Lifestyle

Czy potrafisz postawić granice w twoim związku? Zrób szybki test dziewięciu kroków

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
28 września 2017
Fot. iStock / Gazometr
 

Choć kochając, chcemy dać drugiej osobie z siebie jak najwięcej dobra, choć ufamy ślepo naszej miłości, są takie kwestie, w których nawet najbardziej zgodni partnerzy powinni sobie postawić jasne granice. Jeśli nigdy o tym nie myślałaś, warto zastanowić się dziś, czy w twoim związku pozwalasz ukochanej osobie na wszystko, czy potrafisz zaznaczyć wyraźnie, że dalej posunąć się nie wolno.  

Test 9 kroków – ustalanie granic w związku

Odpowiedz „tak” lub „nie” na każde z dziewięciu pytań, następnie podlicz odpowiedzi twierdzące:

  1. Czy twojemu partnerowi zdarza się używać w stosunku do ciebie wulgaryzmów i poniżających porównań?
  2. Czy, kiedy się sprzeczacie, twój partner używa argumentów „poniżej pasa”, np. wypomina ci błędy z przeszłości, o których mieliście już dawno zapomnieć, albo obraża twoją rodzinę?
  3. Czy twój partner szanuje twoje prawo do spędzenia czasu w pojedynkę, czy nie robi ci wyrzutów, gdy chcesz zadbać o swój relaks, odpoczynek, samorozwój?
  4. Czy uważasz, że w tym związku masz prawo do prywatności, czy też czujesz, że twoje relacje z innymi są przez partnera nieustannie kontrolowane?
  5. Czy twój partner ma dostęp do twoich profili w mediach społecznościowych i zdarza mu się czytać twoje rozmowy ze znajomymi, bez twojej wiedzy i zgody?
  6. Czy twój partner „sprawdza cię” np. prosząc o wysłanie zdjęcia z miejsca, w którym jesteś, na potwierdzenie tego, że mówisz prawdę?
  7. Czy zdarzyło ci się, że partner prosił byś złamała dla niego swoje zasady, zrezygnowała z prawd i wartości, które wyznajesz i które są dla ciebie najważniejsze?
  8. Czy seks uprawiasz tylko wtedy, gdy oboje macie na niego ochotę, czy też zdarza się, że czujesz się do niego przymuszona?
  9. Czy uważasz, że twój partner utrzymuje zbyt bliskie relacje z innymi kobietami, takie, które wykraczają za to, co można nazwać „koleżeństwem”?

Jeśli na więcej niż 3 pytania odpowiedziałaś twierdząco, najwyższa pora jak najszybciej postawić granice. To może być trudniejsze niż myślisz, ale alternatywą jest zazwyczaj jedynie rozstanie. Twoja relacja nosi znamiona toksycznej, a twój partner jest osobą mocno dominującą w tym związku.


Lifestyle

Warszawski Dzień Kapelusza – już za tydzień. Kapelusze są trendy!

Redakcja
Redakcja
28 września 2017
 

W sobotę, 7 października 2017 roku, w godz.12.00 – 16.00 zapraszamy ponownie do Domu Handlowego Mysia 3 (III piętro) w Warszawie na WARSZAWSKI DZIEŃ KAPELUSZA.

WARSZAWSKI DZIEŃ KAPELUSZA to selektywna impreza modowo – kulturalna, do współpracy, w której zaprosiliśmy jedynie ekskluzywne marki modowe, kapelusznicze, projektantów niepowtarzalnej biżuterii oraz uznane marki kosmetyczne.

Zapraszamy Panie i Panów, którzy kochają nakrycia głowy oraz tych, którzy mają je ukryte w szafach, ale brakuje im na co dzień odwagi, aby je założyć, a także wszystkich, którzy jeszcze ich nie mają!

Prestiżowe i eleganckie wnętrza Domu Handlowego Mysia 3,  zlokalizowanego w samym centrum miasta, zapewnią idealną przestrzeń dla zapoznania się z najnowszymi trendami i jesienno – zimowymi kolekcjami ubrań, biżuterii i akcesoriów.

