Związek

Zostaw dzieci w domu i idź z partnerem do hotelu. Może być nawet w waszym mieście!

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
10 sierpnia 2021
fot. PeopleImages/iStock
 

– Zostaw dzieci w domu i idź z partnerem do hotelu. Nie musisz jechać daleko. Znam pary, które wynajmują pokój w mieście, w którym mieszkają na co dzień , by cieszyć się seksem” – mówi psychoterapeutka Magdalena Chorzewska.

Ty pytasz, my znajdujemy specjalistę, który odpowie na wszystkie twoje wątpliwości.  Przeczytaj list  Klaudii, która bardzo chciałaby uprawiać z mężem slow seks podczas wakacji. Czy nie nakłada na siebie presji?

„Mam nadzieję, że w te wakacje w końcu odpocznę i poświęcę czas swojemu ukochanemu mężowi. Na co dzień jesteśmy totalnie zabiegani i zajęci dziećmi. Praca, przedszkole, zakupy, obiad, krótki rutynowy seks. Chciałabym podczas urlopu odbudować naszą relację seksualną. Marzę o tym, bo jak sobie przypominam, ile działo się kiedyś w naszej alkowie, kiedy jeszcze nie było w domu dzieci, to czuję mrowienie na plecach. Czytałam o slow seksie. Chciałabym się nacieszyć niespiesznym seksem z mężem i sobą wzajemnie podczas urlopu. Szczerze, to wykończył nas ostatni rok, kiedy oboje stresowaliśmy się o byt i o pieniądze. Chcę teraz cieszyć się bliskością, beztroską, powolnym seksem. Patrzeć w niebo i morze i przestać się stresować. To nam się należy! Tylko… no właśnie, trochę boję się, że będzie we mnie zbyt dużo presji: by odpocząć, by kochać się co rano, by mieć fajne wakacje. Okropnie chcę i jednocześnie strasznie się stresuję. Mamy tylko dziewięć dni urlopu w Milenie, by odpocząć. Pomocy!” Klaudia

Droga Klaudio,

Zbyt wiele oczekiwań to faktycznie coś, co może ci popsuć plany wakacyjne. Jeśli ktoś jest w totalnym stresie i napędzie, to jego ciało przepełnia kortyzol i niestety takiej osobie nie pomoże wyjazd na tydzień. Urlop, który z zasady ma wyzwalać ogrom pozytywnych emocji, u wielu osób tak naprawdę najpierw powoduje stres. W pracy zostawiliśmy na biurku masę rzeczy do zrobienia, a w domu bałagan. Jedziemy też do miejsca, z którym wiążemy zawsze spore oczekiwania. A potem często okazuje się, że nic nie wygląda jak w prospektach. Dochodzi zmęczenie z uwagi na trudy podróży i zmianę klimatu. My w znakomitej większości nie potrafimy „być tu i teraz”. Zwykle żyjemy przeszłością (czy ja oby na pewno wszystko zrobiłam w pracy?) albo przyszłością (czy, jak się rozpakuję, to okaże się, że wszystko wzięłam?). Nic dziwnego, że na urlopie pierwszego dnia czujemy się zazwyczaj wykończeni.

Klaudio, uwierz mi, że często w gabinecie słucham historii wakacyjnych, w których partnerzy skarzą się na popsuty urlop. Wystarczy, że pokój trafi się… „nie z widokiem na morze”, ale z widokiem… „trochę na morze, a trochę na parking”. Moim zdaniem, jeśli ktoś nie miał możliwości, by dbać o ralację przez ostatnie dwanaście miesięcy, to raczej nie uda się wszystkiego naprawić nagle w dziewięć dni. Z mojego doświadczenia wynika, że nie tylko tobie, ale wielu ludziom brakuje w codziennym życiu czasu na rozmowę i bycie razem. Zajęci jesteśmy taką „bieżączką”: pracą, zawożenia dzieci do przedszkola i logistyką zakupów. A przecież idea „slow life” to jest sposób życia, a nie pomysł na dwa tygodnie wakacji. Może więc warto, byście z partnerem zastanowili się, czy istnieje jakakolwiek możliwość, by w codziennym życiu zwolnić trochę tempo?

