Go to content

Pokaż mi, jak kochasz, a powiem ci kim jesteś

„Jakim typem uwodzicielki jesteś”, „Sprawdź, czy nie kochasz za bardzo” – krzyczą kolorowe nagłówki psychotestów w poczytnych magazynach dla kobiet. Ile w tym wszystkim jest fikcji i zabawy, a ile nasza sztuka kochania, mówi o nas samych?

Z psychozabawami bywa różnie – niektóre nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością, jednak okazuje się, że całkiem poważne nauki (takie jak psychologia czy socjologia), nie od dziś potrafią powiedzieć: „pokaż mi, jak kochasz, a powiem ci kim jesteś”. Według socjologa Johna Lee, istnieje 6 stylów kochania, które bardzo wiele mówią o nas samych.

Więc kim jesteśmy w miłości? Razem z Małgorzatą Ohme, psychologiem – sprawdzamy nasze psychologiczne style kochania.


 

Na podstawie: Charaktery, Psycholog pisze

Fot. iStock / MilosStankovic

1/6 Eros

Miłość namiętna i erotyczna

Nie dajcie się zwieść samej nazwie, bo w tej namiętności mieści się wszystko to, co lubimy nazywać „chemią miłości”.

Osoby kochające w tym stylu są na miłość przede wszystkim otwarte. Lubią jej ulegać. Bez zazdrości, gdybania, tych wszystkich miłosnych intryg. Można śmiało powiedzieć, że osoby spod znaku Erosa, biorą miłość taką, jaka jest.

Ich uczucie i emocje, które przeżywają są pełne zaufania, oddania, świeżości. Miłość jest dla nich wartością samą w sobie.

Fot. iStock / franckreporter

2/6 Ludus

Miłość jest radością, grą i zabawą

Potocznie powiedzielibyśmy o nich, że są bardzo kochliwi. hop – z kwiatka na kwiatek. Ten styl kochania wynika z potrzeby realizowania przede wszystkim sowich pragnień i zaspokajania swoich osobistych potrzeb (fizycznych i emocjonalnych).

Osoby o tym stylu kochania, bardzo otwarcie okazują swoje uczucia. Zdecydowanie to oni w tej miłości (i seksie) rządzą i rozdają karty.

Zniechęcają się problemami, zazdrością, czy roszczeniami/oczekiwaniami swoich partnerów. Zdecydowanie łatwiej podjąć im decyzje o zakończeniu relacji niż walkę o naprawę związku.

Gdzieś głęboko w nich drzemie przekonanie, że przecież miłość ma być zabawą, radością, ma być dobra i przyjemna – gdy jest inaczej, pora szybko pozbierać swoje zabawki.

 

Fot. iStock / utah778

3/6 Storge

Miłość jest wspólnotą

Braterstwo, zaufanie, partnerstwo, przyjaźń, lojalność. Jeśli te słowa przychodzą ci na myśl o idealnym związku – zapewne to twój styl kochania.

Osoby przejawiające ten styl kochania – nie polegają na uczuciach ulotnych, motylkach w brzuchu, zauroczeniu czy miłości od pierwszego wejrzenia. Nie szukają fajerwerków i wielkiego boom!

Dla nich najcenniejsza w miłości jest stałość, pewność, podobieństwo. Wspólne zainteresowania i zgodność, pełne życie we wspólnocie z partnerem są wartością najwyższą – i to od tego zależy powodzenie ich związku.

 

Fot. iStock / weerapatkiatdumrong

4/6 Mania

Miłość niespokojna i obsesyjna

Gdy wewnątrz serca walczy Eros i Ludus, rodzi się miłość pełna lęku, obsesyjna, trudna i często krzywdząca. Miłość jest dla nich istotą życia, i być może właśnie dlatego tak bardzo i ślepo potrafią się w niej zatracić.

Miłość jest tak istotnym elementem ich życia, że jakiekolwiek „zawirowania” sercowe skutecznie potrafią dezorganizować ich życie prywatne, zawodowe, emocjonalne.

Bardzo rzadko miłość daje im równowagę i głębokie szczęście.

 

Fot. iStock / PeopleImages

5/6 Pragma

Miłość ostrożna i dokładna

Ten typ miłości jest mieszanką storge i ludusa. Dopóki nie poznają się z partnerem bardzo dobrze, zachowują ostrożność.

Są w tej miłości bardzo systematyczne, nieco powolne – lubią zaczekać, aż na wszystko przyjdzie odpowiedni czas. Dużo pracują nad związkiem i są gotowe wiele dla niego poświęcić.

Dokładnie wiedzą, czego od miłości oczekują. Ich miłość opiera się na wzajemnym „dotarciu”. Lubią przewidywalność w miłości.

Fot. iStock / Cecilie_Arcurs

6/6 Agape

Miłość czysta, dążąca do ideału

Ten typ miłości jest odzwierciedleniem stereotypowego podejścia do miłości przez kobiety. Jest to miłość altruistyczna, godna każdej ceny i poświęcenia.

Miłość jest dla tych osób emocją najważniejszą, taką, o którą zawsze trzeba i należy walczyć. Jest uczuciem, które bezwzględnie należy się każdej osobie; emocją, którą należy podarować drugiej osobie.

Osoby reprezentujące ten styl miłości są bardzo czułe, oddane partnerowi. Charakteryzuje je również gotowość do niesienia pomocy innym osobom.