Lifestyle

Co się z tobą dzieje, gdy nie jesteś autentyczny. Dlaczego trzeba żyć w zgodzie z samym sobą

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 października 2017
Fot. istock/Bulat Silvia
 

Jeśli spędziłeś większą część swojego życia, próbując spełnić oczekiwania innych ludzi, starając się nikogo nie urazić i pragnąc być przez wszystkich lubianym, prawdopodobnie właśnie dotarłeś do momentu, kiedy przestajesz siebie lubić. Właściwie, nie wiesz już nawet jaki naprawdę jesteś. Zwykle, gdy staramy się jedynie zadowolić innych, nie żyjemy w zgodzie z samymi sobą.

Ludzie, którzy za wszelką cenę pragną podobać się przede wszystkim innym, tak bardzo zajęci są tym, jak wyglądają w ich oczach, że automatycznie próbują kreować swoją rzeczywistość na ten właśnie „wymyślony” wzór. To pochłania ich całą energię, całe zaangażowanie. I ma poważne konsekwencje dla naszego poczucia szczęścia oraz dla relacji z bliskimi.

Co się dzieje, gdy przestajesz być autentyczny

Tak naprawdę nikogo nie oszukujesz

Wchodzisz do pracy i udajesz, że u ciebie wszystko w porządku, choć jeszcze pół godziny temu wycierałaś w domu łzy i starałaś się poprawić rozmazany makijaż. Nie chcesz, by inni wiedzieli, że kłóciłaś się ze swoim partnerem przez cały weekend, że macie poważne problemy, że cierpisz. Chcesz by wierzyli w mit o twoim idealnym związku.  Jednak jeśli udasz, że jesteś szczęśliwa, sprawisz, że inni wokół poczują się gorzej.  Wiesz dlaczego? Bo tak naprawdę nigdy nie jesteśmy w stanie do końca ukryć tego, jak się czujemy. TO po prostu WIDAĆ i CZUĆ.

Starając się tłumić negatywne emocje podczas rozmowy, ukrywając na siłę swoje cierpienie, zwiększasz poziom stresu obydwu osób uczestniczących w owej konwersacji. I to o wiele bardziej, niż wtedy, gdybyś zdecydowała się podzielić ze swoim rozmówcą prawdą.

Jest ci bardzo trudno się skupić                         

Udawanie jest ogromnym, świadomym wysiłkiem. Jest to akt samokontroli, który skłania twój mózg do wykonania naprawdę ciężkiej pracy. By dobrze udawać, że czegoś się nie czuje potrzeba ogromnej siły woli.

Tak więc uwierz, że wiele z tego, co mówisz, aby wyglądać na szczęśliwszą niż jesteś w rzeczywistości sprawi, że trudno będzie ci się później skupić, by kontrolować swoją uwagę i swoje myśli, a także regulować emocje. Udawanie zwiększa szanse na to, że w sytuacji stresujące zareagujesz agresją, zjesz więcej niż planowałaś, podejmiesz ryzykowne działania i zachowania, a także z o wiele gorszą efektywnością będziesz zarządzać swoim czasem. Nie zgadzaj się na coś, co jest kompletnie wbrew tobie, to odbije się na twoim zdrowiu psychicznym i fizycznym o wiele szybciej, niż myślisz.

Jesteś bardziej zestresowany i zaniepokojony

Udając kogoś innego, lub wmawiając innym, że czegoś nie czujesz – kłamiesz. Nawet jeśli jest to tylko „drobnostka”, coś stosunkowo mało znaczącego, nawet jeśli ma za zadanie chronić kogoś innego – kłamstwo pozostaje kłamstwem. A mijanie się z prawdą jest wyjątkowo stresujące dla naszych mózgów i ciał.  Fakt ten wykorzystano do stworzenia urządzenia jakim jest wykrywacz kłamstw.


Na podstawie: mindful.org

 


Lifestyle

Prosecco, po którym nie masz kaca? To już możliwe! Gdzie je kupisz?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
14 października 2017
Fot. iStock/piola666
 

Kto by nie marzył o takiej chwili, żeby napić się prosecco nie martwiąc się o to, że na drugie dzień będzie nas boleć głowa od nadmiaru alkoholu.

Ha, dzisiaj nie musi już to pozostawać w sferze marzeń. Lidl postanowił wypuścić na rynek organiczne prosecco – Organic Prosecco Spumante. Na czym polega jego wyjątkowość? Jak zapewnia Lidl, piwnice służące do produkcji organicznego prosecco są czyszczone czystą wodą z recyklingu, a w winnicach nie używa się  nawozów chemicznych, herbicydów, pestycydów i środków owadobójczych.

Podczas produkcji nieorganicznego prosecco używa się siarczanowych konserwantów, aby dłużej utrzymać świeżość wina. Ekologiczni producenci stosują jedna niższy poziom siarczanów, co oznacza, że prawdopodobnie te wina nie wywołują kaca, gdyż to one są odpowiedzialne za nasze złe samopoczucie następnego dnia.

Ale uwaga! Nie biegnijcie jeszcze do sklepu. Organic Prosecco Spumante dostępne jest na razie w brytyjskich sklepach Lida, w cenie 7,99 funta (około 38 złotych). Dlaczego akurat tam. Okazuje się, że Brytyjczycy wypili już w tym roku 12,8 milionów litrów prosecco. Miejmy nadzieję, że to organiczne wino trafi także do naszych sklepów. 🙂

 

źródło: Independent


Lifestyle

„Ty gruba ku…, kto by cię chciał”, czyli jak wygląda przemoc. Poruszający list ofiary przemocy do znanej psycholożki, Doroty Zawadzkiej

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 października 2017
Fot. istock/slkoceva

Kilka dni temu psycholog Dorota Zawadzka opublikowała na swoim profilu list od czytelniczki, która opisała swoje życie z partnerem – oprawcą.  Kobieta wyjaśniła, że jej celem było nagłośnienie problemu i przekonanie innych ofiar przemocy, by zdecydowały się mówić o swoich trudnych doświadczeniach, by podjęły walkę o siebie same, o swoje bezpieczeństwo, a także o szczęście i spokój swoich dzieci.

Jak wygląda życie z domowym katem? Wiele internautek podzieliło się z Dorotą Zawadzką swoimi osobistymi doświadczeniami. Wiele z nich napisało „tak wygląda również moje życie”. „Zabiorę ci dzieci wariatko!”, „Nie martw się znajdziemy ci nowa mamusię.”, „Jesteś beznadziejna!” – ile z nas słyszało właśnie te słowa?…

Przeczytajcie koniecznie ten poruszający wpis, może i w waszym otoczeniu znajduje się ktoś, kto od dawna potrzebuje pomocy, uświadomienia sobie, że nie może dłużej tkwić w wyniszczajej relacji.


Zródło: Facebook/Dorota Zawadzka

 


Zobacz także

Romans w pracy wiecznie żywy. Są zawody, w których zdradzamy częściej

Wyznaj, jaki kolor lubisz, a powiem ci, jaki jesteś. Psychologia barw potrafi zaskakiwać

Zasługujesz na więcej. Przestań kurczowo trzymać się życia, o którym nie marzyłaś