Zgadzam się, że świat dziś pędzi szybko i że jest masa bodźców i sporo stresów. Ale tak naprawdę my mamy wpływ na to, w jaki sposób chcemy ten świat odbierać i czy chcemy biec w tym wyścigu. Zastanów się, czy pomimo wielu obowiązków i bodźców, potrafisz pooddychać, zadbać o siebie, celebrować czas. Bo ten „slow seks” to przecież nic innego jak celebrowanie bycia razem, ciekawość swoich ciał i odczuć. Do tego pielęgnowanie relacji: gra wstępna, patrzenie prosto w oczy, eksperymentowanie z różnymi doznaniami. To nie jest fast food, tylko degustacja! Żeby cieszyć się tym smakiem, trzeba przygotować się mentalnie i stworzyć sobie do tego warunki.

Dlatego ja jestem entuzjastką wyjeżdżania na krótsze wakacje, ale tylko we dwoje. I moim zdaniem wcale nie trzeba jechać daleko. Mam takie pary w terapii, które wynajmują sobie na weekend pokój w hotelu w mieście, w którym mieszkają na co dzień. Myślę, że to mógłby być dla was świetny pomysł. Oczywiście nie zabierają do tego hotelu swoich dzieci. Moim zdaniem trudno jest cieszyć się nieskrępowanym seksem, kiedy rodzina śpi za ścianą. A przecież wielu parom zdarza się na wakacje zabrać jeszcze babcie. Do seksu potrzebna jest swoboda, poczucie bezpieczeństwa, a przede wszystkim brak kontroli! Randkujcie w ciągu roku! Poświęcajcie sobie czas, ale taki, w którym będzie na siebie uważni!

***

Magdalena Chorzewska, psycholog, psychoterapeutka, coach, trenerka. Pracuję z pacjentem indywidualnym, grupowym, a także prowadzi szkolenia dla firm i instytucji. Jej pacjentami są zarówno dzieci, jak i nastolatki, ludzie dorośli, pary. Od 8 lat udziela się w mediach, współprowadzi program „Ślub od pierwszego wejrzenia” i była konsultantem psychologiem przy produkcji „Love Island” (TVN).


Związek

Jesteś taka? Oto aż 17 totalnie zaskakujących cech ludzi inteligentnych

Redakcja
Redakcja
10 sierpnia 2021
fot. Circle Creative Studio/iStock
 

Wciąż ścigamy się w wyjaśnianiu kolejnych jej aspektów. Dywagujemy kto bardziej, kto mniej inteligentny. Komentujemy wyniki testów Mensy, którymi chwalą się gwiazdy. A tak naprawdę, co to jest ta inteligencja? Słownik mówi, że to zdolność do postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otoczenia. Zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w różnych sytuacjach. Inteligencja jest cechą, która warunkuje sprawne myślenie, reagowanie i rozwiązywanie problemów.

Co jakiś pojawiają się kolejne opracowania o kolejnych cechach, które naukowcy przypisują ludziom inteligentnym. Zebrałyśmy je dla was. Sprawdźcie!

Lubisz samotność

Podobno im częściej inteligentni ludzie spotykają się z innymi ludźmi, tym mniej są zadowoleni ze swojego życia. Cóż, odkrycie to kwestionuje przyjętą ideę, że uspołecznienie sprawia, że ludzie są szczęśliwsi. Okazuje się, że szczególnie u osób o wysokiej inteligencji kontakty towarzyskie nie sprawiają, że są bardziej zadowoleni z życia.

Ufasz ludziom

Na podstawie prowadzonych sondaży wysnuto tezę, że osoby inteligentne częściej ufają innym ludziom, być może dzieje się tak dlatego, że osoby o wysokiej inteligencji lepiej oceniają charakter drugiego człowieka.

Bałaganisz

koro naukowcy twierdzą, że bałagan sprzyja kreatywności i świadczy o zdolnościach do rozwiązywania problemów, nie będziemy się przecież spierać. Pozostaje nam się tylko cieszyć, że te świąteczne porządki, jakoś (znowu) nam nie wyszły zgodnie z planem 😉 .

Jesteś skromna/y

Nigdy nie upierasz się „bo tak”. Nie ma to nic wspólnego z twoją pewnością siebie, a raczej pokorą i jest to oznaka wyższej inteligencji. Im więcej wiemy w danej dziedzinie, tym bardziej jesteśmy świadomi swojej niewiedzy i tego wszystkiego, co jeszcze pozostaje wielkim znakiem zapytania. Im mniej wiemy, tym mniej zdajemy sobie sprawę z tego, czego możemy jeszcze nie wiedzieć. To  tzw. Efekt Krugera-Dunninga. Osoby bardziej inteligentne są świadome swojej niewiedzy.