W ramach III Warszawskiego Dnia Kapelusza odbędzie się także KONKURS na Najlepszą Stylizacje w Kapeluszu a dla pozostałych uczestników ufundujemy atrakcyjne nagrody.

Zapraszamy wszystkie Damy i Gentelmentów do założenia tych fantastycznych nakryć głowy, mniejszych i większych, odwiedzenia nas na Mysiej 3.

Noszenie kapeluszy jest trendy!

HARMONOGRAM

12.00 Oficjalne powitanie i rozpoczęcie imprezy
– czas na rozmowy z wystawcami, przymiarki i zakupy
– Spotkanie z autorką Agnieszką L. Janas. Możliwość indywidualnych rozmów i uzyskania autografów na książkach.

13.00 – 13.30  Pokaz mody retro i współczesnej

14.00 Rozpoczęcie KONKURSU na Najpiękniejszy Kapelusz
– pokaz stylizacji z kapeluszami biorących udział w konkursie

15.00  Rozstrzygnięcie KONKURSU na Najpiękniejszy Kapelusz
– ogłoszenie wyników przez Jury i przekazanie nagród

15.40 Wręczenie upominków dla wybranych gości.

16.00 Zakończenie części głównej imprezy.

16.15 Parada w kapeluszach ulicą Nowy Świat, utrwalona obiektywem kamery.

Impreza odbywa się w godzinach 10.00 – 16.00,

DH Mysia, 3 piętro, ul. Mysia 3 w Warszawie

Wstęp wolny.

Rejestracja do KONKURSU na Najpiękniejszy Kapelusz odbywa się w dniu imprezy, od godziny 12.00 do 13.00 w recepcji Damosfery, ul. Mysia 3, 3 piętro


Lifestyle

Oto lista najbardziej „niezdrowych” krajów świata. Zgadnijcie, na którym miejscu jest Polska

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
28 września 2017
Fot. iStock/bee32

Dzięki szczepieniom zmalała liczba zgonów, spowodowanych epidemiami chorób zakaźnych. Nie oznacza to wcale nic nam nie zagraża. Dziś umieramy z powodu chorób układu krążenia, nowotworów czy cukrzycy. Liczbę tę również można by zmniejszyć, gdybyśmy tylko prowadzili higieniczny tryb życia. Najnowszy ranking „niezdrowych” państw świata pokazał, że Polacy muszą jeszcze wiele się nauczyć. Tak, jesteśmy w pierwszej dziesiątce.

Londyńska klinika „Clinic Compare” przygotowała w oparciu o dane, zgromadzone m.in. przez Światową Organizację Zdrowia, ranking krajów, w których zdrowie mieszkańców pozostawia wiele do życzenia. Badacze brali pod uwagę takie czynniki jak: roczne spożycie alkoholu i zużycie tytoniu na osobę czy procent otyłości w populacji.

Pierwszą dziesiątkę zdominowała Europa Wschodnia. Spośród 179 państw, niechlubne pierwsze miejsce zdobyły Czechy. Mieszka tam najwięcej osób z problemem alkoholowym. 13,7 l. – tyle litrów napojów wyskokowych przypada rocznie na jednego obywatela. Rosja zajęła drugie miejsce, a Słowenia trzecia.

8. miejsce zdobyła Polska, wyprzedzając 171 krajów… Niestety to żaden zaszczyt. Zestawienie to pokazuje, że my, Polacy, mamy ogromny problem nie tylko z używkami, ale także z obżarstwem i otyłością. Jeśli nic ze swoim postępowaniem nie zrobimy, długo nie pożyjemy. A już na pewno nie w zdrowiu.


 

Źródło: Clinic Compare


Zobacz także

Bez skalpela – czyli wszystko, co musisz wiedzieć o nowoczesnych metodach modelowania sylwetki

Są relacje trudne, czasem spisane na zapomnienie. Jednak to one najmocniej nas kształtują. Akcja #Jestem Kobietą

Wybierz kapelusz, a dowiesz się jaką jesteś… czarownicą! Ile masz w sobie z wiedźmy?