Go to content

Naukowcy potwierdzają: twoja najbardziej złośliwa przyjaciółka to ta, której tak naprawdę zależy na tobie najbardziej

Fot. iStock / DaniloAndjus

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego czasami czujesz o wiele bliższą więź z przyjaciółką, która potrafi zachować się jak przysłowiowa „zołza”, niż z tą, która zawsze sprawia, że czujesz się komfortowo, dowiedz się, że nie ma  w tym nic dziwnego. Przyjaciele, którzy potrafią być brutalnie szczerzy i wywoływać uczucia negatywne, to ci, którym zależy na Tobie najbardziej – mówią naukowcy.

Jeśli twoja przyjaciółka potrafi cię swoimi komentarzami doprowadzić do szewskiej pasji, ale w głębi duszy przyznajesz jej rację, jeśli czujesz, że obchodzi się z tobą niedelikatnie, prawdopodobnie robi to celowo. Według badań opublikowanych przez Stowarzyszenie na rzecz Nauk Psychologicznych, niektórzy bliscy przyjaciele mogą celowo wywoływać w nas negatywne uczucia, ponieważ wierzą, że będzie to dla nas korzystne na dłuższą metę. Takie mają wewnętrzne przekonanie.

Badania przeprowadzono na Uniwersytecie w Plymouth i obejmowały one 140 dorosłych uczestników. Naukowcy obserwowali zachowanie badanych podczas hipotetycznych sytuacji: na przykład, poprzez wywoływanie strachu przed niepowodzeniem przyjaciela, który zamiast uczyć się do egzaminów – zwleka z nauką. Wyniki badania potwierdziły to, w co wierzyli naukowcy – że ludzie rzeczywiście mogą być „okrutni, aby być dobrymi”.

Innymi słowy, przyjaciele mogą czasami być wobec ciebie brutalni nie dlatego, że cię nienawidzą lub chcą cię skrzywdzić – ale dlatego, że troszczą się o ciebie i ich „podłość” wynika z bezinteresowności i empatii.


Na podstawie: brightside.me