Jesteś pierwszym dzieckiem w rodzinie

Opublikowane w magazynie Science badanie 250 000 Norwegów ujawniło, że najstarsze z rodzeństwa ma średnią IQ o 2,3 punktu wyższe niż młodsze. Przyczyna jest spowodowana dynamiką środowiska i rodziny, a nie genetyki. Pierworodny w ten sposób korzysta z pełnej uwago rodzicielskiej. w.

Kierujesz się sercem niż rozumem

Psycholog ewolucyjny Satoshi Kanazawa, uważa, że ludzie inteligentni myślą w sytuacjach, w których powinni się uczyć. Patrząc przez pryzmat ewolucji to właśnie uczucia, intuicja, a nie myślenie, prowadzą do właściwych rozwiązań.

Lubisz koty

Wydało się. Choć ostatnie badania wykazały, że psy są bardziej inteligentne od kotów – to w przypadku właścicieli wysnuto przeciwne wnioski. Denise Guastello, profesor psychologii na Uniwersytecie Carroll w Brookfield w Wisconsin podjął się udowodnienia tej tezy.

To, co bywa największą przeszkodą w pokochaniu kota, czyli jego charakterek i niezależność, dla osób bardziej inteligentnych, jest największą zaletą. Niejako wybierają „trudniejszą opcję”.

Często się martwisz

Dlaczego to robisz? Bo wiesz więcej… Osoby inteligentne, po prostu rozważają więcej ewentualności i scenariuszy. Jeśli dodasz do tego dodatkowe cechy inteligencji emocjonalnej – rachunek jest prosty. Mocniej analizujesz, częściej się zastanawiasz i myślisz o wszystkich możliwych konsekwencjach.

Fot. iStock/Voyagerix

Późno kładziesz się do łóżka

Jeśli masz problemy z zasypianiem w nocy i raczej zaliczasz się do nocnych marków, zapewne przyczyną jest twoja inteligencja. Twój mózg ciągle pracuje na wysokich obrotach, zamiast spać. Według badań z 2009 roku, osoby, które pozostają dłużej aktywne w nocy i późno kładą się spać, o poranku wykazują wyższą inteligencję.

Lubisz „błaznować”

Mistrzowie ciętej riposty i osoby z wysokim poczuciem humoru, to zazwyczaj osoby bardziej inteligentne, choć daleko im do znalezienia się w jednej szufladzie ze szkolnymi prymusami.

Jesteś liberałem

Według tego samego psychologa ateiści i liberałowie często wykazują się wyższym poziomem inteligencji. Przeprowadzone badanie wykazało, że dorośli, którzy określali siebie jako „bardzo konserwatywnych”, mieli średni iloraz inteligencji równy 95, a ci, którzy mówili o sobie: „bardzo liberalni”, osiągali wynik na poziomie 106.

Jesteś leworęczna

Niektóre z badań wykazały, że ludzie leworęczni posiadają dokładniejsze i bardziej precyzyjne umiejętności przestrzenne, mają lepszą elastyczność umysłową i większą pamięć operacyjną. Charakteryzuje ich swoista kreatywność, która z kolei rodzi zdolność do tworzenia nowatorskich pomysłów.

Grasz na jakimś na instrumencie

Istnieje coraz więcej jest dowodów, które wskazują, że muzycy w porównaniu z „niemuzykami” mają strukturalnie i funkcjonalnie różne mózgi. Badania sugerują, że obszary mózgu używane do przetwarzania muzyki są większe lub bardziej aktywne u muzyków. Już nawet samo rozpoczęcie nauki gry na instrumencie muzycznym może zmienić neurofizjologię mózgu. Co istotne – regiony mózgu zaangażowane w przetwarzanie muzyki są również wymagane do innych zadań – takich jak pamięć lub umiejętności językowe.

Fot. iStock/PeopleImages

Późno kładziesz się spać

Badanie przeprowadzone na madryckim uniwersytecie mówią, że nocne marki mają wyższe IQ niż osoby, które wcześnie zrywają się z łóżka. Podobno też więcej zarabiają i prowadzą wygodniejsze życie.

Byłaś dzieckiem karmionym piersią

W Brazylii przeprowadzono badanie, którym objęto 6 000 osób od urodzenia do 30 roku życia. Na jego podstawie wykazano, że dzieci karmione piersią w swoim dorosłym życiu osiągają więcej sukcesów i zarabiają więcej.

