Lifestyle

Piszemy wartościowy list do Świętego Mikołaja, czyli jakie pomysły warto podsunąć dziecku, by prezenty nie tylko bawiły

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
7 grudnia 2021
fot. Maria Symchych-Navrotska/iStock
 

Pomoce naukowe pod choinką? U niejednego dziecka mogą budzić skojarzenia z największą rózgą na świecie. Przecież święta to czas beztroski i oderwania od szkolnych obowiązków. Warto zatem poszukać takich propozycji, które pozwolą na zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności, doskonale przy tym bawiąc. Przedstawiamy kilka pomysłów na prezenty, które rozwiną wyobraźnię, poszerzą dziecięce horyzonty, czy poprawią umiejętności językowe, a jednocześnie wywołają szeroki uśmiech na twarzy malca. Tak działa magia świąt!


Puzzle, klocki, lalki, pojazdy, pluszaki, bohaterowie z bajek, gry komputerowe, figurki, malowanki… Co podarować dziecku, kiedy “to wszystko już ma”? Okazuje się, że przeszukując
trochę głębiej świąteczne półki z prezentami, można znaleźć kreatywne, angażujące i edukacyjne inspiracje, które fantastycznie zajmują czas, a nie cenne miejsce w pokoju dziecka.

Voucher na wizytę w centrum nauki

fot. pinstock/iStock

Zimowe popołudnia i weekendy nie zawsze kuszą słońcem, białym puchem i chęcią spędzenia czasu na powietrzu. Oprócz aktywności, które pozwolą zaspokoić tak ważną dla dzieci potrzebę ruchu, jak np. pobyt w aquaparku czy w sali zabaw, warto pomyśleć o sprezentowaniu wyprawy do jednego z polskich centrów nauki, w których mali badacze uczą się poprzez doświadczanie i eksperymentowanie. Znajdziemy tam przede wszystkim multimedialne, tematyczne wystawy oraz zróżnicowane, interaktywne stanowiska, np. kulę plazmową, przeglądarkę rentgenowską, kołyskę Newtona, wir wodny, syntezator mowy delfinów, stację kosmiczną czy lewitującą piłkę. Pozwalają one poznawać ciekawe zjawiska naukowe, ale również rozwijać wrażliwość sensoryczną.

Kursy w ramach platform edukacyjnych

Fot. iStock / AndreyPopov

Najmłodsi uwielbiają gry komputerowe, a dorośli, jak wiadomo, najczęściej zabiegają o to, aby ograniczać im tę formę rozrywki. Kompromisem w tej odwiecznej niezgodzie może być
zaproponowanie wartościowego i zarazem emocjonującego sposobu na spędzenie czasu przed ekranem. Z pomocą przychodzą tutaj coraz bardziej popularne platformy e-learningowe. Dostęp do nich zakupić można często w formie vouchera – to pomysł na prezent, który nie tylko rozwija, ale również dostarcza sporej dawki uśmiechu.

– Proces edukacji w Novakid prowadzony jest w formie zabawy, wzbogaca go m.in. grywalizacja. Jednak warto podkreślić, że zadania na platformie są tak skonstruowane, aby najmłodsi nie uzależniali poczucia własnej wartości od wyników. Elementy rywalizacji i punktacji, które wprowadzamy, mają na celu zwiększenie atrakcyjności zadania, ale nie są same w sobie kluczowe. Przykładem mogą być stosowane na platformie wyzwania, w których nagrody przyznawane są za wykonanie określonego zadania z zaangażowaniem i autentycznością, a nie za pokonanie przeciwnika – mówi Anna Trawka, ekspertka Novakid i pedagożka.

Tutaj zapisać się można na darmową lekcję próbną Novakid.

Wycieczka do wymarzonego parku rozrywki

fot. bluegame/iStock

Nie ma cenniejszych wspomnień z dzieciństwa niż wspólnie spędzony czas z rodziną. Warto od najmłodszych lat pokazywać dziecku, że prezenty niematerialne mają większą wartość niż zabawki, które szybko się nudzą. Z pewnością miejscem, do którego niejedno dziecko będzie wracać pamięcią, nawet będąc już dorosłym, jest wymarzony park rozrywki. Dzięki ich zróżnicowanej tematyce rodzice mogą wybrać taki cel wycieczki, który najlepiej wpisze się w zainteresowania dziecka. Oprócz najbardziej popularnych miejsc, jak Disneyland, Legoland czy Energylandia, istnieją też takie, które odpowiadają bardziej sprecyzowanym upodobaniom, np. w Szwecji istnieje raj dla fanów popularnej pisarki Astrid Lindgren, a w Dubaju zobaczyć można największy samolot pasażerski na świecie zrobiony z… milionów kolorowych kwiatów.

