Go to content

Czy potrafisz postawić granice w twoim związku? Zrób szybki test dziewięciu kroków

Fot. iStock / Gazometr

Choć kochając, chcemy dać drugiej osobie z siebie jak najwięcej dobra, choć ufamy ślepo naszej miłości, są takie kwestie, w których nawet najbardziej zgodni partnerzy powinni sobie postawić jasne granice. Jeśli nigdy o tym nie myślałaś, warto zastanowić się dziś, czy w twoim związku pozwalasz ukochanej osobie na wszystko, czy potrafisz zaznaczyć wyraźnie, że dalej posunąć się nie wolno.

Podstępne formy pasywnej agresji. Postaw granice, nim zostaniesz skrzywdzona

Test 9 kroków – ustalanie granic w związku

Odpowiedz „tak” lub „nie” na każde z dziewięciu pytań, następnie podlicz odpowiedzi twierdzące:

  1. Czy twojemu partnerowi zdarza się używać w stosunku do ciebie wulgaryzmów i poniżających porównań?
  2. Czy, kiedy się sprzeczacie, twój partner używa argumentów „poniżej pasa”, np. wypomina ci błędy z przeszłości, o których mieliście już dawno zapomnieć, albo obraża twoją rodzinę?
  3. Czy twój partner szanuje twoje prawo do spędzenia czasu w pojedynkę, czy nie robi ci wyrzutów, gdy chcesz zadbać o swój relaks, odpoczynek, samorozwój?
  4. Czy uważasz, że w tym związku masz prawo do prywatności, czy też czujesz, że twoje relacje z innymi są przez partnera nieustannie kontrolowane?
  5. Czy twój partner ma dostęp do twoich profili w mediach społecznościowych i zdarza mu się czytać twoje rozmowy ze znajomymi, bez twojej wiedzy i zgody?
  6. Czy twój partner „sprawdza cię” np. prosząc o wysłanie zdjęcia z miejsca, w którym jesteś, na potwierdzenie tego, że mówisz prawdę?
  7. Czy zdarzyło ci się, że partner prosił byś złamała dla niego swoje zasady, zrezygnowała z prawd i wartości, które wyznajesz i które są dla ciebie najważniejsze?
  8. Czy seks uprawiasz tylko wtedy, gdy oboje macie na niego ochotę, czy też zdarza się, że czujesz się do niego przymuszona?
  9. Czy uważasz, że twój partner utrzymuje zbyt bliskie relacje z innymi kobietami, takie, które wykraczają za to, co można nazwać „koleżeństwem”?

Jeśli na więcej niż 3 pytania odpowiedziałaś twierdząco, najwyższa pora jak najszybciej postawić granice. To może być trudniejsze niż myślisz, ale alternatywą jest zazwyczaj jedynie rozstanie. Twoja relacja nosi znamiona toksycznej, a twój partner jest osobą mocno dominującą w tym związku.

Jak ustanowić granice osobiste w momentach, kiedy naprawdę tego potrzebujecie