Próbowałaś narkotyków

Hm, to ciekawe, podobno osoby o wyższej inteligencji są bardziej skłonne do spróbowania używek psychoaktywnych niż te o niższym IQ. Naukowcy odkryli także, że u kobiet wyższe wyniki IQ oznaczały większe ryzyko zażywania marihuany, amfetaminy, kokainy i grzybów halucynogennych.

Jesteś ciekawska

Podobno osoby o wyższym poziomie inteligencji niż przeciętna są bardziej dociekliwe, ciekawe, zadają wiele pytań. Faktycznie taka postawa prowadzić może do zdobycia większej wiedzy. Być może dlatego Albert Einstein mówił: „Nie mam specjalnych talentów, jestem tylko namiętnie ciekawy”.

 


Związek

Oparzenie słoneczne. Jak możesz sobie pomóc, gdy przesadziłaś ze słońcem?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
10 sierpnia 2021
Oparzenie słoneczne - objawy, pierwsza pomoc
Fot. iStock

Oparzenie słoneczne to mało przyjemna sytuacja, która nie tylko powoduje czasowe odczuwanie bólu, ale może nieść dalej idące konsekwencje. Jak zapobiegać problemom i łagodzić oparzenie słoneczne? Jakie są domowe sposoby na łagodzenie zaczerwienionej skóry po opalaniu?

Czym jest oparzenie słoneczne?

Oparzenie słoneczne jest uszkodzeniem skóry spowodowanym zbyt długim wystawieniem jej na promieniowanie UV. Może dojść do niego zarówno na świeżym powietrzu, jak i w efekcie korzystania z solarium. Oparzenie słoneczne wbrew pozorom to coś znacznie bardziej poważnego, niż chwilowe „spieczenie” skóry. Przede wszystkim zostawia po sobie trwałe, choć niewidoczne ślady, które wpływają na wygląd i zdrowie skóry w przyszłości. Oparzenia słoneczne przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się skóry przez niszczenie włókien kolagenowych, co obniża jej elastyczność. Mogą powodować również trwałe przebarwienia, oraz znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia w późniejszym wieku czerniaka.

Oparzenie słoneczne — objawy

Objawy powodowane przez oparzenie słoneczne mogą być różne, ze względu na stopień uszkodzenia skóry. Oparzenia słoneczne klasyfikowane są według III stopni, w zależności od powstałych uszkodzeń.

Oparzenie słoneczne - objawy, pierwsza pomoc

Fot. iStock/Oparzenia słoneczne

Oparzenie słoneczne I stopnia — objawy

Dotyczy wierzchniej warstwy skóry. Objawy, jakie powoduje oparzenie I stopnia to:

  • mocne rozgrzane, obrzmienie i zaczerwienienie skóry;
  • złuszczanie jej po pewnym czasie.

Powstałe zmiany mają charakter obrzękowo-rumieniowy i utrzymują się maksymalnie przez kilka dni. Jeżeli nastąpi szybka reakcja na nie, zmiany ustąpią szybciej, nie pozostawiając śladu po sobie.

Oparzenia słoneczne II stopnia — objawy

Zmiany dotyczą naskórka i skóry właściwej. Objawy, jakie powoduje oparzenie słoneczne II stopnia to:

  • obrzęk;
  • pęcherze wypełnione płynem surowiczym.

Ponieważ dochodzi w tej sytuacji do częściowej martwicy naskórka, oparzenia II stopnia należy skonsultować z lekarzem.

Oparzenie słoneczne III stopnia — objawy

Jest najpoważniejszym z oparzeń dotykającym naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej i nerwów. Poparzony obszar nie odczuwa dotyku, co wynika z uszkodzenia receptorów czuciowych. Z powodu głębokości oparzenia szybka konsultacja lekarska jest niezbędna.

Leczenie oparzenia słonecznego

Oparzenie słoneczne - objawy, pierwsza pomoc

Fot. iStock/Oparzenia słoneczne

Oparzenie słoneczne I stopnia

Jeśli tylko poczujesz, że coś się dzieje, od razu zejdź ze słońca, weź letni/chłodny prysznic lub kąpiel, lub wykorzystaj schłodzone (ale nie lodowate!) okłady, które obniżą temperaturę skóry i zapobiegną głębszym uszkodzeniom. Skóra powinna być schładzana minimum 15-20 minut okładami żelowymi lub namoczoną gazą. Konieczne jest picie wody. Możesz sięgnąć po apteczne preparaty kojące oparzenie i przyspieszające regenerację skóry. W ciągu kilku dni dolegliwości ustąpią.

