 lat, kilka związków i 2 lata terapii za sobą. Nie raz podchodziłam do różnych portali z nadzieją z może się pomyliłam w ich ocenie. Niestety za każdym razem dochodzę do tego samego wniosku: że mój szacunek do gatunku męskiego po kilku dniach na portalu zaczyna pełzać po ziemi. Chociaż my kobiety lepsze często nie jesteśmy… Jeżeli kogoś uraziłam to najmocniej przepraszam, to moja subiektywna ocena. 

Chciałabym się podzielić z wami jedna z wielu historii z portalu randkowego. Bywalcy wiedzą, że 95% wiadomości, przychodzących to te opisane w artykule.
 1. Staś – amator wysyłania zdjęć swojego małego przyjaciela
 2. Jaś,  który szuka właścicielki, która go potraktuje, jak śmiecia albo da mu 3 klapsy
 3. Łukasz, który jest w szczęśliwym związku, ale ma ochotę na seks
 4. Kuba – romantyczny, szukający miłości życia, przelotny seks go nie interesuje, ale jedyny temat rozmów to seks i jaka jest moja ulubiona pozycja…
 5. Michał – skrzywdzony, którego nikt nie chce, nic nie potrafi, ledwo skończył szkołę podstawową i uważa, że kobieta mu wszystko zapewni, bo po to się urodziła…
 6. Na koniec wisienka na torcie: Zbyszek, który uważa się za najprzystojniejszego na ziemi. Często się nudzi, więc poświęca czas na szerzenie prawd kobietom, które wg niego powinny poprawić urodę np. pójść zrobić usta, najlepiej aby schudły, bo wszystko powyżej 36 rozmiaru jest grube i nieatrakcyjne. Nie mogą być inteligentne i koniecznie powinny słuchać faceta. Jednak Zbyszkowi daleko do ideału, ale jego wysokie ego z niskim poczuciem wartości pcha go do takich zachowań. Rozumiem, chociaż szkoda wszystkich kobiet, które nie są odporne na taki typ faceta.
I nagle w masie takich wiadomości pojawia się wiadomość od niego… Wyróżnia się na tle wszystkich innych, jest zaskakująca, tak inna od wszystkich. Pisze składanie, nie wysyła dziwnych zdjęć, nie oczekuje też zdjęć, rozmowa nie kręci się wokół seksu. Nie robi błędów językowych, masz wrażenie, że Cię słucha i zapowiada się całkiem dobrze.
Po kilku dniach nadal jesteś w szoku, ponieważ ów osobnik nadal włada inteligencją, nadal jest inny niż 95% facetów na danym portalu… no szok!  Ktoś by powiedział, że przesadzam, jednak sądzę, że spora część ludzi zgodzi się ze mną, że człowiek piszący dokładnie, inteligentnie i jeszcze do tego zabawnie na takim portalu to rzadkość. To jak znalezienie igły w stogu siana…
Intrygujące.. Wymieniamy się numerami telefonów, jedna czy druga rozmowa i nadal jest zabawnie. Nikt nie wskazuje zbliżającego się tornada. I nagle kiedy zaczynasz się cieszyć, że jednak czasem są normalni faceci dostajesz obuchem prosto w głowę, bo okazuje się, że to wszystko było czystym marketingiem. Jak to?
Ano podczas trzeciej rozmowy telefonicznej dowiedziałam się, że ów Pan prezentuje mi cennik swoich usług. Za „bycie” ze mną liczy sobie 8000 zł miesięcznie
W sumie to nie wiedziałam, czy płakać czy się śmiać. Byłam w szoku. Szczerze wam powiem, że znów zwątpiłam w portale. Szacunek do mężczyzn znów zaczął pełzać po podłodze. Kto wpada na taki pomysł??!! Czy są faceci, którzy myślą, że kobiety są tak zdesperowane, że będą płacić, aby ktoś był?
Nie należę do kobiet, które muszą z kimś być, bo same być nie potrafią. Jestem zwolenniczką jasnych sytuacji i partnerskiej relacji. Wolę być sama, niż męczyć się u boku nieodpowiedniego partnera. Czasem tylko tęsknię za bliskością, ale na pewno nie zamierzam nikomu płacić aby „był” przy mnie.  Doszłam do wniosku że typ facetów interesujących mnie jest ale poza takimi portalami..