– Sprezentowanie dziecku wycieczki pod choinkę to równocześnie podarowanie mu okazji do nawiązania inspirujących znajomości z rówieśnikami wychowywanymi w innych kulturach, poszerzenia perspektywy postrzegania świata, a także nauki otwartości i zrozumienia różnorodności. Kluczowe jest, abyśmy zachęcali dziecko do odkrywania tych nowości – to też świetny moment, aby przełamać barierę językową, nawet krótka pogawędka na placu zabaw z dzieckiem anglojęzycznym może dać niesamowitą motywację do doskonalenia znajomości języka obcego – radzi Anna Trawka, ekspertka Novakid i pedagożka.

Kreatywne opakowanie

Sam moment rozpakowywania prezentów budzi u dzieci często większe emocje niż ich zawartość. Przecież nigdy nie wiadomo, czy oby na pewno Mikołaj odczytał właściwy list! Tutaj
też zaczynają się zagwostki rodziców, w jaki sposób zapakować prezent w formie voucheru lub biletu, aby był on atrakcyjny dla dziecka? Ciekawym rozwiązaniem może być dołączenie kartki do balonu wypełnionego helem, a następnie umieszczenie go w ogromnym kartonie, ozdobionym papierem ze świątecznym motywem. Innym pomysłem może być schowanie voucheru w zestawie drewnianych figurek Świętego Mikołaja, typu Matryoshka. Otwieranie przez dziecko kolejnych lalek-mikołajów dodatkowo wznieci jego ciekawość i pozytywne zaskoczenie. Rodzic może też wykorzystać własny zmysł artystyczny i stworzyć dla dziecka opakowanie DIY – z pewnością taka spersonalizowana forma przysporzy dziecku wiele uśmiechu.

Tworząc listę tegorocznych prezentów dla dziecka warto pomyśleć, że pozytywne wspomnienia, które możemy podarować dzieciom, zostaną z nimi na zawsze. Niech tym razem dzieci znajdą pod choinką coś najcenniejszego – wspólnie spędzony czas.


Novakid to internetowa platforma edukacyjna ESL (English as a Second Language – angielski jako drugi język), oferująca dzieciom w wieku 4-12 lat indywidualne lekcje z certyfikowanymi native speakerami. Szkoła Novakid jest zarejestrowana w USA i posiada uczniów na całym świecie. Podstawą edukacji na platformie jest komunikacja i metoda pełnego fizycznego reagowania (tzw. total physical response), polegająca na użyciu gestów i mimiki i odpowiadająca tym samym przyswajaniu języka ojczystego. Proces edukacji jest prowadzony w formie zabawy i wzbogacają go takie rozwiązania, jak: wirtualna rzeczywistość, interakcja i grywalizacja, by jak najbardziej uatrakcyjnić najmłodszym naukę języka.


Lifestyle

W waszym związku nie ma już seksu – co się z wami wtedy dzieje?

Redakcja
Redakcja
7 grudnia 2021
fot. Natalia Darmoroz/iStock
 

Na początek wyjaśnienie – to zupełnie normalne, że nie macie potrzeby kochać się codziennie! Ale kiedy do waszej sypialni wkradł się chłód, a obojętność na partnera rozgościła się już na dobre, pora działać. Oto co dzieje się w związkach, które przestają uprawiać seks.

Przestajecie dążyć do zbliżenia. Z różnych powodów

Czasami oboje partnerzy pragną życia seksualnego, ale po prostu wpadli w rutynę i jakoś się nie składa. Jak wyjaśniono w „Psychology Today”, często zdarza się, że bardziej pożądliwy partner poddaje się po serii odrzuceń, a drugi partner nie czuje się komfortowo inicjując zbliżenia. Czas płynie i nic się nie zmienia. To pat.

Pewność siebie każdego z was spada drastycznie

Chłód ze strony partnera może zranić każdego. W szczególności heteroseksualne kobiety mogą doznać bolesnego ciosu w poczucie własnej wartości z powodu braku seksu w związku. Niestety stereotyp, że „wszyscy mężczyźni są cały czas napaleni”, może być trudny udowodnienia.

