Go to content

Pogorszył się stan zdrowia Elżbiety II. Do Balmoral zjeżdżają się członkowie rodziny królewskiej

królowa Elżbieta II życiorys
Fot. iStock/królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II to filar monarchii brytyjskiej. Ta niezwykła i silna kobieta jest jedną z najbardziej znanych osób na świecie. Uwielbiana przez poddanych, nieustannie przyciągająca tłumy turystów, będąc wręcz symbolem Wielkiej Brytanii. Nagła informacja o pogorszeniu się jej stanu zdrowia wstrząsnęła światem. Do Balmoral zjeżdżają członkowie rodziny królewskiej.

„Po przeprowadzeniu badań dziś rano, lekarze królowej obawiają się o zdrowie Jej Wysokości. Zalecono, by pozostała pod nadzorem lekarskim. Królowa czuje się dobrze i przebywa w Balmoral” — przekazał Pałac Buckingham w czwartek w oficjalnym oświadczeniu. Do szkockiego zamku przybywają kolejni członkowie rodziny królewskiej.

Elżbiecie II w jej zamku Balmoral w Szkocji są jej syn książę Karol wraz z małżonką oraz pozostałe dzieci. Na miejscu jest też książę William — podają brytyjskie media. Do podróży szykują się też podobno Meghan i Harry.

Korespondent BBC, specjalizujący się w tematyce związanej z Koroną w oświadczeniu Pałacu Buckingham widzi „powagę, której nie wcześniej nie widziano”. Pałac niezwykle rzadko komentuje stan zdrowia Elżbiety II, stąd zaskoczenie i podejrzenie, że sprawa jest naprawdę poważna.

Jej ostatnim publicznym wystąpieniem było wtorkowe spotkanie w Balmoral z odchodzącym premierem Borisem Johnsonem, a następnie z obejmującą po nim urząd Liz Truss. Monarchini wydawała się mieć dobre samopoczucie, choć używała laski do chodzenia — pisze brytyjski „Guardian”.