Związek

Zmora rodziców, czyli choroby przedszkolaka

Redakcja
Redakcja
29 grudnia 2021
 

Okres przedszkolny jest uważany za czas, kiedy dzieci najwięcej chorują. Nieprzypadkowo całą grupę chorób, głównie zakaźnych, określa się mianem chorób wieku przedszkolnego. Choroby nasilają się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W każdej przedszkolnej grupie znajdziemy dzieci kaszlące i zakatarzone. Jak rozpoznać chorobę u dziecka i jakie badania wykonywać u przedszkolaka?

Przedszkolak musi się wychorować – prawda czy fałsz?

Choroby pojawiające się u dzieci w wieku przedszkolnym związane są z różnymi czynnikami. Niemały wpływ na częstsze chorowanie ma fakt, że dzieci mniej niż osoby dorosłe dbają o higienę. Chodzi głównie o niemycie rąk po powrocie ze spaceru czy wkładanie brudnych rąk do buzi, a także korzystanie z zabawek bez wcześniejszego dokładnego umycia dłoni wodą z mydłem. Poza tym w przedszkolu ma miejsce duże skupisko dzieci, więc choroby dużo łatwiej się przenoszą, szczególnie te, rozprzestrzeniające się drogą kropelkową czy kontaktową.

Częste choroby w przedszkolu są także efektem mniejszej odporności organizmu dziecka. Oznacza to, że przy kontakcie z patogenem trudniej jest mu się obronić. Niestety do rozprzestrzeniania się chorób wśród przedszkolaków przyczyniają się też rodzice, którzy posyłają dziecko do placówki mimo wystąpienia u niego objawów chorobowych. Przeziębiony przedszkolak zaraża w ten sposób kolejne dzieci. Z tego powodu na pytanie „jak uchronić dziecko przed chorobami?” odpowiedź niestety brzmi: mimo chęci i starań, chorób praktycznie nie da się uniknąć.

Najczęstsze choroby wieku przedszkolnego

Wśród najczęstszych chorób wieku przedszkolnego wymienia się głównie choroby zakaźne wywoływane przez wirusy. Najpopularniejsze z nich to: ospa, różyczka, świnka, mononukleoza oraz bostonka. Przeciwko części z nich są obecnie obowiązkowe szczepienia, lecz nie dają one 100-procentowej ochrony przed zarażeniem. Wśród chorób często dotykających dzieci w wieku przedszkolnym są także choroby pasożytnicze, takie jak np. owsiki. Część z nich atakuje przewód pokarmowy i wywołuje biegunki. Owsiki zaś powodują świąd okolicy odbytu nasilony szczególnie w nocy.

Jak rozpoznać chorobę – podwyższone eozynofile u dziecka, CRP i inne niewiadome

Wśród objawów choroby u przedszkolaka wymienia się najczęściej:

 • kaszel,
 • katar,
 • zaczerwienienie spojówek,
 • ból gardła,
 • gorączkę.

Bardzo częstym objawem chorób u małych dzieci są też:

 • biegunka,
 • bóle brzucha

W niektórych sytuacjach w przypadku pojawienia się symptomów lekarz zleca badania dodatkowe w postaci badań laboratoryjnych takich jak CRP czy morfologii krwi. CRP jest białkiem ostrej fazy i parametrem, który rośnie głównie w przebiegu infekcji bakteryjnej. Poza tym wzrasta wtedy liczba leukocytów (białych krwinek). W przypadku chorób wirusowych CRP jest zaś dużo mniej podwyższone. Eozynofile podwyższone u dziecka występują, gdy ma ono pasożyty lub alergię objawiającą się np. katarem siennym. Należy jednak mieć na uwadze, że zawsze złe wyniki badań dziecka powinny zostać skonsultowane z lekarzem, który zaproponuje odpowiednio dobrane dalsze postępowanie.