Czujecie, że odbijacie się do ściany

Jeśli wasz seksualny post będzie trwał zbyt długo, związek może osiągnąć punkt krytyczny. Jak zauważono w Psychology Today, możecie potrzebować terapii par, a w skrajnych przypadkach nawet separacji.

Pojawia się frustracja

Jeśli przynajmniej jedna osoba w związku chce seksu, posucha może sprawiać, że nie będzie mogła się odnaleźć nawet we własnych myślach. Brak seksu może prowadzić do frustracji zarówno kobietę, jak i mężczyznę. Ten poziom rozdrażnienia może wymagać pewnych „prac naprawczych”.

Pojawiają się myśli o skoku w bok

Może to nie do końca sprawiedliwe, ale nie jest zaskakujące. Jeśli twój związek trwa miesiącami lub latami bez seksu, wtedy jeden lub drugi partner może rozważać romans.

Czujecie stratę – siebie i partnera

Pewnie seksualna abstynencja nie jest tym, zaplanowałeś dla swojego związku. Może to sprawić, że poczujesz, że tracisz większą część swojego życia. Czy możesz sprawić, by wszystko działało jak dawniej, albo inaczej, ale działało? A może powinnaś spróbować znaleźć bardziej dopasowanego do siebie partnera?

Pojawia się okazja do naprawdę szczerej rozmowy

To może być najlepszy scenariusz. Związek bez seksu może skłonić ciebie i twojego partnera do poważnej dyskusji na temat waszej relacji. Odrobina szczerości w kwestii waszych potrzeb, może pomóc wam obojgu zdecydować, gdzie iść dalej.

 


Lifestyle

Zdalne nauczanie i obowiązkowe szczepienia – minister zdrowia ogłasza nowe wytyczne

Redakcja
Redakcja
7 grudnia 2021

– Z jednej strony mamy stabilną liczbę zakażeń, ale w regionach sytuacja jest zróżnicowana. Mamy 4 województwa, w których liczba zakażeń jest mniejsza – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, ogłaszając wprowadzanie kolejnych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa. Od 1 grudnia w Polsce obowiązują już nowe obostrzenia epidemiczne, m.in. zakaz lotów z siedmiu krajów Afryki i zmiana limitów obowiązujących w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach.

Zmiany, które wejdą w życie od 15 grudnia:

  • obniżenie limitu obłożenia lokali do 30 proc.

  • obniżenie limitu do 30 proc. w kinach, teatrach, obiektach sakralnych

  • w kinach dodatkowo zakaz konsumpcji
  • zamknięte kluby i dyskoteki. W dniu 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie nie będzie to obowiązywać przy maksymalnej liczbie 100 osób

  • ograniczenie w środkach transportu do 75 proc.
  • dla osób przylatujących spoza strefy Schengen obowiązek testu na COVID-19 na co najmniej 24 godz. wcześniej

  • od 20 grudnia do 9 stycznia nauczanie zdalne we wszystkich szkołach
  • od 1 marca pracownicy ochrony zdrowia, służb mundurowych i nauczycieli będą mieć obowiązek szczepień.

Dlaczego nauczanie zdalne w szkołach wprowadzono w takim a nie innym terminie? Minister Niedzielski wytłumaczył to wykorzystaniem okres ferii świątecznych (a później zimowych) do tego, żeby wydłużyć okres nieobecności dzieci w szkołach. – Ten okres potrwa do 9 stycznia i potem wrócimy do stacjonarnego nauczania – wyjaśnił.

Maseczki wciąż obowiązkowe

Na rządowej stronie internetowej czytamy, że obowiązują:

 1. na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
 2. w autobusie, tramwaju i pociągu,
 3. w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
 4. w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
 5. w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
 6. w kinie i teatrze,
 7. u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
 8. w kościele i szkole, na uczelni
 9. w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.

Koronawirus w Polsce

We wtorek, 7 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 366 zakażeniach koronawirusem. Zmarły 504 osoby. Od początku pandemii zarejestrowano ponad 3,7 zakażeń, zmarło ponad 86 tys. osób.


Zobacz także

Jubileuszowa 5. edycja Ekocudów w Warszawie!

Zumba opanowała umysły i ciała kobiet. Jeśli jeszcze nie próbowałaś, sprawdź i zakochaj się w rytmach latino

11 dowodów na to, że masz w sobie coś z zołzy. I wychodzisz na tym najlepiej