Go to content

Pokaż ten film swoim rodzicom i dziadkom! 4,5 godziny to czas, który może uratować im życie

Fot. Screen/You Tube
Brawo studenci! Jeśli ktoś mówi, że służba zdrowia jest nieczuła i nie dba o pacjenta, to powinien spotkać się ze studentami Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. To właśnie oni na czele z Pauliną Werel (studentką V roku) – pomysłodawczynią akcji, stworzyli film, który może uratować życie!
Co 8 minut ktoś w Polsce doświadcza udaru, jego objawy bardzo często są bagatelizowane, przez co wielu pacjentów trafia do szpitala za późno. Istnieje lek, który podany do 4,5 godzin od pojawienia się objawów udaru rozpuszcza skrzep zatykający naczynia mózgowe! Dlatego tak bardzo ważne jest mówienie o tym, co może nas zaniepokoić. Jeśli twoja babcia, mama, twój tata, czy dziadek zaczynają niewyraźnie mówić, nie rozumieją co do nich mówisz – nie lekceważ tego, nie zwalaj na wiek! Jeśli drętwieje im twarz, albo kończyny – to nie musi być wynik zmęczenia, braku magnezu! To mogą być objawy udaru.
Pokaż ten filmik swoim rodzicom, dziadkom, niech będą świadomi, jak dbać o swoje zdrowie i co powinno wzbudzić ich niepokój! 4,5 godziny może uratować im życie!
Udar nie boli, czai się po cichu, a jego konsekwencje często odbierają radość życia. Dbajmy o tych, których kochamy, a z którymi nie zostało nam jakoś bardzo dużo czasu…

Realizacja techniczna filmu: Bartosz Wojtan i Michał Kapica- studenci prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Nad całością projektu studentów czuwała z-ca kierownika Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku- doc. Alina Kułakowska