Oparzenie słoneczne II stopnia

Natychmiast zejdź ze słońca i schładzaj skórę letnią/chłodną wodą, minimum 15-20 minut. Jeśli na skórze utworzą się pęcherze, możesz zabezpieczyć je okładem hydrożelowym lub opatrunkiem osłonowym z jałowej gazy. Oparzenie słoneczne II stopnia może wymagać konsultacji lekarskiej, szczególnie gdy obejmuje dużą powierzchnię ciała. Zazwyczaj skóra goi się w ciągu 2–3 tygodni bez pozostawienia śladów. Jeżeli oparzenie II stopnia jest rozległe i głębokie, leczenie trwa dłużej i najczęściej pozostawia ślady po wygojeniu skóry.

Oparzenie słoneczne III stopnia

Ten rodzaj poparzenia zdarza się niezwykle rzadko, ale wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem, a nawet wezwania w poważnych przypadkach karetki pogotowia. Leczenie oparzenia słonecznego III stopnia w cięższych przypadkach wymaga stosowania odpowiednich preparatów zaleconych przez lekarza, a nawet i hospitalizacji. Leczenie może potrwać nawet do sześciu tygodni. Rozległe oparzenie III stopnia (obejmujące naskórek i całą grubość skóry właściwej), gdy występują pęcherze i zostały porażone nerwy czuciowe, może po zakończeniu leczenia pozostawić trwałą bliznę.

Domowe sposoby na oparzenie słoneczne

Istnieje kilka domowych sposobów na ratowanie skóry przed skutkami oparzenia słonecznego. Na zaczerwienioną, ale nieuszkodzoną skórę można zastosować jeden z domowych sposobów leczenia oparzeń słonecznych. Można posmarować oparzone miejsce schłodzonym kefirem, maślanką lub zsiadłym mlekiem. Konieczne jest chłodzenie rany przez przynajmniej 15 minut letnią lub chłodną, ale nie lodowatą wodą. Konieczne jest też zabezpieczenie mocno oparzonej skóry opatrunkiem jałowym.

Innym domowym sposobem na oparzenie słoneczne I stopnia jest smarowanie skóry żelem aloesowym lub sokiem z liścia aloesu. Zabieg ten należy powtarzać kilka razy dziennie.

Oparzenie słoneczne - objawy, pierwsza pomoc

Fot. iStock/Oparzenie słoneczne — domowe sposoby

Można również zetrzeć na tarce ogórki i obłożyć nimi poparzoną skórę, zabezpieczając papkę gazą, aby trzymała się skóry. Należy zmieniać okład z ogórków z każdym razem wykorzystując świeżo starte warzywo.

Zdecydowanie nie wolno smarować skóry alkoholem, tłuszczem lub tłustymi kremami. Takie działanie powoduje zablokowanie oddawania nadmiaru ciepła z oparzonej skóry, co przyczyni się do wydłużenia leczenia. Nie wolno także przekłuwać powstałych pęcherzy, ponieważ można doprowadzić do zakażenia tego miejsca. Ponadto pod pęcherzem rana się goi, więc nie warto zaburzać tego naturalnego procesu.

Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym?

Aby oszczędzić sobie przykrych konsekwencji opalania, należy pamiętać o kilku żelaznych zasadach korzystania ze słońca. Przede wszystkim należy unikać opalania mniej więcej w godzinach 11:00-16:00, gdy promienie stwarzają największe ryzyko oparzeń. Konieczne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej z filtrami, im wyższymi, tym lepszymi. Warto stosować nakrycie głowy, a w miarę możliwości, jeśli przebywamy na zewnątrz w godzinach, gdy słońce świeci najmocniej, należy przebywać w cieniu. Nie można zapominać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody, aby uniknąć przykrych objawów odwodnienia i zbadać o kondycję skóry od zewnątrz.

FB/ohmepl

 

 


źródło: www.gotowidoratowania.pl 

Zobacz także

„To tylko seks, na więcej nie licz” zastrzegła. „Idealnie” odrzekł. Siedem randek ludzi po przejściach

Twój związek nie sprawia, że jesteś szczęśliwa? Sprawdź, czy nie związałaś się z narcyzem

Twój związek nie sprawia, że jesteś szczęśliwa? Sprawdź, czy nie związałaś się z narcyzem

Każdy z nas ma tylko 3 szanse, żeby się zakochać. Wykorzystaj je wszystkie