Badania przedszkolaka – jakie i kiedy wykonywać?

Badaniem, które powinno mieć wykonane każde dziecko w wieku przedszkolnym, jest tzw. bilans cztero- i pięciolatka. Jest on przeprowadzany w celu sprawdzenia, czy rozwój dziecka, zarówno fizyczny, psychiczny, jak i emocjonalny, przebiega w prawidłowy sposób. Poza tym u dzieci warto raz na 2-3 lata kontrolnie zbadać poziom glukozy oraz morfologię krwi, a także wykonać badanie ogólne moczu. Niektóre choroby dają subtelne objawy, a wczesna diagnostyka może ułatwić ich leczenie. W przypadku zaobserwowania u dziecka takich symptomów jak przewlekający się katar oraz łzawienie oczu, które jest związane np. z pyleniem traw, warto wykonać u przedszkolaka badania w kierunku alergii wziewnej. Podobnie gdy pojawiają się objawy związane z przewodem pokarmowym w przypadku jedzenia określonych produktów. Wtedy poleca się wykonanie testów w kierunku alergii pokarmowej i celiakii.


Związek

Cztery znaki zodiaku muszą liczyć się z zawirowaniami w 2022 r. Ale nie będzie źle. Tarocistka o tym, co nas czeka

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
29 grudnia 2021

W 2022 roku będziemy znajdować się pod wpływem wibracji numerologicznej szóstki. Jeszcze będzie pięknie, naprawdę! Nie od razu, ale wkrótce wszystko się ułoży. Po tamtym roku już wiemy, że rzeczywistość jest niesamowicie zmienna. Numerologiczna piątka jest wszakże liczbą chaosu. I taki też był dla nas 2021 rok. Na naszych oczach zostały podjęte decyzje, które ograniczały swobodę i niezależność. Tak jak np. wprowadzenie restrykcji z związanych z pandemią, czy uchwalenie nowego prawa aborcyjnego w Polsce.

Nadchodzący rok przyniesie nam więcej spokoju. Nasza energia i wszystkie zmysły zostaną skierowane na sprawy związane z domem, rodziną. Możemy spodziewać się bardziej przewidywalnej rzeczywistości. Pewne sprawy zaczną się normować i pozwolą nam na chwilę oddechu. Będziemy się mniej bać, co przyniesie następny dzień. 2022 to też rok powrotów w stare miejsca, do starych znajomych, rodziny. Nie dziwcie się, zaczniecie się rozglądać, co tu  zmienić, przemalować czy przestawić, to dobry czas na remonty.

Natomiast w tym roku wszyscy musimy nauczyć się oddzielać kłamstwo od prawdy. Inaczej zginiemy zjedzeni przez plotki, jakieś afery lub kompletnie nam niepotrzebny stres.

A jak to wygląda dla poszczególnych znaków zodiaku?

Barany…

… w nowym roku nie powinny zmieniać pracy, czy przeprowadzać się. Zaplanowane wycieczki i wyjazdy mogą być odwołane albo odbywać się z opóźnieniem. Barany powinny być ostrożne, muszą unikać tracenia kontroli nad swoim życiem czy rzeczywistością. Bo z życiem będzie trochę, jak z jazdą samochodem. Albo prowadzimy my, albo siedzimy obok i jesteśmy tylko biernymi obserwatorami. Warto zastanowić się, na jakiej roli nam zależy. W tym roku Barany mogą liczyć na życzliwą pomoc ludzi i przyjaciół. Nie bójcie się wykorzystywać własnych znajomości!

Byki

…ich rok upłynie pod znakiem pracy i doskonalenia swoich umiejętności. To  dobry czas na kursy zawodowe, studia, czy zajęcia doszkalające. Co ciekawe lepiej, żeby Byki  szlifowały to, co już umieją aniżeli zaczynały nowe rzeczy. Uważać należy na rutynę i zbytnią otwartość w stosunku do innych. Byki, trzymajcie emocje na wodzy, bo jeśli was poniosą, wiele możecie popsuć.

