Go to content

Pięć osobistych ścieżek, które prowadzą do szczęścia

Fot. iStock / stock_colors

„Czy jesteś szczęśliwy?” – co odpowiedzielibyście tu i teraz? Czy wiecie, że tylko 33% ludzi z całą stanowczością i przekonaniem odpowiada: „tak”.

I chociaż każdego z nas uszczęśliwia coś innego, jest jednak kilka cech osobowości, które pozwalają nam na szybsze osiągnięcie szczęścia i jego zauważenie.

Specjaliści znaleźli pięć różnych osobistych ścieżek, które prowadzą nas do szczęścia.

Entuzjazm

Jeśli masz towarzyską, ekspresyjną i entuzjastyczną osobowość i do tego skłonność do dobrej zabawy, znacznie łatwiej przychodzi do ciebie poczucie szczęścia. Entuzjazm zwiększa naszą satysfakcję z życia i stwarza silniejsze i dobre relacje.

Dystans

Często jesteśmy przytłoczeni obowiązkami, nadmiarem bodźców, czujemy się zmęczeni, bezradni. Tymczasem ci, którzy potrafią się wycofać, spojrzeć z dystansem, mniej się angażują w każdą rzecz, jaka ich w życiu napotyka, są mniej neurotyczni, doświadczają mniej lęku. Są stabilni emocjonalnie i lepiej radzą sobie ze stresem. Czy są przez to szczęśliwsi?

Z pewnością.

Pracowitość

Perfekcjoniści i miłośnicy wydajności częściej są szczęśliwi. Skłonność do planowania, ciężkiej pracy daje im poczucie wysokiego zaangażowania w życie, brania z niego co najlepsze i korzystania z jego dobroci.

Wrażliwość

Wrażliwość i empatia sprawiają, że troszczymy się o dobre samopoczucie innych, a co za tym idzie – dbamy też o nasz nastrój. Warto pomagać, warto wyciągać do kogoś rękę, dzięki temu nasze życie jawi się nam jako szczęśliwe – i takim faktycznie jest.

Ciekawość intelektualna

Ci, którzy są intelektualnie ciekawi, kochają rozwiązywać złożone problemy, a jednocześnie są otwarci na nowe pomysły, chętnie sięgają po kolejne wyzwania, żeby się rozwijać. Ciekawość świata i życia, ich głód, sprawia, że czują się szczęśliwi.

Eksperci wskazali także, że asertywność i twórcza otwartość dają poczucie dobrostanu, ale mniejszym stopniu niż te powyżej wymienione.

Pamiętajcie, że możemy pracować nad swoimi cechami, niektóre z nich rozwijać. Od czego zacząć? Najlepiej od nauczenia się kontrolowania negatywnych myśli i emocji. Szczęście zależy od nas samych bardziej, niż się nam wydaje.


źródło: Psychcentral