Go to content

Porównywarka ubezpieczeń – zmniejsz koszt ubezpieczenia OC swojego auta!

Fot. Materiały prasowe

Posiadanie własnego samochodu to przywilej, na który obecnie może sobie pozwolić praktycznie każdy. Niestety z roku na rok koszty jego utrzymania stają się coraz większe, między innymi ze względu na rosnące ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC. Co zrobić, by zoptymalizować koszty i płacić mniej? Wystarczy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, dzięki której wybierzemy najtańszą możliwą ofertę na rynku.

W większości krajów Europy, a także w Polsce, posiadanie ważnego ubezpieczenia OC, czyli polisy odpowiedzialności cywilnej, jest obowiązkowe. Oznacza to, że każdy właściciel samochodu musi ją wykupić, jeżeli chce użytkować swój pojazd zgodnie z obowiązującym prawem.

Na rynku dostępnych jest wiele towarzystw, które oprócz podstawowego ubezpieczenia, oferują też nieobowiązkowe pakiety dodatkowe, oferujące pomoc np. w przypadku następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) lub autocasco (AC), czyli ochrony przed zniszczeniem lub kradzieżą naszego pojazdu.

Wybranie odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego nie jest sprawą łatwą, szczególnie że ceny ofert mogą się pomiędzy sobą diametralnie różnić. Chodzenie do przedstawicieli poszczególnych firm w celu poznania najlepszej propozycji może być jednak czasochłonne, przez co rzadko kto może sobie dzisiaj na to pozwolić. Z pomocą przychodzi jednak porównywarka ubezpieczeń, dzięki której szybko i łatwo znajdziemy najtańszą ofertę.

Porównywarka ubezpieczeń – idealne rozwiązanie na Twoją kieszeń

Z porównywarki ubezpieczeń warto skorzystać z kilku powodów. Pierwszym z nich jest oczywiście oszczędność. Serwisy tego typu są swego rodzaju agregatorami, kumulującymi oferty większości dostępnych na rynku towarzystw ubezpieczeniowych.

Dzięki temu klient ma możliwość porównania ofert i wyboru tej, która jest najtańsza. Niekiedy może się okazać, że kwota OC przedstawiona przez porównywarkę ubezpieczeń jest nawet o połowę niższa, niż propozycja zaoferowana przez lokalnego agenta ubezpieczeniowego.

Porównywarka ubezpieczeń to także oszczędność czasu. Oferty towarzystw ubezpieczeniowych możemy przejrzeć o dowolnej porze, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy, że wpiszemy odpowiednie dane, korzystając z komputera lub urządzenia mobilnego.

Niepodważalną zaletą porównywarki ubezpieczeń jest ponadto fakt skumulowania wszystkich dostępnych na rynku ofert w jednym miejscu. To udogodnienie szczególnie dla mieszkańców mniejszych miast i wiosek, gdzie dostęp do agentów ubezpieczeniowych jest mocno ograniczony.

Porównywarka ubezpieczeń – jak to działa?

Korzystanie z porównywarki ubezpieczeń jest niezwykle proste, a znalezienie odpowiedniej polisy OC nie zajmie więcej, jak kilka minut. Klient musi jedynie wypełnić wniosek, podając między innymi dane techniczne swojego samochodu, a także informacje na temat kierowców, którzy jeżdżą tym samochodem.

O podobny zestaw informacji pyta nas każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Na tej podstawie przedstawiane są oferty. Korzystając z porównywarki ubezpieczeń, podajemy te dane wyłącznie raz. Są one następnie przesyłane do wszystkich dostępnych towarzystw, które niemal natychmiastowo odsyłają ofertę zwrotną. W ten sposób klienci są w stanie w bardzo krótkim czasie poznać propozycje poszczególnych firm i wybrać tę, która odpowiada im najbardziej.

Po zapoznaniu się z listą opcji można od razu przejść do zakupu polisy online. Osoby mniej zdecydowane mogą natomiast pozostawić kontakt do siebie i poczekać na odpowiedź ze strony wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Porównywarka ubezpieczeń – ile można na tym zyskać?

W przypadku samego OC warto wybierać najtańszą opcję, gdyż zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem wszystkie polisy tego typu są takie same. Oznacza to, że każde towarzystwo musi oferować identyczne warunki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Różnicę mogą natomiast stanowić opcje dodatkowe, takie jak wspomniane już wcześniej NNW czy Assistance. W przypadku tego pierwszego warto zwrócić uwagę, jaka jest dokładna kwota ubezpieczenia. Zazwyczaj mieści się ona w zakresie od 10 000 do 100 000 zł.

Różnić będą się też oferty z pakietem Assistance. Tutaj należy zwracać uwagę m.in. na takie szczegóły jak maksymalna liczba holowań w ciągu trwania polisy, dostępność auta zastępczego czy możliwość skorzystania z drobnych napraw na miejscu zdarzenia.

Ile tak naprawdę można zaoszczędzić, korzystając z porównywarki ubezpieczeń? Postanowiliśmy porównać przykładowe oferty dla kierowcy w wieku 29 lat, który ma prawo jazdy od 4 lat, jest jedynym właścicielem i użytkownikiem samochodu, a na swoim koncie posiada jedną stłuczkę, która przydarzyła mu się 3 lata wcześniej. Ubezpieczenia szukamy dla samochodu Peugeot 308, napędzanego silnikiem diesla o pojemności 1,6 i mocy 110 koni mechanicznych.

W takim przypadku oferty na polisę OC wraz z pakietem Assistance wahają się od 780 do nawet 1565 zł. Różnica pomiędzy najtańszą a najdroższą ofertą wynosi zatem aż 785 zł. Tyle potencjalnie moglibyśmy stracić, gdyby wybrać propozycję najdroższego towarzystwa bez uprzedniego sprawdzenia innych opcji za pomocą porównywarki ubezpieczeń.


Artykuł sponsorowany