Bliźnięta

…w nadchodzącym roku czekają je poważne rozterki emocjonalne, nie powiedziałabym jednak, że będzie się to kończyć hucznymi rozwodami. Raczej rozczarowaniem, że finalnie nie mogą liczyć na osoby, które uważały za przyjaciół. Dlatego wszystkie Bliźnięta powinny unikać zbytniej otwartości i wylewności. Teraz należy liczyć przede wszystkim na siebie, ale to jest dobre, bo wzmacnia pewność siebie i buduje siłę i niezależność. 2022 rok dla Bliźniąt będzie rokiem zmian, na starym będą budowały nowe. Natomiast wszystko się naprawdę uda dopiero wtedy, kiedy ostatecznie pożegnają się lub pogodzą się z przeszłością.

Raki

….przejdą przez ten rok statecznie, bez większych zmian i zawirowań. Warto wręcz pamiętać, że to nie czas na zmiany, rewolucje. One mogą się po prostu nie udać. Lepiej na spokojnie pracować nad sobą i swoim charakterem. Czas i okoliczności sprzyjają. Co ciekawe karty mówią, że to dobry rok na poszerzanie horyzontów nie tylko zawodowych, finansowych ale i osobistych. Wiele samotnych Raków w tym czasie może znaleźć miłość.

Miłość, zdrada, rozstanie? Horoskop miłosny na 2022 r. dla każdego znaku zodiaku!

Lwy

…powinny zadbać o swoje ciało. Dobrze, żeby znalazły chwilę na relaks, nie tylko skupiały się na sprawach z listy do zrobienia. Karty sugerują też, by zadbały o zdrową dietę i odpowiednią ilość witamin. Lwy powinny pamiętać też, że w następnym roku nie wszystkie sprawy pójdą po ich myśli. Czasami będą czuły się jakby ktoś zamknął je w klatce i wyrzucił klucz. Jednak dochodzenie  do celu po trupach może okazać się finalnie stratą energii. W 2022 roku warto wrzucić na przysłowiowy luz i pozwolić życiu płynąć.

Panny

…to dobry rok na odnowienie starych znajomości, pogodzenie się i pojednanie z tymi, z którymi toczą wojny. Panny powinny otaczać się spokojem i ciepłem tych, którzy są blisko ich sercu. Finansowo mogą liczyć na drobne przypływy gotówki, ale nie liczyłabym na ich stałość. Panny powinny uważać też na to żeby czegoś nie zniszczyły, od związków przez sprzęty. Coś może im wypadać, coś może im się popsuć. Dlatego podstawowa zasada tego roku– uważność, dotyczy ona też relacji z ludźmi.

Wagi

…w następnym roku muszą wykazać się ogromną determinacją w pokonywaniu i przeszkód i zakrętów życiowych. Nie będzie to łatwy dla nich rok, bo będą musiały cały czas obserwować, czy znów się coś nie wali, lub czy wszystko na pewno idzie tak, jak powinno. Następne 12 miesięcy będzie swoistym rollercosterem emocji i zdarzeń. Wagi nie powinny osiadać na laurach i cieszyć się że im coś wyszło, bo zanim się nie obejrzą – coś sprawi, że zejdzie im uśmiech z twarzy. Ale spokojnie. Wali się tylko to, co nie ma stabilnych fundamentów.

Skorpiony

….muszą wiedzieć, że dla nich może to być rok przełomowy. Tak, to idealny czas na rewolucje. Niejeden Skorpion może  porzucić dotychczasowy tryb życia i wyjechać, na przykład, w Bieszczady. Oczywiście, jeśli będzie tego chciał. Dla Skorpionów 2022 rok to po prosty czas zmiany stylu lub trybu życia. Zaczną realizować siebie i stawiać na własne potrzeby. To rok zdrowego egoizmu. Skorpiony będą miały masę pomysłów na życie, ważne jednak, żeby je skrupulatnie realizowały, bez zwierzania się z nich innym ludziom – w przeciwnym wypadku pojawi się ryzyko fiaska. Ważne też, żeby  Skorpiony nie kierowały się impulsami i nie patrzyły na wszystko przez różowe okulary. Naprawdę lepiej nie.

Strzelce

…będą miały skłonność do sprzeczek i konfliktów. Nie tylko w domu, ale i z otaczającymi ich ludźmi, na przykład w pracy. Spowodowane może być to walką o swoją wolność i niezależność. Strzelce nie będą dawały za siebie decydować w wielu ważnych dla nich kwestiach. Natomiast tak jak będą nosiły maskę odważnych i silnych, tak emocjonalnie ten rok może być dla nich ciężki. Mogą mieć kłopoty rodzinne, być wyjątkowo poddenerwowane. Drobnostki będą wyprowadzały je z równowagi. Muszą uważać na to, by finalnie nie zostały zostawione, lub nie czuły się odizolowane od rodziny czy przyjaciół.

Koziorożce

…mają naprawdę dobry rok na zmiany w sferze zawodowej. Jeżeli będą chciały, mogą zmieniać pracę na jesieni, ale zanim to zrobią, powinny wszystko przeanalizować – to nie jest rok na nieprzemyślane decyzje, nagłe zwroty akcji czy „ a dobra – jakoś to będzie”.  Sytuacja osobista? Koziorożce mogą odetchnąć z ulgą. Na horyzoncie bowiem, cisza spokój. Może być nawet tak cicho, że zaczną marudzić z tego powodu. Nie warto, lepiej docenić.

Horoskop na 2022 r. dla każdego znaku zodiaku. Ten rok będzie zupełnie inny niż dwa poprzednie!

Wodniki

…będą kończyć w następnym roku z rozmachem to, co zaczęły. Mogą  jednak wpadać w stany melancholii i średnio radzić sobie emocjonalnie z otaczającą je rzeczywistością. Będzie im czasem towarzyszył strach przed zmianami. Wtedy pomoże opanowanie i zwykłe przeczekanie z decyzjami lub zmianami na lepszy czas. Wodniki powinny nauczyć się walczyć o swoje i wierzyć w to, że są w stanie dopiąć swego. Wiele z nich skończy 2022 rok z przekonaniem: „Tak, potrafię, tak, udało się”.

Ryby

… muszą zwrócić uwagę na to, czy wywiązują się z danych obietnic, bowiem ich złamanie będzie miało dla nich przykre konsekwencje. Dlatego zanim się czegoś podejmiecie, przeanalizujcie, czy na pewno dacie radę. Czytajcie też uważnie umowy. To nie będzie rok, w którym Ryby z tolerancją i spokojem będą patrzyły na otoczenie. Jeżeli będzie coś, co im gdzieś „nie zagra” bardzo szybko będą pozbywać się problemów czy ludzi. Cechować je będzie głęboka sprawiedliwość, szacunek. Tego samego będą wymagać dla siebie. Doskonale będą wiedziały co chcą, a czego kompletnie w życiu sobie nie wyobrażają. Będą analizować, stawać się autorytetem. Muszą jednak pamiętać o przypomnieniu osobom które kochają, że nadal są i nic się nie zmieniło w ich uczuciach. Inaczej będą odbierane jako oschle i wyrafinowane.


Agnieszka Gąsiorowska

Tarocistka i numerolożka, jej pasją oprócz tarota jest psychologia. Jej zdaniem tarot służy rozwiązywaniu najbardziej zawiłych problemów życiowych– skutecznie i konkretnie. Charyzmatyczna, nie boi się tematów tabu. Specjalizuje się w tematyce związków, zdrowia i relacji biznesowych. Pomaga pracować nad charakterem przy pomocy Tarotowego Portretu Psychologicznego. Swój gabinet ezoteryczny prowadzi w Manchesterze.


Zobacz także

Zrozumiałam, że dorosły mężczyzna nie musi zaakceptować obcego dziecka, tylko dlatego, że kocha jego matkę. Chyba musimy się rozstać

Kobiety ogarnijcie się! Czy naprawdę musicie się przeglądać w JEGO oczach, żeby znać swoją wartość?

Żona na wyłączność. Po ślubie będziesz robić, co ci mówię